Návrat na trůn! Španělé zdolali Litvu a jsou mistry Evropy | iSport.cz

Návrat na trůn! Španělé zdolali Litvu a jsou mistry Evropy

Basketbalisté Španělska slaví titul mistrů Evropy
Posily do Sparty? Jedná se o nich, připustil Horňák. Fortelný mu zamotal hlavu Posily do Sparty? Jedná se o nich, připustil Horňák. Fortelný mu zamotal hlavu
Trpišovský kvituje setrvání Nezmara. Ze Sigmy chce talentovaného Zimu Trpišovský kvituje setrvání Nezmara. Ze Sigmy chce talentovaného Zimu

Basketbalisté Španělska jsou potřetí v historii mistry Evropy. Ve finále šampionátu v Lille dnes porazili Litvu 80:63 a navázali na tituly z let 2009 a 2011. Třetím triumfem se vyrovnali právě Litvě, více titulů získaly jen bývalé výběry Sovětského svazu a Jugoslávie. Třetí místo obsadila Francie, která si poradila se čtvrtfinálovým přemožitelem českého týmu Srbskem 81:68.

Španělsko přitom na turnaji postrádalo hned několik opor z NBA jako Marca Gasola, Rickyho Rubia, Sergeho Ibaku či Josého Calderóna, což se projevilo na výkonech v základní skupině. V play off však Španělé potvrdili, že v poslední dekádě Evropě kralují.

Staral se o to zejména Pau Gasol, který na turnaji ukázal, že patří k nejlepším evropským basketbalistům historie. Zařídil výhry nad Řeckem a domácí Francií, když v semifinále nastřílel 40 bodů. Dominoval i ve finále, ve kterém vítězství podpořil 25 body.

V zápase o třetí místo Srbové drželi s Francií krok jen v úvodní čtvrtině, která skončila 16:16. Pak se předloňští šampioni rozehráli, získali bezpečný náskok a drželi ho až do konce. Na výhře domácího celku, jenž navázal na stříbrné a zlaté medaile z předchozích dvou mistrovství, se 20 body podílel Nando de Colo.

Český tým obsadil v konečném pořadí sedmou příčku a zajistil si účast v olympijské kvalifikaci.

Mistrovství Evropy basketbalistů v Lille:
Finále:
Španělsko - Litva 80:63 (19:8, 41:33, 60:43)
Nejvíce bodů: P. Gasol 25, Llull 12, Fernández 11 - Kalnietis, Seibutis oba 13, Valančiunas 10.

O 3. místo:
Francie - Srbsko 81:68 (16:16, 37:32, 58:44)
Nejvíce bodů:
De Colo 20, Gobert a Fournier oba 15, Parker 13 - Bogdanovič 14, Bjelica 12, Raduljica 11.

Konečné pořadí: 1. Španělsko, 2. Litva, 3. Francie, 4. Srbsko, 5. Řecko a Itálie, 7. Česko, 8. Lotyšsko, 9. Chorvatsko, Izrael, Polsko, Slovinsko, Belgie, Turecko, Gruzie a Finsko, 17. Rusko, Německo, Makedonie a Estonsko, 21. Nizozemsko, Ukrajina, Bosna a Hercegovina a Island.

Nejlepší pětka turnaje: Sergio Rodríguez (Španělsko), Nando De Colo (Francie), Jonas Mačiulis, Jonas Valančiunas (oba Litva), Pau Gasol (Španělsko).

Nejužitečnější hráč: Pau Gasol (Španělsko).