10. srpna 2021 • 00:00

Jak si vybrat sportovní obuv?

Prezentace klienta
TOP VIDEA
Příbram - Pardubice: Se Starkou na „balkónku“ sledují baráž i Vémola s Rittigem
Tijani rozdrtil pověst dřeváka tvrdou dřinou. Jde nahoru jako kdysi Koller
VŠECHNA VIDEA ZDE

Sport se stal pro velké množství lidí aktivní náplní volného času. Udržují se díky němu v kondici a sportování má zároveň blahodárný účinek na psychiku. Důležitou součástí fyzické aktivity je také vhodné oblečení a zejména obuv, přizpůsobená danému sportu. Jak vybrat tu nejlepší?Nepodceňujte důležitost sportovních bot

Nohy nesou při sportu většinu zátěže, zaslouží si proto zdravé obutí, které jim poskytne vhodnou oporu. Při výběru sportovní obuvi byste proto neměli hledět příliš na její design, jako spíše na vlastnosti, kterými oplývá. Funkčnost je v tomto případě rozhodně důležitější než estetická stránka. Není nic horšího než krásná treková obuv, která vás při turistice zradí, vytvoří otlaky na prstech nebo promokne.

Vybíráme trekovou obuv

Turistika patří mezi rozšířené sporty. Někomu stačí chodit kratší procházky po okolí, jiný rád vyrazí zdolat horské velikány. Pokud patříte do druhé skupiny, bude vaše obuv vypadat určitě jinak než ta, kterou si vezmete na krátký výlet. U trekové obuvi je nutné počítat s nadměrkem – jednak noha zátěží může otéct, jednak nosíte do ní obvykle silnější ponožky. Kožené trekové boty jsou ideální variantou, protože se dají dobře roztáhnout na dané chodidlo. Je ale vhodné, aby byl opatřené voděodolnou membránou, aby pro vás byla příjemná i chůze v dešti a v mokru. Na buykers.cz najdete celou řadu slevových kódů, díky nimž můžete i trekovou obuv nakoupit výhodněji. Před vlastní koupí na internetu si změřte délku chodidla, abyste věděli, jakou velikost bot byste si měli koupit.

Běžecká obuv pro různé terény

Chodíte často běhat? Pak určitě také potřebujete mít praktickou obuv, ve které vám bude pohodlně. Zde byste měli volit zejména podle povrchu, po kterém převážně běháte, podle intenzity běhu a také vaší hmotnosti. Něco jiného je silniční běžecká bota a jiné podmínky nabízí terénní bota na běh. Silniční běžecká bota je přizpůsobena tvrdému povrchu, takže dobře tlumí dopadovou sílu, vyznačuje se také nízkou hmotností a vysokou prodyšností svršku. Naproti tomu terénní obuv pro běh mívá hrubší a silnější podrážku, aby bota měla na nezpevněném povrchu lepší záběr a lépe reagovala na různé nerovnosti. Obvykle mívá větší hmotnost a horší prodyšnost.

Foto Shutterstock

Sálová obuv s protiskluznou podrážkou

Řada sportů se provozuje také v halách či sálech. Jedná se o tenis, squash, florbal a další. Sportovec se pohybuje po palubovce a potřebuje obuv, která ho bude chránit před zraněním, zároveň mu ale poskytne komfort při nošení. Když si nevyberete obuv správně, můžete se pak potýkat s řadou problémů – namožením svalů a šlach. Sálová obuv proto vyžaduje podešev pevnou a mezipodešev z pružné a porézní hmoty.

Zásadní je u této obuvi protiskluznost a přilnavost k povrchu. Vhodnější je pochopitelně bílá barva podešve, aby nedělala na palubovce černé šmouhy. Nutností zejména u kopané je široká a tuhá špička, která chrání prsty. Většinou bývá z pryže. Svršek obuvi by měl být prodyšný a pevný. Pravá useň se jeví jako nejlepší materiál, protože je poddajná. Nejlepší fixaci chodidla v sálové obuvi zabezpečují tkaničky. Suché zipy v tomto případě jsou nevhodné.

Jak nakoupit výhodně?

Z praktického hlediska je nejlepší nakupovat v kamenných prodejnách, kde si obuv ihned můžete i vyzkoušet. Moderní nakupování na internetu nabízí ale větší výběr modelů obuvi, takže mu dává přednost řada sportovců. Když mají odzkoušenou určitou značku sportovní obuvi a její velikosti, není problém nakupovat i na netu. Navíc řada e-shopů nabízí zajímavé akce, díky nimž pořídíte sportovní boty výhodněji. Platí to i pro slevu v Eobuv - je příjemnou třešničkou na dortu, kterou získáte ke svému nákupu v tomto internetovém obchodě.

Vybrat sportovní obuv se celkem jednoduché, když víte, jak na to.

Články odjinud


Články odjinud