8. července 2007 • 00:00

Räikkönen vyhrál Velkou cenu Británie

Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Finský pilot Kimi Räikkönen s vozem Ferrari vyhrál Velkou cenu Británie formule 1 a při třetím triumfu v sezoně navázal na týden staré prvenství z Francie.

Finský pilot Kimi Räikkönen s vozem Ferrari vyhrál Velkou cenu Británie formule 1 a při třetím triumfu v sezoně navázal na týden staré prvenství z Francie. Druhý skončil španělský obhájce titulu Fernando Alonso z McLarenu, až třetí projel cílem v očekávané domácí premiéře jeho týmový kolega a vítěz kvalifikace Lewis Hamilton. Přes 100.000 Britů fandících kolem okruhu v Silverstonu se sice triumfu svého jezdce nedočkalo, ale dvaadvacetiletý nováček šampionátu prodloužil jedinečnou sérii, protože ani v devátém závodě MS i svojí kariéry nechyběl na stupních vítězů. Po polovině seriálu Hamilton stále bezpečně vede průběžné pořadí a před Alonsem má náskok 12 bodů. Räikkönen jich ztrácí na lídra 18, ale po dvanáctém vítězství v kariéře se probojoval o bod před týmového kolegu Felipeho Massu z Brazílie na třetí místo. Massu dnes zradil vůz, přímo na startu mu při čekání na rozsvícení zelených světel zhasl motor. Po pilotově signálu směrem ke komisařům byl startovací proces odložen a Massa musel po dalším zaváděcím kole vyrazit do závodu z uličky v boxech namísto z původní čtvrté pozice. Přesto se po bravurní stíhací jízdě propracoval na bodované místo a vedle tria favoritů už nestihl předjet jen Poláka Roberta Kubicu, který podruhé za sebou po havárii v Kanadě dojel v BMW čtvrtý. V boji o vítězství se rozhodovalo "jen" při zastávkách v boxech. Hamilton po startu šikovně uhájil pole position před Räikkönenem a odrazil i jeho další útoky, ale když uspěchal pit stop a musel zabrzdit kvůli nedokončenému tankování, finský soupeř se po lépe zvládnuté návštěvě u mechaniků dostal před něj. Aktuálně vedoucí Alonso také o něco později uhájil první místo, Räikkönen mu ale oplatil stejnou mincí při druhé výměně pneumatik. Bezpečné vedení Fin nepustil a jako první z elitní čtveřice jezdců vyhrál už třetí závod v sezoně. Před Francií vyhrál i zahajovací závod roku v Austrálii. Příští Grand Prix se pojede 22. července jako Velká cena Evropy na německém okruhu Nürburgring. Výsledky: 1. Räikkönen (Fin./Ferrari) 1:21:43,074 (prům. rychlost: 222,630 km/h), 2. Alonso (Šp./McLaren) -2,459, 3. Hamilton (Brit./McLaren) -39,373, 4. Kubica (Pol./BMW) -53,319, 5. Massa (Braz./Ferrari) -54,063, 6. Heidfeld (Něm./BMW) -56,336, 7. Kovalainen (Fin./Renault), 8. Fisichella (It./Renault), 9. Barrichello (Braz./Honda), 10. Button (Brit./Honda) všichni -1 kolo. Průběžné pořadí (po 9 z 17 závodů): 1. Hamilton 70 bodů, 2. Alonso 58, 3. Räikkönen 52, 4. Massa 51, 5. Heidfeld 33, 6. Kubica 22, 7. Fisichella 17, 8. Kovalainen 14, 9. Wurz (Rak./Williams) 8, 10. Trulli (It./Toyota) 7. Pohár konstruktérů: 1. McLaren-Mercedes 128, 2. Ferrari 103, 3. BMW-Sauber 56, 4. Renault 31, 5. Williams-Toyota 13, 6. Toyota 9, 7. Red Bull-Ferrari 6, 8. Super Aguri 4, 9. Honda 1.