7. prosince 2017 • 12:11

Pabiška běhá před Dakarem po horách s maskou jako Darth Vader

Autor:
Motocyklový závodník David Pabiška už se těší, až se Dakar zase rozjede.
TOP VIDEA
PRAGUE PLAYOFFS: Svátek parkuru v Česku! Tahákem je Kellnerová PRAGUE PLAYOFFS: Svátek parkuru v Česku! Tahákem je Kellnerová
Nedvěd: Za Ronaldem v Juventusu stojíme. Nemá to jednoduché, pereme se s tím Nedvěd: Za Ronaldem v Juventusu stojíme. Nemá to jednoduché, pereme se s tím
VŠECHNA VIDEA ZDE

Někdo se připravuje v posilovně, jiný raději seká dříví na zahradě. David Pabiška zvolil nezvyklou a náročnou strategii v přípravě – běhá v zimě po horách a využívá hypoxický stan. „Jsem v tomhle jako boxer Rocky, trénuji v přirozeném prostředí,“ vysvětluje svůj přístup Pabiška, kterého začátkem ledna čeká již dvanáctá účast na Dakarské rallye. Zkušený motocyklový závodník se v nejtěžší maratonské soutěži pokaždé dostal do cíle. Klíčem k tomu je podle člena týmu BARTH Racing precizní fyzická příprava.Inspirací pro Davida Pabišku je hokejová legenda Jaromír Jágr. Zkušený hráč NHL rovněž při tréninku používá několikakilové závaží. „Jsem z hokejové rodiny, bratranec Lukáš hraje za extraligový klub v Mladé Boleslavi, o Jágrovi se bavíme. Ne, že bych ho slepě kopíroval, ale zjistil jsem, že mi to pomáhá,“ upřesnil Pabiška, který jede bez přestávky 27. sezonu v disciplíně enduro a cross country.

Skoro každý den specialista na dálkové soutěže běhá po horách na Ještědu. Na sobě má desetikilovou vestu a na nohách ještě čtyřkilové závaží. Jeho resortem jsou nepřístupné cesty a kamenité kopce. „V zimě mi tuhle kratochvíli zkomplikoval sníh. Ale tím, že mi to pod nohama podkluzuje, provádím vlastně balanční cviky,“ dodal s úsměvem motocyklový jezdec, který po výběhu v kopcích pravidelně zamíří ještě na nekonečné schody skokanského můstku v Liberci.

Tam už si nasadí masku, ve které vypadá jako Darth Vader, záporná postava z filmu Hvězdné války, nebo jako komiksový hrdina Bane. „Maska mi omezuje přísun vzduchu do plic. Simuluje náročnější podmínky v horách, kam se s dakarskou kolonou rovněž podíváme,“ narážel Pabiška na trasu, která v nadcházejícím ročníku povede přes jihoamerické pohoří v Andách.

Hypoxický stan zlepší regeneraci

Vysokohorské prostředí simuluje také hypoxický stan. V něm zkušený motocyklista přespává. „Celou noc se zavřu ve stanu a připadám si, jako kdybych spal ve výšce 3000 metrů. Během dne si ještě na hodinku nasadím masku se systémem IHT, která nastaví podmínky jako ve výšce 12 tisíc metrů, což už je extrém. Na vysokohorské podmínky je nutné si zvykat postupně,“ popisoval závodník z týmu BARTH Racing.

Důvod využití hypoxického stanu je jednoduchý – Pabiška si tím zvyšuje procenta kyslíku v krevním oběhu. „Má to přidanou hodnotu v normálních podmínkách, můj výkon jde rapidně nahoru. Když se mi něco stane, regenerace rapidně vzroste, organismus si zvykne vyrábět intenzivněji hemoglobin. Připadám si pak jako nezničitelný,“ vysvětloval s úsměvem Pabiška.

Ví, jak moc je tento pocit důležitý. Dakarská rallye prověří celé tělo. „V sedle neustále stojíte, jste v křeči. V poušti je ale rozhodující psychika, dělá minimálně sedmdesát procent celého výkonu,“ tvrdil Pabiška, který má z nadcházejícího 40. ročníku slavné maratonské soutěže velký respekt. „Bude to masakr! Na jubilejních ročnících se chtějí organizátoři pořádně vytáhnout. Obávám se, že v některých případech to bude přitažené za vlasy. Hrozí zkracování tratí.“

Závodní pole odstartuje v Limě a první etapy povedou kolem Pacifického oceánu, od kterého se bude vzdalovat na okružní cesty do peruánských dun. Úvod bude rozhodující. „Já spíše preferuji šotolinu, duny moc ne. Navigace je v nich strašně složitá,“ popsal Pabiška, jehož cíl je jasný – se závodním motocyklem KTM se držet vpředu. „V celkovém pořadí bych rád skončil do patnáctého místa. Ale uvidíme po třetí etapě, jak na tom budu.“

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 11. kola Fortuna ligy »

12. kolo Fortuna ligy:

Bohemians 1905 - Plzeň (pá 19.10., 18:00), Olomouc - Zlín (so 20.10., 15:00), Slovácko - Teplice (so 20.10., 17:00), Baník - Karviná (so 20.10., 17:00), Příbram - Jablonec (so 20.10., 17:00), Dukla - Opava (ne 21.10., 15:00), Liberec - Slavia (ne 21.10., 17:00), Sparta - Boleslav (po 22.10., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze