Liga mistrů žen -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Ajax - 26. září 2018   18:00

1:2
(1:0)
Ajax
Ajax
50' Lewerissaová   • 51' Lewerissaová
Sparta
Pižlová – Debreeová, Odehnalová, Vyštejnová – Nepokojová (69. Bužková), I. Martínková, Bertholdová, Stromová – L. Martínková – Stašková (61. Mikolajová), Burkenroadová
Vaníčková – Millerová, Bužková, Mikolajová, Křivská, Dlasková, Moťovská
Domingosová – Sousaová, Almeidová (vš. Portugalsko)
Generali Arena, Praha-Bubeneč
Ajax
Kopová – van der Mostová, Akkermanová, Roddiková, van Esová – Schenkelová (76. E. Bakkerová), Zeemanová, Salmiová (56. Bakkerová) – Verhoeveová, Jansenová, Lewerissaová (71. van der Lindenová)
Ubachsová – Dijkstraová, Doornová, Munstermanová, L. Bakkerová, van der Lindenová, E. Bakkerová

Fotbalistky Ajaxu Amsterdam postupují do druhého kola Ligy mistryň poté, co domácí výhru 2:0 nad Spartou potvrdily i v Praze a byť sparťanky výrazně zdramatizovaly zápas v prvním poločase, který vyhrály 1:0, tak krátce po přestávce o osudu celého dvojzápasu rozhodla Vanity Lewerissaová dvěma brankami v rychlém sledu.
90+4'
90+4'
V závěru se sparťanky ještě marně dožadovaly odpískání pokutového kopu po sražení Lucie Martínkové.
90+3'
Následný centr Debreeové znovu doletěl jen k Lize Kopové, ta podobné míče zachytává do svých rukavic a nepouští tak sparťanky k případným dorážkám.
90+3'
Verhoeveová.ostře podrazila Odehnalovou a v závěru si ještě prohlíží žlutou kartu.
90+2'
Další neúspěšná souhra Sparty, Lucie Martínková dostala příliš dlouhou přihrávku k pravé postranní čáře a už nestačila míč doběhnout v hracím území.
90+1'
Portugalská rozhodčí Domingosová oddaluje závěrečný hvizd o čtyři nastavené minuty.
90'
Nepřesný centr Odehnalové ze vzduchu zachytila Lize Kopová.
89'
Centr Stromové z levého křídla doletěl jen do boční sítě, brankářka Kopová poté vidí poněkud přísnou žlutou kartu za zdržování hry.
88'
V závěru utkání vidíme mnoho soubojů ve středu pole, sparťanky by se ještě rády rozloučily s Ligou mistryň alespoň remízou, hosté ale kompaktně brání.
86'
Po velmi nepovedené rozehrávce brankářky Kopové se Mikolajová zmocnila míče v nadějné pozici, nakonec ale ke zklamání sparťanských příznivců nedokázala ani vystřelit.
86'
Neúspěšná souhra Sparty na levé straně hřiště, bude se jen kopat od hostující branky.
84'
Sporný souboj Burkenroadové s Akkermanovou v pokutovém území Ajaxu byl posouzen jako faul sparťanské útočnice.
82'
Zeemanová mířila k levé tyči, brankářka Pižlová tam ale byla včas a likviduje pokutový kop Ajaxu!
81'
Míč si bere pod svoji kontrolu Kelly Zeemanová.
80'
Bakkerová byla v pokutovém území podražena Odehnalovou, ta vidí žlutou kartu a po ošetření hostující hráčky navíc bude Ajax zahrávat pokutový kop!
80'
Penalta pro Ajax!
78'
Standardní situace ve prospěch Sparty, centr Bertholdové od postranní čáry ale Lucie Martínková v tísni prodloužila jen vedle branky Ajaxu.
76'
Střídání v týmu AFC Ajax: ze hřiště odchází Schenkelová, přichází E. Bakkerová.
75'
Další sparťanský útok zakončovala Petra Bertholdová střelou od rohu pokutového území, branku Ajaxu ale výrazně minula.
73'
Rohový kop pro Ajax, Schenkelové se ale centr nepovedl a míč už během letu do pokutového území opustil hrací plochu.
71'
Střídání v týmu AFC Ajax: ze hřiště odchází Lewerissaová, přichází van der Lindenová.
70'
Se značným zpožděním byl odpískán viditelný faul Lucie Martínkové na Kelly Zeemanovou, rozehrávat může Ajax.
69'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Nepokojová, přichází Bužková.
69'
Dnešní utkání na hlavním sparťanském stadiónu sleduje 558 diváků.
68'
Další nákop směrovala do hostujícího pokutového území Debreeová, Kopová ale s jistotou stáhla míč do svých rukavic.
67'
Sparťanky vybojovaly standardní situaci v hloubi útočné poloviny, centr Bertholdové ale nedoletěl až k adresátce Ireně Martínkové.
65'
Po ošetření kapitánky Ajaxu už se ve hře opět pokračuje, po chvíli se Schenkelová hlásí k návratu do hry.
65'
Sparťanský trenér Žovinec, který se mimochodem včera stal generálním sekretářem celého klubu, využívá menší přestávky k udělení čerstvých rad svým svěřenkyním.
64'
Maria Mikolajová v souboji o míč nešťastně šlapákem atakovala hostující kapitánku Schenkelovou, její stav si žádá ošetření.
62'
Na vysoký centr Stromové nedoskočila Pavlína Nepokojová, resp. v osobním souboji nepřehlavičkovala Kiku van Esovou.
61'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Stašková, přichází Mikolajová.
59'
Sparta se ubránila standardní situaci Ajaxu a po přechodu na útočnou polovinu zpoza pokutového území střílela Lucie Martínková, mířila ale jen do připravené brankářky Kopové.
58'
Lewerissaová je při chuti, tentokrát potáhla míč od rohu pokutového území k ose hřiště, tam už ji ale domácí obránkyně do zakončení nepustily.
56'
Střídání v týmu AFC Ajax: ze hřiště odchází Salmiová, přichází L. Bakkerová.
55'
Ajax nebyl daleko ke třetí brance, Schenkelová posunula míč do dobré střelecké pozice Verhoeveové, ta ale z hranice pokutového území branku vysoko přestřelila.
53'
O ten první se pokusila Andrea Stašková dalekonosnou střelou z volného kopu, brankářka Kopová ale s jistotou schovala míč do svých rukavic.
52'
Sparta aktuálně musí k postupu vstřelit další čtyři branky a to už bude nesmírně složitý úkol pro fotbalistky v rudém.
51'
Ajax právě vstřelil branku!
Neuběhla ani minuta hry a Ajax zcela otáčí průběh zápasu! Verhoeveová dokázala z pravého křídla přihrát před branku, kde se nejlépe zorientovala VANITY LEWERISSAOVÁ a podruhé v rychlém sledu musí Ivana Pižlová lovit míč ze své sítě!
50'
Ajax se mílovým krokem přiblížil k postupu! VANITY LEWERISSAOVÁ byla u volného míče na hranici pokutového území dříve než její sparťanská soupeřka a přízemní střelou překonala Pižlovou!
50'
Sparťankám nevyšlo autové vhazování na pravém křídle, Lucie Martínková si nedokázala zpracovat aut Nepokojové.
48'
Po rychlém sparťanském útočném výpadu se v nadějné příležitosti ocitla Bertholdová, její tečovanou střelu ale Kopová lapila do svých rukavic.
48'
Rozehrávky od praporku se ujala právě Lewerissaová, její první centr sparťanky odvrátily a po odraženém míči už Lewerissaová byla v ofsajdu.
47'
Vanity Lewerissaová vybojovala rohový kop pro Ajax, hosté se mohou nastěhovat před sparťanskou branku.
46'
Po změně stran se pokračuje v zahajovacích sestavách.
46'
Fotbalistky už se vracejí z útrob Generali Areny, během několika desítek sekund bude druhé dějství zahájeno.
Portugalská rozhodčí Silvia Domingosová neměla v prvním poločase sebemenší důvod k nastavenému času a po pětačtyřiceti minutách tak Sparta vede 1:0 díky brance Burkenroadové.

Sparťanské fotbalistky jsou aktivnějším celkem, střelkyně branky Burkenroadová trefila břevno zblízka a Sparta měla i další šance, avšak velmi blízko ke gólu měl i Ajax, Verhoeveová ale ve stoprocentní tutovce ztroskotala na brankářce Pižlové.
45'
44'
Při přízemním centru Schenkelové Debreeová podklouzla ve vlastním pokutovém území, sparťanským fotbalistkám se ale podařilo odkopnout míč do bezpečí.
43'
Lewerissaová si v souboji s Vyštejnovou pomohla evidentním posunutím míče rukou, což neuniklo portugalským rozhodčím.
42'
Dvojice rohových kopů Sparty nevedla k ohrožení hostující branky.
40'
Stašková si naběhla na dlouhý nákop z hloubi pole a v nadějné pozici střílela k tyči, Kopová ale míč vyráží vedle své branky!
40'
Neúspěšná sparťanská kombinace na pravém křídle, rozehrávat bude hostující brankářka Kopová.
38'
Při další pohledné kombinační akci Lucie Martínková hledala v pokutovém území Burkenroadovou, ta nedokázala překonat Kopovou, navíc byla přistižena v postavení mimo hru.
36'
Stašková v tísni u postranní čáry sice nedokázala proniknout kolem dvou soupeřek, proti početní převaze ale vybojovala alespoň autové vhazování.
34'
Nákop Lucie Martínkové do pokutového území Akkermanová odhlavičkovala jen k druhé ze sester Martínkových, Irena ale střelou bez přípravy výrazně minula branku Ajaxu.
32'
Po několika soubojích odcentrovala Salmiová, sparťanské obránkyně ale neměly problém s uklizením míče do bezpečí.
31'
Hosté vybojovali autové vhazování na levé straně hřiště.
29'
Sparta už zase útočila, kolmice Ireny Martínkové ale byla příliš dlouhá pro nabíhající Staškovou.
27'
Sparta právě vstřelila branku!
Sparta se ujímá vedení! Po perfektní kombinační souhře se Stromovou Lucie Martínková vysunula CHRISTINU MARII BURKENROADOVOU za nizozemskou obranu a americká útočníce Sparty dokázala prostřelit Kopovou!
25'
Další rohový kop Sparty, na centr Stromové ale fotbalistky v rudém nedosáhly.
23'
Následnému rohovému kopu Ajaxu se Sparta ubránila a už se hraje ve středu hřiště.
22'
Soraya Verhoevová unikla sparťanské obraně a mířila vstříc brankářce Pižlové, ta ale vytáhla skvělý zákrok a vyrazila míč těsně vedle své branky!
21'
Dalšímu rohovému kopu Sparty se Ajax ubránil podstatně přesvědčivěji než předchozímu, kdy Burkenroadová trefila brankovou konstrukci, tentokrát se sparťanky do zakončení nedostaly.
20'
Stromové tečovaný centr se snášel pod břevno branky Ajaxu, Kopová dokázala míč konečky prstů vytáhnout nad branku.
19'
Burkenroadová tentokrát zakončovala z dobrých pětadvaceti metrů, nepříliš povedená střela doprostřed branky nepřidělala hostující brankářce problémy.
18'
První obrovskou šanci měla Sparta! Po rohovém kopu hlavičkovala Petra Bertholdová a Burnekroadová její hlavičku ještě prodloužila do břevna!
16'
Další sparťanský útok po pravé straně, Lucie Martínková ale v rohu hřiště neuspěla proti van Esové, rozehrává se od hostující branky.
14'
Sparťanky zaútočily po pravé straně, po dvou autových vhazováních domácí snaha skončila nepřesným centrem Debreeové.
12'
Stromová si na levé straně hřiště našla prostor k centru, míč stáhla ze vzduchu hostující brankářka Kopová.
11'
Centr Burkenroadové hostující obránkyně jen tečovaly, žádná z domácích fotbalistek se k odraženému míči neprobojovala.
10'
Salmiová nedokázala prostrčit svoji přihrávku do pokutového území Lewerissaové, míči se do cesty postavila Odehnalová.
9'
Nepřesná rozehrávka Zeemanové, volného míče se ujala sparťanská brankářka Ivana Pižlová.
7'
Verhoeveová se nedokázala probojovat po pravém křídle do pokutového území, po odrazu míče do zámezí vhazuje Sparta.
5'
Lois Oudemaatová po zisku míče zamířila do rychlého protiútoku, výborným obranným zákrokem ji ale odebrala míč Adéla Odehnalová.
3'
Burkenroadová bránila hostující brankářce v rozehrávce, píská se proti Spartě.
2'
Pavlína Nepokojová zaútočila po pravé straně, její centr hostující obránkyně odkopávají do pole.
1'
Úvodního výkopu se ujala sparťanská útočnice Christina Maria Burkenroadová a utkání bylo zahájeno!
1'
Sparťanky se představí v rudých dresech, fotbalistky Ajaxu přijely celé v černém.
Portugalské rozhodčí přivedly aktérky dnešního zápasu na tradičně výborně připravený pažit letenské arény.
V Lize mistryň platí standardní postupová matematika jako pro mužské evropské soutěže. Vzhledem k výhře Ajaxu 2:0 v prvním zápase tedy Sparta k postupu potřebuje zvítězit o tři a více branek, v případě výsledku 2:0 by se prodlužovalo a jakýkoliv jiný výsledek posouvá do dalšího kola nizozemského mistra.

AC Sparta Praha: Pižlová – Debreeová, Odehnalová, Vyštejnová – Nepokojová, I. Martínková, Bertholdová, Stromová – L. Martínková – Stašková, Burkenroadová
Náhradníci: Vaníčková – Millerová, Bužková, Mikolajová, Křivská, Dlasková, Moťovská

AFC Ajax: Kopová – van der Mostová, Akkermanová, Roddiková, van Esová – Schenkelová, Zeemanová, Salmiová – Verhoeveová, Jansenová, Lewerissaová
Náhradníci: Ubachsová – Dijkstraová, Doornová, Munstermanová, Bakkerová, van der Lindenová, Bakkerová

Rozhodčí: Domingosová – Sousaová, Almeidová (vš. Portugalsko).
AFC Ajax

Ženský tým Ajaxu má podstatně kratší historii, když založen byl až v roce 2012, od sezóny 2015-16 ale působí v dámské Eredivisii a ve třech ročnících nejdříve obsadil druhé místo a poté dokázal dvakrát celou soutěž ovládnout.

Po základní části ale Ajax ztrácel čtyři body na vedoucí Twente a soupeřky dokázal předstihnout v nadstavbě, kterou po rozpůlení bodů odstartoval s dvoubodovou ztrátou a nakonec o tři body obhájil nizozemský titul.

Letošní ročník Eredivisie má za sebou teprve tři kola, Ajax v domácím prostředí porazil Zwolle 3:1 a přivezl po bodu za shodné remízy 2:2 v Den Haagu i Twente Enschede.

V loňské sezóně Ligy mistryň Ajax po triumfu v kvalifikační skupině nestačil na italskou Bresciu, po domácí výhře 1:0 podlehl soupeři v jeho domácím prostředí 0:2 a ze soutěže byl vyřazen.

Vzhledem k horšímu národnímu koeficientu musel Ajax absolvovat kvalifikaci také letos, v severoirském Linfieldu domácí tým zdolal 2:0, irský Wexford porazil 4:1 a bezbranková remíza s islandským Þór/KA
dala razítko na postup do této fáze.
AC Sparta Praha

Sparťanky loni získaly svůj devatenáctý titul z pětadvaceti sezón, kdy se v Česku první liga žen hraje, musely si na něj ale počkat pět let od předchozího triumfu, kdy byla delší dobu úspěšnější Slavia.

Poprvé od zmíněné sezóny 2012-13 Sparta také prošla přes první kolo Ligy mistryň, když si snadno poradila s PAOK Soluň, poté už ale nestačila na favorizovaný švédský Linköping. Dosud největší úspěch sparťanek v soutěži pochází už ze sezóny 2005-06, kdy ztroskotaly až ve čtvrtfinále na jiném švédském týmu, Djurgardenu.

V úvodních pěti kolech české ligy si Sparta drží plný počet bodů a to zejména díky výhře 3:2 na hřišti největšího soupeře ze Slavie.
Hezký večer z pražské Letné, kde se v rámci utkání 1. kola Ligy mistryň utkají ženy Sparty Praha s Ajaxem Amsterdam.

Sparťanky jsou v nepříjemné pozici, neboť před dvěma týdny v prvním utkání v Amsterdamu těžkému soupeři podlehly 0:2 a budou tak muset dohánět manko.