Lezkyně Vrablíková vytvořila nejlepší český výkon na boulderu | iSport.cz
1. listopadu 2019 • 17:23

Lezkyně Vrablíková vytvořila nejlepší český výkon na boulderu

Autor: afo
Vstoupit do diskuse
0
Lezkyně Vrablíková se chystá na jeden z nejtěžších výstupů na světě.
TOP VIDEA
INSIDER: Baroš by mohl být "ambasadorem", připomíná mi ho Hložek
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Kdo urve čtvrté místo? Zaútočí Kozák v Edenu na korunu střelců?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Velmi hodnotný výkon zaznamenala během října nejlepší česká lezkyně Gabriela Vrablíková: v Českém ráji u Frýdštejna zdolala boulder obtížnosti 8A+/8B. Takto náročný boulder v minulosti žádná česká lezkyně nepřekonala, jedná se tak o první český ženský přelez boulderu této obtížnosti.„Byla jsem trochu překvapená, jak hladce to šlo. Po nemoci jsem se chtěla dostat do formy, tak jsem vyrazila do Českého ráje se trochu rozlézt. První dva dny jsem vylezla obtížnost 8a (Zlaté vejce) a 8a+ (Divoké vlny), tak jsem si řekla, že zkusím ještě něco těžšího a chopím se své šance, když mi to tak šlo,“ vypráví 29letá Vrablíková.

„Tenhle boulder přede mnou vylezli jen dva chlapi, kteří stanovili tuhle obtížnost. Řadím to mezi mých pět top výkonů v životě. Ani jsem to moc neplánovala, spíš to byl takový vedlejší efekt mojí přípravy,“ usmívá se.

Jen pro vysvětlení: bouldery jsou nižší skalní útvary, obvykle maximálně čtyři až pět metrů vysoké, na nichž jsou extrémně těžké kroky, někdy třeba jen tři. „Je to silovější lezení kratšího rázu, kdy se padá do takzvaných bouldermatek, což jsou matrace, které si lezec musí pod skálu přinést,“ vysvětluje Vrablíková.

„Já se specializuji hlavně na lezení na laně, které se dělá až na čtyřicetimetrových skalách, v průměru jsou to dvacetimetrové přelezy. Jedná se převážně o lezení vytrvalostnějšího charakteru, kdy si cestou lezec cvaká postupová jištění, aby nespadl. Tím, že tenhle boulder byl svým profilem spíš vytrvalostní, protože na něm bylo asi čtyřicet kroků, podařil se mi takhle hodnotný výkon.“

Vůbec největší úspěch zaznamenala Vrablíková letos v létě na laně, když zdolala v Německu přelez obtížnosti 9a. Žádná jiná Češka tohle nedokázala.

I její další cíl má právě tuhle prestižní lezeckou klasifikaci. Soustředění Vrablíkové teď směřuje k cestě To tu ještě nebylo v Labském údolí.

„Je to nejtěžší cesta na českém pískovci a jedna z pěti nejtěžších na světě. Existují jen tři další cesty 9a v Americe a jedna v Africe. Ke dnešnímu dni mají tuhle cestu přelezenou Adam Ondra, Alexander Megos, Ondra Beneš a Felix Neumärker,“ popisuje Vrablíková. „Písek je můj oblíbený materiál, na kterém lezu, je to česká specialita, pro kterou jsme známí ve světě.“

O zdolání tohoto pískovcového přelezu klasifikace 9a (ten předešlý byl na vápencové skále) se pokusí už během listopadu. Ale s omezeným počtem pokusů.

„Záležet bude i na tom, co mi dovolí počasí. Lézt můžu, když je nad pět stupňů. Ale stejně mám jen dva pokusy, protože po nich mi slézá kůže z konečků prstů, a kdybych přidala třetí pokus, prodřela bych si je do krve,“ vypráví. „Budu teď na skálu jezdit a zkoušet to. Je to extrémně těžká cesta, takové morálové lezení, jak mi říkáme. Na konci hrozí dlouhý pád, kdy se při chybě proletíte přes celou stěnu, což se mi moc nechce. Pokud se mi tenhle přelez nepodaří v listopadu, budu pokračovat na jaře,“ plánuje Vrablíková.

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud