24. července 2012 • 21:29

Atletická federace před olympiádou zmírnila pravidlo o chybném startu

Autor:
Pravidla pro ulitý start se zmírní
TOP VIDEA
Sparta - Liberec: Stanciu krásnou ranou uzavřel skóre na 4:1 Sparta - Liberec: Stanciu krásnou ranou uzavřel skóre na 4:1
SESTŘIH: Olomouc - Kometa Brno 1:2. V samostatných nájezdech rozhodl Kašpar SESTŘIH: Olomouc - Kometa Brno 1:2. V samostatných nájezdech rozhodl Kašpar
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mezinárodní atletická federace (IAAF) před olympijskými hrami zmírnila pravidlo o chybném startu. Podle nových regulí se budou moci atleti v blocích pohnout, aniž by jim hrozila diskvalifikace. Nesmějí pouze zvednout ruce ze země a jejich chodidla nesmějí opustit bloky.Dosud mohlo být škubnutí či trhnutí běžců těsně před startem považováno za chybný start, i když i tady záleželo na posouzení startéra. Nyní by mělo být pravidlo jednoznačnější.

"Teď je jasně dané, že pokud atlet nezvedne ruce ze země nebo jeho nohy neopustí bloky, není to chybný start," řekl agentuře Reuters David Katz, jeden ze 17 členů technické komise IAAF, která je zodpovědná za pravidla.

K potřebě úpravy regulí přispěl i světoznámý případ diskvalifikace jamajské hvězdy Usaina Bolta ve finále stovky na loňském světovém šampionátu v Tegu, i když v jeho případě se jednalo o klasický "ulitý" start.

Americkému sprinterovi Tysonu Gayovi se zmírnění pravidla líbí. "Myslím, že to hodně lidí zachrání," uvedl trojnásobný mistr světa z Ósaky 2007.

"Protože když sebou jeden běžec škubne a oni to neohlásí jako pokažený start, tak se může pohnout i někdo jiný a je označen za viníka on. Startéři si prostě nevšimnou toho prvního," dodal.

Podle Katze je řešení tohoto problému jednoduché - zavést video, které by okamžitě měli startéři k dispozici. "Dneska už stejně díky televizi celý svět vidí, kdo se pohne, jen startéři ne," dodal člen technické komise IAAF.

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 8. kola Fortuna ligy »

9. kolo Fortuna ligy:

Zlín - Ostrava (pá 21.9., 18:00), Olomouc - Dukla (so 22.9., 15:00), Opava - Teplice (so 22.9., 17:00), Mladá Boleslav - Slovácko (so 22.9., 17:00), Karviná - Příbram (so 22.9., 17:00), Sparta - Liberec (so 22.9., 19:00), Slavia - Bohemians (ne 23.9., 18:00), Jablonec - Plzeň (po 24.9., 18:00)
Klasická verze
Mobilní verze