VIP Sport

22. července 2016 • 15:00

Tenisová legenda Martina Navrátilová: Američankou je už 35 let!

Autor:
###BLOK-TOP-VIDEA###

To jubileum nejspíš ani neoslavila, i když ten den pro ni tolik znamenal. Konečně zase někam patřila, znovu se cítila bezpečně. Před 35 lety legendární česká tenistka Martina Navrátilová (59) obdržela americké občanství.Zrovna je na dovolené v Thajsku a ani z exotického ráje nezapomíná na sociálních sítích ostře komentovat politické dění v Americe. Dřív ji štval prezident Bush, teď je celá šílená z prezidentského kandidáta Trumpa. „Má velmi podivný pohled na svět,“ kroutí hlavou rodačka z Řevnic.

Bála se Sibiře

Přitom Amerika jí poskytla azyl, když v 18 letech emigrovala z komunistického Československa. „Chtěli mi omezit cestování, bránili mi jet i na US Open. A bála jsem se, že mne budou nutit vstoupit do KSČ,“ přiznala, proč na podzim 1975 vstoupila do newyorské pobočky imigračního úřadu. Do měsíce dostala zelenou kartu opravňující k pobytu, ovšem na americké občanství si musela počkat dalších šest let.

Navrátilová s partnerkou Julií na párty i něco popily.
Navrátilová s partnerkou Julií na párty i něco popily.

Až 21. červenec 1981 byl pro ni vysvobozením. „Do té doby jsem si plánovala cesty tak, abych nelétala přes Rusko. Co kdybychom museli nouzově přistát v Moskvě? Poslali by mě na Sibiř,“ nepochybovala. S čerstvým americkým pasem v kapse se uklidnila a předvedla nejlepší sezony kariéry. V roce 1982 vyhrála 90 z 93 zápasů, o rok později 86 z 87!

Dvojí občanství

Dnes má dvojí občanství, toho českého se dočkala 9. ledna 2008. „Zase jsem hrdá Češka, jen s americkým pasem,“ usmála se. Kromě americké politiky tak může kritizovat i tu českou. „Komunisti jsou pořád v parlamentu, přitom tolika lidem zničili život. Jsem naštvaná, že lidi v Česku mají tak krátkou paměť,“ řekla.

Jak jde čas s Martinou Navrátilovou

1956 Narozena v Praze
1973 Poprvé navštívila Ameriku
1975 Emigrovala do USA
1981 Dostala americké občanství
1986 Poprvé se vrátila do Československa na Pohár federace
2008 získává zpět české občanství, ponechává si i americký pas

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 
Prohlédněte si nejlepší akty na webu DIGIarena.czKlasická verze
Mobilní verze