24. července 2012 • 21:29

Atletická federace před olympiádou zmírnila pravidlo o chybném startu

Autor:
Pravidla pro ulitý start se zmírní
TOP VIDEA
Kladno definitivně končí v bojích o extraligu. Je potřeba dívat se dopředu a příští sezonu být lepší, velí Jágr Kladno definitivně končí v bojích o extraligu. Je potřeba dívat se dopředu a příští sezonu být lepší, velí Jágr
CELÝ SESTŘIH: Sparta - Jablonec 2:0. Parádně se trefil Stanciu CELÝ SESTŘIH: Sparta - Jablonec 2:0. Parádně se trefil Stanciu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mezinárodní atletická federace (IAAF) před olympijskými hrami zmírnila pravidlo o chybném startu. Podle nových regulí se budou moci atleti v blocích pohnout, aniž by jim hrozila diskvalifikace. Nesmějí pouze zvednout ruce ze země a jejich chodidla nesmějí opustit bloky.Dosud mohlo být škubnutí či trhnutí běžců těsně před startem považováno za chybný start, i když i tady záleželo na posouzení startéra. Nyní by mělo být pravidlo jednoznačnější.

"Teď je jasně dané, že pokud atlet nezvedne ruce ze země nebo jeho nohy neopustí bloky, není to chybný start," řekl agentuře Reuters David Katz, jeden ze 17 členů technické komise IAAF, která je zodpovědná za pravidla.

K potřebě úpravy regulí přispěl i světoznámý případ diskvalifikace jamajské hvězdy Usaina Bolta ve finále stovky na loňském světovém šampionátu v Tegu, i když v jeho případě se jednalo o klasický "ulitý" start.

Americkému sprinterovi Tysonu Gayovi se zmírnění pravidla líbí. "Myslím, že to hodně lidí zachrání," uvedl trojnásobný mistr světa z Ósaky 2007.

"Protože když sebou jeden běžec škubne a oni to neohlásí jako pokažený start, tak se může pohnout i někdo jiný a je označen za viníka on. Startéři si prostě nevšimnou toho prvního," dodal.

Podle Katze je řešení tohoto problému jednoduché - zavést video, které by okamžitě měli startéři k dispozici. "Dneska už stejně díky televizi celý svět vidí, kdo se pohne, jen startéři ne," dodal člen technické komise IAAF.

 

Mistrovství světa v hokeji 2018 v Dánsku

Program a výsledky Český tým Systém turnaje Kde se hraje Maskot Vstupenky Fantasy k MS

Mistrovství světa v hokeji se hraje od 4. do 20. května v Dánsku (Kodaň a Herning), čeští hokejisté čekají na medaili už pět let. Ze dvou osmičlenných skupin postupují první čtyři týmy do čtvrtfinále. Finále se odehraje 20. 5. od 20.15 v Kodani.

České zápasy ve skupině A: sobota 5. 5. (20:15) Česko - Slovensko; neděle 6. 5. (16:15) Švédsko - Česko; úterý 8. 5. (20:15) Česko  - Švýcarsko; čtvrtek 10. 5. (20:15) Česko - Rusko; pátek 11. 5. (20:15) Bělorusko  - Česko; neděle 13. 5. (16.15) Francie - Česko; pondělí 14. 5. (20:15) Česko - Rakousko
Klasická verze
Mobilní verze