11. července 2023 • 11:51

Evropský soud pro lidská práva uznal, že je Semenyaová obětí diskriminace

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
Extraliga na Lapači? Chybí jen... Nejsilnější od sestupu, říká Tesařík. Co noví partneři?
TOP góly 28. kola: Ewerton z půlky jako Horváth i Vukadinovičovy jesle
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dvojnásobná olympijská šampionka Caster Semenyaová uspěla u Evropského soudu pro lidská práva s odvoláním kvůli „testosteronovému pravidlu“ Světové atletiky (WA). Soudní dvůr ve Štrasburku uznal, že je jihoafrická atletka kvůli nařízení o nutné hormonální léčbě pro atletky s přirozeně vyšší hladinou testosteronu obětí diskriminace. Tento rozsudek nicméně podle agentury AFP neruší platnost předpisů WA a přímo neotevírá cestu pro Semenyaovou k účasti v bězích na 800 metrů bez léčby.Atletky s přirozeně vyšší hladinou testosteronu, mezi nimiž je dnes dvaatřicetiletá Semenyaová nejznámější, nesmějí bez hormonální léčby závodit na tratích od 400 metrů po jednu míli.

Semenyaová se jí odmítá podrobit a nařízení se brání soudní cestou. Její odvolání už v minulosti zamítl sportovní arbitrážní soud CAS a naposledy v roce 2020 i švýcarský federální soud.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku nyní poměrem hlasů 4:3 rozhodl ve prospěch Semenyaové. Konstatoval rovněž, že atletce byl odepřen „účinný prostředek nápravy“ poté, co CAS i švýcarská justice její předchozí odvolání zamítly.

Semeneyová v minulosti získala na osmistovce tři tituly mistryně světa, naposledy v roce 2017, a na stejné trati vybojovala v letech 2012 a 2016 olympijská zlata.

Po sérii odvolání a dočasném zrušení platnosti pravidla o povinné terapii pro běžkyně na středních tratích švýcarský soud obnovil „testosteronové pravidlo“ v roce 2019 a Semenyaová se od té doby snažila prorazit na sprinterských nebo delších tratích, na někdejší úspěchy na nich ale nenavázala.

Vstoupit do diskuse
1
Články odjinud


Články odjinud