Evropská liga (předkola) -  ONLINE PŘENOS -  Olomouc : Kajrat - 9. srpna 2018   19:00

Olomouc
Olomouc
21' Sladký  • 50' Pilař
2:0
(1:0)
Kajrat
Kajrat
Olomouc
Buchta – Vepřek (C), Jemelka, Štěrba, Sladký – Houska, Kalvach – Falta, Plšek (85. Yunis), Pilař (64. Hála) – Nešpor (75. Zahradníček)
Reichl – Yunis, Manzia, Polom, Zahradníček, Hála, Texl
Irrati – Preti, Liberti
Andrův stadion, Olomouc
6116 diváků
Kajrat
Plotnikov – Sujumbajev, Elek, Politevič, Bateau, Lunin – Aršavin (53. Kuat), Juan Felipe, Isael – Islamchan (79. Iličevič), Eseola (57. Eppel)
Pokatilov – Vorogovskij, Kuat, Abiken, Sokolenko, Eppel, Iličevič

Já se s vámi z Androva stadionu loučím, tady stále ještě hráči obcházejí kolem tribun a děkují fanoušků, kteří naopak děkuji hráčům. Děkuji vám za pozornost u sledování dnešního přímého online přenosu a doufejme, že Sigma své tažení dotáhne k postupu.
Máme za sebou úvodní duel souboje předkola Evropské ligy mezi Sigmou Olomouc a Kajratem Almaty. Domácí hráči se ještě loučí s kotlem Sigmáků, kteří se celé utkání starali o výbornou atmosféru.

Sigma tedy vyhrála o dvě branky, hlavně však bez inkasované branky, byť hosté k ní hlavně ve druhé půli měli blízko. Dvakrát trefili tyč. Ale počítají se góly, ty dnes vstřelili jen Michal Sladký a Václav Pilař. A Sigma tedy poletí bojovat o postup do další fáze Evropské ligy, paradoxně tedy do Kazachstánu, s výsledkem 2:0.
90+5'
90+5'
Ještě jedna šance domácích, ale to je vše! Sigma vítězí nad Kajratem 2:0!
90+4'
Skandovaný potlesk provází poslední okamžiky tohoto zápasu, Sigma drží míč.
90+4'
Ještě hostům pískán útočný faul a Hanáci samozřejmě s rozehrávkou nikam příliš nespěchají.
90+3'
A stadion už pomalu slaví vítězství, které dává Sigmě velké naděje do Kazachstánu, byť v tamních podmínkách to snadné určitě nebude.
90+2'
Hosté si při přechodu do útoku nerozuměli a zahráli na aut.
90+1'
Dobrá přihrávka mířila za obranu na Yunise, ten se ale k míči nedostal.
90+1'
Sudí Irrati nastaví čtyři minuty a Sigma se zatím žene vpřed.
90'
A Sigma zahrozila, ovšem podélný pas do vápna nedokázal nikdo dotlačit do sítě!
89'
Faul na půlce hostů, Sigma bude rozehrávat přímý kop.
89'
Hosté opravdu nastřádali síly do závěrečných minut a jsou aktivnější. Hlavně Isael dokáže vyhrát souboje jeden na jednoho, teď z toho Kajrat znovu těžil. Naštěstí pro Hanáky ale měl Iličevič k míči na zadní tyč o krok dále, než by potřeboval.
88'
Lukáš Kalvach teď vytáhl z repertoáru tzv. chytrý faul, kdy musel hasit požár po chybě spoluhráčů v rozehrávce.
87'
Na Hané mohlo být ještě veseleji! Yunis zůstal ve vápně sám a dostal balón na hlavu, ale zakončení nemělo razanci ani přesnost. Plotnikov kryje.
86'
Následně je Sigmě na hranici vápna pískán faul, Isael však zamířil z přímého kope vedle branky domácího celku.
86'
A Kajrat stále hrozí, teď to byl Isael, kdo potáhl míč po pravém křídle, snažil se dát klíčovou přihrávku pod sebe, ale obrana Sigmy včas zakročila.
85'
Potřetí střídá i Sigma, Jakub Plšek odvedl obrovský kus práce a teď jej na trávníku nahrazuje jmenovec, Jakub Yunis.
83'
Následný závar nakonec vyústil v brejk Sigmy a Martin Hála šel ve dvou do obrovské příležitosti s Tomášem Zahradníčkem, který byl na pravém křídle úplně, ale úplně volný! Jenže Hála místo přihrávky do stoprocentní šance v těžké pozici střílel a Plotnikov chytá. Fanoušci s nevolí oceňují tento způsob zakončení akce!
83'
A opravdu, stačí jedna inkasovaná branka a je Sigma v problémech! Teď Kajrat znovu trefil tyč branky Miloše Buchty!
82'
Doposud velmi povedený fotbalový podvečer na Anndrově stadionu oceňují fanoušci mexickou vlnou. Ale hráči Sigmy se musí mít na pozoru, hosté znovu hrozí a vybojovali nyní roh.
81'
Martin Hála hraje od svého příchodu na trávník aktivně a tlačil se do další šance, ale jeho střelu teď zablokovali obránci.
81'
Znovu se hra vrátila na půlku Kajratu a po pravé straně se snaží Sigma projít do ofenzívy.
80'
Hosté se snažili přejít po ubráněném rohu do protiútoku, ale Sigma se včas vrátila do svého postavení a nakonec pokus o centr kryje Buchta.
80'
A Sigma mezitím vybojovala na hřišti rohový kop.
79'
Hosté naposledy v tomto utkání střídají, ze hřiště odchází Baujržan Islamchan, nahrazuje jej Ivo Iličevič.
78'
V dobré pozici nyní čekal na přihrávku Martin Hála, přihrávku od Tomáše Zahradníčka však nedostal. Sigma ale bude vhazovat.
77'
Dnešní utkání sleduje 6118 diváků. Ti se však starají o výbornou fotbalovou kulisu.
76'
Sigma drží míč, teď však o něj přijde po zahrání přihrávky do zámezí.
75'
I Martin Nešpor vybojoval dnes v útoku mnoho tvrdých a těžkých soubojů, teď má již odpočinek zaručen. Na trávníku jej nahrazuje Tomáš Zahradníček.
74'
Naopak si zahrává Sigma a po chybě v obraně se ke střele dostal Islamchan, jeho bomba ale zamířila nad branku Buchty.
74'
Přízemní střelu však Plotnikov lapil.
72'
Tvrdě teď srazil hostující Isael Davida Housku, který převzal kapitánskou pásku po vyloučeném Vepřekovi. Oba týmy odcházejí na občerstvení, následně Sigma bude zahrávat standardku z nějakých 30 metrů.
71'
Rozehrávku teď Kajrat nezvládl u své branky a Sigma dostává k dispozici prakticky zdarma rohový kop.
71'
Lunik se odhodlal k dalekonosné střele, Buchta si ale pozorně počíhal na plachtící míč.
70'
Znovu pískán faul domácímu celku, opět se divácí čílí. Hosté nyní komplet kolem vápna Sigmy.
69'
Uf! Parádně trefil míč z přímého kopu Juan Felipe, ale jen zatřásl brankou Miloše Buchty! Balón trefil konstrukci někde v oblasti spojnice. Inkasovat branku by po průběhu zápasu bylo pro Sigmu značně nešťastné.
68'
Michal Vepřek opouští po sporném okamžiku hřiště, těžko říci, odkud čerpal sudí Irrati informace o souboji s Isaelem, protože ten se odehrál mimo jeho zorný úhel a zprvu jej ani neregistroval.
67'
Ke střele se dostal Stanislav Lunin, jehož pokus kryje Buchta. Ale mnohem podstatnější okamžiky se dějí před vápnem. Tam zůstal ležet Isael, aby z ničeho nic pak rozhodčí odpískal faul Michala Vepřeka a dokonce kapitána domácích následně vyloučil!
66'
Fanoušci Kajratu sympaticky povzubuzují i nadále své hráče, ale v konfrontaci s olomouckými příznivci svůj nerovný boj prohrávají. Na trávníku však nyní aktivnější právě Kajrat.
66'
Pohodlně si vyskočil pro míč zahrávaný od rohového praportku brankář Buchta. Sigma následně vyráží do kontru.
65'
Domácí se dostali k vápnu a ke střele se propracoval Lukáš Kalvach, jeho technický pokus minul levou tyč Plotnikovovy branky.
64'
I domácí střídají. Velký kus práce dnes odvedl skvěle hrající Václav Pilař, který opouští trávník za potlesku tribun, mnohdy i za potlesku ve stoje. Nahrazuje jej Martin Hála.
63'
Domácí po rohovém kopu vyrazili do brejku do zcela otevřené obrany, ale finální přihrávka za obranu byla velmi nepřesná.
62'
Hosté vybojovali rohový kop zákrokem na hranici pravidel.
60'
Hosté se nyní chopili aktivity a snaží se kombinovat v okolí šestnáctky, do zakončení se však Kajratu nedaří dostat.
59'
Kapitán domácího celku Michal Vepřek dostává žlutou kartu, šumperský rodák se jí dočkal za zdržování hry.
59'
Lukáš Kalvach se odvážně pokoušel proniknout středem obrany a ve finální fázi mu nevyšel pokus o zahrání na housle poslednímu z obránců Kazachů.
57'
Carlos Alos Ferrer střídá podruhé, stahuje Aderinsolu Habiba Eseolu a do hry pouští maďarského útočníka Mártona Eppela.
56'
Pískán trochu přísný faul Pilařovi, Sigma však po chvíli opět přebírá míč do vlastnictví.
55'
Zdá se, že španělský manažer hostů Carlos Alos Ferrer teď bude chtít hlídat hlavně zadní vrátka a vyrážet do případných kontrů, čemuž by napovídalo i taktické pojetí střídaní. Jenže Sigma Kajrat k míči moc nepouští.
54'
Znovu Sigma u míče, ale dlouhý nákop na pravé křídlo byl až moc dlouhý.
53'
Poprvé v utkání některý z týmů střídá, hřiště opouští slavný Andrej Aršavin, nahrazuje jej defenzivní záložník Islambek Kuat.
52'
Znovu rozjeli domácí akci od Pilaře, ke střele se poté dostal Houska a jeho bombu vyrazil Plotnikov jen před sebe! Z dorážky pak sice skórovall Nešpor, ale máván a pískán ofsajd hatí radost fandů Sigmy.
50'
Olomouc právě vstřelila branku!
Erupce nadšení na Andrově stadionu! Takhle jej mohli olomoučtí fanoušci vidět v dresu Plzně, teď nekompromisně trestá chybu obrany hostů VÁCLAV PILAŘ již jako hráč Sigmy! Nádherná trefa poté, co zůstal domácí hráč s číslem 7 zcela osamocen ve vápně! Rychlé zpracování a pak precizní zakončení k tyči!
50'
Až po pěti minutách hry se hosté dotkli za půlící čárou míče, Islamchan však jen vracel přihrávku zpět. Následoval faul domácích a hosté budou u balonu.
49'
Ten domácí rozehráli nakrátko a ke střele se poté dostal David Houska. Ovšem hodně nepřesný pokus.
49'
Fanoušci si teď žádali písknutí penalty po zásahu ruky ve vápně hostů, ale paže byla u těla a Sigma z celé situace vytěžila jen roh.
48'
Olomoučtí hráči v druhé půli zatím prakticky nepůjčili hostům míč a znovu probíhá podél středové čáry kombinace hráčů v modrém.
47'
Narážečka Vepřeka s Houskou ztroskotala na zpětné přihrávce, která mířila do protipohybu olomouckého kapitána.
46'
Sigma měla výkop a s míčem na noze teď kombinuje v oblasti půlící čáry.
46'
Oba týmy se vrací na pažit Androva stadionu a jak se zdá, ani jeden z manažerů se neodhodlal ke střídání.
Diváky během přestávkového programu pobavil v rámci soutěže ve střelbě na branku malý Dominik, který ukázkově poslal placírou míč k tyči a nakonec vyhrál. Teď nás čeká spíš vyhlížení, zda některý z týmů provede o poločasové pauze střídání.
Máme za sebou úvodní poločas a nutno konstatovat, že Sigma po zásluze vede 1:0. Těch šancí skórovat bylo i více, ale kromě krásného trefy Sladkého se výborní fanoušci na Andrově stadionu druhé branky v síti Kajratu nedočkali.

Hosté hrozili hlavně v úvodní dvacetiminutovce, po inkasované brance spadli do útlumu, který ještě prohloubilo vyloučení Sujumbajeva.
45+3'
45+3'
Tak ne, sudí Irrati odpískal konec poločasu ještě před exekucí. Sigma odchází do kabin za aplausu tribun.
45+3'
Tak ještě jeden roh pro Sigmu.
45+3'
Tak ještě hrozba, Pilařův pokus z pravého křídla byl ale velmi nepřesný.
45+2'
Domácí již poločas za potlesku tribun dohrávají.
45+1'
Sigma je u míče a kombinuje na své polovině hřiště, teď již asi hlavně ve snaze nechybovat zbytečně.
45'
Nepříjemně se hlavou srazili Štěrba a Eseola a oba jsou nyní ošetřováni. Mezitím signalizuje čtvrtý rozhodčí nastavení dvou minut, které se tedy vinou ošetřování nejspíš ještě protáhne.
45'
Další nebezpečný centr do vápna hostů, Nešpor se ovšem k ideálnímu zakončení nedostal.
44'
Nádherný fotbalový moment, kdy Plšek pohlednou přihrávkou hledal Nešpora! Ten vyhrál klíčový souboj a z malého vápna zakončoval dobře k tyči, Plotnikov však vytáhl parádní zákrok. Celá situace pobavila diváky, a to i přes skutečnost, že byl máván a pískán ofsajd.
43'
Plšek byl poslán trochu i rukama na pažit, hra pokračuje a Sigma stále u míče.
43'
Pilař si chtěl nechat míč mířící na jeho křídlo nejprve dopadnout na zem, jenže balón pak odrazem nabral rychlost a hosté budou vhazovat.
42'
Výbornou práci nyní odvedl Plšek, který obral o balón aktivního Isaela.
40'
A hned vzápětí další karetní trest pro hosty, tentokrát pyká Aderinsola Habib Eseola, hráč s nigerijsko-ukrajinským občanstvím.
40'
A Plšek lehce přestřelil branku hostů, jen to zašumělo na tribunách Androva stadionu.
38'
Z první signalizace se zdálo, že se Sigma dočkala pokutového kopu, ale sudí Irrati nakonec vytahuje zákrok mimo vápno! Přímý kop bude zahrávat Jakub Plšek.
37'
Hosté jdou do deseti! Václav Pilař dostal krásnou přihrávku za obranu a na kraji šestnáctky byl faulovaný Sujumbajevem! Ten dostává červenou kartu!
36'
Obrovská šance Sigmy, která dostala míč do vápna a hosté se pořádně zapotili. Horko těžko však nakonec vyřešil situaci brankář Plotnikov, který vyboxoval míč z malého vápna.
35'
Centr do vápna nakonec hledal vytáhlého Štěrbu, který ale o kousek na míč nedosáhl!
35'
A zajímavá situace pro Sigmu. Ta bude mít možnost rozehrávat přímý kop z levé strany, míč si stavil Falta, přišel i Pilař.
34'
Znovu se po levém křídle rozeběhl Sujumbajev, tentokrát necentroval do vápna, ale poslal přízemní přihrávku zpět nad šestnáctku. Po krátké kombinaci už se tlačil do střelecké pozice Isael, ale o míč přišel.
33'
Hostující Sujumbajev se z pozice krajního beka dostal až k brankové čáře Sigmy, kde od rohového praporku zkoušel zacentrovat. Trefil však pouze reklamní panely za brankou.
31'
Pilař svedl sprinterskký souboj s obráncem Politevičem, který nakonec poslal zpětnou přihrávku gólmanovi. Ten i přes napadání Nešporem odpálil míč k půlící čáře.
30'
Hosté jsou u míče a snaží se postupnou kombinací probít defenzivní val domácích.
27'
Oba celky dostaly od italského arbitra prostor na osvěžení se u střídaček, v Olomouci ukazuje teploměr 33 stupňů i nyní. Pro hráče hodně těžká zkouška odolnosti. A pro fanoušky na sluníčkem zalité jedné z podélných tribun určitě také.
27'
V souboji tělo na tělo neuspěl Plšek a možná by mohl více krotit emoce směrem k italskému sudímu. Ten mu ještě vysvětluje, že souboj byl čistý, což nejspíš byl.
26'
Výborně přečetl hru hostující Lunin, který se rozeběhl za vypíchnutým míčem. Ale přihrávka na nabíhající spoluhráče nepřišla, protože záložníkovi Kajratu jednoduše nikdo do tandemu nešel. Hodně naštvaně pak Lunin vypeskoval své spoluhráče.
24'
Zcela osamocen zůstal za obranou Kajratu Nešpor, který centr netrefil. Ale i kdyby hlavičkovat dokázal, nic by to nebylo platné, olomoucký forvard byl v ofsajdovém postavení.
24'
A také na druhé straně chyběla přesnost, při finální přihrávce do vápna se Eseola k zakončení nedostal.
23'
Další zajímavý pas hned vzápětí mířil na druhé straně za obranu Almaty, Falta se však k míči nedostal.
23'
Isael vypálil zpoza vápna nepříjemný pokus, který před Buchtou lehce skočil. Olomoucký brankář však nakonec ustál celou situaci a stav 1:0 trvá.
21'
Teď už to vyšlo! Sigma rozehrála další akci před vápnem, zakombinovala a i když se dokázali hosté na chvíli dostat k míči, nepomohlo to. Balón převzal MARTIN SLADKÝ a měl dostatek času zakroutit nádhernou střelu do šibenice branky Kajratu!
20'
Krásná postupná akce domácích vyvrcholila přiťuknutím Sladkého na Faltu, který se ve vápně otočil s míčem, podíval se a pak zkusil zakroutit míč na zadní tyč. Ale Plotnikov byl pozorný.
19'
Se svým typickým "afro" účesem převzal míč Isael, předvedl několik vteřin brazilských tanečků, až mu nakonec domácí zadáci ukopli míč. Jenže pouze k Juanu Felipemu, který se odhodlal ke střele. Balón však poslal vedle Buchtovy branky.
17'
Další míč do vápna v podání hostů, kteří se trochu rozkoukali v prostředí olomouckého stadionu a začínají vystrkovat růžky. Jenže Aršavin nedokázal míč zkrotit a balón se mu odrazil od kopačky do ruky. Pískán prohřešek hostujícího hráče.
16'
Ostrý souboj ve středu hřiště rozhodčí Irrati pustil a těžili z toho hráči hostů. Do šance se tlačil Aršavin, ale skvělým obranným zákrokem mu míč sebral Sladký, který si vysloužil potlesk tribun.
15'
První kontakt s míčem teď zradil Martina Nešpora, kterému se zamotal balon pod nohy. I tak se nakonec dokázal srovnat a z hranice vápna vystřelit, Plotnikov s tímto pokusem neměl příliš práce.
15'
Ákos Elek fauloval Sladkého, Sigma přebírá míč.
14'
Hosté zahrozili po levém křídle, když se k zakončení nakonec dostal na kraji šestnáctky kapitán Kajratu Almaty Islamchan. Těsně však minul.
13'
Pilař se tlačil k míči až moc aktivně a nakonec si v souboji u brankové čáry pomohl lehce faulem.
12'
Na prosluněném Andrově stadionu zatím panuje velmi dobrá atmosféra, zvláště pokud je Sigma zatím aktivnějším a lepším týmem.
12'
Michal Vepřek lehce zachyboval, ale pomoci kapitánovi v nesnázích přiběhl David Houska a Sigma má zpět míč na kopačkách.
10'
Za obranu hostů mířil zajímavý pas, za kterým se tlačil Nešpor. V souboji tělo na tělo jej však uhlídal Politevič, byť si v klíčový moment trochu pomohl rukama.
9'
První nebezpečný výpad hostů. Aršavin poslal lehký míč do vápna, kde se tečí snažil zakončit Eseola. Pokus mířící na přední tyč však minul branku.
