Tři mečboly nestačily: Statečný výkon Štěpánka výhru nepřinesl | iSport.cz
6. dubna 2012 • 22:41

Tři mečboly nestačily: Statečný výkon Štěpánka výhru nepřinesl

Autor: iSport.cz
0
iSport podcast: Byla penalta proti Slavii zářez, nebo sudí neměli jinou možnost?
Palát chce pohár přivézt do Čech. Jak prožíval bublinu?

Čeští tenisté hrají ve čtvrtfinále Davisova poháru se Srbskem po úvodních dvouhrách nerozhodně 1:1. První bod dnes získal sedmý hráč světa Tomáš Berdych, který na antuce v pražské O2 areně porazil Viktora Troického hladce 6:2, 6:1 a 6:2. Pak ale Radek Štěpánek nevyužil tři mečboly a se světovou osmičkou Jankem Tipsarevičem prohrál po bitvě 7:5, 4:6, 4:6, 6:4 a 7:9.

"Radek tam nechal duši. Měl tři mečboly, podal fantastický výkon. Ale bohužel, s tím, jak se ten zápas vyvíjel, tak se stavem 1:1 spokojený nebudu," řekl kapitán Jaroslav Navrátil v rozhovoru pro Českou televizi.

Do sobotní čtyřhry jsou nahlášeni František Čermák a Lukáš Rosol, ale na kurt by ideálně měli v 15:00 nastoupit Berdych se Štěpánkem, kteří v Davisově poháru prohráli jediný debl z deseti. "O čtyřhře si popovídáme v klidu. Radek skončil v křečích, nechci za něj mluvit, jak bude čtyřhra vypadat. Ale doufám, že se dá do pořádku, protože čtyřhra může být klíčová," uvedl Navrátil. Srbové nominovali šestého deblistu světa Nenada Zimonjiče a Ilju Bozoljace, kteří spolu v Davis Cupu hráli už pětkrát.

Šestadvacetiletý Berdych si na Troického před zápasem věřil a na kurtu do puntíku naplnil svůj plán. Spoléhal na dobrý servis, agresivní hru odzadu a skvělé returny. Frustrovaný Troicki, který zápas začal dvojchybou, se na odpor nezmohl.

"Dal jsme do toho všechno. Lidi mě hnali a nejlepší možnou věcí, jak se jim odvděčit, byl můj výkon a zisk prvního bodu," řekl Berdych po utkání.

Tomáš Berdych se mohl radovat z vítězství

Zaplněné ochozy mohly Berdychův suverénní triumf slavit už za hodinu a 50 minut. "Hrál jsem od začátku špatně," hlesl Troicki. Český hráč si pomohl 34 vítěznými údery, převážně z forhendu, a načal čtvrtou desítku výher v soutěži. Ve dvouhře zvítězil poosmnácté a byla to jeho výsledkově nejsnazší daviscupová výhra.

Štěpánek ve druhé dvouhře rychle svými gesty a výkonem dostal halu do varu. První set získal po hodinové bitvě díky bojovnosti a pestré hře. Ve druhém a třetím setu se projevila kvalita Tipsareviče, který hrál delší míče.

Ve čtvrtém setu se zdálo, že je se Štěpánkem amen - prohrával 2:4, ale čtyřmi gamy v řadě stav vyrovnal. Po setbolu čtvrté sady se Srbové hodně zlobili a několik minut se vášnivě dohadovali s rozhodčími, kteří Tipsarevičovi zahlásili dvojchybu.

Hala v tu dobu bouřila. "On to dokáže, je to bojovník prvního stupně," doufal v hledišti otec českého hráče Vlastimil Štěpánek.

V páté hře si Štěpánek znovu prohrál podání, ale vzápětí vyrovnal na 3:3. Za stavu 6:5 měl český hráč první mečbol, ale returnoval do sítě. Další dvě šance zápas ukončit si vybojoval za stavu 7:6 a 40:15, ale opět neuspěl. Vzápětí pomohl soupeři k brejku dvěma dvojchybami a po pěti hodinách a sedmi minutách zápas prohrál.

V Davisově poháru hrál třiatřicetiletý Štěpánek ve dvouhře šestý pětisetový zápas a počtvrté odešel poražen.

Srbové hrají v Praze bez světové jedničky Novaka Djokoviče, který se letos rozhodl, že si do olympijských her v Londýně dá od Davisova poháru pauzu.