Češi rozdrtili Estonsko 12:2 a mohou se v semifinále vyhnout Švédsku

0
Olomouc - Sparta: Krejčího hlavička jako kulka za Stoppenova záda, 0:2!
Hradec Králové - Slavia: Zmrzlý předběhl Harazima a zvyšuje na 2:0 pro sešívané

Čeští florbalisté rozdrtili na mistrovství světa v Göteborgu Estonsko 12:2 a díky lepšímu skóre vyhráli základní skupinu B před Švýcarskem. V pátek od 16:00 čeká tým trenérů Radima Cepka a Zdeňka Skružného ve čtvrtfinále vítěz duelu mezi Německem a Dánskem. Pěti body za čtyři branky a jednu asistenci se proti Estonsku zaskvěl Jan Natov.

"Byl to určitě můj nejvydařenější zápas v reprezentaci, zatím jsem dal jediný gól na Euro Floorball Tour proti Švédsku. Rozhodně jsem rád, že jsem mohl přispět k tak důležité výhře," řekl novinářům Natov. "Určitě jsme nečekali, že nám Estonci takto otevřou obranu. Díky tomu jsme mohli vstřelit tolik gólů. Jsem rád, že jsme postoupili z prvního místa a teď se uvidí, jak to bude dál."

Češi potřebovali k předstižení Švýcarska vyhrát podle výše skóre minimálně o šest či sedm branek a stíhací jízdu načali po 160 vteřinách hry. Natov přihrál z levé stany na pravou Curneymu a kanonýr Mladé Boleslavi poprvé prostřelil Saastamoinena. V šesté minutě fauloval Sýkora Maalta a Markus z trestného střílení blafákem do bekhendu překonal Kafku, který jen na penaltu nahradil debutanta na mistrovství světa Baráka.

Češi se ve čtvrtfinále vyhnou favoritůmFoto Štěpán Černý (Sport)

"Myslel jsem si, že bych se toho nájezdu mohl dočkat, chvíli to i vypadalo, že tam zůstanu, pak se ale začal Bolek (Kafka) svlíkat. Přeci jen je zkušenější, tak jsem tušil, že tam půjde on. Ale rozumím tomu, Bolek jich odchytal spousty," prohlásil Jan Barák.

Češi ale měli hru plně ve své moci a začali opět nabírat náskok. V úvodním dějství stihli tři branky. Nejdříve zakončil rychlou kombinaci do odkryté branky Jendrišák, po další souhře skóroval Tokoš a 47 sekund před první pauzou se prosadil ještě Natov, který oslavil premiérovou trefu na mistrovství světa.

V druhé části se čekalo na gól tři a půl minuty a přesnou střelou se podruhé prosadil Natov. Estonci zahrozili jen sporadicky. Skóre navýšil ve 27. minutě dorážkou po Zozulákově střele Dóža. V polovině utkání upravil na 7:1 ze standardní situace Fridrich.

Šancí na české straně pak na chvíli ubylo a naopak ve 38. minutě poprvé inkasoval i Barák. "Byl tam takový výpadek v druhé třetině, tak jsme si řekli, pojďme se vrátit k tomu, co nás baví, běhejme i bez míčku a to se vyplatilo," uvedl útočník Milan Fridrich.

Estonsko bylo od první minuty pod tlakem

V úvodu třetí třetiny se Češi poprvé dostali na brankovou normu, kterou potřebovali k prvenství ve skupině. Ve 43. minutě usměrnil Suchánkovu přihrávku do branky Sladký a za 33 sekund završil po blafáku do bekhendu hattrick Natov. Navrch přidali góly Tomašík a Tokoš, který se trefil v zápase podruhé, a počtvrté skóroval Natov.

"Neřešil jsem skóre, šli jsme hrát a nebyl tlak na výsledek. Nebylo jedinkrát zmíněno, že musíme dát tolik a tolik gólů, výsledek se rodil postupně. Každá lajna k tomu přispívala kvalitní hrou, výkon se zlepšoval. Dobře jsme se mentálně připravili na další zápasy. Chtěli jsme mít dobrý pocit do čtvrtfinále, aby se každá lajna dobře odrazila pro play off," řekl trenér Cepek.

Mistrovství světa florbalistů v Göteborgu:

Skupina A:

Švédsko - Finsko 5:2 (0:1, 2:1, 3:0)
Branky: 26. J. Samuelsson, 36. Malmström, 55. Enström, 58. Galante Carlström, 59. Iraeus - 18. Salin, 25. Salo.

Branky:
57. a 60. Maurer, 16. Fankhauser, 25. Gerber, 25. Ch. Meier, 27. Bolliger, 34. Antener, 38. Ch. Hofbauer, 49. Zürcher, 60. Scalvinoni - 12., 34., 40. a 40. Fauskanger, 27. vlastní, 50. Jansson, 57. Pedersen.

ČR - Estonsko 12:2 (4:1, 3:1, 5:0)
Branky a nahrávky: 3. Curney (Natov), 9. Jendrišák (Curney), 13. Tokoš (Sladký), 20. Natov (Curney), 24. Natov (Podhráský), 27. Dóža (Zozulák), 31. Fridrich (Jelínek), 43. Sladký (Suchánek), 44. Natov (Heřmanský), 49. Tomašík (Suchánek), 54. Tokoš (Tomašík), 59. Natov (Curney) - 6. Markus z trestného střílení, 38. Köiv (Kurmiste). Rozhodčí: Henriksen, Ingebrigtsli (oba Nor.). Bez vyloučení. Diváci: 1864.

Program a výsledky Skupiny Česká nominace

Mistrovství světa ve florbale 2022 proběhne ve dnech 5. - 13. listopadu ve Švýcarsku. Letošní šampionát je čtrnáctý v historii, triumf nakonec obhajují Švédové.