Připadáte si trapně kvůli nadměrnému pocení? Zjistěte, jak s ním zatočit! | iSport.cz
25. listopadu 2019 • 00:00

Připadáte si trapně kvůli nadměrnému pocení? Zjistěte, jak s ním zatočit!

Prezentace klienta
TOP VIDEA
Barošovy momenty: Liverpool, turecké obrození i pomoc Baníku
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Postoupí Bohemians? Má cenu sázet proti Spartě a Plzni?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Stává se vám, že si jdete s kamarádem zacvičit nebo s partnerkou zaběhat, a zatímco oni vypadají i po půl hodině námahy jako by zrovna začali, z vás teče pot již po prvních pár pohybech?Pak si říkáte, jestli náhodou neděláte něco špatně… Ale nebojte se, neděláte: ačkoliv je na pocení v naší kultuře nahlíženo veskrze negativně, jedná se o přirozený tělní proces, který chrání organismus před přehřátím. Je ale pochopitelné, že se můžete cítit nepříjemně, když jste zpocení – obzvláště pokud se ostatní kolem vás vůbec nepotí.

Co všechno tedy ovlivňuje míru pocení?

Kromě logických faktorů, jako je způsob stravování, zdravotní stav a emocionální rozpoložení hraje ve věci pocení hlavní roli genetika. Dědičné je jak množství vyprodukovaného potu, tak i místa, na kterých se potíme nejvíce. Mohou to být podpažní jamky, dlaně, nohy, záda, ale i obličej.

Zvýšenou perspiraci lze pozorovat také jako vedlejší účinek některých typů léků. Dále zde samozřejmě hraje roli váš pitný režim a konečně také velikost těla: čím větší plochu je třeba ochladit, tím více bude i vyprodukovaného potu.

Co dělat proti nadměrnému pocení?

Pokud se při sportu potíte více, než je vám milé, jsou samozřejmě způsoby, kterými můžete pocení omezit. Patří mezi ně určitě i klasický antiperspirant (pozor, není to totéž jako deodorant – ten pouze překrývá pach, zatímco antiperspirant uzavírá potní žlázy, čímž skutečně zabraňuje pocení).

Pokud se potíte ještě i poté, co jste se po sportu osprchovali, pak vás trápí takzvané druhotné pocení. Tento jev nastává tehdy, když vám pomaleji klesá vnitřní teplota těla a váš organismus si tudíž myslí, že stále potřebuje ochlazovat. Druhotnému pocení se dá zabránit efektivním snížením teploty tělesného jádra. Toho docílíte nejlépe studenou sprchou: tak studenou, jak jste schopni snést.

Chytrá volba, která prospěje všem

Již na začátku jsme zmínili, že pocení zabraňuje přehřátí organismu, tudíž je pro naše tělo prospěšné. Jak to ale udělat, když si zpocení připadáte před ostatními hloupě? Řešení je stejně tak jednoduché jako geniální: tričko ze 100% bavlny, ve kterém se klidně můžete potit a nikdo to nepozná. Není to vtip, ani science fiction – jsou to trika CityZen. Nejen, že pomůžou vám, ale pokud máte v rodině sportovce, máte nyní i tip na vánoční dárek.

Více v e-shopu: www.cityzenwear.cz.

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud