Litevci pohrozili, americké hvězdy trápili až do samého závěru

0
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu

Američtí basketbalisté mají na olympijských hrách v Londýně za sebou první opravdový test svých schopností. Litevci jim byli hodně vyrovnaným soupeřem a hvězdy z NBA o své výhře 99:94 rozhodly až v posledních čtyřech minutách.

Litevcům se především zásluhou Kleizy, hráče se zkušenostmi z NBA, podařilo zachytit úvodní nástup favorita a drželi se neustále v kontaktu. Ve druhé čtvrtině sice Američané utekli na 12 bodů, ale Litva se znovu vrátila do hry a neustále nutila soupeře k maximálnímu výkonu.

"Týmu snů" se nedařila tolik střelba jako v předchozím duelu s Nigérií, kdy vytvořil se 156 body rekord her, a šest minut před koncem dokonce dovolil soupeři dostat se do vedení 84:82.

Jenže v posledních čtyřech minutách začala úřadovat basketbalová megastar LeBron James. Nejužitečnější hráč NBA dal devět z 12 závěrečných bodů USA a zařídil těsné vítězství.

Nejlepším střelcem zápasu byl s 25 body Kleiza, na straně USA se nejvíce dařilo Anthonymu s Jamesem, kteří zaznamenali po 20 bodech.

Zatímco obhájci zlata odvrátili překvapení, stříbrní medailisté z Pekingu Španělé utrpěli v Londýně svou první prohru, když podlehli 74:77 Rusku. První čtvrtinu přitom vyhráli o 17 bodů, ale hlavně druhá půle patřila Rusku, které se čtyřmi výhrami vede skupinu B.

Úvod zápasu vůbec nenaznačoval, že by měli mít Španělé problémy. Po pěti minutách vedli 20:2 a zdálo se, že otázkou bude jen výše vítězství.

Jenže Rusové se vzchopili, do poločasu snížili na 10 bodů a výbornou třetí čtvrtinou skóre otočili. Španělé pak znovu začali mít navrch a ještě čtyři minuty před koncem vedli o devět bodů, Rusku však patřil závěr. Klíčový okamžik nastal minutu před koncem, kdy Viktor Chrjapa trojkou vyrovnal na 73:73 a vítězný koš dal 18 vteřin před koncem Mozgov. Vzápětí proměnil Gasol jediný trestný hod a Rusko už výhru uhájilo.