Chalupa se na olympiádu nepodívá

Olympijské kruhy
Olympijské kruhyZdroj: ČTK
ČTK
Vodní sporty

AKTUALIZOVÁNO - Veslař Václav Chalupa se na svou šestou olympiádu nepodívá. Zkušený český reprezentant dnes společně s Jakubem Makovičkou na dvojce bez kormidelníka obsadili třetí místo.

Čeští veslaři neuspěli v dnešních finálových jízdách na dodatečných kvalifikačních závodech v Poznani a nepodařilo se jim probojovat se na olympijské hry do Pekingu.

Nejblíže postupu byla ze čtyř posádek dvojka bez kormidelníka Václav Chalupa, Jakub Makovička, kteří obsadili třetí místo, první nepostupové.

Chalupa, který do nepárové disciplíny přešel teprve letos, se tak na svou šestou olympiádu nepodívá. Z vítězství se radovala favorizovaná kanadská posádka Scott Frandsen, Dave Calder.

Druzí skončili Italové Raffaello Leonardo a Giuseppe de Vita, kteří českou dvojici porazili o 0,57 vteřiny.

V Poznani neuspěl ani dvojskif lehkých vah bratrů Jana a Ondřeje Vetešníkových, kteří dojeli čtvrtí. Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Adam Kapa, Vlastimil Čabla byla pátá a dvojskif Tomáš Karas, Jaroslav Řepa šestý. Do Pekingu postupovaly vždy pouze dvě nejrychlejší posádky.

Na srpnové olympiádě se tak představí celkem dvanáct českých veslařů v pěti disciplínách. Na loňském mistrovství světa si účast vybojovali skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková, ženský dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková, párová čtyřka a čtyřka bez kormidelníka.

Chalupa víru neztratil, doufá v divokou kartu

Mezinárodní veslařská federace (FISA) zřejmě koncem týdne udělí několik divokých karet a česká dvojice doufá, že se štěstí usměje i na ni.

"Čekáme na zázrak. FISA má ještě několik volných karet, které ale zřejmě udělí rozvojovým zemím. Alespoň podle informací, které máme. Verdikt by měl padnout v sobotu nebo v neděli. Do té doby budeme v očekávání," řekl Chalupa.

Dvojka bez kormidelníka Chalupa, Makovička, která byla složena až v letošní sezoně a neměla tak šanci kvalifikovat na olympiádu na loňském mistrovství světa v Mnichově, byla na poznaňském kanále hodně blízko úspěchu. V dnešním finále však Češi obsadili třetí, první nepostupové místo. Od letenek do Pekingu je dělilo jen 0,57 vteřiny.

"Prohráli jsme po čestném boji a se ctí. Do poslední chvíle jsme bojovali s Itali a Číňany o špičky lodí a do posledních metrů to byla velká řežba. Bohužel to nakonec nevyšlo a Italové nás porazili," uvedl veslař pražské Dukly k finálové jízdě.

Pět finalistů přitom prakticky bojovalo o jediné postupové místo. Kanaďané Scott Frandsen a Dave Calder, vítězové posledního Světového poháru, byli totiž velkými favority, což v Poznani potvrdili a jasně postoupili.

Chalupa s Makovičkou přitom dokázali v semifinále italskou dvojici Raffaello Leonardo, Giuseppe de Vita porazit. Dnes se jim to už ale nepodařilo. "Osobně jsem měl v průběhu závodu dost práce s tím, abych kormidloval a vesloval, takže jsem závod tolik nesledoval. Shodli jsme se ale na tom, že Italové se ze semifinále poučili a na začátku si tentokráte vytvořili větší náskok. Podařilo se nám je sice dojet, ale oni náš nápor ve finiši odrazil," přiznal Chalupa.

Účastník pěti olympijských her, který poprvé startoval už v Soulu v roce 1988, byl přitom společně s Makovičkou asi 250 až 300 metrů před cílem na druhém postupovém místě. "Jak už jsem ale říkal, až do poslední chvíle to byl velký boj a dopadlo to takhle," dodal Chalupa, který stejně jako další čeští účastníci dodatečné olympijské kvalifikace odjel už dnes z Poznaně domů. Na závěrečném podniku SP, jenž se tam bude od pátku konat, startovat nebude.