19. prosince 2017 • 14:15

Česká unie sportu nechá hrát českou hymnu i s druhou slokou. Znáte ji?

Autor:
720p360p
ČUS volá po změně. Jak by zněla hymna se dvěma slokami?
TOP VIDEA
Kanonáda Slavie! Podívejte se na všech 9 gólů, trefil se i debutant Baluta Kanonáda Slavie! Podívejte se na všech 9 gólů, trefil se i debutant Baluta
Sagan ovládl MČR v cyklistice. Fanoušci šíleli, král si s nimi ťukal pěstmi Sagan ovládl MČR v cyklistice. Fanoušci šíleli, král si s nimi ťukal pěstmi
VŠECHNA VIDEA ZDE

Česká unie sportu má v plánu zahájit diskusi o přidání druhé sloky k národní hymně. Navrhuje, aby se rozšířená verze v rámci oslav stoletého výročí vzniku Československa příští rok hrála na vyhlášení okresních sportovců a také při významných sportovních akcích.„Mám to v hlavě dlouho. Už v roce 2004, když jsme s Nymburkem hráli finále ligy, jsem chtěl hymnu takto pouštět. Tehdy to nešlo, protože by šlo o porušení zákona. My to budeme pouštět ne jako hymnu, ale jako píseň,“ vysvětluje předseda ČUS Miroslav Jansta.

ČUS volá po změně. Jak by zněla hymna se dvěma slokami?
720p 360p

Diskuse o podobě národní hymny se vedou už od roku 1918. Podle ČUS druhá sloka písně Kde domov můj, která byla poprvé uvedena v roce 1834 v divadelní hře Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka – Žádný hněv a žádná rvačka, doplňuje a upřesňuje historický kontext i její vlastenecké vyznění. Jako hymna se v současnosti používá jen první sloka písně.

Kde domov můj, druhá sloka
Kde domov můj, kde domov můj.
V kraji znáš-li Bohu milém,
duše útlé v těle čilém,
mysl jasnou, vznik a zdar,
a tu sílu vzdoru zmar?
To je Čechů slavné plémě,
mezi Čechy domov můj,
mezi Čechy domov můj!

„Proto se navrhuje, aby v roce 100. výročí české státnosti byla při významných sportovních událostech hrána i druhá sloka písně Kde domov můj, která je více motivující, prohlubuje motivaci vedoucí k podstatě sportovního soupeření a může hnát české borce intenzivněji k vítězství,“ tvrdí ČUS.

Česká státní hymna Kde domov můj patří podle zákona 3/1993 Sb. mezi státní symboly České republiky.

Píseň, jejíž hudbu složil František Škroup, se bude hrát se dvěma slokami na vyhlášení nejlepších okresních sportovců. ČUS zatím neplánuje aktivitu ke změně zákona, která by umožnila změnu hymny.

„To bychom se museli obrátit na poslance, kteří by si to osvojili a vznesli návrh. To zatím nemáme v úmyslu,“ říká Jansta. „Chceme jen připomenout, že ta diskuze už tady byla od roku 1918. Druhá sloka doplňuje první. Jde nám o to získat ohlasy. Diskuse bude probíhat příští rok a uvidíme.“

ČUS hodlá také pořádat akce na oslavu stého výročí republiky, jejím vrcholem bude podzimní akce v O2 areně.

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Program a výsledky Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Nominace Kvalifikace Los Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hraje od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostí 11 ruských měst a 12 stadionů, finále se odehraje v Moskvě na stadionu Lužniki.

Skupina A * Skupina B * Skupina CSkupina D * Skupina E * Skupina F * Skupina G * Skupina H

Soupisky favoritů MS:
Anglie * Agentina * Belgie * Brazílie 
Francie * Německo * Portugalsko * Španělsko 
Klasická verze
Mobilní verze