Evropská liga (předkola) -  ONLINE PŘENOS -  Slavia Sofia : Tampereen Ilves - 19. července 2018   18:00

Slavia Sofia
36' Ivanov  • 56' Ivanov
2:1
(1:0)
Tampereen Ilves
55' Noubissi
Stergiakis – Velkovski, Hristov, Gamakov, Aleksandrov – Ivanov (90.+2 Krastev), Karabeljov, Martinov /C/ – Jomov (68. Šokolarov), Angelov, Cvetanov (84. Uzunov)
Geria – Pešov, Dimitrov, Stanisavljević
Djokić – N. Petrović, D. Petrović (SRB)
Nacionalen stadion Vasil Levski, Sofia
Hilander /C/ – Ojala, Tanska (77. Kazi), Miettunen (62. Järvinen), Aspegren – Thiaw, Tomas, Myllymäki, Siira – Tamminen (69. Haarala), Noubissi
Luukkanen – Moundi, Hyökivirta, Rannankari

Slavia Sofia postupuje do druhého předkola, když zcela zaslouženě podpořila výhru z Finska i domácím vítězstvím, které mohlo být i výraznější. Kromě dvou branek ještě řadu šancí neproměnila, zatímco fotbalisté Tampere skórovali ze své jediné přímé střely.
Hrdinou dne byl Galin Ivanov, který dal dva krásné góly, tím vítězným reagoval necelou minutu od rozehrání na rovněž moc pěkný vyrovnávací gól Noubissiho.
Střely na branku: 4:1. Střely mimo: 8:4. Rohy: 8:5. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 11:21.
90+3'
90+3'
Zápas se jen dohrává, Bulhaři bez problémů kontrolují hru.
90+2'
Dvougólový hrdina dne Galin Ivanov za ovací publika dohrál, na pár desítek vteřin si za Slavii Sofia zahraje Filip Krastev.
90+1'
Srbský sudí nastaví tři minuty. V úvodních vteřinách nastavení útočí do rozhozené finské obrany Slavčo Šokolarov a zakončuje nepřesně.
90+1'
A série žlutých karet pro hráče Tampere nebere konce, Issa Thiaw zezadu stáhl k zemi Ivanova a také on si kartonek z rukou Nenada Djokiće prohlédl pěkně zblízka.
90'
Ala Myllimäki (Tampereen Ilves) zezadu sejmul Ivanova a dostává třetí žlutou kartu pro hosty za dvě minuty.
89'
Další žlutou kartou v rychlém sledu je napomínán hostující Matias Ojala.
88'
A za předchozí faul na brankáře dostává žlutou kartu Diogo Tomas (Tampereen Ilves).
88'
Rozhodčí Djokić si všiml jemné teče a nařizuje roh, jenže přichází už tradiční pointa – faul na brankáře ve vápně.
87'
Zápas vrcholí ve svižném tempu, gólman Tampere okamžitě dlouhým výkopem vybízí do náběhu Noubissiho, který poněkud ukvapeně pálí vysoko nad bránu.
86'
Ve vápně ovšem vyhráli hlavičkový souboj domácí a ihned vyrazili do brejku, na jehož konci byla skákavá střela Vladislava Uzunova z 25 metrů, kterou chytá brankář Hilander.
86'
Hosté to ještě nebalí, Noubissiho chytil za paži dvoumetrový Hristov a je tu zajímavý přímý kop pro Finy.
85'
Uzunova hned přivítal na trávníku mladičký Haarala, který ho zezadu oběma rukama strčil na trávník.
84'
Mohutný potlesk domácích příznivců si při odchodu ze hřiště vysloužil Momčil Cvetanov, na jeho místo nastupuje Vladislav Uzunov.
82'
Tentokrát se Ilves Tampere definitivně osvobozuje.
82'
Míč se ze skrumáže odráží za čáru od jednoho z finských hráčů, roh se zopakuje z druhé strany.
81'
Slavia Sofia pohrdla další megašancí. Po neskutečném padesátimetrovém nákopu z obrany si Angelov píchl míč kolem beka a postupoval zcela sám na bránu, ovšem Hilander v pádu napnul paže a skvěle vyškrábl jeho lob na rohový kop.
78'
Rohové kopy dnes nejsou silnou zbraní ani pro jedno mužstvo, což prokázal i Šokolarovův pokus, který jako téměř vždy končí odpískaným útočným faulem.
77'
Trenér hostů Jarkko Wiss má pro dnešek vyčerpány možnosti střídání. Ze hřiště odchází Jani Tanska, na jeho místo míří Tariq Kazi.
76'
Ivanov nebyl daleko hattricku, polovysoký centr Slavča Šokolarova umístil prudkou hlavičkou z rohu malého vápna kousek od šibenice a rozvlnil jen boční síť.
75'
Z půlky hřiště zkoušeli hosté rozehrát nákopem rovnou na bránu, tam prodlužoval míč za sebe dlouhán Tomas, ale jeho spoluhráči se k míči neprotlačili.
74'
Šokolarov ze strany posílá k zemi rozběhnutého Thiawa.
72'
Ala Myllimäki tlačil míč z voleje na zadní tyč a mohl snad i uspět, kdyby při svém pokusu nepodklouzl. Balón letí mimo, i když náznak to byl pro Finy celkem nadějný.
71'
Cvetanov chtěl hlavou přiťuknout centr lépe postavenému Angelovovi, míč však nasměroval přímo do Hilanderových rukavic.
70'
Iiro Järvinen (Tampereen Ilves) si po pár minutách na hřišti za faul na Ivanova ve středovém kruhu vykoledoval žlutou kartu.
69'
Podruhé střídají Tampereen Ilves: teprve osmnáctiletý Santeri Haarala nahrazuje v sestavě Eero Tamminena.
68'
Roh Tampere odvracejí domácí za čáru a dlouhý aut si tradičně přibíhá hodit Aspegren. Jeho vhazování ovšem končí v Stergiakisově náruči.
68'
V mužstvu Slavie Sofia odchází Georgi Jomov a novým mužem na trávníku je Slavčo Šokolarov.
67'
Tampere se snaží o aktivnější hru, Noubissiho centr odskočil Hristovovi při odkopu od kopačky a hosté získávají roh. Ještě předtím ovšem domácí celek vystřídá.
65'
Do obrovské šance si naběhl na zadní tyč Georgi Jomov, který po hezky načechraném centru Momčila Cvetanova z bezprostřední blízkosti hlavou minul odkrytou bránu.
64'
Ten se ale Ivanovovi vůbec nepovedl, míč rozvlnil boční síť.
63'
Hrdina dne Ivanov z otočky trefil do holeně Ojalu, od něj se míč odráží za čáru a je tu roh pro Slavii Sofia.
62'
První střídání proběhne v mužstvu Tampereen Ilves: ze hřiště spěchá Tatu Miettunen, na jeho místo nastupuje Iiro Järvinen.
60'
Velkovski u čáry nepustil dál Noubissiho a dobíhajícímu Siirovi utíká míč do zámezí.
58'
Přímý kop Finů směřoval do vápna, kde vládli bulharští hlavičkáři. Odražený míč napálil Thiaw ze 30 metrů vedle a Noubissi spěchá za čáru, aby postavil míč Stergiakisovi na značku.
56'
Slavia Sofia právě vstřelila branku!
Bulhaři si bleskově berou vedení zpátky a také v tomto případě to byla blesková akce. Na půlící čáře sebral míč opět GALIN IVANOV a svůj rychlý postup na bránu soupeře korunoval nechytatelnou střelou.
55'
Tampereen Ilves právě vstřelili branku!
Hosté z první přímé střely v zápase vyrovnávají a byl to blesk z čistého nebe. MARIUS NOUBISSI sklepl nakopávaný míč z vlastní půlky hrudí pro Alu Myllymäkiho, který ho okamžitě z první vrátil Kamerunci do běhu a ten rozvlnil síť za Stergiakisem!
53'
Tomas nabídl zbytečným faulem vítězi Bulharského poháru přímý kop, Ivanov však rozehrál nepřesně do zámezí.
51'
Teprve devatenáctiletý Antonios Stergiakis dobře přečetl hru a výběhem na velké vápno stahuje do rukavic centr z levého křídla.
50'
Tamperští Lvi měli k dispozici rohový kop, stoper Tanska si však ve vzduchu počínal rukama nedovoleně a píská se proti hostům.
47'
Ivanov výbornou diagonální přihrávkou do pokutového území oslovil Jomova. Ten bez přípravy z mírného úhlu pálil přímo do připraveného Miky Hilandera. Byl to vůbec první brankářský zákrok dnešního zápasu.
46'
Ala Myllymäki si zezadu v souboji pomohl loktem, z trávníku se sbírá jediný dnešní přesný střelec Ivanov.
46'
Druhý poločas začne přibližně v 19:01.
Statistiky prvního poločasu:
Střely na bránu 1:0, střely mimo 3:1, rohy 4:2, fauly 5:9, ofsajdy 0:0.
První půle mnoho fotbalové krásy nepřinesla, z jediné střely na bránu skóroval po vynikající přihrávce Milča Angelova domácí Galin Ivanov. Finský celek by nyní potřeboval k postupu vstřelit dvě branky, zatím ale slávistickou svatyni vůbec neohrozil.
45+1'
45+1'
Nevím, jak je na tom Stergiakis s bulharštinou, ale brankářské "Mám" zřejmě neovládá, jinak by se při výběhu těžko srazil s hlavičkujícím Gamakovem. Vzniklou ošemetnou situaci uhasil odkopem do zámezí Aleksandrov.
45+1'
Nenad Djokić nastaví první dějství o jednu minutu.
45'
Ještě rychlá výměna míče slávistického útočného tria, to se nakonec k zakončení nedostalo.
43'
Zezadu byl přidržen za dres hostující Siira, po rozehrávce nakrátko odhlavičkoval míč z velkého vápna vysoký Hristov.
42'
Teď už to neplatí, Ojala ho ztratil v souboji s Cvetanovem a následuje vhazování pro Sofii.
41'
Druhý roh v zápase pro Ilves vyboxoval Stergiakis, u míče zůstávají prozatím Finové.
39'
Dlouhým pasem dopředu to zkoušel Ojala, míče se však zmocnili obránci Slavie, kteří nikam nespěchají s rozehrávkou.
36'
Thiaw se vydal vypomoci do vlastní šestnáctky, jenže brigádu v obraně zpackal. Namazal totiž Angelovovi, který okamžitě přiťukl míč mezi dvěma beky na penaltovou značku, odkud číhající GALIN IVANOV zkušeně prostřeluje finského brankáře.
35'
Noubissi naskočil na Karabeljova a ještě ho trefil loktem do hlavy. Pak se Kamerunec sám pokoušel simulovat a svíjel se na trávníku jak Neymar, srbského sudího tím však neošálil.
33'
Noubissiho ránu obrana Sofie zastavila, nepřesnou dorážku z dálky vyslal Miettunen.
32'
Roh si vzal na starost Ivanov a tentokrát se domácí fotbalisté dostali do zakončení. Angelov ale mířil daleko vedle.
31'
Po dlouhé době šance, byť skončila v zárodku. Za obranu si naběhl Cvetanov, jeho centr směřující na penaltovou značku finský brankář podcenil, ale jeden ze stoperů dokázal skluzem uklidit míč na roh.
30'
Hlavami se sťukly dvě pětadvacítky, rozhodčí píská faul Senegalce Thiawa na domácího Saša Aleksandrova.
29'
Druhý pokus o dlouhý aut Felipe Aspegrena nedaleko rohového praporku měl větší úspěch. Ze závaru se hosté dostali ke střele, která ovšem přehuštěným prostorem k Stergiakisovi neprošla.
27'
Postup Lvů k bráně Slavie je přerušen faulem Myllymäkiho, který si nedovoleně pomohl proti Velkovskému.
25'
Žlutou kartu dostává Ivanov (PFC Slavia Sofia) za oplácení. Domácí záložník nakopnul Noubissiho, který ho předtím v souboji postrčil.
23'
Finové se nastěhovali na dlouhý aut Kolumbijce Aspegrena do vápna, tam ale faulovali a tak Nenad Djokić píská proti nim.
22'
Další prudkou průnikovou přihrávku se pokoušel sprintem dostihnout Cvetanov. Přestože se vrhl do skluzu doslova po zadku, až dojel na tartan metr za koncovou čarou, už se mu nepodařilo udržet míč na hrací ploše.
20'
Jomovovu kolmou přihrávku nikdo z hráčů v bílém nepochopil a míč doskákal neškodně za bránu Tampere.
18'
Pořádné hrubice v rozehrávce se dopustil Aleksandrov, který doslova namazal Tamminenovi, jenže Fin oplatil laskavost a míč mu odskakuje od nohy zpátky k hráčům Sofie.
16'
Domácí tentokrát rozehráli nakrátko, opakovaný centr Galina Ivanova byl ale příliš razantní a spoluhráči ho tak tak stihli udržet na hřišti u protější čáry.
16'
Tanska odehrál míč raději za čáru za cenu dalšího rohu.
14'
Na malém vápně je v hlavičkovém souboji domácím pískán útočný faul. Za dres byl stažen k zemi Tomas.
13'
Rychlý postup Slavie středem hřiště: k tvrdé ráně zpoza šestnáctky se odhodlal Ivanov, po odrazu o jednoho z obránců získává bulharský celek roh.
12'
Thiaw u postranní čáry sejmul Momčila Cvetanova, dosud jediného úspěšného střelce tohoto dvojzápasu.
11'
V této chvíli předvádějí obě mužstva opatrnou hru bez vzruchu ve středu pole.
8'
Exekuce rohu se ovšem vůbec nepovedla. Tamminenův centr se stočil za bránu Sofie a odkopává se od Stergiakisovy branky.
8'
Tečovaná střela Myllymäkiho vyústila v rohový kop pro Tampere.
7'
Hrubá chyba v rozehrávce Slavie umožnila brejk Noubissimu. Kamerunského útočníka však nikdo ze spoluhráčů nepodpořil, sám si sice troufl proti dvojici stoperů, ti ale po rychlé zasekávačce jeho střelecký pokus zablokovali.
6'
Velkovski posílal z hloubi pole do šestnáctky další jedovatý pas, jeden z finských stoperů ho v poslední chvíli špičkou kopačky zpacifikoval.
3'
Finové však rychle ztratili míč a vzápětí směřoval dlouhý křížný pas do vápna na sprintujícího Angelova, který ho dokázal přes veškerou snahu skluzem umístit jen těsně vedle Hilanderovy brány.
2'
Domácí fotbalisté už po minutě hry vybojovali první roh, Cvetanovův centr ale obrana Tampere odvrátila do bezpečí.
1'
Slavia Sofia nastoupila do dnešního zápasu celá v bílém, hosté oblékli žluté dresy a zelené trenýrky.
1'

PFC Slavia Sofia: Stergiakis – Velkovski, Hristov, Gamakov, Aleksandrov – Ivanov, Karabeljov, Martinov – Jomov, Angelov, Cvetanov.
Náhradníci: Geria – Šokolarov, Pešov, Dimitrov, Stanisavljević, Krastev, Uzunov.

Tampereen Ilves: Hilander – Ojala, Tanska, Miettunen, Aspegren – Thiaw, Tomas, Myllymäki, Siira – Tamminen, Noubissi.
Náhradníci: Luukkanen – Moundi, Hyökivirta, Järvinen, Rannankari, Kazi, Haarala.

Rozhodčí: Djokić – N. Petrović, D. Petrović (SRB).
Ztrátu z úvodního zápasu bude dohánět finský celek Tampeeren Ilves, neboli Tamperští Lvi. Ti se do Evropy vrátili po předlouhých 26 letech, mezitím si mistr ligy z roku 1983 prošel bankrotem a pádem do nižších pater amatérských soutěží. Do ligy postoupil zpět po dvou dekádách teprve předloni a hned ve své třetí sezóně si pod vedením trenéra Jarkko Wisse bronzovou příčkou vybojoval právo účasti v 1. předkole Evropské ligy.
V současném kádru Tampere převažují odchovanci, ovšem na soupisce mají Lvi i dva hráče z Kamerunu a jednoho ze Senegalu a Kolumbie.
Lepší výchozí pozici pro odvetu si minulý týden vybojovala Slavia Sofia. Vítěz bulharského poháru vyhrál úvodní zápas ve Finsku jediným gólem, který v 80. minutě vstřelil Momčil Cvetanov.
Jméno jednoho z nejtradičnějších bulharských klubů mělo v Evropě zvuk zejména od šedesátých do osmdesátých let. V roce 1967 si Slavia zahrála dokonce semifinále Poháru vítězů pohárů, roku 1981 přešla mimo jiné přes pražskou Spartu do čtvrtfinále této soutěže. Předloni se ale vrátila do Evropy po dvacetileté absenci, kdy se i v domácí soutěži propadla do průměru. Z ligy ovšem nikdy ve své historii nesestoupila. Její obnovená premiéra skončila vyřazením s polským Zagłębie Lubin (1:0 a 0:3).
Slavia se spoléhá především na odchovance, z cizinců má původem srbský trenér Zlatomir Zagorčić v kádru jen svého krajana Stanisavljeviće a brankářskou dvojici z Řecka a Itálie.