Ivo Pospíšil
3. května 2012 • 14:00

Hrdost, síla a vlastenectví. Jaký je film o Věře Čáslavské

Vstoupit do diskuse
3
TOP VIDEA
Teplice - Olomouc: Jako Pat a Mat! Po souhře se Stoppenem fauloval Beneš a dostal červenou
Celý Pittsburgh žil Jágrem. Co legendu baví kromě hokeje? Sleduje moudra na Instagramu
VŠECHNA VIDEA ZDE

RECENZE DOKUMENTU VĚRA 68 | Pro Věru Čáslavskou je to dárek k sedmdesátým narozeninám, pro diváky příležitost vidět působivé dílo. Až se nechce věřit, že scénář dokumentu Věra 68 režisérky Olgy Sommerové psal sám život. Shrnuje životní příběh o radosti, vlastenectví i strastech legendární gymnastky a pronikne pod kůži nejen generaci, která její úspěchy hltala, ale i lidem, kteří ji či její dobu znají už jen z doslechu.„Spolupráce paní Věry Čáslavské a Olgy Sommerové? Už jen to je spojením kvality,“ glosoval před zahájením premiérového promítání dokumentu Věra 68 šéfredaktor deníku Sport (hrdého partnera večera) Lukáš Tomek.

Když Věra Čáslavská za Olgou Sommerovou přišla poprvé s plánem natočit o sobě dokument, chtěla, aby to bylo její rekviem. Místo toho je teď na světě dílo oslavující život jedné legendy.

Nemusíte nic vědět o Věře Čáslavské, za skoro devadesát minut se ale dozvíte vše. O začátcích, úspěších i životních strastech jedenáctinásobné olympijské medailistky.

Na konci lehce pochopíte, proč je tato šarmantní dáma, ve čtvrtek slavící sedmdesát let, obdivována za svou vůli, odvahu a bezbřehý optimismus.

Nahoře a dole...

„Je to žena, před jejíž vůlí je třeba se mít na pozoru,“ zaznívá v dokumentu komentář tehdejšího novináře. Film, kde se kruté zápletky osudu mísí s jejími úspěchy a radostmi, to vystihuje.

Konflikt první? Skloněná hlava při sovětské hymně na OH v Mexiku, zatímco v její vlasti byla okupantská vojska. Odvaha.

Režisérka Olga Sommerová (vpravo) drží kolem ramen Věru Čáslavskou, vlevo přihlíží šéf České televize Petr Dvořák
Režisérka Olga Sommerová (vpravo) drží kolem ramen Věru Čáslavskou, vlevo přihlíží šéf České televize Petr Dvořák

Konflikt druhý? Rozchod s manželem Josefem Odložilem a jeho tragická smrt po incidentu se synem Martinem. A přes léta v ústraní návrat zpět. Síla a optimismus.

Na dobové záběry jejích gymnastických figur umě navazují dobové rozhovory s Janem Werichem či bývalým prezidentem Václavem Havlem (jemuž dělala Čáslavská po Sametové revoluci poradkyni) i řada odlehčujících humorných scén.

Sto čtyřicet medailí v krabici

Jednoduše se nemůžete nesmát, když Čáslavská táhne svých sto čtyřicet medailí v krabici po zemi a na oko láteří, jak jsou těžké... Nebo peprné komentáře správcové tělocvičny, kde dříve reprezentantka cvičila.

Vítězná Věra Čáslavská nad hlavami svých kolegyňFoto Profimedia.cz

Až si divák uvědomí, že nekouká na soupis úspěchů nejlepší české olympioničky historie, ale na silný příběh člověka, s nímž se život nemazal. O to více pak obdivuje triumf silné vůle této jedinečné ženy.

Sommerové se ve snímku podařilo propojit vše, co k Čáslavské patří, a vytvořit z mixu zvratů a rozdílných emocí vydařený komplex, kde nechybí přirozenost ani noblesa obdivuhodné sportovkyně a hrdé Češky.

„Jsem ráda, že i to vlastenectví ve filmu Olga zúročila. Je důležité si to čas od času připomenout. Snad takovýchto snímků vznikne v budoucnu více,“ přála si také Čáslavská.

Nezbývá, než s tím souhlasit.

Vstoupit do diskuse
3
Články odjinud


Články odjinud