25. října 2009 • 13:34

Sébastien Loeb získal další mistrovský titul

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Fotbalový KVÍZ pro Doktora Vševěda: šest chyb ze třinácti otázek, co nevěděl?
Neskutečná atmosféra, ale česká reprezentace bez medaile. Co přineslo biatlonové MS?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Sébastien Loeb je pošesté za sebou mistrem světa v rallye. Francouzský pilot Citroënu dnes vyhrál závěrečnou Britskou rallye a předstihl v konečné klasifikaci o jediný bod dosud vedoucího Mikka Hirvonena. Finský jezdec ve fordu měl před poslední soutěží roku jednobodový náskok, k uhájení vedení mu ale nestačilo ani druhé místo.V kategorii produkčních vozů získal titul vicemistra světa Martin Prokop s vozem Mitsubishi Lancer. Ve své třídě prohrál v Británii jen s Norem Eyevindem Brynildsenem, který řídil fabii, a v konečném pořadí si o místo polepšil. Jistým šampionem byl s předstihem Armindo Araujo z Portugalska s mitsubishi.

Loeb ve Walesu vyhrál stylem start - cíl, bezpečnější náskok získal ale až v sobotu a v závěrečné etapě nemusel vzhledem k půlminutovému náskoku riskovat. Hirvonen sice nejprve snížil manko téměř o polovinu, ale v předposledním testu musel na trati zastavit kvůli utržené kapotě po doskoku vozu a ztratil půldruhé minuty. Triumf v poslední zkoušce už mu stačil jen k uhájení druhého místa těsně před Loebovým týmovým kolegou Danim Sordem. S Loebem prohrál boj o svůj premiérový titul o bod.

"Byla to neuvěřitelná sezona. Mikko byl hodně silný a sváděli jsme neskutečné bitvy po celý rok," řekl Loeb po sedmém vítězství v sezoně. Navázal jím na předchozí triumf v Katalánsku, zbývající triumfy si připsal v úplném začátku sezony. "Měli jsme velmi dobrý start, ale pak jsme uprostřed sezony přišli o vše. Teď jsem moc šťastný," rozplýval se Loeb.

Hirvonen se podruhé za sebou musel spokojit s titulem vicemistra světa. "Už jsme rychlí skoro jako Sébastien. No nic, zpět do práce a zkusíme to příští rok," uvedl Fin, který v tomto roce čtyřikrát vyhrál a získal pět druhých míst.
Prokop obsadil v absolutním pořadí Britské rallye 11. místo. K posunu v pořadí produkčních vozů mu napomohla páteční havárie dosud celkově druhého Katařana Násira Attíji, v sobotu pak boural i zbývající rival Patrik Sandell ze Švédska.

"Po Sandellově havárii popravdě nebylo moc s kým závodit. Máme obrovskou radost. Celkově stavím tento výsledek hodně vysoko. Po celou sezonu jsme podávali stabilní výkony a to vše nás vyneslo až na druhé místo. Navíc škoda bodů z Argentiny, které nám nyní o to více chybí," připomněl Prokop na svém webu diskvalifikaci z dubnové soutěže kvůli použití brzdových kotoučů, které nevyhovovaly pravidlům. Prokopovi v konečném účtování scházelo pět bodů k tomu, aby přidal k triumfu v kategorii juniorů (J-WRC) další titul.

Britská rallye, poslední díl mistrovství světa:
1. Loeb, Elena (Fr./Citroën C4) 3:16:25,4, 2. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Focus) -1:06,1, 3. Sordo, Martí (Šp./Citroën C4) -1:07,1, 4. P. Solberg, Mills (Nor., Brit./Citroën C4) -1:28,1, 5. H. Solberg, Menkerud (Nor./Ford Focus) -6:28,0, 6. Wilson, Martin (Brit./Ford Focus) -7:46,0, 7. Latvala, Antilla (Fin./Ford Focus) -12:11,9, 8. Rautenbach, Barritt (Zimb., Brit./Citroën C4) -14:27,8, ...11. Prokop, Tománek -24:31,6, 15. Semerád, Ceplecha (všichni ČR/Mitsubishi Lancer) -27:14,9.

Konečné pořadí MS: 1. Loeb 93 b., 2. Hirvonen 92, 3. Sordo 64, 4. Latvala 41, 5. P. Solberg 35, 6. H. Solberg 33.

Pohár konstruktérů: 1. Citroën 167, 2. Ford 140, 3. Stobart-Ford 80, 4. Citroën Junior Team 47, 5. Munchi's Ford 23.

P-WRC: 1. A. Araujo (Portug./Mitsubishi Lancer) 42, 2. Prokop 37, 3. Brynildsen (Nor./Škoda Fabia) 32, ...15. Semerád 6, 23. Tarabus (ČR/Fiat Grande Punto S2000) 3.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud