5. února 2016 • 11:44

Ragbyová lahůdka - Six Nations - startuje: Obhájí titul Irsko?

Autor: ,
Ragbyový svátek - turnaj Six Nations - začíná (ilustrační foto)
TOP VIDEA
Sparta - Liberec: Pohádkový Stanciův úvod – prostřelil Hladkého a Sparta vede 1:0 Sparta - Liberec: Pohádkový Stanciův úvod – prostřelil Hladkého a Sparta vede 1:0
10. den na ZOH: finská lekce štrikování, životní závod Erbanové a fenomenální Klaebo 10. den na ZOH: finská lekce štrikování, životní závod Erbanové a fenomenální Klaebo
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dlouho očekávaná ragbyová událost roku 2016 začíná. Prestižní Six Nations neboli Pohár šesti národů, kdy proti sobě bude bojovat šest nejlepších týmů starého kontinentu – Anglie, Skotsko, Wales, Irsko, Francie a Itálie - startuje.Turnaj se hraje od roku 1883, původně se ho účastnily jen země Spojeného království. V roce 1910 byla soutěž rozšířena o Francii a v roce 2000 se přidala také Itálie. Vítěz Six Nations je považován za neoficiálního mistra Evropy.

Specialitou nejstarší kolektivní soutěže na světě je herní systém. Každý tým hraje s každým týmem jedno utkání. V součtu tedy bude k vidění 15 utkání. Zmíněnou zvláštností je to, že si týmy vždy po roce mění střídavě domácí prostředí. Jednou tak Anglie hraje doma s Francií a při dalším Six Nations je to naopak.

Bodový systém v turnaji je prostý. Vítězství je oceněno dvěma body, remíza jedním a poražený vyjde bodově na prázdno. Pokud některý z týmů vyhraje všechna utkání, vyhrává Grand Slam.

Pakliže některý z týmů původní čtyřky porazí zbylé zástupce Home Nations (Anglie, Irsko, Skotsko a Wales), získává Triple Crown (Trojitá koruna). Poslední z týmů je pak oceněn titulem Wooden Spoon (Dřevěná lžíce).

Zatím nejúspěšnějším týmem je Francie, která vyhrála pětkrát. Po čtyřech titulech má pak Anglie a Wales. Tři vítězství na turnaji patří Irsku, které obhajuje titul z loňska. Bez jediné výhry je zatím Skotsko a Itálie, která je vůbec nejméně úspěšným týmem v historii poháru.

Letošní Six Nations startuje 6. února a končí 19. března. Všechny zápasy odvysílá živě NOVA Sport 1. Spolukomentátory zápasů budou bývalí reprezentanti Martin Kavka a Antonín Brabec.

„Je to nejprestižnější akce pro evropské reprezentační týmy a zároveň je to nejstarší turnaj na světě, takže to má pro hráče i diváky neobyčejný zvuk. Six Nations, to je historie, prestiž, tradice a hlavně skvělé ragby," konstatuje bývalý reprezentant Antonín Brabec.

"Na letošní ročník se zvláště těším, protože je to hodně otevřené a pro diváky to může být šance vidět zajímavé zápasy a výsledky. Tradiční země jako Anglie a Francie procházejí obměnou, a to je velká šance pro Irsko, Wales a také Skotsko, které má skvělou formu. Vítěze je těžké tipovat, cítím překvapení a máme se na co těšit,“ doplňuje.

Rozpis turnaje Six Nations
6. února
15:25 Francie - Itálie
17:50 Skotsko - Anglie
7. února
16:00 Irsko - Wales
13. února
15:25 Francie - Irsko
17:50 Wales - Skotsko
14. února
15:00 Itálie - Anglie
26. února
21:05 Wales - Francie
27. února
15:25 Itálie - Skotsko
17:50 Anglie - Irsko
12. března
14:30 Irsko - Itálie
17:00 Anglie - Wales
13. března
16:00 Skotsko - Francie
19. března
15:30 Wales - Itálie
18:00 Irsko - Skotsko
21:00 Francie - Anglie

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Hokej na ZOH 2018 >>

Témata:  sport, ragby, Six Nations
 Klasická verze
Mobilní verze