Češi v Birminghamu zářili. Halový mítink ovládli Maslák i Hejnová

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu

Pavel Maslák zvítězil na halovém atletickém mítinku v Birminghamu v běhu na 400 metrů časem 45,89 sekundy a vyhrál celý seriál IAAF World Indoor Tour. Na čtvrtce žen triumfovala Zuzana Hejnová a výkonem 51,77 se zařadila na čtvrté místo letošních světových tabulek.

Maslák potvrdil výbornou formu svým druhým nejlepším výkonem v sezoně. O prvenství v seriálu IAAF bojoval český rekordman s Bralonem Taplinem z Grenady. Oba měli před závodem v Birminghamu shodně 17 bodů. Taplin, který je druhý v letošních světových tabulkách s výkonem 45,59, se dnes musel spokojit se čtvrtou příčkou.

Maslák vyhrál po jednoznačném průběhu závodu o 27 setin sekundy před stříbrným olympijským medailistou z roku 2012 Luguelínem Santosem z Dominikánské republiky.

"Rozběhl jsem to pomaleji než normálně a čekal jsem na soupeře do poslední zatáčky. Když chtěli jít přede mě, tak jsem zrychlil, aby mě museli obíhat, a vyplatilo se. Zkušenosti se projevily a jsem rád, že jsem vyhrál," uvedl Maslák.

"Ten čas mi dodá sebevědomí před mistrovstvím Evropy. Dva závody pod 46 sekund v sezoně jsou hodně povzbuzující," prohlásil pětadvacetiletý sprinter, který bude za dva týdny v Bělehradu usilovat o třetí titul na halovém evropském šampionátu za sebou.

Hejnová v TAK URČITĚ: Také po třicítce se dá zrychlovat, já jsem důkaz

Dvojnásobný halový mistr světa v rámci IAAF World Indoor Tour vyhrál čtvrtku v Düsseldorfu a byl druhý v Toruni (výkon 45,80). Celkový triumf v pětidílném seriálu mu vynesl prémii 20.000 dolarů (půl milionu korun) a divokou kartu na halové mistrovství světa v příštím roce, které se bude konat právě v Birminghamu.

Hejnová si odbyla v seriálu IAAF premiéru a navázala na povedený první letošní start na čtvrtce z úterního mítinku v Ostravě, kde zvítězila za 51,96. V dnešním závodě se dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek v cílové rovince přehnala přes domácí Laviai Nielsenovou a připsala si další úspěch. V evropských tabulkách je před Hejnovou pouze Švýcarka Léa Sprungerová, která je s časem 51,46 i světovou jedničkou sezony.

Nejrychlejší šedesátku žen za posledních sedm let zaběhla Jamajčanka Elaine Thompsonová. Dvojnásobná olympijská šampionka z Ria de Janeiro zvítězila za 6,98 sekundy a zařadila se na sedmé místo historických tabulek.

V závodě na 60 m překážek vylepšil vlastní letošní světové maximum Brit Andrew Pozzi, který zvítězil časem 7,43.