Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Dánsko : Finsko - 23. března 2023   20:45

Dánsko
Dánsko
21' Höjlund (Bah) • 82' Höjlund (Wind) • 90+3' Höjlund (Daramy)
3:1
(1:0)
Finsko
Finsko
53' Antman  (Pukki)
Dánsko
Schmeichel – Kjaer (C), Nörgaard, Christensen (18. Nelsson) – Bah, Höjbjerg, M. Jensen (77. Billing), Maehle (65. Larsen) – Damsgaard (65. Daramy) – Braithwaite (77. Wind), Höjlund.
Rönnow, Hermansen – Jelert, Ingvartsen, Hjulmand, R. Kristensen, Dreyer.
Siebert – Seidel, Foltyn
Parken (Kodaň, Dánsko)
Finsko
Hrádecký (C) – Alho, Väisänen, Ivanov, R. Jensen (73. Ollila) – Lod (73. Forss), Kairinen, Kamara, Antman (72. Suhonen) – Pohjanpalo, Pukki.
Joronen, Sinisalo – Hoskonen, R. Taylor, F. Jensen, Soiri, Källman, Peltola.

Držení míče: 56 % : 44 %.
Střely na branku: 10:2. Střely mimo: 4:3. Rohy: 7:2. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 9:8.
Máme za sebou i druhou polovinu utkání, která byla rozhodně zajímavější než půle první. Nejprve se hostům podařilo vyrovnat skóre po velice jednoduché akci, kterou založil výkopem Hrádecký a na konci stál s povedeným zakončením Oliver Antman. Domácí následně zvýšili útočnou aktivitu a měli i několik velice nadějných příležitostí, nicméně skvělé zákroky předváděl Lukáš Hrádecký ve finské brance. Ovšem dnešní večer patřil nakonec Rasmusi Höjlundovi, který v 82. minutě poslal svůj tým přesnou hlavičkou do vedení, aby v nastaveném čase dokončil hattrick. Domácí byli jednoznačně aktivnější a za výhrou si dnes šli, za což byli odměněni třemi body. Pro dnešek je to ode mě všechno, děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek večera.
90+4'
90+3'
Dánsko právě vstřelilo branku! Hrdina dnešního utkání je nezpochybnitelný. RASMUS HÖJLUND kompletuje hattrick po akci Daramyho, jehož přihrávku tečovala obrana Finska, ale mladý útočník Dánska se ve vápně přesto dostal k míči a precizně zakončil.
90+2'
Domácí vybojovali rohový kop a Pierre-Emile Höjbjerg burcuje domácí fanoušky.
90+1'
Exekuce volného přímého kopu se ujal Suhonen, leč jeho střelecký pokus minul branku.
90'
Mohamed Daramy přiběhl zezadu k Alhovi, kterého nedovoleně poslal k zemi.
89'
Teemu Pukki chtěl zakombinovat se spoluhráčem, ale ten o míč přišel. Po chvíli zase Finové míč získávají.
88'
Pukki výborně tělem odstavil Daramyho, takže udržel míč pro Finsko na útočné polovině.
87'
Finům se nedaří prolomit dobře postavenou obrannou hráz protivníka. Drží se daleko od vápna.
86'
Hosté se opět dostali k míči a mohou se pokusit zdolat defenzivu dánského soupeře.
85'
Teemu Pukki se provinil faulem na útočné polovině, takže se míče chopí domácí.
84'
Finové okamžitě vrhli všechny síly do útoku, protože samozřejmě potřebují vyrovnat.
82'
Dánsko právě vstřelilo branku! A po rohovém kopu domácí přeci jen udeřili dnes podruhé. Přizvednutý centr Alhem našel na zadní tyči hlavu Winda, který poslal míč do prostoru před brankou, kam doslova skočil RASMUS HÖJLUND, jenž tentokrát nedal Hrádeckému šanci.
81'
Aktivní Daramy si hodil míč kolem soupeře a vybojoval výhodu rohového kopu.
80'
Finové se drží na útočné polovině a snaží se trochu odlehčit vlastní obraně, která byla v posledních minutách celkem přetížená.
79'
Na Daramyho centr se pokusil dosáhnout Billing, což se však o kousek nepodařilo.
78'
Alexander Bah znovu končí na zemi po tvrdém zákroku, kterým se proti němu tentokrát prezentoval Ollila, jenž je potrestán žlutou kartou.
77'
Poslední střídání v podání Dánska. Ze hry mizí Braithwaite s Jensenem, které nahrazují Wind s Billingem.
76'
Mohamed Daramy se v pokutovém území dostal ke střele, ale tu zamířil vysoko nad branku.
75'
Domácí kombinují na útočné polovině a snaží se vymyslet akci, která by vedla ke gólu.
73'
Ze hry odstupují Richard Jensen s Robinem Lodem. Do hry vstoupili Ollila s Forssem.
73'
Höjbjerg nabral rychlost, ale míč si o trochu předkopl, čímž dal šanci Väisänenovi, který odkopl do autu.
72'
Střídání v týmu Finsko:
ze hřiště odchází Oliver Antman, přichází Anssi Suhonen.
70'
Po předchozí akci zůstává v nefotbalové pozici jeden z finských fotbalistů, takže se nehraje.
69'
Hrádecký drží Finsko nad vodou! Vytáhl skvělý zákrok proti gólové hlavičce Rasmuse Höjlunda.
68'
Další prudký centr z pravé strany v podání Baha, ovšem tentokrát před dánským hráčem zakročil Hrádecký.
67'
Joel Pohjanpalo se pokusil zaskočit Kaspera Schmeichela, který v poklidu zakročil.
66'
Finové se v posledních okamžicích více tlačí do útoku a snaží se zaskočit soupeře.
65'
Dvojité střídání Dánska – odchází Damsgaard s Maehlem, přichází Daramy s Larsenem.
63'
Další povedený střelecký pokus domácích končí na břevně. Parádní rána Joakima Maehleho rozezvučela brankovou konstrukci.
62'
Damsgaard skvěle načasoval perfektní pas na Höjlunda, jenž však tváří v tvář s Hrádeckým selhal, když napálil brankářovu nohu.
61'
Joakim Maehle neposlal zrovna povedenou střelu, ale Hrádecký pouze vyrazil do míst, kde se k dorážce dostal Damsgaard. Proti jeho střele finský brankář napravil chybu a vyrazil na roh. Po něm pak Hrádecký vyboxoval.
60'
Mathias Jensen si opět vzal na starost exekuci rohu. Centrovaný míč do vápna byl příliš vysoký, takže doletěl do míst, kde v klidu odvrátil bránící Fin.
59'
Na pravé straně dostal míč Alexander Bah, leč tentokrát opřel centr pouze o bránícího hráče, takže uvidíme rohový kop.
58'
Hosté se opět dostali na útočnou polovinu, nicméně střelu zpoza vápna jim zblokovala obrana Dánska.
57'
Robert Ivanov v poklidu vrátil vysoký míč hlavou na vlastního brankáře, který v poklidu rozehraje.
55'
Dánové znovu přebírají iniciativu a určitě se pokusí vrátit do vedení. Hosté dosud příliš nebezpeční nebyli, ovšem nabídnutou příležitost využili skvěle.
53'
Finsko právě vstřelilo branku! To je pořádný šok pro domácí. Nákop Hrádeckého sklepl Pohjanpalo do běhu Pukkimu, který dobře viděl nabíhajícího spoluhráče a OLIVER ANTMAN zamířil přesně. Schmeichel se hodně zlobil na spoluhráče.
53'
Ze střední vzdálenosti vypálil Mathias Jensen, nicméně branku se mu zaměřit nepodařilo.
52'
Domácí opět kombinují nedaleko soupeřova pokutového území, ovšem obrana Finska je pozorná.
51'
Mikkel Damsgaard kouzlil s míčem u kopačky v pokutovém území, ale nakonec o míč přišel.
50'
Braithwaite si dobře pokryl míč, načež ho rukou stáhl k zemi hráč pražské Sparty Kaan Kairinen.
49'
Christian Nörgaard vytáhl tvrdý zákrok proti Glenu Kamarovi, za což vidí žlutou kartu.
47'
Joakim Maehle se na dlouhou nohu pokusil přistrčit míč na spoluhráče, ale obránce Finska míč zachytil.
46'
Máme za sebou první polovinu utkání, ve které jsme mohli vidět jedinou branku. Dle papírových předpokladů se do vedení dostali domácí, když na pravé straně předvedl svou klasiku Alexander Bah a našel před brankou Rasmuse Höjlunda, který skóroval. Kromě branky bylo k vidění svalové zranění zadáka Dánska Andrease Christensena, jehož nahradil Victor Nelsson. Finové se po většinu poločasu bránili soupeřově kombinaci, jež se však povětšinou odehrávala daleko od Hrádeckého branky. Druhý poločas začne přibližně v 21:50.
45+4'
45+4'
Rohový kop pro Dánsko v závěru poločasu, ale hlavičku Christiana Nörgaarda snadno chytá Hrádecký.
45+3'
V samém závěru první půle ještě domácí obléhají soupeřovo pokutové území.
45+2'
Kombinace domácího mužstva momentálně probíhá na obranné polovině.
45+1'
V závěru poločasu domácí kontrolují hru a neradi by připustili nějakou příležitost pro hosty.
45'
Centr od rohového praporku mířil na bližší tyč, ovšem hlavička nemířila do branky.
44'
Teemu Pukki si obhazoval soupeře a povedlo se mu pro Finsko vybojovat další rohový kop.
43'
Další domácí fotbalista končí na trávníku, nicméně píšťalka německého rozhodčího zůstává potichu.
42'
Pohledná kombinace domácích skončila situací, po které zůstal ležet na zemi Höjbjerg, leč sudí Siebert faul nepíská.
41'
Teemu Pukki dohrál souboj se Simonem Kjaerem, načež zůstal kapitán Dánska na trávníku, ale po chvíli se zvedl a domácí trenér zřejmě nebude muset střídat druhého zadáka kvůli zranění.
40'
Ve středu pole zpracovával míč Damsgaard, kterého okamžitě poslal k zemi napadající Pohjanpalo.
39'
Z levé strany Dánska letěl do vápna Finů centr, s nímž si defenziva modrého týmu poradila.
38'
Martin Braithwaite se pokusil prostrčit míč přes soupeře, ale záměr se mu realizovat nezdařilo.
37'
Až nyní se Finové dostali ke kombinaci, leč Kamara poslal nepřesnou přihrávku, kterou domácí zachytili.
36'
Poslední minuty nejsou divácky příliš atraktivní. Dánové kontrolují hru a nepouští soupeře k míči.
34'
Domácí jsou i nadále kombinačně lepším družstvem. Momentálně se drží ve středu hrací plochy.
33'
Alexander Bah si dobře pokryl míč, načež ho skluzem poslal k zemi Oliver Antman, který je dalším žlutě potrestaným hráčem.
33'
Přihrávka na Rasmuse Höjlunda od Martina Braithwaitea byla o kousek delší, než by mladý útočník Atalanty potřeboval.
32'
Dánové zahajují nové útočné snažení rozehrávkou od branky, kterou hájí Kasper Schmeichel.
30'
Míč dostal na hranu pokutového území Rasmus Höjlund, nicméně jeho střelu tentokrát dokázal Hrádecký pokrýt.
29'
Sledujeme klidnou pasáž utkání. Dánové mají míč na kopačkách, leč daleko od Hrádeckého branky.
27'
Robin Lod skončil na trávníku po kontaktu s Christianem Nörgaardem a k nelibosti domácích se píská faul Dánska.
26'
Míč mají v držení stále domácí, kterým se ale nedaří dostat k soupeřovu pokutovému území.
24'
Iniciativu opět převzali favorizovaní domácí, ovšem centr na Baha byl hodně nepřesný, takže míč ho přeskočil a skončil v autu.
23'
Hosté se snaží rychle odpovědět, ovšem zatím se jim nedaří dostat k pokutovému území.
21'
Dánsko právě vstřelilo branku! Alexander Bah divákům předvedl to, co ho zdobilo již za časů, kdy působil v pražské Slavii. Naběhl si po pravé straně, kde ho viděl Braithwaite, jenž mu adresoval přesný pas. Bah utekl obránci a přesným centrem nalezl RASMUSE HÖJLUNDA, jemuž stačilo pouze nastavit nohu.
20'
Nepovedené přenesení hry na levou stranu v podání Simona Kjaera, jehož vysoký centr nemohl Maehle zachytit ve hře.
19'
Dánům vypadl jeden ze stoperů, což může mít nepříznivý vliv na jejich hru, takže uvidíme, jak se s tím popasují.
18'
Střídání v týmu Dánsko:
ze hřiště odchází Andreas Christensen, přichází Victor Nelsson.
18'
Joakim Maehle poměrně ošklivým skluzem poslal k zemi Nikolaie Alha a vidí žlutou kartu.
17'
Vypadá to na nějaký svalový problém v podání Christensena, který zřejmě nebude schopen pokračovat v utkání.
16'
Stoper Barcelony zůstává v nefotbalové pozici a potřebuje lékařské ošetření. Mezitím už se rozcvičuje případná náhrada.
15'
Míč letící na Pukkiho dokázal odvrátit Joakim Maehle. Posléze zůstává sedět na trávníku Andreas Christensen.
14'
Mathias Jensen se opět ujal standardní situace. Tentokrát poslal míč do pokutového území, kde centr odvrátil Ivanov.
13'
Braithwaite se stal terčem nedovoleného zákroku Lea Väisänena, takže uvidíme volný přímý kop Dánů.
12'
Nepřesná rozehrávka domácích dala míč hostům, nicméně po chvíli jsou Dánové zpět u míče.
11'
Domácí si hledají novou cestičku k soupeřově brance pozvolnou kombinací.
10'
Před Oliverem Antmanem šel na zem Kasper Schmeichel a skryl míč ve své moci.
9'
Další střelecký pokus Dánska zblokovala defenziva hostujícího celku.
8'
Hosté mají míč ve své moci, ale zatím se nijak zásadně nesnaží vyrazit do útoku.
7'
Centr od rohového praporku si vzal na starost Mathias Jensen, jeho přízemní pas si našel Braithwaite, jenže zamířil těsně vedle branky.
6'
Martin Braithwaite dostal míč do pokutového území, kde se pokusil vypálit, ovšem ránu mu zblokoval Robert Ivanov a odvrátil na roh.
5'
Z odvrácení vzešel rychlý útok domácích, který skončil nezaviněným pádem Mathiase Jensena v soupeřově pokutovém území.
5'
Ovšem hosté se dostali k míči a Pukki vyrazil do rychlého útoku. Centr mu Kjaer zblokoval na roh, po němž Dánové odvrátili.
4'
Domácí kombinují s míčem u kopaček na soupeřově polovině, ovšem zatím daleko od branky, kterou hájí Hrádecký.
3'
Kaan Kairinen dostal přihrávku do pokutového území, kde ho však rychle zpacifikovala obrana Dánska.
2'
Dánové dobře napadali rozehrávku soupeře a Finové měli hodně starostí, aby se dostali od vlastní branky.
1'
Hned v úvodní minutě se hosté dostali do vápna, ale přihrávka napříč pokutovým územím proletěla, aniž by ji mohl další hráč v modrém zasáhnout.
1'
Utkání odstartovalo výkopem, který obstaral středopolař Finska Glen Kamara.
1'
Oba celky jsou již nastoupeny na hrací ploše a máme příležitost si vyslechnout hymny obou zemí.

Dánsko: Schmeichel – Kjaer (C), Nörgaard, Christensen – Bah, Höjbjerg, M. Jensen, Maehle – Damsgaard – Braithwaite, Höjlund.
Náhradníci: Rönnow, Hermansen – Jelert, Nelsson, Billing, Ingvartsen, Hjulmand, R. Kristensen, Wind, Larsen, Daramy, Dreyer.
Trenér: Kasper Hjulmand

Finsko: Hrádecký (C) – Alho, Väisänen, Ivanov, R. Jensen – Lod, Kairinen, Kamara, Antman – Pohjanpalo, Pukki.
Náhradníci: Joronen, Sinisalo – Hoskonen, R. Taylor, F. Jensen, Soiri, Suhonen, Källman, Forss, Ollila, Peltola.
Trenér: Markku Kanerva

Rozhodčí: Siebert – Seidel, Foltyn.
Finsko

Finové se na mistrovství světa neprobojovali, když skončili ve skupině D na třetím místě za dvojicí Francie – Ukrajina, oba soupeři přitom neprohráli jediný zápas (Ukrajina zapsala unikátní bilanci dvou výher a šesti remíz). V Lize národů UEFA si Finové zahráli v Lize B, kde se jim však nepovedlo postoupit do lepší skupiny – vyrovnanou skupinu vyhrála Bosna a Hercegovina se ziskem 11 bodů, druhé Finsko mělo bodů 8, třetí Černá Hora získala o bod méně a sestupující Rumunsko zapsalo také 7 bodů, nicméně vzájemná bilance s Černohorci rozhodla proti Rumunům. Před mistrovstvím světa sehrálo Finsko dvojici přátelských zápasů – remizovalo shodně 1:1 se Severní Makedonií i Norskem. Začátkem ledna pak Finové podlehli 0:2 Švédsku a 0:1 Estonsku.
Dánsko

Dánové se účastnili světového šampionátu v Kataru, kde však trochu překvapivě skončili již v základní skupině. Nejprve totiž dovedli utkání s Tuniskem pouze k bezbrankové remíze, aby následně brankou až v závěru utkání prohráli s favorizovanou Francií a v posledním zápasu o postup pak Dánsko nestačilo na nadšeně bojující Australany a se ziskem jediného bodu skončili poslední. V posledním ročníku Ligy národů UIEFA se pak Dánsko umístilo na 2. místě v rámci první skupiny Ligy A, kdy za sebou nechalo Francii s Rakouskem a o jediný bod nestačilo jen na Chorvaty.
Nedlouho po skončení mistrovství světa se oči nejen evropských fanoušků obrací ke kvalifikaci na EURO 2024. Úvodní kolo ve skupině H svedlo dohromady dva severské celky – Dánsko na domácí půdě vyzve Finsko. Zopakujeme si tedy souboj z posledního mistrovství Evropy. Na tento zápas nemá dobré vzpomínky Christian Eriksen, který zkolaboval. Středopolař Dánska naštěstí unikl smrti, a dokonce se vrátil k aktivní fotbalové kariéře, v níž pokračuje v dresu Manchesteru United.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.