25. července 2017 • 12:59

Kvůli dotacím je obviněný i Jansta. Kdo zná realitu, kroutí hlavou, říká

Autor: ,
TOP VIDEA
LIGA NARUBY: Baroš odmítl Odezřeno, Škoda setřásl sníh, Rada chválil i zuřil LIGA NARUBY: Baroš odmítl Odezřeno, Škoda setřásl sníh, Rada chválil i zuřil
SESTŘIH: Třinec - Pardubice 3:2. Oceláři vedou sérii, dvakrát se trefil Marcinko SESTŘIH: Třinec - Pardubice 3:2. Oceláři vedou sérii, dvakrát se trefil Marcinko
VŠECHNA VIDEA ZDE

Policie obvinila v kauze manipulací se sportovními dotacemi jako právnickou osobu Českou unii sportu, a samostatně také jejího předsedu Miroslava Janstu a generálního sekretáře Jana Boháče. Obvinění pro iSport.cz potvrdil i sám Jansta. "Měli jsme údajně jednat o výhodě pro ČUS a tím poškodit ostatní," popsal.Informaci přinesl server Aktuálně.cz. V případu si už dříve vyslechli obvinění bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta či odvolaná náměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová, stíhání čelí také Fotbalová asociace ČR.

„Je to pravda. Měli jsme údajně jednat o výhodě pro ČUS a tím poškodit ostatní. Když znáte realitu, tak kroutíte hlavou. Je to samozřejmě nepříjemné,“ řekl Jansta iSport.cz.

720p 360p
Jansta: Zadržení Pelty? Začalo se útočit na fotbal, ale ten nic neprovedl

Obhájce České unie sportu Prokop Beneš v prohlášení konstatoval, že usnesení o zahájení trestního stíhání právnické osoby (ČUS) je mimo jiné "založeno na předpokladu, že byly činěny kroky k navýšení zdrojů pro správu majetku ČUS a zajištění sportovní činnosti." Namítl, že takové kroky odpovídají stanovám ČUS.

"Mělo údajně dojít k neoprávněnému navýšení prostředků na provoz ČUS ve výši několika milionů korun. Právní konstrukce hovoří o návodu, pokusu a pomoci k vyjmenovaným trestným činům," přiblížil Beneš.

Česká unie sportu jeho jménem obvinění odmítla. "Všechny kroky byly dělány v souladu s právními předpisy ČR a ve prospěch sportu, sportovců a členů ČUS. Věříme, že se vše v průběhu vyšetřování vysvětlí a potvrdí se zákonnost jednání zástupců sportu směrem k příslušným státním institucím," uvedl Beneš.

Podle Aktuálně.cz se nová obvinění rovněž týkají rozdělování peněz z dotačního neinvestičního programu pro činnost sportovních organizací, který vypsalo ministerstvo školství.

Právník Jansta podle vyšetřovatelů společně s Boháčem získali v rámci expertní skupiny při rozdělování peněz z programu neoprávněné výhody pro ČUS. Údajně tak poškodili další organizace, které z programu čerpají prostředky: například Český olympijský výbor nebo Sokol, napsal server.

Jansta předsedá i České basketbalové federaci, je členem ČSSD. Česká unie sportu vydá odpoledne po poradě s právníky prohlášení.

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

 Klasická verze
Mobilní verze