Lovci dopingu v Praze končí, testy budou venku | iSport.cz
19. května 2011 • 18:00

Lovci dopingu v Praze končí, testy budou venku

Autor: nit
Antidopingová laboratoř ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze končí
TOP VIDEA
iSport podcast: Jaké změny byly na Spartě vidět pod trenérem Kotalem?
Baník - Jablonec: Rychlý kontr Severočechů zakončil gólovou střelou z těžké pozice Kubista, 0:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Půlstoletí činnosti pražské antidopingové laboratoře se chýlí ke konci. Pracoviště s akreditací Světové antidopingové agentury WADA skončí 30. června. O jeho uzavření rozhodla Dana Jurásková, ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, pod kterou laboratoř spadá.Bez vlastní antidopingové laboratoře se bude muset obejít český sport, samotný boj proti dopingu to však zřejmě neohrozí. Potřebný počet 1300 vzorků ročně se bude místo do Prahy vozit do zahraničí.

„Musíme se s tím smířit, nedá se nic dělat,“ říká Miloš Vrabec, ředitel Antidopingového výboru. „Vzorky na analýzu budeme muset dávat jinam. Samotná analýza byla paradoxně levnější v zahraničních laboratořích. Na druhou stranu musíme zajistit dopravu. Vzorky budeme vozit autem, poštou nebo kurýrem.“

V Česku odebrané vzorky tak budou zřejmě testovat nejbližší akreditované antidopingové laboratoře, kterou jsou v německých městech Kreischa a Kolín nad Rýnem, v rakouském Seibersdorfu nebo ve Varšavě. Cena vyhodnocení jednoho vzorku se v pražské laboratoři pohybovala kolem 4800 korun.

1 300
Tolik vzorků pro kontrolu v antidopingových laboratořích se ročně odebere v Česku

„Finančně to náročnější nebude. Ale přijdeme o akreditaci,“ upozorňuje Jan Železný, člen Mezinárodního olympijského výboru. „Nikdo neví, co bude. Testování se stává obrovským byznysem. Pokud by ve světě zbylo jen pár laboratoří, nebylo by to ideální. Kde není konkurence, ceny můžou stoupat, toho bych se bál.“

Za uzavřením laboratoře stojí kompetenční spor mezi dvěma resorty. Podle zákona ji má zajišťovat ministerstvo zdravotnictví, ředitelka Všeobecné fakultní nemocnici Dana Jurásková však poslala ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy Josefu Dobešovi žádost o 16 milionů korun na činnost laboratoře a byla odmítnuta.

„Paní ředitelka nemocnice vychází z toho, že nemá prostředky. Tím pádem se rozhodla provoz laboratoře ukončit,“ konstatoval Vrabec.

Zaměstnanci laboratoře už dostali výpovědi a její činnost by po téměř půlstoletí měla skončit k 30. červnu.

„Věc je v rukou ministerstva zdravotnictví. Pokud se rozhodli pro zrušení, je to nešťastné,“ řekl Vrabec.

Podle Železného se ztráta laboratoře na činnosti českého sportu negativně neprojeví, Česko však ztratí na prestiži.

„V boji proti dopingu jsme docela hodně daleko, pracujeme dobrým systémem, jiné státy by se od nás mohly učit,“ zdůraznil Železný.

Témata:  sport, doping, laboratoř, praha, wada
 

Sport 2020

MS v biatlonu (13. - 23. února 2020, Anterselva)
Program Nominace na MS O Anterselvě

SP v alpském lyžování (26. října 2019 - 22. března 2020)
Program Ester Ledecké Program SP

Olympiáda 2020 (24. července - 9. srpna 2020, Tokio)
Nové sporty Olympijská kolekce Kdy se konají další olympijské hry?

Články odjinud


Články odjinud