Šmíd: Trenér měl Berdycha lépe připravit | iSport.cz
Jonáš Bartoš
26. listopadu 2010 • 19:09

Šmíd: Trenér měl Berdycha lépe připravit

Vstoupit do diskuse
9
TOP VIDEA
iSport podcast: Je Hoftych kouč pro velký klub? Bude Liberec ještě silnější než letos?
Všech 68 gólů Plzně. Připomeňte si, jak pálili Krmenčík nebo Beauguel
VŠECHNA VIDEA ZDE

Statečně bojoval Tomáš Berdych ve svém třetím zápase na Turnaji mistrů se světovou jedničkou Rafaelem Nadalem. Především v prvním setu dával rodákovi z Mallorky zabrat, přesto to nakonec na zisk ani jediného setu nestačilo. Prohra bez zisku sady zároveň znamenala konec šancí na postup do semifinále turnaje. Jak se na výkon české jedničky dívá vítěz Davisova poháru z roku 1980 Tomáš Šmíd?Proč Tomáš nepostoupil do semifinále?
"V prvním zápase hrál s Djokovičem strašně, s Roddickem to bylo lepší. Proti Nadalovi to měl těžké. V prvním setu dělal, co mohl, v druhém už neměl šanci. Když Nadal převezme forhendem iniciativu, těžko se to chytá a hraje se s ním strašně špatně. Ztratíte jeden game a najednou je to 6:1."

Co mu na Nadala chybělo?
"Proti tak kvalitním hráčům, jako je Nadal, rozhodují maličkosti. Tomáš musí zlepšit úspěšnost prvního podání, hrát lépe na síti, zlepšit práci nohou a také nedělat tolik nevynucených chyb.  Aby s ním mohl držet krok, trenéři ho musí také lépe takticky připravit."Mohl byste být konkrétnější?

"Velcí kráči reagují v kritických situacích pořád stejně. Od toho je kouč, aby udělal analýzu soupeře a svého hráče na něj připravil. To u Tomáše podle mě není. Například hrál Nadalovi pořád do forhendu, i když je to jeho nejsilnější úder. A takových věcí by se našlo mnohem víc."

Tomáš Berdych se raduje z vítězného úfderuTomáš Berdych se raduje z vítězného úfderuFoto EPA


Je schopný Nadala porážet?
"Letos se jemu hodně přiblížil. Dřív mu leckdo nevěřil. Když udělal finále ve Wimbledonu, dokázal, že na velké hráče má. Pak ale pět měsíců skoro nevyhrál zápas, to by se mu stávat nemělo."

Dřív jste tvrdil, že Tomáš pro úspěch nedělá dost...
"Taky jsem měl pravdu. Berdych se trošku chytil za vlasy.Roky mu běží, byla by škoda ten potenciál promarnit. Je vyzrálý, má zkušenosti, soupeři se ho bojí. Měl by toho využít a rok, dva do toho na plné pecky šlápnout a odstranit nedostatky, o kterých jsem mluvil."Jeho přístup je tedy lepší než před rokem?
"Upozornil na sebe finálem Wimbledonu, pak ale zase půl roku netrefil balon. Nevím, co se mu stalo. Neměl stálou formu, prohrával zápasy, které neměl. Velcí hráči z top pětky takovéhle výkyvy nemají. Ale určitě šel nahoru."

Myslíte si, že se v nejlepší desítce udrží?

"Já bych mu to přál. Ale bude to mít těžké. Když do desítky první rok vlétnete, soupeři z vás mají strach. Udržet se v ní je o hodně těžší. Ale rozhodně na to má. Jen mu ještě některé věci chybí, na tom by měl zapracovat."

Tomáš Berdych proti Rafaelu Nadalovi
Tomáš Berdych proti Rafaelu Nadalovi

Vstoupit do diskuse
9

Tenis 2020

US Open (31. 8. - 13. 9. 2020, Flushing Meadows, New York)

French Open (27. 9. - 11. 10. 2020, Paříž)

Fed Cup (13. - 18. 4. 2021, Budapešť)
Program finále

Davis Cup (22. - 28. 11. 2021, Madrid)
Los finálového turnaje Postup do finále! Češi porazili Slovensko 3:2

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud