Rozdílné osudy slavných sester: Serena září, Venus hledá naději

Čop v podání grandslamové šampionky
Na podání Serena Williamsová
Serena získala svůj šestý titul v Miami
Serena se na postup do čtvrtfinále hodně nadřela
4
Fotogalerie
Tenis
Začít diskusi (0)

Zatímco její sestra sbírá jeden úspěch za druhým a na okruhu si prakticky dělá, co chce, její straší sestra se trápí. Venus Williamsová může jen vzpomínat na časy, kdy spolu se sestrou vládla ženskému tenisu.

Potvrdilo se to i na letošním Roland Garros, kdy brzy třiatřicetiletá tenistka skončila v prvním kole na Polce Urszule Radwaňské. Více než tříhodinovou bitvu vyhrála méně známá z polských sester 7:6, 6:7 a 6:4.

Sedminásobná grandslamová vítězka se trápila především se servisem. Bolesti zad jí nedovolovaly využít svojí hlavní zbraň. Její první podání létalo na polovinu Polky rychlostí něco málo přes 152 kilometrů za hodinu, což je výrazně méně, na což je americká ranařka zvyklá.

"Nemůžu se do servisu pořádně opřít. Hodně mě to bolí. Ale cítím, že se to postupně zlepšuje. Bohužel teď to ještě nestačilo. Moje taktika spočívala v tom, že jsem se snažila víceméně jen vracet míče do dvorce, bylo to pro mě moc složité," říkala po zápase bývalá světová jednička.

"Tahle hra mi není vlastní, to nejsem já. Ale bylo to jediné, co jsem mohla dělat. Potřebuju dostat svůj servis na dřívější úroveň. Věřím, že do Wimbledonu by mohlo být vše v pořádku, říká tenistka, která londýnský turnaj pětkrát vyhrála.

Venus Williamsovou trápí zraněná záda od začátku dubna, kdy se musela odhlásit z turnaje v Madridu. Zraněná záda limitovala Američanku i v Miami, kdy ani nenastoupila k zápasu s krajankou Stephensovou.

Starší ze sester Williamsových zvažovala i start na French Open. Po vyřazení ze singlových bojů zůstává ve hře ve čtyřhře, kde nastoupí po boku své sestry Sereny. O tom, že by kvůli problémům ze zády svůj start vzdala, neuvažuje.

"Pokud se budu na servisu šetřit, věřím, že se záda nezhorší. Navíc mým soupeřkám to určitě vyhovuje," říká s jistým sarkasmem v hlase tenistka.

Stejně jako její sestra, kterou trápila plicní embolie či pořezaná noha, i ona bojovala s vážnými zdravotními problémy, které zásadním způsobem ovlivnily její kariéru. Současnou 32. hráčku světa sužovalo onemocnění autoimunitního systému, které jí na dlouhou dobu vyřadilo ze hry.

Na konec kariéry však nemyslí. "Já už nehraju pro sebe. Hraju pro hodně lidí, které se necítí dobře. Těm chci dělat radost. Pro mě je teď důležité, že jsem schopná odehrát tříhodinový zápas a že se cítím každým dnes lépe a lépe. To je nejdůležitější," říká Venus.

Serena Williamsová letos došla do třetího kola Australian Open, kde jasně prohrála se Šarapovovou, do závěrečných kol se prokousala v Charlestonu, kde v semifinále opět hladce vypadla se svojí sestrou Serenou.

Semifinále si zahrála i na menším turnaji ve Florianopolis, tam skončila na 109. hráčce světa Poutchové.

STATISTIKA
 SERENAVENUS
narozena:26.9.198117.6.1980
na žebříčku:1.32.
vyhraných turnajů:5144
vyhraných grandslamů:157
hraje rukou:pravoupravou
Prize money:44,5 mil. dolarů28,6 mil. dolarů

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů