24. července 2012 • 21:29

Atletická federace před olympiádou zmírnila pravidlo o chybném startu

Autor:
Pravidla pro ulitý start se zmírní
TOP VIDEA
V Záhřebu to žije i v noci! Mohutné oslavy druhého místa neberou konce V Záhřebu to žije i v noci! Mohutné oslavy druhého místa neberou konce
BOJ O ZÁCHRANU: Redaktoři Sportu věští černou budoucnost Příbrami a Dukle BOJ O ZÁCHRANU: Redaktoři Sportu věští černou budoucnost Příbrami a Dukle
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mezinárodní atletická federace (IAAF) před olympijskými hrami zmírnila pravidlo o chybném startu. Podle nových regulí se budou moci atleti v blocích pohnout, aniž by jim hrozila diskvalifikace. Nesmějí pouze zvednout ruce ze země a jejich chodidla nesmějí opustit bloky.Dosud mohlo být škubnutí či trhnutí běžců těsně před startem považováno za chybný start, i když i tady záleželo na posouzení startéra. Nyní by mělo být pravidlo jednoznačnější.

"Teď je jasně dané, že pokud atlet nezvedne ruce ze země nebo jeho nohy neopustí bloky, není to chybný start," řekl agentuře Reuters David Katz, jeden ze 17 členů technické komise IAAF, která je zodpovědná za pravidla.

K potřebě úpravy regulí přispěl i světoznámý případ diskvalifikace jamajské hvězdy Usaina Bolta ve finále stovky na loňském světovém šampionátu v Tegu, i když v jeho případě se jednalo o klasický "ulitý" start.

Americkému sprinterovi Tysonu Gayovi se zmírnění pravidla líbí. "Myslím, že to hodně lidí zachrání," uvedl trojnásobný mistr světa z Ósaky 2007.

"Protože když sebou jeden běžec škubne a oni to neohlásí jako pokažený start, tak se může pohnout i někdo jiný a je označen za viníka on. Startéři si prostě nevšimnou toho prvního," dodal.

Podle Katze je řešení tohoto problému jednoduché - zavést video, které by okamžitě měli startéři k dispozici. "Dneska už stejně díky televizi celý svět vidí, kdo se pohne, jen startéři ne," dodal člen technické komise IAAF.

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Play off - pavouk Čtvrtfinále Semifinále Finále Program a výsledky Soupisky Střelci Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hrálo od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostilo 11 ruských měst a 12 stadionů, finále v Moskvě na stadionu Lužniki vyhráli Francouzi nad Chorvatskem 4:2.

Finále
Francie - Chorvatsko 4:2

Zápas o třetí místo
Belgie - Anglie 2:0

Semifinále
Francie - Belgie 1:0
 * Anglie - Chorvatsko 1:2 v prodl. 

Čtvrtfinále
Urugay - Francie 0:2 
* Brazílie - Belgie 1:2
Švédsko - Anglie 0:2 Rusko - Chorvatsko 2:2, 3:4 na penalty
Klasická verze
Mobilní verze