11. listopadu 2008 • 13:56

Nohejbalové MS v Nymburce vyprodáno

Autor:
Nohejbalisté Modřic a Českého Brodu
TOP VIDEA
Sparta - Liberec: Pohádkový Stanciův úvod – prostřelil Hladkého a Sparta vede 1:0 Sparta - Liberec: Pohádkový Stanciův úvod – prostřelil Hladkého a Sparta vede 1:0
10. den na ZOH: finská lekce štrikování, životní závod Erbanové a fenomenální Klaebo 10. den na ZOH: finská lekce štrikování, životní závod Erbanové a fenomenální Klaebo
VŠECHNA VIDEA ZDE

O čtyři sady medailí se od 21. do 23. listopadu bude bojovat ve sportovním centru v Nymburku na osmém mistrovství světa v nohejbalu.V České republice se šampionát uskuteční potřetí, předchozí dva turnaje hostil v roce 2000 a 2004 Prostějov.

Šampionátu se zúčastní patnáct družstev. "Start šestnáctého Ruska je zatím nejistý," řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze předseda organizačního výboru Ivo Ipser. Nymburská hala pro dva tisíce diváků je beznadějně vyprodaná, případní další návštěvníci budou moci zápasy MS sledovat na velkoplošné obrazovce v kongresové hale.

Světová konkurence v posledních letech značně vzrostla. "Je pro mě milejší rvát se o semifinále, než mít předplacené finále se Slovenskem," řekl reprezentační kouč Jiří Šmejkal, který bude každou finálovou účast považovat za velký úspěch.

O složení dvanáctičlenného mužstva pro šampionát ještě Šmejkal nemá úplně jasno. "Máme před sebou ještě jedno soustředění a sestavu upřesníme až den před startem šampionátu. Jisté je jen složení dvojic a dva hráči do trojic," řekl Šmejkal, který bude nejvíce spoléhat na trojnásobného mistra světa Petra Bubniaka. Vedle něj by měli k oporám domácího celku patřit Radek Pelikán a Jan Vanke.

Kapitán české reprezentace Bubniak chce před domácími diváky uspět. "Bohužel nemáme potřebné tréninkové podmínky, třeba Slováci jsou všichni v jednom klubu v Košicích a trénují třikrát týdně. Pokud se nám podaří udělat jakoukoli zlatou medaili, bude to pro nás skvělý úspěch," řekl Bubniak.

Problémem českého nohejbalu jsou však pravidla. Zatímco domácí soutěže se hrají na dva dopady míče, v ostatních evropských zemích se stejně jako na ME a MS hraje pouze na jeden dopad.

"Máme s tím velké problémy, je to pro nás velká nevýhoda. Naši reprezentanti mají jen šest týdnů na to, aby se na to přeorientovali," posteskl si trenér Šmejkal, který za největší problém považuje soutěž v singlu. "V současné době nemáme hráče, který by byl schopen navázat na předchozí medaile Bubniaka," uvedl Šmejkal. Bubniak se zcela přeorientoval na soutěž dvojic a trojic.

Řešením by mohla být zimní soutěž nebo euroliga, o níž uvažují někteří funkcionáři v čele s viceprezidentem světové federace FIFTA Kamilem Kleníkem.

"Měla by ale cenu pouze v případě, že se by šampionát přesunul na březen," zdůraznil Šmejkal, podle nějž potřebují nejlepší čeští junioři a členové národního týmu hrát na jeden dopad nejlépe celoročně. "To proto, aby byli na stejné startovní čáře jako reprezentanti dalších zemí," řekl Šmejkal.

Podle prezidenta Českého nohejbalového svazu Martina Frélicha není momentálně možné pravidla změnit. "V tuto chvíli to není v našich silách. Možnost změnit pravidla má pouze valná hromada, ale myslím si, že 90 procent členů je pro zachování dvou dopadů. Vše je otázkou dalšího vývoje," řekl Frélich.

Program mistrovství začne v pátek 21. listopadu souboji ve skupinách. V sobotu bude na programu slavnostní zahájení šampionátu, semifinálové duely a nohejbalová exhibice osobností, které se zúčastní na jedné straně bývalí fotbalisté jako například Josef Pešice, Ladislav Vízek a Pavel Tobiáš a proti nim se postaví tým atletů v čele s olympijským vítězem v hodu oštěpem Janem Železným. Finálová klání MS se odehrají v neděli 23. listopadu.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Hokej na ZOH 2018 >>

Témata:  sport, nohejbalKlasická verze
Mobilní verze