1. června 2018 • 22:03

Všetíček učí Plíškovou pohyb po kurtu: Nesmí našlapovat jako slon!

Autor: ,
Reklama
TOP VIDEA
FAKTA MS: Ronaldo znovu zářil. Ve skupině končí Egypt, S. Arábie a Maroko FAKTA MS: Ronaldo znovu zářil. Ve skupině končí Egypt, S. Arábie a Maroko
Vémola před soubojem s Kinclem: Odpočítávám vteřiny, v O2 aréně to bude easy Vémola před soubojem s Kinclem: Odpočítávám vteřiny, v O2 aréně to bude easy
VŠECHNA VIDEA ZDE

Uznávaný kondiční trenér Marek Všetíček učí tenistku Karolínu Plíškovou s nadsázkou řečeno tančit na kurtu. Světová šestka by se měla začít pohybovat ekonomicky a nenašlapovat jako slon. Už naznačila pokroky, ale proces změny může podle odborníka trvat až rok.


REKLAMA
digi tv

Všetíček přišel k Plíškové v březnu před americkými turnaji v Miami a Indian Wells a nemůže v rozjeté sezoně dělat zásadní zásahy do pohybu tenistky. "Naskočil jsem do rozjetýho vlaku. Snažíme se to napasovat. Ona potřebuje hrát a musíme ji držet v jiskře," řekl novinářům na French Open Všetíček, který šestnáct let pomáhal Radku Štěpánkovi a před ním ladil fyzičku světové dvojce Petru Kordovi.

Plíšková podle Všetíčka dělala při pohybu chyby jako většina tenistek. "Jde přes plnou nohu. Nášlapy jsou přes plné chodidlo a nevyužívá kotníku a lýtka. Tím, že kotník nepracoval v režimu, v jakém bychom si představovali, tak dělala krátké kroky," vysvětlil Všetíček a dodal: "Když našlapuješ jako slon, tak se na slonovou nohu i odrážíš. Chceme z ní udělat antilopu, aby byl odraz efektivní a neubližovala si."

Nově se snaží, aby Plíšková postupně měnila zažité zvyky. Místo cupitání by měla dělat dlouhé kroky. "Já jsem to přirovnával k tanci, to není ani běh. Je vysoká, má dlouhé nohy a nepotřebujeme, aby se pohybovala frekvenčně, ale ekonomicky přískoky. Nebude mít svalové újmy po zápase a bude lehčí," vysvětloval Všetíček.

Před antukovou sezonou měl Všetíček krátký prostor na přípravu a Plíšková vstřebávala jeho tréninkové dávky. A první pokroky se objevují. V Madridu porazila na antuce světovou jedničku Simonu Halepovou z Rumunska. "To byl mustr, který bychom chtěli, aby plnila. Pohybovala se ekonomicky, chodila do toho. Je to její budoucnost, kterou bychom chtěli vidět v každém zápase," řekl Všetíček.

Karolína Plíšková bojovala o postup do třetího kola
Karolína Plíšková bojovala o postup do třetího kola

Jedním dechem dodal, že je těžké nové věci opakovat a trvá, než si hráčka změní zažité návyky. "Tohle je proces v podstatě na rok. Když do toho chcete hrábnout, tak potřebuje prostor, který doteď nebyl," řekl Všetíček. V tenisovém roce je šance na větší tréninkový blok jen po sezoně, tedy koncem listopadu a v prosinci.

Správný pohyb by měl šestadvacetileté Plíškové vedle lepších výsledků i prodloužit kariéru. "Jeden z mých úkolů je prevence. Nejenom co se týče kariéry. Je to ženská, křehká bytost, a až jednou skončí kariéru, tak nechci, aby si nesla následky do dalšího života. Děláme kompenzační cvičení, co se dost podceňují," uvedl.

Většinou vedl muže, navíc třeba i světovou osmičku Karla Nováčka, ale skoro rok také dvojnásobnou vítězku Wimbledonu Petru Kvitovou. "Principy jsou stejné, jediný rozdíl je ve fyziologii ženského těla. Musím zkoumat somatotyp a udělat dotyčné šaty na míru. O to se budeme snažit nejenom v kondici, ale celkově. Každý z nás ví, že tvoříme celek. Hledáme cestu, abychom co nejméně poškodili jeden druhého," zdůraznil, že na výkonu Plíškové se podílí i kouč Tomáš Krupa.

Celý incident Plíškové: nejdřív chyba sudích, pak mlácení raketou
1080p 720p 360p

 

Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku

Program a výsledky Systém turnaje Stadiony a města Vstupenky Fantasy k MS Nominace Kvalifikace Los Informace

Mistrovství světa ve fotbale 2018 se hraje od 14. června do 15. července 2018 v Rusku. Závěrečný turnaj, na který fanoušci čekají vždy čtyři roky, hostí 11 ruských měst a 12 stadionů, finále se odehraje v Moskvě na stadionu Lužniki.

Skupina A * Skupina B * Skupina CSkupina D * Skupina E * Skupina F * Skupina G * Skupina H

Soupisky favoritů MS:
Anglie * Agentina * Belgie * Brazílie 
Francie * Německo * Portugalsko * Španělsko 
Klasická verze
Mobilní verze