24. dubna 2017 • 10:54

Tvrdé bitvy českých a rakouských boxerů nakonec skončily remízou

Autor:
Český boxer Zdeněk Chládek zasahuje svého rakouského soupeře.
TOP VIDEA
Tecl s Jugasem učili malé Číňany hrát fotbal, Kalas a Masopust se podepisovali Tecl s Jugasem učili malé Číňany hrát fotbal, Kalas a Masopust se podepisovali
Na hokej netradičně už v 11 hodin! Jak na brzký čas reagují fanoušci? Na hokej netradičně už v 11 hodin! Jak na brzký čas reagují fanoušci?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Česká boxerská reprezentace změřila v rámci přípravy na nadcházející mistrovství Evropy síly s výběrem Rakouska. Po suverénním začátku, kdy čeští boxeři vyhráli čtyři úvodní zápasy, rakouský tým dominoval ve vahách těžších a v dramatickém závěru rozhodl o celkové remíze.„Samozřejmě, že jsme chtěli vyhrát, ale remíza byla spravedlivá. Všechny výsledky skončily na body, což potvrzuje, že zápasy byly vyrovnané a fanoušci tak mohli vidět parádní box na obou stranách,“ hodnotí celkový výsledek Ladislav Kutil, šéf BC BigBoard Praha, který společně s Českou boxerskou asociací toto mezinárodní utkání pořádal.

Zaplněnou halu TJ SPOJE rozehřál úvodní předzápas těžký vah. Ve vyrovnaném tvrdém souboji se nakonec díky větší bojovnosti radoval pražský boxer Nikola Manasijevič, který porazil o hlavu vyššího rakouského boxera Salami Oluwaseuna. Poté již následoval hlavní program čítající osm zápasů ve vahách od bantamu až po supertěžkou.

V souboji boxerů ve váze do 56 kilogramů dominoval Erik Huliyev hájící barvy národního týmu, který skvělým pohybem jasně vybodoval mistra Rakouska.

„Poslední zápasy jsem odboxoval ve váze do 60 kg, takže nejhorší pro mne bylo shodit 4 kila a udělat bantam. Poslední rok mám ale nového kondičního a výživového trenéra Honzu Jankoviče. Díky tomu se shazování neprojevilo únavou v ringu a zápas jsem si tak mohl parádně užít,“ hodnotí svůj výkon zkušený pražský boxer.

Huliyev žije v ČR od dětství, je několikanásobných českým šampionem, ale díky svým arménským kořenům kromě boje se svými soupeři v ringu svádí bitvu s českými úřady ohledně získání českého občanství.

V lehké váze si úřadující český šampion Lukáš Dekýš dokázal poradit s Muratem Sayginem z Rakouska jasně 3:0 na body. Další výhru v kategorii do 64 kilogramů pro domácí zajistil velký talent Pavel Polakovič a zvýšil tak vedení českého týmu. Ve váze velterové se představil nejlepší český boxer a účastník olympijských her Zdeněk Chládek. Soupeřem mu byl úřadující mistr Rakouska Marcel Rumpler.

Zdeněk Chládek, odchovanec ústeckého boxu, který se ale nyní nově připravuje pod vedením Michala Soukupa v Pražském rohovníku, ukázal ve svých úderech větší důraz a přesnost, díky čemuž se radoval ze zasloužené výhry. „Galavečer jsem si užil, atmosféra byla skvělá a těším se na další mezistátní utkání před pražským publikem,“ zhodnotil Chládek a svým početným fanouškům se odvděčil kromě výhry i oslavným saltem přímo v ringu.

Český tým vedl 8:0 (za výhru se udělují 2 body) a vypadalo to na debakl rakouské výpravy. Zbývající zápasy v těžších vahách byly relativně vyrovnané, rakouští boxeři v nich však dokázali zvrátit vítězství na svou stranu. Vitalij Bojko nestačil na jednu z hvězd rakouského týmu Edina Avdice, přestože jej v prvním kole poslal přesným úderem do počítání. Rakouský reprezentant totiž nakonec skvělým taktickým výkonem boxera z Pražského rohovníka vybodoval a zaslouženě se radoval z jednomyslného verdiktu rozhodčích.

Z nominace do národního týmu se kvůli zranění omluvil úřadující mistr ČR Martin Podlucký, kterého nahradil nadějný boxer z BC Řešeto Znojmo Kamil Hladký. Ten nestačil na mistra Rakouska Umara Dzabekova. Když i Marek Vaněček jen těsně 2:1 na body prohrál se zkušeným Stefanem Nikoličem, začal se český tým strachovat o celkové vítězství. Adam Kolařík, který si odbyl premiéru v národním dresu, i přes velice bojovný výkon nedokázal přesvědčit bodové rozhodčí o své výhře a také těsně 2:1 na body podlehl rakouskému reprezentantovi. Tím se Rakousku podařilo srovnat závěrečné skóre na remízu 8:8.

„Většina zápasů byla vyrovnaná, kdy nižší váhové kategorie ovládli domácí a naši boxeři naopak dominovali v těžších vahách. Remíza tak přesně vystihuje celkový výsledek. Organizace byla na špičkové úrovni,“ vyšvihl poklonu pořadatelům šéftrenér rakouské reprezentace Daniel Nader.

Jeho slova potvrdil prezident České boxerské asociace Svatopluk Žáček: „Naši byli lepší první polovinu utkání. Škoda, že se nepodařilo ve vyšších vahách sebrat jedno vítězství. Diváci, kteří vytvořili pro boxery skvělou atmosféru, viděli kvalitní boje a celková remíza je spravedlivá. Utkání jsme pořádali společně s BigBoard Praha a věřím, že toto nebyla poslední podobná akce české reprezentace tady v Praze. BC BigBoard totiž projevil zájem podpořit českou reprezentaci.

Ladislav Kutil, šéf pražského klubu, který se v loňské sezóně účastnil německé prestižní klubové soutěže, odtajnil před galavečerem nesmělý plán na zbytek sezóny: „Ve druhé polovičce roku chceme v pražské Lucerně uspořádat boxerský galavečer výběru Evropy proti Kubě. Dnešní utkání bylo zároveň i nominační na tento zápas roku. Vytipováváme si nejlepší evropské boxery, abychom sestavili silný tým, který bude schopen konkurovat kubánskému baletu.“ Čeští příznivci klasického boxu se tak mají na co těšit.

Zápas proti Kubě evidentně nebude jediným mezinárodním projektem BigBoardu a České boxerské asociace. „Odjíždíme se skvělým pocitem z kvalitního utkání a těšíme se na další spolupráci mezi našimi asociacemi. Z nově vnikající kooperace mohou totiž profitovat nejen boxeři obou zemí, ale především fanoušci našeho krásného sportu. A to nemluvím o spolupráci v oblasti společných tréningů a rozvoje rozhodčích obou národních federací,“ prohlásil po utkání prezident rakouské národní boxerské federace, Roman Nader.

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

 Klasická verze
Mobilní verze