Finové jsou mistři! Ve finále zdolali Švédsko

Finové si na cestě do finále poradili i s Českem
Finové si na cestě do finále poradili i s ČeskemZdroj: ČTK
ČTK
Florbal
Začít diskusi (0)

Florbalisté Finska obhájili na domácím mistrovství světa v Helsinkách titul. Ve finále osmého světového šampionátu dnes porazili šestinásobné šampiony ze Švédska 6:2. Pro tým Tří korunek to byla vůbec první porážka na MS v základní hrací době, předtím prohráli jen v roce 2008 ve finále v Praze s Finskem 6:7 v prodloužení.

Před zaplněnou Hartwall Arenou, v níž se sešlo 13.276 diváků, získali Finové rychle vedení. V šesté minutě se trefil Mika Kohonen a za 56 vteřin jásali finští fanoušci podruhé, když překonal gólmana Patrika Janssona kapitán Mikael Järvi.

Švédové sice snížili v 28. minutě díky Kimu Nilssonovi, ale zápas patřil nadále Finům. Nejlepší florbalista světa, který byl vyhlášen i nejužitečnějším hráčem šampionátu, Mika Kohonen svou druhou trefou v utkání v 35. minutě domácí tým uklidnil.

Na začátku závěrečného dějství Rickie Hyvärinen a Mikko Kohonen zvýšili už na 5:1. Při vyloučení Mikka Kohonena v 53. minutě zkorigoval stav Rasmus Sundstedt, ale Finové si výhru bez potíží pohlídali. Při power play Švédska ještě 77 vteřin před koncem dovršil výsledek Lassi Vänttinen.

"Hráli jsme úžasně," pochvalovala si finská hvězda Mika Kohonen. "Hráli jsme výborně do obrany. Kyž inkasujete v takovém zápase jen dvě branky, pravděpodobně vyhrajete. Teď nás čeká asi velká párty a dojde i na tradiční saunu," usmíval se obránce Jouni Vehkaoja.



Švédové byli dlouhá léta nepřemožitelní, ale teď je už podruhé předčili ve finále Finové. "Je to velké zklamání, připravovali jsme se na tento zápas dva roky a chtěli jsme zlato. Finové v důležitých chvílích proměnili šance, my jsme je měli také, ale neproměnili jsme je," řekl kapitán Švédska Karl-Johan Nilsson a pochválil organizátory. "Bylo to dosud nejlepší mistrovství světa, Finům gratuluji."

Turnaj, který pořadatelé překřtili na Magical Games, navštívilo celkem 87.526 diváků. Rekord z minulého mistrovství světa v Ostravě a Praze, kam zavítalo 104 tisíc příznivců, nepřekonal.

V duelu o konečné páté místo porazili Lotyši Norsko 6:5 v prodloužení a zajistili si přímou účast na dalším světovém šampionátu ve Švýcarsku. Na turnaji v roce 2012 budou hrát i Finsko, Švédsko, Švýcarsko a Česko, další země čekají boje v kontinentálních kvalifikacích. Lotyši sice v zápase prohrávali už 1:3, ale v závěru otočili na 5:4. V 58. minutě sice vynutil prodloužení Andreas Sletten, ale v čase 66:51 rozhodl Janis Jansons.

Mistrovství světa florbalistů v Helsinkách:
Finále:
Finsko - Švédsko 6:2 (2:0, 1:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 6. Mika Kohonen (Tiitu), 7. Järvi, 35. Mika Kohonen (Vehkaoja), 43. Hyvärinen (Savolainen), 46. Mikko Kohonen (Forsten), 59. Vänttinen (Hyvärinen) - 28. K. Nilsson (K.-J. Nilsson), 53. Sundstedt (Svensson). Rozhodčí: Erhard, Renz (oba Švýc.). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 13.276.
O 3. místo:
Česká republika - Švýcarsko 9:3 (0:0, 4:2, 5:1)
Branky a nahrávky: 22. Fridrich (Fojta), 30. Garčar (Zálesný), 34. Chrápek (Tomašík), 40. Chrápek z trestného střílení, 51. Richter (Fridrich), 45. Ostřanský (Chrápek), 55. Tomašík (Brus), 58. Richter, 59. Sladký - 25. Stucki (Antener), 28. M. Hofbauer (Ch. Hofbauer), 52. M. Hofbauer (Ch. Hofbauer). Rozhodčí: Skoog, Pettersson (oba Švéd.). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:0. Diváci: 10.875.
O 5. místo:
Lotyšsko - Norsko 6:5 v prodl. (1:2, 2:2, 2:1 - 1:0)
Branky: 30. a 54. Kostusevs, 16. Malkavs, 30. Atis Blinds, 44. Juškevičs, 67. Jansons - 12. Straete, 15. Eriksen, 25. E. V. Nielsen, 38. Snellingen z trestného střílení, 58. Sletten.
Konečné pořadí: 1. Finsko, 2. Švédsko, 3. Česká republika, 4. Švýcarsko, 5. Lotyšsko, 6. Norsko, 7. Estonsko, 8. Rusko, 9. Polsko, 10. Německo, 11. Kanada, 12. Itálie, 13. Dánsko, 14. Austrálie, 15. Japonsko, 16. Singapur.
All Stars tým: Tomáš Kafka (Česko) - Juha Kivilehto (Finsko), Rasmus Sundstedt (Švédsko) - Matthias Hofbauer (Švýcarsko), Mika Kohonen, Tero Tiitu (oba Finsko).

Začít diskuzi