Cechlová zpackala kvalifikaci, ve finále je naopak kladivář Melich | iSport.cz
3. srpna 2012 • 21:52

Cechlová zpackala kvalifikaci, ve finále je naopak kladivář Melich

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
0
Kvalifikačním sítem neprošla česká diskařka Věra Cechlová, když jí byl započítán pouze jediný pokus
TOP VIDEA
iSport podcast: Je Hoftych kouč pro velký klub? Bude Liberec ještě silnější než letos?
České týmy v pohárech: Plzeň do akce jako první, co ostatní?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kladivář Lukáš Melich postoupil na olympijských hrách do finále. V dnešní kvalifikaci v Londýně obsadil deváté místo výkonem 75,88 metru a v neděli bude poprvé od desátého místa na juniorském mistrovství světa v roce 1998 mít možnost bojovat o medaile na velké soutěži. Před čtyřmi lety v Pekingu kvalifikací neprošel.Jednatřicetiletý vrhač Dukly Praha zakončil v Londýně první kvalifikační skupinu jako osmý a musel čekat na výsledky soupeřů. V druhé části jej ale přehodil pouze jediný z 21 kladivářů, a to Krisztián Pars. Maďarský vicemistr světa také výkonem 79,37 kvalifikaci vyhrál.
Diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová zaznamenala v kvalifikaci jediný platný pokus dlouhý rovných 55 metrů a ve skupině A skončila poslední 17. bez šance na finále. Neuspěla ani sprinterka Kateřina Čechová v meziběhu na 100 metrů. Časem 11,43 sekundy skončila celkově na 37. místě.

Pro Cechlovou dopadl třetí start na olympiádě nejhůře. Po čtvrtém místě z Atén a pátém z Pekingu tentokrát neuspěla už v kvalifikaci. "První dvě olympiády se povedly, teď jsem čtyři roky čekala a nevyšlo to," řekla diskařka, která má vytetované olympijské kruhy a pod nimi jména her, na nichž startovala.

Atmosféra na stadionu v Londýně, který byl hned první den atletických soutěží zcela zaplněný, ji "dostala". Nervózní nebyla, ale hody technicky nezvládla. "Snažila jsem se do toho jít maximálně, ale předbíhal mě vršek, nedala jsem mu absolutně šanci, tudíž ty hody byly hrozně urychlené. Sama vím, že vrškem se házet nedá, ale prostě... prostě nepovedený závod," řekla bronzová medailistka z mistrovství světa v roce 2005.

Lukáš Melich v kvalifikaci olympijského závodu kladivářůLukáš Melich v kvalifikaci olympijského závodu kladivářůFoto Reuters
Elišce Klučinové patří po první dnu sedmiboje 27. místo se ziskem 3565 bodů. Olympijský start zahájila osobním rekordem 14,01 sekundy v běhu na 100 metrů překážek. "Osobáček byl dobrý, ale ta technika, to bylo strašlivý. Pak to šlo nějak dolů, rychle z kopce," řekla směrem k nevydařeným zbylým třem disciplínám.

Ve výšce Klučinová umí víc než dnešních 180 cm, ale výkony ovlivnil déšť. Koulí vrhla 12,93 a 200 metrů zaběhla za 25,00. "Ve výšce jsem měla skočit aspoň 183 cm, v kouli vůbec nechápu, co se dělo a dvoustovka je tragédie. Měla jsem trochu tréninkový výpadek, ale nečekala jsem to takhle pomalé," řekla. Na červnovém mítinku v Kladně, kde zlepšila první rekord, měla po prvním dnu na kontě o 127 bodů více.

Suverénně vede domácí favoritka Jessica Ennisová, jež k radosti 70.000 diváků přes překážky zaběhla nejrychlejší sedmibojařský čas v historii 12,54. Do čela se pak vrátila díky skvělé dvoustovce a ve čtyřech disciplínách nasbírala celkem 4158 bodů.

První atletické zlato v Londýně získal polský koulař Tomasz Majewski, jenž obhájil triumf z Pekingu. Výkonem 21,89 metru porazil o pouhé tři centimetry Němce Davida Storla a napodobil Američana Parryho O'Briena, jenž dokázal naposledy vyhrát vrh koulí na dvou olympiádách po sobě v letech 1952 a 1956.

Pro českého koulaře Antonína Žalského skončila olympiáda v kvalifikaci, v níž obsadil 23. místo výkonem 19,62 metru. V rozběhu na 400 metrů překážek neuspěl Josef Prorok, který se nepřiblížil k osobnímu maximu a čas 50,33 mu stačil na celkové 35. místo bez šance na semifinále.

Zcela propadli dálkaři Roman Novotný a Štěpán Wagner. Začátkem července splnili na mítinku v Brna A limit výkony 822 (Novotný) a 820 (Wagner), ale v Londýně k nim měli daleko. Wagner skočil 750 a Novotný se nedostal ani přes sedm metrů (696). "To byl výkon hodný unavené dorostenky," komentoval Novotný své vystoupení.

Blamáž prožil v kvalifikaci dálky i olympijský vítěz z Pekingu Irving Saladino. Panamský vlajkonoš nezaznamenal ani jeden platný pokus. "Měl jsem potíže s větrem. Jednou foukalo zepředu, podruhé zezadu. Ale zklamaný nejsem, vrátím se," uvedl mistr světa z roku 2007, jenž prý po operaci kolena začal trénovat na hry až v dubnu.

Už trojnásobnou olympijskou vítězkou je etiopská vytrvalkyně Tiruneš Dibabaová, která obhájila vítězství v běhu na 10.000 metrů. Šestadvacetiletá běžkyně, která kvůli zranění rok nezávodila, nastoupila dvojici keňských soupeřek v předposledním kole a doběhla si pro suverénní triumf. V příštím týdnu se pokusí zopakovat prvenství z Pekingu i na poloviční trati.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud