Verbíř, Divecký či Šlégr podpořili Hnutí za sport poslance Dobeše | iSport.cz
5. října 2012 • 17:31

Verbíř, Divecký či Šlégr podpořili Hnutí za sport poslance Dobeše

Autor: spo
Bývalí sportovci Jiří Šlégr či Radek Divecký podpořili poslance Josefa Dobeše
TOP VIDEA
iSport podcast: V čem rozhodčí v zápase Teplic se Spartou selhali? iSport podcast: V čem rozhodčí v zápase Teplic se Spartou selhali?
České fotbalové hvězdy mají jasno: Slavia s Barcelonou neprohraje! České fotbalové hvězdy mají jasno: Slavia s Barcelonou neprohraje!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Současný poslanec Josef Dobeš, který v březnu skončil jako ministr školství, protože odmítl miliardové škrty v rozpočtu svého resortu, se nyní pouští do boje za sport. Jeho cílem je zlepšit jeho financování. Sport by podle něho měl mít ve státním rozpočtu vlastní kapitolu. Podporuje ho v tom i řada bývalých sportovců. Pomoci k tomu má i nově vytvořené Hnutí za sport.Pokud se podle Dobeše nezlepší legislativa a systém financování a rozvoje sportu, ztratí Česká republika na mezinárodním sportovním poli veškerou konkurenceschopnost. Takhle svoje názory prezentoval na setkání se zástupci sportovců z Ústeckého kraje.

Dobeš, který se problematikou sportu dlouhodobě zabývá, se v Ústí setkal celkem s 80 zástupci sportovních klubů a svazů. Mezi nimi byli například bývalý hokejista a nyní poslanec Jiří Šlégr či fotbalisté Pavel Verbíř a Radek Divecký. Nutným řešením je podle účastníků diskuse předvídatelné financování sportu, a to jak z prostředků státního rozpočtu či samosprávy, tak z peněz EU.

„Mnozí politici si bohužel neuvědomují, v jak špatném stavu financování sportu je. Bez radikálních změn se může stát, že už nebudeme mít prostředky na rozvoj nových talentů či na systematickou práci s mládeží,“ uvedl Dobeš.  

Aby si český sport zachoval perspektivu, je podle Dobeše nutné přivést k němu mladou generaci a obnovit sportovní infrastrukturu na národní i regionální úrovni. Měly by vznikat nové sportovní třídy, tréninková centra a sportovní akademie, mladí talentovaní sportovci by měli mít k dispozici kvalitní trenéry a bezplatné sportovní lékaře.

„Sport se především musí stát přístupným pro každou věkovou a sociální skupinu,“ upozorňuje Dobeš, který se chce v rámci své snahy setkat se zástupci sportovců ve všech krajích. Obdobné setkání uspořádal už v Brně. Tam jeho snaze vyjádřili podporu například bývalá gymnastka Věra Černá, předseda Českého svazu motocyklového sportu Karel Abraham či majitel klubu Kometa Brno Libor Zábranský.

 
Články odjinud


Články odjinud