5. června 2022 • 15:16

Tänak se po roce a půl dočkal triumfu, Prokop byl v Itálii šestnáctý

0
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?
SESTŘIH: Everton - Liverpool 2:0. Překvapení v Merseyside derby, Reds se vzdaluje titul

Estonec Ott Tänak vyhrál Italskou rallye a připsal si první vítězství v mistrovství světa v automobilových soutěžích po téměř roce a půl. Suverénní lídr seriálu Fin Kalle Rovanperä dojel na Sardinii pátý a nenavázal na předchozí tři letošní triumfy, přesto navýšil vedení v seriálu. Martin Prokop obsadil 16. místo, Jan Černý byl pětadvacátý.

Mistr světa z roku 2019 Tänak se ujal vedení v úvodu sobotní etapy po odstoupení Fina Esapekky Lappiho a do čela už nikoho nepustil. Před druhým Irem Craigem Breenem ve fordu měl více než minutový náskok. Třetí skončil Tänakův stájový kolega z Hyundai Španěl Dani Sordo.

Tänak se díky patnáctému triumfu posunul v MS na průběžné třetí místo. Druhou příčku udržel Belgičan Thierry Neuville, který sice v sobotu odstoupil, ale díky vítězství v dnešní power stage získal pět bonusových bodů. Na Rovanperäho ztrácí Neuville po pěti podnicích 55 bodů.

Prokop při svém sedmnáctém startu v Italské rallye zopakoval 16. místo z Portugalska, v kategorii WRC2 byl devátý. Černý skončil devět příček za ním, Erik Cais v sobotu odstoupil.

Italská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai) 3:10:59,1, 2. Breen, Nagle (Ir./Ford Puma) -1:03,2, 3. Sordo, Carrera (Šp./Hyundai) -1:33,0, 4. Loubet, Landais (Fr./Ford Puma) -2:09,4, 5. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -3:02,8, 6. Kacuta, Johnston (Jap., Ir./Toyota Yaris) -4:02,6, ...16. Prokop, Ernst -14:53,7, 25. Černý, Střeska (všichni ČR/Ford Fiesta) -33:24,4.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 13 závodů):
1. Rovanperä 120, 2. Neuville (Belg./Hyundai i20) 65, 3. Tänak 62, 4. Breen 52, 5. Kacuta 47, 6. Evans (Brit./Toyota Yaris) 39, ...22. Cais (ČR/Ford Fiesta) 2.

Pořadí týmů: 1. Toyota 200, 2. Hyundai 161, 3. M-Sport Ford 120, 4. Toyota NG 53.