Pljuščenko překonal rekord, Verner až osmý | iSport.cz
20. ledna 2010 • 16:49

Pljuščenko překonal rekord, Verner až osmý

Tomáš Verner
TOP VIDEA
Dostaň se do formy se Šárkou Strachovou: Jak vybrat běžeckou obuv Dostaň se do formy se Šárkou Strachovou: Jak vybrat běžeckou obuv
Utkání se Švýcary sledoval i trenér slovenského nároďáku Pavel Hapal. Jsem velký hokejový fanoušek, říká Utkání se Švýcary sledoval i trenér slovenského nároďáku Pavel Hapal. Jsem velký hokejový fanoušek, říká
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko se po čtyřleté pauze vrátil na mistrovství Evropy ve velkém stylu. V dnešním krátkém programu ziskem 91,30 bodu o 64 setin překonal vlastní světový rekord a porazil o 2,75 bodu obhájce titulu Briana Jouberta z Francie.Z českých krasobruslařů se více dařilo Michalu Březinovi, kterému patří čtvrtá příčka, Tomáš Verner je před čtvrtečními volnými jízdami osmý.

Olympijský šampion z Turína Pljuščenko kvůli závodní pauze nemá body ve světovém žebříčku, takže startoval daleko před ostatními favority. Hodil jim rukavici v podobě krátkého programu s kombinací čtverného a trojitého toeloopu, trojitého axelu i trojitého lutze. Na rozdíl od národního šampionátu nepřekonal hranici sta bodů, ale vytvořil nový světový rekord, které se uznávají jen na mezinárodních podnicích.

Na paty mu však šlape Joubert, jenž ztratil jen zařazením lehčí kombinace. Francouzský krasobruslař totiž neriskoval a za čtverný toeloop zařadil jen dvojitý. I to mu stačilo na vylepšení osobního rekordu a udržení kontaktu s ruským suverénem.

PljuščenkoPljuščenko


Úřadující juniorský vicemistr světa Březina v Tallinnu potvrdil, že se v této sezoně prosazuje mezi nejlepší. V krátkém programu postupně zvládl trojitý axel, trojitý lutz i kombinaci trojitého flipu s trojitým toeloopem.

Navíc předvedl piruety nejvyšší obtížnosti, což přispělo ke zlepšení osobního maxima o plných 7,68 bodu na 79,60. Před volnými jízdami je ve hře o medaili, na průběžně třetího Francouze Yannicka Ponsera ztrácí necelé tři body.

"Ke známce se nedá říci nic, protože je to skoro osmdesát bodů, a to i ve světovém měřítku v krátkém programu něco znamená. Když si to vezmu, tak jsem dvanáct bodů za Pljuščenkem, ale u něj jsem vůbec nečekal, že bych ho mohl ohrozit," uvedl spokojený Březina pro Český rozhlas.

Těšila ho hlavně skutečnost, že se mu podařilo zajet čistou jízdu, což byl jeho základní cíl. "Jen u trojitého axela jsem neměl dobrý pocit. Ve vzduchu jsem byl nakřivo a říkal jsem si, jestli dopadnu na zadek, na záda nebo na hlavu. Ale udržel jsem to a nebylo to moc vidět," pousmál se devatenáctiletý krasobruslař.

O bezmála sedm bodů v úvodní části soutěže porazil mistra Evropy z roku 2008 Vernera, jehož krátký program poznamenal nedotočený čtverný toeloop s dopadem na obě nohy hned na úvod. Pak sice zabojoval, zvládl trojitý axel a za lutz zařadil v kombinaci dvojitý toeloop, ale na nejlepší to nestačilo. Na rozdíl od posledních tří let tak Verner nebude ve volných jízdách startovat v poslední rozjížďce.

"První toeloop mě mrzel, ale pak už jsem se cítil dobře. Jen škoda kombinace a nevím, proč jsem udělal lutze, jakého udělal. Už při odrazu mi bylo jasné, že to nebude nic extra. Nakonec jsem přidal navíc ještě dvojitého toeloopa, abych dostal nějaké body navíc. Zbytek byl vcelku dobrý," zhodnotil svou jízdu Verner.

Čtvrtý muž z loňského mistrovství světa měl v závěru minulého roku zdravotní problémy a již před závodem vyhlásil, že Evropu bere hlavně jako přípravu na olympiádu. "Jsem po dlouhé době na startu, takže na to to nebylo tak špatné," uvedl Verner.

Krátký program se příliš nevydařil ani dalšímu navrátilci, Švýcaru Stéphanu Lambielovi. Dvojnásobný mistr světa zařadil jen dvojitý axel a pokazil čtverný toeloop. Díky výborným krokovým pasážím a piruetám mu to nakonec stačilo alespoň na páté místo.

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Tallinnu:

Muži - po krátkém programu:

1. Pljuščenko (Rus.) 91,30,2. Joubert (Fr.) 88,55, 3. Ponsero (oba Fr.) 82,40, 4. Březina (ČR) 79,60, 5. Lambiel (Švýc.) 77,75, 6. Preaubert (Fr.) 76,37, ...8. Verner (ČR) 72,75.

 

MS v hokeji 2019 - Slovensko, Bratislava a Košice

Program Český tým Rozpis Play off Tabulka Stadiony

Mistrovství světa v hokeji se koná na Slovensku v Bratislavě a Košicích od 10. do 26. května 2019. Češi hrají ve skupině B, Slovensko ve skupině A. Po zápase se Švýcarskem budou Češi znát soupeře pro čtvrtfinále. Novinkou je změna systému nasazení týmů pro semifinále play off.

Fotbalová FORTUNA:LIGA 2018/2019Program * Hrací model * VIDEO * Program nadstavby

Články odjinud


Články odjinud