Dakar 2020: Překvapení mezi automobily. První etapu vyhrál Litevec Zala. Prokop dvanáctý | iSport.cz
5. ledna 2020 • 13:55

Překvapení na Dakaru. První etapu vyhrál Litevec Zala, Macík dojel pátý

Autor: ČTK, iSport.cz
TOP VIDEA
VIDEOGRAFIKA: Body v hokeji od roku 1936. Sparta nevládla vždy, pozor na týmy s jedním titulem VIDEOGRAFIKA: Body v hokeji od roku 1936. Sparta nevládla vždy, pozor na týmy s jedním titulem
Vítkovice - Liberec: Hattrick! Hudáček přidal další gól hostů, 1:7 Vítkovice - Liberec: Hattrick! Hudáček přidal další gól hostů, 1:7
VŠECHNA VIDEA ZDE

První etapu Rallye Dakar vyhrál překvapivě Litevec Vaidotas Zala s vozem Mini. Martin Prokop je při premiéře slavné soutěže v Saúdské Arábii v kategorii automobilů dvanáctý těsně za bývalým mistrem světa formule 1 Fernandem Alonsem. Na trati více než třísetkilometrové rychlostní zkoušky oba na vítěze ztratili přes 15 minut. Loni byl Prokop celkově šestý.Tomáš Kubiena dojel v soutěži čtyřkolek třetí, mezi kamiony byl Martin Macík pátý a Martin Šoltys ve shodném čase šestý. Motocyklistům kraloval Australan Toby Price, nejlepší český jezdec Milan Engel obsadil 27. místo.

Prokopa v úvodní etapě zbrzdily tři defekty i navigační potíže. „Byly tam některé těžké úseky, takový trial, bylo to hodně na gumy a bohužel jsme udělali tři defekty. Taky jsme se tam malinko zamotali, nebyli jsme si jistí, jestli jedeme správně, tak jsme se radši vrátili,“ řekl Prokop ve videu na facebooku.

„Bylo ale vidět, že ostatní se tam motali taky, navigačně to chvílemi nebylo úplně jasné. Dostali jsme se tím mezi ostatní auta a já po Maroku mezi nimi nechtěl riskovat, protože tam jsme havarovali v prachu,“ připomněl český jezdec, jenž byl loni na Dakaru celkově šestý.

Žala na trase mezi městy Džidda a Vadž předčil o dvě a čtvrt minuty dakarskou legendu Stéphana Peterhansela, třináctinásobného vítěze slavné rallye. Katarský jezdec Násir Attíja, který obhajuje loňské prvenství z Jižní Ameriky, je čtvrtý za Carlosem Sainzem.

Obhájce prvenství mezi motocyklisty Price má nakonec v čele jen pětisekundový náskok na Američana Rickyho Brabce, neboť dostal dodatečně dvouminutovou penalizaci. Engel na první místo ztrácí 29:55 minuty.

Romain Dumas dojezdil hned první den na DakaruRomain Dumas dojezdil hned první den na DakaruFoto 

„Na první etapu to bylo dost dlouhé. Určitě nešlo o klasický prolog, jak ho známe z předešlých let. Nikdo nebyl moc rozehřátý a ranní 200 kilometrů dlouhý přejezd tomu taky nepřidal. Musel jsem si zvyknout na navigaci i techniku, nicméně jsem se do tempa dostal snad docela rychle,“ řekl Engel.

Mezi čtyřkolkami začal dobře jeho týmový kolega Kubiena, jenž zaostal za nejrychlejším Ignaciem Casalem z Chile o necelých sedm minut. „Bylo to docela náročné a zrádné. Nečekal jsem tolik kamenitých pist a trialových sekcí. Musíme se připravit na trochu jiné podmínky, než jsme čekali, ale zvládneme to,“ uvedl Kubiena.

Smolně začala Rallye Dakar pro čtyřkolkáře Zdeňka Tůmu. Jezdec na čtyřkolce z týmu BARTH Racing prorazil sedmnáct kilometrů po startu přední pneumatiku a nabral velkou ztrátu. „Na kamenitých úsecích byly šutry ostré jako břitva a já o jeden z nich pneumatiku roztrhl. Kdybych s sebou neměl na čtyřkolce rezervu, tak jsem skončil,“ řekl českokrumlovský rodák, který dojel do cíle prologu osmnáctý.

V kategorii kamionů začal nejlépe Rus Anton Šibolov s Kamazem. Jejich úplnou nadvládu narušuje Bělorus Vjazovič z týmu MAZ. Macík i Šoltys za Šibolovem zaostali shodně o 4:52 minuty. „Všichni jsou natěšení, takže jedou šílenou palbu. Mně zase klasicky chvíli trvalo, než jsem se rozjel. Jediný zádrhel, který jsme zaznamenali, byl menší výkon asi v třetině etapy, ale víme, čím to je, a nebylo to nic zásadního. Jinak spokojenost, víme, že můžeme ještě zrychlovat. A mám radost, že se naše česká parta pěkně poskládala vpředu,“ uvedl Macík.

Spokojený byl i Šoltys. „Na to, že je to první etapa a předjížděli jsme všechny vozy kategorie SSV a všude je mnoho kamení, tak pátý místo je úžasný. V půlce etapy nám přestal dobíjet alternátor při vysokých otáčkách, takže jsem jel na menší plyn, aby to fungovalo. Měl jsem strach, že nedojedeme. Za mě dnes super,“ řekl Šoltys.

Velké problémy měl hned na úvod Josef Macháček v kategorii SSV, kterého brzy po startu přibrzdily technické problémy a musel opravovat svou bugynu. Do cíle dojel se ztrátou téměř sedmi hodin.

Rallye Dakar - 1. etapa Džidda - Vadž (752 km celkově/319 km rychlostní zkouška):

Automobily: 1. Zala, Jurgelenas (Lit./Mini) 3:19:04, 2. Peterhansel, Fiuza (Fr., Portug./Mini) -2:14, 3. Sainz, Cruz (Šp./Mini) -2:50, ...12. Prokop, Chytka (ČR/Ford) -15:37, 20. Zapletal, Sýkora (ČR, SR/Ford) -32:41, 27. Vaculík, Plechatý (ČR/Ford) -46:39, 52. Ouředníček, Křípal (všichni ČR/Ford) -1:39:05.

Motocykly: 1. Price (Austr./KTM) 3:19:33, 2. R. Brabec (USA/Honda) -2:05, 3. Walkner (Rak./KTM) -2:40, ...28. Engel -31:55, 31. Michek -33:47, 36. J. Brabec (všichni ČR/KTM) -37:22, 61. Vlček (ČR/Husqvarna) -1:18:28, 63. Krejčí (ČR/KTM) -1:20:27, 124. Veselý (ČR/Husqvarna) -2:41:05.

Čtyřkolky: 1. Casale (Chile/Yamaha) 4:17:37, ...3. Kubiena (ČR/Ibos) -6:55, 18. Tůma (ČR/Yamaha) -1:45:44.

SSV (buggy): 1. A. Domžala, M. Marton (Pol./Can-Am) 4:00:58, ...41. Macháček, Tošenovský (ČR/Cam-Am) -6:49:55..

Kamiony: 1. Šibalov (Rus./Kamaz) 3:40:35, 2. Vjazovič (Běl./Maz) -1:33, 3. Van Kasteren (Niz./Iveco) -3:09, ...5. Macík (ČR/Iveco), 6. Šoltys (ČR/Tatra) oba -4:52, 9. Loprais (ČR/Praga) -11:15, 32. Randýsek (ČR/MAN) -2:37:31.

Čtyřkolkar Zdeněk Tůma statečně bojuje s nástrahami Rallye Dakar v Saúdské Arábii.
Čtyřkolkar Zdeněk Tůma statečně bojuje s nástrahami Rallye Dakar v Saúdské Arábii.

 
Články odjinud


Články odjinud