Tomáš Podvín
11. prosince 2015 • 13:15

Češky doufají v nervózní Finky. Na MS je čeká boj o FINÁLE!

TOP VIDEA
SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání SESTŘIH: Bayern Mnichov - Brémy 4:2. Favorit skolil Pavlenkův tým až v závěru utkání
Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo Sáblíková po bronzu: Uspěchávala jsem to, ke konci se mi to trošku vymstilo
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z TAMPERE | Před sezonou odešly z Vítkovic do finské nejvyšší soutěže a shodnou se, že udělaly výborný krok. České florbalové reprezentantky Denisa Ratajová a Hana Sládečková věří, že jim nabyté zkušenosti pomohou na právě probíhajícím mistrovství světa. V dnešní semifinálové bitvě (ONLINE 16.45) totiž narazí právě na domácí Finsko. Ve druhém semifinále hraje favorizované Švédsko proti Švýcarsku.Vstát, vyrazit na šest hodin do práce a pak hurá na trénink. Tak probíhá obvykle den českých florbalistek Denisy Ratajové a Hany Sládečkové ve finském týmu SB-Pro Nurmijärvi, kam zamířily společně a kde kroutí první sezonu. Jen florbalem by se určitě neuživily. „Času moc není, ale jsem se vším spokojená,“ tvrdí třiadvacetiletá Sládečková.

Jak se to stane, že dvě české florbalistky z Vítkovic zamíří společně do Finska? „Obě jsme chtěly z české extraligy pryč a finský klub hledal hráčky na posty, na které se hodíme. Takže to byla částečně shoda okolností,“ vysvětluje šikovná útočnice. „Určitě by se to nějak zvládlo, i kdybych tam šla sama. Ale když jsme takhle spolu, je to lepší, hodně si to ulehčíme,“ doplňuje Ratajová.

Obě reprezentantky udělaly ve své kariéře důležitý krok. Jako několik hráček před nimi se musely mnoha věcí vzdát, šly do úplně nového prostředí. Ale nelitují. „Hrozně mě to tu baví. Připadá mi, že ve Finsku má florbal větší smysl, i hráčky ho berou s větší důležitostí než u nás v Česku. Tréninky jsou zábavné a zápasy vyrovnané,“ pochvaluje si mladá obránkyně. „Také v tom vidím větší smysl, liga je vyrovnanější, takže to není o dvou třech zápasech v základní části,“ souhlasí Sládečková.

Česká reprezentantka Martina Čapková (uprostřed) si v semifinále MS na domácí Finky věří
Česká reprezentantka Martina Čapková (uprostřed) si v semifinále MS na domácí Finky věří

V novém týmu jim navíc hodně pomohli. „Prostor na hřišti máme, funguje to super. Když něco potřebujeme, snaží se nám pomoct, fakt se cítím dobře,“ říká starší z české dvojice. Klub jim sehnal i práci. „Děláme v obchodě, který se zabývá věcmi pro kutily, stavby a tak. Doplňujeme zboží, nepředřeme se. Lidi v práci jsou milí, manažer obchodu je spojený s klubem, v tom bylo hledání práce snazší. Myslím, že vybrali dobře, finština tam není překážkou,“ tvrdí dvacetiletá Ratajová.

Přestože je jim ve Finsku dobře, v bitvě o finále MS v Tampere domácí výběr určitě šetřit nebudou. Naopak, české florbalistky si před dnešním semifinále věří. „Podle mě si pořád Finky myslí, že jsou na tom líp. Mají výhodu, že mají širší základnu hráček, vědí, že kvalita je na jejich straně. Ale mně osobně se proti nim hraje dobře,“ tvrdí Sládečková. „My hrajeme hodně tak, že se snažíme si pomáhat, zdvojujeme se. Ony si naopak věří jedna na jednu a hodně útočí. Někdy přestávají myslet na obranu, věří si, že gól dají, jdou za tím a nepřipouštějí si, že by z toho mohl hrozit nějaký protiútok,“ porovnává česká reprezentantka styly obou týmů.

1080p 720p 480p 360p 240p
VIDEO: České florbalistky pilovaly střelbu před zápasem s Polskem. Jak byly úspěšné?

Ratajová vidí výhodu v tom, že stále více českých hráček působí v zahraničí. „Myslím, že nám s Hankou hodně pomohlo, když jsme se do Finska přesunuly. A věřím, že v soubojích s nimi nebudeme výrazně slabší, půjdeme do toho naplno,“ povzbuzuje.

Bitva o finále mezi Finskem a Českem vypukne v hlavní hale, ve které normálně nastupují k zápasům finské nejvyšší soutěže hokejisté Tappary a Ilves. Mimo samotného zápasu, ve kterém chtějí Češky způsobit nečekanou senzaci na úkor domácího výběru, se těší i na atmosféru. Zatímco na ostatní utkání chodí diváků málo, na utkání Finska se hala vždy dost zaplní.

„Návštěvnost zatím byla slabá, těšíme se konečně na pořádnou atmosféru,“ neskrývá Ratajová. „A doufáme, že by Finky mohly trochu znervóznět. Vždy se navíc hraje lépe, když je soupeř silnější. Už se nemůžeme dočkat,“ hlásí Sládečková.

Stejně jako Ratajová se Sládečkovou jsou před zápasem, ve kterém může tým trenéra Miroslava Janovského tvořit historii, odhodlané všechny české florbalistky. Pro úspěch udělají maximum.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze