14. září 2008 • 10:41

Šesté zlato pro Česko!

Nejlepší střelec se nedostal ani do Brna… Osmnáctka na baru?!
Životní den pro Vadlejcha? Jsem na nejvyšší úrovni, říká. Ale chce pomoc

Šestou zlatou medaili pro českou výpravu na paralympijských hrách získal lukostřelec David Drahonínský, který zvítězil v soutěži vozíčkářů s kladkovým lukem.

Ve finále zvítězil šestadvacetiletý reprezentant po suverénním výkonu nad Britem Johnem Cavanaghem 108:103.

Mnohem dramatičtější byl jeho semifinálový souboj s Finem Osmem Kinnunenem, který rozhodl za vyrovnaného stavu po jedenácti střelách až poslední šíp. Drahonínský vyhrál 99:97.

"Teď jsem nejlepší lukostřelec ve třídě W1 na světě. Jsem hrozně rád, že se mi to povedlo, protože už před paralympiádou jsem říkal, že budu mít zlato. Jsem rád i kvůli lidem, kteří mi fandí a pomáhají," řekl spolupracovníkovi ČTK Drahonínský, který dosáhl největšího úspěchu v kariéře. Na světových šampionátech v letech 2005 a 2007 byl vždy čtvrtý.

"Brambor už mám doma celou řádku. Tady si je dám maximálně k večeři," žertoval po finále. Jednu zlatou medaili už ve své sbírce měl. Loni ji získal jako člen mužského družstva na světovém šampionátu.

Nevidomá atletka Miroslava Sedláčková překonala v běhu na 1500 metrů osm let starý světový rekord Litevky Markevičieneové, který časem 4:53,78 zlepšila o více než čtyři sekundy. Ve finále, které běžela jako jediná zástupkyně skupiny T11 s atletkami kategorie T13, skončila pátá. Samostatný závod pro její kategorii nebyl vypsán.

"Včera jsme si říkali, že na medaili nemáme, ale že svěťák by byl nejlepší odměna," uvedla jednatřicetiletá závodnice, s kterou běžel vodič Michal Procházka.

Daniela Vrátilová skončila v hodu diskem čtvrtá, od bronzové Číňanky Li Čchun-chua ji dělil jediný bod. Česká atletka byla původně pátá, australská výprava však poté uspěla s protestem proti zařazení jedné z jejích přemožitelek Britky Chinové do kategorie F38.

Jana Fesslová po bronzovém disku svou medailovou sbírku nerozšířila, v hodu oštěpem skončila devátá. Startovala se sebezapřením, má problémy s pravým ramenem.

"Nechci se vymlouvat na zdravotní stav, byl to špatný výkon," řekla po závodě. "U disku jsem si zřejmě provedla něco ošklivého s ramenem. Byl to tedy spíš boj s rukou," dodala.

Výsledky:

Atletika:

Ženy:

1500 m - T13: 1. Búsajdová (Tun.) 4:14,00, ...5. Sedláčková (ČR) 4:53,78 - světový rekord v kategorii T11,

disk - F37/38: 1. Na Mi (Čína) 33,67 - světový rekord, ...4. Vrátilová 28,13, 10. Berná 25,60, 14. Bujárková (všechny ČR) 18,80,

oštěp - F54-56: 1. Willingová (Něm.) 23,99, ...9. Fesslová (ČR) 17,30.

Lukostřelba:

Muži:

Kladkový luk - ARW1:

Finále: Drahonínský (ČR) - Cavanagh (Brit.) 108:103, o 3. místo: Fabry (USA) - Kinnunen (Fin.) 111:101.