8'
Znovu hosté museli vynaložit velké úsilí, aby pokryli výpad domácích. Ten vedl po levém křídle kapitán Vepřek, centr do vápna nadělal problémy, opět však Sigma přímé zakončení nevybojovala.
7'
Hezká a přímočará souhra znovu přinesla šanci pro domácí, ke střele se z hranice vápna odhodlal rozběhnutý Jakub Plšek. Avšak přestřelil.
5'
A další šance domácích, Sigma je aktivní a hosté mají problém s pokrytím křídelních prostor. Prudký míč podél brankové čáry však nenašel adresáta.
5'
Domácí rozehráli situaci na přední tyč, ale k zakončení se nedostali. Až po chvíli pálil Kalvach, znovu ale trefil jen bránícího hráče.
4'
Po levé straně se snažil proniknout k finální přihrávce Falta, také posílal míč před branku, ale hosté odvrátili na první rohový kop utkání.
3'
Následně je Plškovi pískán faul.
3'
Dobře zabojoval Pilař a těžil z toho Falta, který se dostal s míčem do vápna. Jeho pokus ale srazil poslední bránící hráč Kajratu.
2'
Domácí jsou nyní u míče, ale dlouhý nákop hosté pokryli. Teď vrací Sladký míč až k Buchtovi.
1'
Zdravím vás přímo ze stadionu v Olomouci, kde nás sice trošku trápí technické problémy, ale co je hlavní, utkání mezi olomouckou Sigmou a kazašským celkem začalo.
1'
FC Kajrat Almaty je silný kazašský celek, který v předchozích kláních Evropské ligy vyřadil nizozemský Alkmaar. To je dostatečná záruka kvality a Sigma se bude muset mít na pozoru.

Kajrat v posledních letech pravidelně navštěvuje evropské fotbalové poháry. Do toho letošního vstoupil jasným postupem přes andorský tým Engordany po domácí výhře 7:1 a venkovní 3:0. Podstatně těžším oříškem se měl stát Alkmaar. Ale Nizozemci narazili. V náročném prostředí v Kazachstánu Alkmaar prohrál 0:2, domácí výhra 2:1 pak byla na postup málo.

V minulosti si již Kajrat vyšlápl na velké kluby, například vyřadil Crvenou Zvezdu Bělehrad či skotský Aberdeen. Manažerem klubu je v současnosti Španěl Carlos Ferrer, který v minulosti působil například v akademii FC Barcelona.

V sestavě týmu jsou kromě zástupců Kazachstánu i zahraniční akvizice, a to nejen ze zemí postsovětských republik. V obraně například působé Sheldon Bateau z Trinidadu, uruguayský útočník Hugo Silveira či norský forvard Chuma Anene. Na soupisce je i Márton Eppel z Maďarska a brazilští záložníci Isael a Juan Felipe.
Klub SK Sigma Olomouc se poprvé od sezóny 2009/10 vrací do evropských soutěží. Ve zmiňovaném ročníku se prezentoval moravský tým v Evropské lize. Ve druhém předkole Sigma vyřadila islandský Valur Reykjavík po výsledcích 1:1 a 2:0, načež následoval souboj se skotským Aberdeenem. V něm si Olomouc počínala suveréně a vyhrála 5:1 venku a 3:0 doma.

Sigma si tak vysloužila prestižního soupeře, kterým se stal anglický Everton. Ten nakonec postoupil zásluhou domácí vysoké výhry 4:0, v Olomouci skončil duel remízou 1:1.

V přípravě si Sigma vyšlápla například na slovenského mistra z Trnavy (3:0) i polské celky Katowice (4:0) a Piast Gliwice (3:0). Ligové počínání již tak úspěšné není, paradoxně právě na domácím stadionu. Nutno dodat, že Sigma narazila na favority ligy. Se Slávií prohrála 0:3, s Plzní 0:1. Ovšem v Mladé Boleslavi vystřílela výhru 4:0.
Dámy a pánové, vážení fanoušci, vítejte u sledování přímého přenosu z utkání Evropské ligy, kdy se v rámci předkola střetne SK Sigma Olomouc s týmem FC Kajrat Almaty. Duel začne v 19:00 a jeho průběhem vás bude přímo z Androva stadionu provázet Jaroslav Svoboda.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:00.