Všetíček učí Plíškovou pohyb po kurtu: Nesmí našlapovat jako slon! | iSport.cz
1. června 2018 • 22:03

Všetíček učí Plíškovou pohyb po kurtu: Nesmí našlapovat jako slon!

Autor: ,
Reklama
TOP VIDEA
Trpišovský o Ševčíkovi s Masopustem: Mají ideální herní i charakterové rysy Trpišovský o Ševčíkovi s Masopustem: Mají ideální herní i charakterové rysy
ZLATÁ PÍŠŤALKA: Kolářův pád? Přihraný, ale šlo o faul. Proti Plzni se mohla pískat penalta ZLATÁ PÍŠŤALKA: Kolářův pád? Přihraný, ale šlo o faul. Proti Plzni se mohla pískat penalta
VŠECHNA VIDEA ZDE

Uznávaný kondiční trenér Marek Všetíček učí tenistku Karolínu Plíškovou s nadsázkou řečeno tančit na kurtu. Světová šestka by se měla začít pohybovat ekonomicky a nenašlapovat jako slon. Už naznačila pokroky, ale proces změny může podle odborníka trvat až rok.Všetíček přišel k Plíškové v březnu před americkými turnaji v Miami a Indian Wells a nemůže v rozjeté sezoně dělat zásadní zásahy do pohybu tenistky. "Naskočil jsem do rozjetýho vlaku. Snažíme se to napasovat. Ona potřebuje hrát a musíme ji držet v jiskře," řekl novinářům na French Open Všetíček, který šestnáct let pomáhal Radku Štěpánkovi a před ním ladil fyzičku světové dvojce Petru Kordovi.

Plíšková podle Všetíčka dělala při pohybu chyby jako většina tenistek. "Jde přes plnou nohu. Nášlapy jsou přes plné chodidlo a nevyužívá kotníku a lýtka. Tím, že kotník nepracoval v režimu, v jakém bychom si představovali, tak dělala krátké kroky," vysvětlil Všetíček a dodal: "Když našlapuješ jako slon, tak se na slonovou nohu i odrážíš. Chceme z ní udělat antilopu, aby byl odraz efektivní a neubližovala si."

Nově se snaží, aby Plíšková postupně měnila zažité zvyky. Místo cupitání by měla dělat dlouhé kroky. "Já jsem to přirovnával k tanci, to není ani běh. Je vysoká, má dlouhé nohy a nepotřebujeme, aby se pohybovala frekvenčně, ale ekonomicky přískoky. Nebude mít svalové újmy po zápase a bude lehčí," vysvětloval Všetíček.

Před antukovou sezonou měl Všetíček krátký prostor na přípravu a Plíšková vstřebávala jeho tréninkové dávky. A první pokroky se objevují. V Madridu porazila na antuce světovou jedničku Simonu Halepovou z Rumunska. "To byl mustr, který bychom chtěli, aby plnila. Pohybovala se ekonomicky, chodila do toho. Je to její budoucnost, kterou bychom chtěli vidět v každém zápase," řekl Všetíček.

Karolína Plíšková bojovala o postup do třetího kola
Karolína Plíšková bojovala o postup do třetího kola

Jedním dechem dodal, že je těžké nové věci opakovat a trvá, než si hráčka změní zažité návyky. "Tohle je proces v podstatě na rok. Když do toho chcete hrábnout, tak potřebuje prostor, který doteď nebyl," řekl Všetíček. V tenisovém roce je šance na větší tréninkový blok jen po sezoně, tedy koncem listopadu a v prosinci.

Správný pohyb by měl šestadvacetileté Plíškové vedle lepších výsledků i prodloužit kariéru. "Jeden z mých úkolů je prevence. Nejenom co se týče kariéry. Je to ženská, křehká bytost, a až jednou skončí kariéru, tak nechci, aby si nesla následky do dalšího života. Děláme kompenzační cvičení, co se dost podceňují," uvedl.

Většinou vedl muže, navíc třeba i světovou osmičku Karla Nováčka, ale skoro rok také dvojnásobnou vítězku Wimbledonu Petru Kvitovou. "Principy jsou stejné, jediný rozdíl je ve fyziologii ženského těla. Musím zkoumat somatotyp a udělat dotyčné šaty na míru. O to se budeme snažit nejenom v kondici, ale celkově. Každý z nás ví, že tvoříme celek. Hledáme cestu, abychom co nejméně poškodili jeden druhého," zdůraznil, že na výkonu Plíškové se podílí i kouč Tomáš Krupa.

Celý incident Plíškové: nejdřív chyba sudích, pak mlácení raketou
1080p 720p 360p

 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 18. kola Fortuna ligy »

19. kolo Fortuna ligy:

Baník Ostrava - Olomouc (pá 14.12., 18:00), Teplice - Zlín (so 15.12., 15:00), Slovácko - Dukla (so 15.12., 15:00), Opava - Ml. Boleslav (so 15.12., 15:00), Bohemians - Liberec (so 15.12., 15:00), Příbram - Sparta (so 15.12., 17:00), Plzeň - Karviná (ne 16.12., 15:00), Jablonec - Slavia (po 17.12., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze