30. prosince 2009 • 16:41

Růžička: Hejduk mi zavolal, že nemůže jet

Autor: ČTK, spo
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Famózní bitva! Muchová ve finále Roland Garros padla, slaví Šwiateková
Hovorka bilancuje po kariéře: Mám před sebou čistý stůl. Co řekl o potyčce s Kangou?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nečekaně mladý tým nominoval trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička na olympijské hry ve Vancouveru. Ve třiadvacetičlenné nominace jsou i zástupci nastupující generace Ondřej Pavelec, Roman Polák nebo David Krejčí, někteří zkušení a starší hráči v ní naopak chybí.Oproti obecným předpokladům Růžička nenominoval z různých důvodů například Jaroslava Špačka, Václava Prospala nebo Milana Hejduka.

Věkový průměr týmu je pod třicet let, například Rusové, Švédové či Slováci tuto hranici přesahují.

„Je pravda, že jsme chtěli mít v týmu i mladší hráče. Zkušenost nám ale nechybí,“ řekl Růžička na tiskové konferenci v Praze.

Zkušení hráči chybí zejména v obraně, kde se nedostalo na olympijské šampióny z Nagana Špačka, Romana Hamrlíka nebo na Michala Rozsívala. Místo nich do Vancouveru pojedou Miroslav Blaťák nebo Polák.

„O Polákovi jsem po letošním mistrovství světa vůbec nepřemýšlel. Hrál tam výborně. A Míra Blaťák několikrát ukázal, že je jedním z nejlepších obránců v Evropě,“ podotkl Růžička.

NEPŘEHLÉDNĚTE:
Beránek: Proč nejede Hudler? Přestal bruslit »
Růžička nevzal šest hráčů, které chtěli fanoušci »
Rozhodnuto: Do Vancouveru bez Prospala »

Blaťák hrající v ruské Ufě se do nominace dostal jako jediný ze zadáků působících v Evropě. Na olympiádě se tak bude muset přeorientovat na užší kluziště a jiné rozměry pásem.

„S tím ale budou mít problémy všichni hráči z Evropy. Míra už na mistrovství světa ukázal, že není na co čekat. Stoprocentně věřím, že se s tím vypořádá,“ řekl zkušený kouč.

Růžička se oproti původním záměrům rozhodl zařadit do týmu osm obránců a dvanáct útočníků. Původně přitom plánoval nominovat sedm beků a třináct forvardů.

ČESKÁ NOMINACE »

„To bylo největší dilema, které jsme řešili. Pořád jsme se o tom bavili (s asistenty) a nakonec jsme se rozhodli pro osm obránců,“ přiznal Růžička, který se snažil kombinovat ofenzivní a defenzivní beky.

V útoku chybí jméno dvojnásobného světového šampióna Prospala, jenž figuroval v nominaci na olympiádě v Naganu, ale pro zranění z ní vypadl. Nyní se mezi dvanáct vyvolených útočníků nevešel.

„Kdybychom se rozhodli pro sedm obránců, nominovali bychom ho,“ uvedl Růžička. Prospal se tak podle všeho nevešel do prvních dvou formací, v nichž by jako centři měli na začátku turnaje nastupovat Petr Čajánek a Tomáš Plekanec.

Růžička dorazil na ostře sledovanou tiskovou konferenci
Růžička dorazil na ostře sledovanou tiskovou konferenci

Jiné důvody jsou za neúčastní Hejduka, aktuálně druhého nejlepšího českého střelce v NHL. „O Milana jsem hodně stál, hraje výborně a je to střelec. Sám mi ale zavolal, že jeho stav není stoprocentní a že by náročný program turnaje nezvládl,“ uvedl Růžička na adresu hráče, jenž má dlouhodobě problémy s kolenem.

„Říkal, že hraje na jedné noze, po zápase mu koleno oteče a nemůže pak třeba tři dny trénovat,“ dodal trenér.

S více než měsíčním předstihem Růžička oznámil, že kapitánem týmu bude Patrik Eliáš a jeho zástupci Tomáš Kaberle a Jágr.

Nyní naznačil, v jakém složení by tým měl na úvod hrát. Eliáš by měl nastupovat s Martinem Havlátem a Tomášem Plekancem.

Lajnu "mladých" by měli tvořit Tomáš Fleischmann, Krejčí a Červenka, s Jágrem by měl hrát Čajánek a zřejmě Milan Michálek. Ve čtvrtém útoku by nastupovali Martin Erat, Vašíček a Rolinek.

„Nějakou představu (o formacích) máme, ale teď to není důležité. V průběhu turnaje se to stejně bude měnit. Možná už na prvním tréninku,“ pousmál se Růžička, který nepočítá s tím, že by v nominaci měnil hráče kvůli ztrátě formy. I když nejasná pravidla by mu to zřejmě dovolila.

„Nedovedu si představit, že někdo ztratí formu a řeknu mu, že nepojede na olympiádu. Změny budou jen pokud bude někdo zraněný,“ dodal.

Celý rozhovor s Vladimírem Růžičkou čtěte ve čtvrtečním vydání deníku Sport, který se bude české nominaci detailně věnovat

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud