Přenos se aktualizuje automaticky

Ode mě je to pro dnešek vše. Děkuji Vám za pozornost a u dalších online přenosů se opět budu těšit na počtenou!
Držení míče: 66 % : 34 %.
Střely na branku: 5:3. Střely mimo: 9:4. Rohy: 3:2. Ofsajdy: 2:2. Fauly: 23:12.
Je konec, Poláci poráží Ukrajinu 1:0 a díky sedmi bodům na svém kontě postupují do osmifinále, kde je čeká Švýcarsko! Naopak Ukrajinci budou na toto mistrovství co možná nejrychleji zapomenout, ve skupině C totiž obsazují poslední místo a z Francie odjíždějí jak bez bodu, tak bez vstřelené branky. Dnes jsme sledovali poměrně zajímavé utkání, divoký úvod, který byl plný šancí na obou stranách, sliboval ofenzivní bitvu, postupem času se ale hra více a více uklidňovala. Po konci prvního poločasu bylo skóre nerozhodné, největší šanci měl Jarmolenko, jeho samostatný únik ale postrádal lepší zakončení.

Do druhé půle nastoupili Polsko s jednou změnou, ofenzivu měl rozhýbat zkušený Błaszczykowski. Tento tah se nakonec ukázal býti klíčovým, ve čtyřiapadesáté minutě totiž právě Jakub Błaszczykowski vymetl pavučinky v pravé šibenici Pjatovovy pokladnice, a postaral se tak o jediný gól tohoto mače! Fomenkova družina se pochopitelně snažila vyrovnat, Poláci se ale mohli spolehnout na spolehlivého brankáře Fabiańského. Svěřenci Adama Nawałky ovšem ani dnes herně nepřesvědčili, směrem k osmifinále je tak určitě co zlepšovat.
90+4
Konec zápasu.
90+3
Počet zákroků brankáře Pjatova (UKR) – 4

Počet zákroků brankáře Fabiańského (POL) – 3
90+3
Střídání v týmu Polsko: ze hřiště odchází Arkadiusz Milik, přichází Filip Starzyński.
90+2
Střídání v týmu Ukrajina: ze hřiště odchází Roman Zozulja, přichází Anatolij Tymoščuk.
90+1
Krychowiak vyslal dlouhý nákop z hloubi vlastní obranné poloviny, Cionek se snažil seč mu síly stačily, k míči se ale jako první dostal vybíhající brankář Pjatov.
90
Nad rámec základní hrací doby sudí nastavili tři minuty!
89
Ukrajinci dělají vše pro to, aby na letošním evropské šampionátu vsítili alespoň jednu branku a získali alespoň jeden bod. V posledních minutách jim ale očividně docházejí síly, Poláci si své vedení navíc poměrně zkušeně hlídají.
88
Jędrzejczykův dlouhý nákop si krkolomně zpracoval Robert Lewandowski, který byl následně, dle mého názoru, jasně přidržen Chačeridim. Sudí ale celou situaci viděl jinak, a Ukrajina tak může přispěchat s další ofenzivní snahou.
87
Kovalenko to vzal sám na sebe, proti trojici bránících protihráčů si ale ukousl až příliš velké sousto. Na druhé straně se u balonu drží Grosicki, který už rozhodně nikam spěchat nehodlá.
86
Pěkná kombinace žlutých! Kovalenko brilantní uličkou našel rozběhnutého Butka, jenž z první poslal míč do malého vápna, tam ale, naštěstí pro Poláky, výborně zasáhl ve skluzu hrající Grzegorz Krychowiak. Kdyby tak neučinil, mohlo být srovnáno.
85
Obě ukrajinská křídla jsou s blížícím se koncem utkání aktivní. Nyní se opět ukázal Jarmolenko, který předvedl ukázkovou zasekávačku, po níž tvrdě vypálil, jeho kroucený pokus však Fabiańskému příliš starostí nenadělal.
83
Fabiański musel být drobně ošetřen, při předchozí situaci do něj totiž nešťastně zajel Fedeckij. Vše by ale mělo být v pořádku, brankář působící ve Swansea City je schopen pokračovat.
82
Konopljankova rána byla sice zablokována, míč se ale odrazil příhodně pro Rotaňe. Ukrajinský kapitán naznačil střelu, poté si přehodil balon na levačku a vypálil, jeho přízemní dělovku k levé tyči si ale brankář Fabiański pohlídal!
81
Fedeckij svým pasem oslovil Jarmolenka, jehož povedený centr se snesl přesně k Romanu Zozuljovi, který sice hlavičkoval v lehkém záklonu, i tak si ale počínal velice dobře a nepříliš jistého Fabiańského určitě lehce vystrašil.
80
Jędrzejczyk vyslal pěkný pas směrem ke Grosickému, který si balon ideálně zpracoval a poté si jej zkusil obhodit okolo Chačeridiho, který ovšem předvedl parádní obranný skluz. Ukrajinští mohou přispěchat s bleskovou protiakcí...
79
Stěpaněnko se díky povedenému manévru zbavil Krychowiaka, poté hru plánoval roztáhnout na úplně zapomenutého Butka, toho ale v klíčový moment zradil rovnováha, míč doputoval až do zámezí.
78
Po Jarmolenkově ztrátě se Poláci utrhli do dalšího brejku. Lewandowski možná až příliš dlouho podržel balon, poté zvolil riskantní přihrávku na Grosického, který ale kvůli drobnému ofsajdu v akci pokračovat nemohl.
77
Butko se vydal na ofenzivní výlet, na jehož konci si míč šikovně obhodil okolo Cionek, poté ale narazil do pevné zdi v podobě důsledného stopera Glika.
76
Po jednom ze střetů při předcházející standardní situaci zůstal na zemi ležet Taras Stěpaněnko, který je za doprovodu týmových zdravotníků odveden za postranní čáru, v zápase by ale měl pokračovat.
75
Exekuce přímého kopu se ujal sám Grosicki, jehož povedený centr za sebe na přední tyči prodloužil Arkadiusz Milik, nikdo z jeho kolegů ale na prudce letící balon nedokázal dosáhnout a usměrnit jej do sítě.
74
Grosicki předvedl, že rychlosti má opravdu na rozdávání. Pláchl Jarmolenkovi, poté zkusil v souboji jeden na jednoho přelstít Fedeckého, ten jej sice zvládl zastavit, ovšem pouze a jen za cenu faulu.
73
Poprvé se bude střídat i na straně Ukrajiny, utkání končí pro Zinčenka, kterého na trávníku nahradí Viktor Kovalenko, mladý záložník z doněckého Šachtaru.
72
Butko balon zastihl ještě před přechodem přes postranní lajnu, sklepl jej pro Konopljanku, jehož přízemní jedovka zadělala ve vápně Poláků na problémy nemalých rozměrů. Míč zničehonic vyplaval u Zinčenka, ten však branku vysoko přestřelil.
71
Střídání v týmu Polsko: ze hřiště odchází Bartosz Kapustka, přichází Kamil Grosicki.
70
Ukrajina zvolila rozehrávku na krátko, což se konečném důsledku neukázalo býti příliš šťastným a správným řešením. Fomenkova družina byla vytlačena na vlastní polovinu, a musí tak začít zase od píky.
69
Po vzájemném střetu se jak Krychowiak, tak Zinčenko poroučeli k zemi. Polský středopolař v pádu zasáhl kulatý nesmysl rukou, sudí tak nařizuje volný přímý kop ve prospěch Ukrajiny. Jak s ním žlutí naloží?
68
Krychowiak si zpracoval balon v blízkosti středového kruhu, poté byl ale velice tvrdě atakován Stěpaněnkem. Sudí tuto situaci jako nedovolenou posoudil, dle mého názoru ale určitě místo pouhé domluvy měl udělit žlutou kartu.
67
Poláci se konečně zvládli vymanit ze sevření ukrajinské ofenzivy, Glik ale celou protiakci naprosto zbytečně uspěchal a v podstatě kulatý nesmysl opět pouze odevzdal Fomenkovým svěřencům.
66
Jarmolenko opět zakouzlil a ošálil Kapustku, jeho následný centr na zadní tyč se zpět do malého vápna pokusil vrátit Stěpaněnko, počínal si ale velice nešikovně, nakonec z toho bude odkop od brány Polska.
65
Poláci se zatáhli do hluboké defenzivy, na útočné polovině Bílé orly v posledních okamžicích vídáme pouze málokdy. Další akce Ukrajinců tolik nebezpečná a zdařilá nebyla, Butkův centr Pazdan v klidu odvrátil do bezpečí.
63
Hezká akce Ukrajiny, tady příliš nescházelo! Stěpaněnkův pas si na hranici vápna zpracoval Jarmolenko, chvílí jej podržel na svých kopačkách a poté ideálně našel volného Konopljanku, jehož kroucená střela zamířila těsně nad břevno!
62
Chvíli na to se Oleksandr Zinčenko ujal míče na polovině hřiště, udělal pár rychlých kroků a poté natáhl k pokusu z opravdu uctivé vzdálenosti, ani tentokráte ale Fabiański zasahovat nemusel.
61
Konopljanka opět ukázal své rychlé nohy, přesprintoval Cioneka a nacentroval na volného Zozulju, který z jedničky sklepl míč pro nikým nehlídaného Zinčenka, ukrajinskému mladíkovi ale rána vůbec nesedla.
60
Poprvé v dnešním utkání se bude žlutit i na straně Polska. Sudí ji udělil naprosto správně, Kapustkův zákrok zezadu na nic netušícího Jarmolenka byl opravdu tvrdý.
58
Stěpaněnko si nyní vůbec nerozuměl s Jarmolenkem, na to konto se Fedeckij vydal napadat polskou rozehrávku, své působení v těsné blízkosti pokutového území ale zakončil zbytečným faulem na Glika.
57
Ukrajinci se opět usadili na obranné půlce svého soupeře, jejich tlak vyústil v přesný pas od Jarmolenka, po němž se ke střele odhodlal Stěpaněnko, jeho rána však byla mimořádně nepřesná.
56
Druhý gól polského výběru byl sakramentsky blízko! Ukrajinci zbytečně přišli o míč a Nawałkovi svěřenci se hnali do přečíslení tří proti dvěma. Milik přenechal balon Kapustkovi, který se z úhlu řítil na Pjatova, jeho technický pokus se ale pouze otřel o boční síť!
54
Polsko právě vstřelilo branku!
Panečku, tomu říkám mimořádně zdařilé střídání! Poláci rozehráli rohový kop na krátko, Milik poté parádním pasem našel úplně volného JAKUBA BLASZCZYKOWSKÉHO, který si míč přehodil na levou nohu a parádní ranou nedal bezmocnému Pjatovovi šanci!
53
Cionekův pas si ukázkově zpracoval Jodłowiec, díky jehož šikovné zadovce se do zajímavé možnosti dral Robert Lewandowski, nakonec ale pro Poláky vybojoval pouze roh.
52
A opět sledujeme hodně podobný obrázek, který jsme v první půli vídali opravdu často. Ukrajinci obléhají pokutové území svého soupeře, ke střeleckému pokusu se ale nikdo z nich stále nemá.
51
Na Krychowiakův pas si za obranu výborně naběhl Błaszczykowski, v souboji jeden na jednoho ale proti Kučerovi neuspěl, navíc poté ještě nasimuloval faul a může být rád, že jej sudí za zbytečný herecký výstup nepotrestal kartou.
50
Poprvé se s míčem pomazlil Błaszczykowski, který následně zkusil zrychlit polskou kombinaci přihrávkou na Krychowiaka, toho ale zradilo zpracování. Z protiakce v podání Ukrajiny však nic světoborného nevzešlo.
49
Pěkná akce Ukrajinců! Po Fabiańského nepovedené rozehrávce a následném autovém vhazování se míče ujal Jevhen Konopljanka, který ze svého repertoáru vytáhl další parádní centr, hlavičkující Zinčenko ale zacílil těsně nad břevno!
48
Zinčenko hloupě přišel o balon, což se snažil potrestat Arkadiusz Milik. Nadějný útočník se rozhodl nahrát sprintujícímu Lewandowskému, který dělal co mohl, ale u míče byl o chvilku později než vyběhnuvší Pjatov.
47
V samotném úvodu druhé půle vybojoval Jarmlenko roh, Ukrajina s ním ale nikterak úspěšně nenaložila. Míč se sice snesl k Chačeridimu, jeho hlavička ale postrádala jak razanci, tak přesnost.
46
Očekávaný tah je tu, polská ofenziva po nepovedené první půli potřebuje oživit. Pomoci by k tomu měl Jakub Błaszczykowski, který nastupuje místo neviditelného Zielińského.
46
Začal druhý poločas.
Prvních pětačtyřicet minut je za námi, oba celky do kabin odcházejí za nerozhodného stavu. V úvodu utkání to vypadalo, že budeme sledovat nemalé ofenzivní hody, šance opravdu střídala šanci a oba gólmani měli co dělat, aby uhájili svá čistá konta. Největší šanci dosavadního průběhu zápasu měl Jarmolenko, který však svůj samostatný únik vstříc Fabiańskému v branku nepřetavil. Postupem času se tempo výrazně uklidnilo, závěr poločasu se odehrál za doprovodu nepřesností z obou stran. Doufejme, že v druhé půli se nějakého gólu dočkáme.
45+1
První poločas skončil.
45
Nejdříve to vypadalo, že to Kapustka opět vezme na sebe. Polský mladíček si ale posléze všiml volného Jodłowiece, který vypálil zhruba z pětadvaceti metrů, míč ale zaplul přesně doprostřed branky, kde stál připravený Pjatov.
44
Obrana Polska zatím určitě nefunguje tak, jak by si asi Adam Nawałka představoval. Na pravé straně dostal až příliš volného prostoru Jarmolenko, který nezištným pasem uvolnil Fedeckého, jeho centr ale byl přetažený.
43
Lewandowski zabral a vybojoval pro Poláky téměř ztracený míč. Poté jej sklepl pro rozběhnutého Zielińského, jenž zkusil přejít přes Butka, ten ale s jeho kličkou směrem ke středu hřiště počítal.
41
Po krátké odmlce o sobě opět směrem do útoku dali vědět i Poláci, jejich akce ale příliš dlouhého trvání neměla. Kapustka si totiž navedl balon mezi dva protihráče, z tohoto přečíslení ale jako vítěz opravu odejít nemohl.
40
Do konce prvního poločasu zbývá už jen něco málo okolo pěti minutek. Půjde se do šaten za nerozhodného stavu, nebo se ještě dočkáme nějaké branky?
39
Teď měli Poláci obrovské štěstí! Po Konopljankově pasu se k centru z levé části šestnáctky dostal obránce Butko, který i s trochou štěstí zpětně našel rychlonohého křídelníka působícího v Seville, tomu se ale v ten nejdůležitější okamžik balon zamotal mezi nohama!
38
Oleksandr Kučer svůj obranný skluz nenačasoval vůbec ideálně a tvrdě atakoval Roberta Lewandowského. Hlavní sudí má jasno, obránce Šachtaru Doněck se stane dnešním druhým držitelem žlutého kartónku.
37
Rotaň zvedl hlavu a brilantním pasem našel Zinčenka, který si poradil s dotírajícím Jodłowiecem a nahrál nikým nehlídanému Jarmolenkovi, tomu ale vůbec nevyšel první kontakt s balonem.
36
Svěřenci kouč Fomenka se opět usadili na útočné polovině, Butko ale celou akci zbytečně zabrzdil a pak byl nucen míč přesunout pouze směrem vzad. Ukrajinci ale přicházejí s další akcí, budou tentokráte úspěšnější?
35
Robert Lewandowski se vydal napadat ukrajinskou rozehrávku a málem slavil úspěch. Chačeridiho zpětný pas na Pjatova byl opravdu prachmizerný, ukrajinský gólman ale předvedl včasný výběh a míč těsně před dotírajícím kanonýrem odkopl do bezpečí.
34
Cionek fantastickým obranným zásahem zabránil v rychlém brejku Ukrajiny a poté ihned dlouhým pasem nalezl Arkadiusze Milika, jenž se jakýmsi stříleným centrem pokusil oslovit Lewandowského, Pjatov byl ale na takovouto variantu připraven.
32
Konopljanka si díky přemíře technických kousků zadělal na nemalé problémy a ocitl se proti trojici polských fotbalistů, z této nepříliš pozitivně vyhlížející situace ale dokázal vybojovat autové vhazování, tedy to nejvíce, co mohl.
31
Polský tým se poprvé v utkání trvaleji usadil na obranné polovině svého oponenta. Cionek si to namířil směrem ke středu a nahrál Jodłowiecovi, který nikterak neváhal a ihned vypálil, do jeho dělovky ale obětavě padl Chačeridi.
30
Kapustka se nezorientoval vůbec dobře a hlavou míč sklepl přesně Konopljankovi do běhu. Ukrajinský záložník si na hranici vápna poradil s Cionek, přehodil si kulatý nesmysl na svou silnější pravačku, jeho pokus se ale do prostoru mezi třemi tyčemi nevešel.
28
Nyní už se ukrajinský rychlík polepšil a dostal se k centru ze zajímavé pozice. Míč se do šestnáctky Polska nepříjemně stáčel, Fabiański si ale důrazně zakřičel a ukryl kulatý nesmysl ve své náruči.
27
V posledních minutách se nám tempo utkání výrazně uklidnilo. Stále jsou o vlásek lepší Ukrajinci, jejich útočná snažení avšak ztroskotávají na nepřesnostech a neklidu v závěrečné fázi, názorným příkladem budiž nepovedené zpracování Konopljanky.
26
Cionek se protáhl po pravé straně a hodlal si narazit s Krychowiakem, ten ale jeho záměr vůbec nepochopil, a balon tak za poctivého dozoru obránce Butka doputuje až mimo hrací plochu.
25
Ukrajinští fotbalisté zaspali při návratu do obrany, unikajícího Kapustku musel kapitán Rotaň nucen zastavit jen za cenu faulu. Norský sudí zcela správně tasí žlutou kartu.
24
Jędrzejczykův pas na Kapustku byl příliš prudký, mladičký Polák se ale i tak rozhodl pustit do souboje s dvojnásobnou přesilou, ve kterém si ale nakonec počínal za hranicí fotbalových pravidel a regulí. Přímý kop Ukrajiny rozehraje obránce Fedeckij.
23
Kop od rohového praporku byl k vidění i na druhé straně. Rotaň míč zakroutil na přední tyč, kde jej za sebe hodlal protečovat Zozulja, proti ale byl pozorný a důsledně hrající zadák Jędrzejczyk.
22
Další šance pro Lewandowského! Po Kapustkově pasu se obávaný kanonýr na hranici vápna obtočil kolem svého strážce a vypálil, jeho pokus byl však na poslední chvíli ztečován mimo tři tyče. Z následného rohového kopu polští hráči nic nevymysleli.
21
Premiérovou standardní situaci tohoto mače rozehráli Poláci na krátko. O pár okamžiků později přilétl do šestnáctky centr z kopačky Krychowiaka, k hlavičce se nakonec dostal stoper Glik, mezi tři tyče ale kulatý nesmysl neusměrnil.
20
Ruslan Rotaň to nyní přehnal s agresivitou, jeho skluz proti Krychowiakovi byl velice nešťastně načasovaný a ukrajinský kapitán může být rád, že za své počínání nebyl odměněn kartou. Následovat bude volný přímý kop pro Polsko.
19
Zatím jsou to překvapivě ve žlutém hrající borci, kdo určuje a diktuje tempo dnešního utkání. Poláci se po dvou slibně vypadajících příležitostech z úvodu mače stáhli a v posledních minutách výrazně tahají za kratší konec.
17
Tohle musí být gól! Poláci doplatili na laxní návrat zpět do obrany, a nabídli tak tutovku pro Jarmolenka, který se řítil úplně sám na Fabiańského, jeho střela na vzdálenější tyč však byla hrubě nepovedená!
16
Nyní už si Konopljanka vedl o poznání lépe! Na levé straně parádně prostrčil balon na rozběhnutého Butka, jehož centr našel z druhé vlny si sbíhajícího Jarmolenka, který po střetu s Krychowiakem upadl ve vápně, sudí však tento zákrok jako penaltový správně neposoudil.
15
Jevhen Konopljanka rozkmital své rychlé nohy a pláchl svému strážci. Záložník španělské Sevilly si hodlal vyměnit balon s kolegou Butkem, jeho přihrávka byla až příliš prudká, a akce Ukrajiny tak končí neslavně.
14
Ruslan Rotaň obdržel přihrávku od Butka, než se ale s balonem stihl otočit, už měl na zádech přilepeného Krychowiaka, jenž si počínal možná až příliš důrazně. Sudí však zůstává klidný, hra pokračuje.
13
Ukrajina se nyní usadila na útočné polovině, Zinčenko roztáhl hru na Andrije Jarmolenka, který bleskově zakvrdlal rameny, jeho následný centr ale za mnoho nestál, nikdo ze spoluhráčů na letící míč neměl šanci dosáhnout.
12
Do polské šestnáctky přilétl další zajímavý centr, míč se tentokráte přesně do míst, kde číhal Roman Zozulja, jehož hlavička ovšem neměla gólové parametry, a stala se tak snadným soustem pro zatím bezchybného Fabiańského.
11
Taras Stěpaněnko zvedl hlavu a mimořádně přesným pasem našel na pravé straně volného Fedeckého. Ukrajinský obránce si přehodil míč na levou nohu a zkusil odcentrovat, přízemní míč ale do bezpečí odvrátil pohotový Glik.
10
Po poměrně hektickém úvodu utkání sledujeme první klidnější pasáž, při níž hráči Ukrajiny kombinují na vlastní polovině hřiště, k balonu se dostane i zkušený gólman Pjatov.
9
Velká šance Ukrajiny! Stěpaněnko parádní uličkou našel útočníka Zozulju, jehož ránu těsně před Fabiaňskim zvládl zablokovat obětavý Pazdan. Pár okamžiků na to už ale polský gólman zasahovat musel, Jarmolenkův pokus jej ale příliš neprověřil.
8
Ruslan Rotaň přenesl hru na Konopljanku, který si počkal na ideální moment a poté předal balon na sprintujícího Butka, jeho přízemní centr však žádnou větší neplechu v pokutovém území Polska nenadělal.
7
Andrij Jarmolenko opět ukázal, že práce s balonem mu ale vůbec není cizí, když sérií několika kliček zamotal hlavu svému strážci. Nakonec to ale s parádičkami přehnal, a nabídl tak soupeři protiakci, při níž byl ale Robert Lewandowski faulován.
6
Zdařilý průnik podél postranní lajny podnikl Zieliński, který následně zvedl hlavu a povedeným pasem uvolnil Lewandowskému. Ten se řítil sám vstříc Pjatovovi, v jeho dalším postupu jej ale zastavil praporek pomezního sudího.
5
Zajímavá příležitost byla k vidění i na opačném kraji hrací plochy. Na pravé straně se ideálně uvolnil Jarmolenko, jehož kroucený centr lehce tečoval Zozulja, čímž nadělal Fabiańskému nemalé problémy, polská obrana ale nakonec vše vyřešila.
4
Den otevřených dveří v ukrajinské obraně pokračuje i nadále! Na levé straně se k míči poměrně snadno dostal Arkadiusz Milik, jehož chytrý centr doputoval až k na hranici penaltového puntíku osamocenému Lewandowskému, tomu ale zakončení hrubě nevyšlo.
3
Na první vážnější šanci jsme příliš dlouho čekat nemuseli! Ukrajinci si ne úplně ideálně rozebrali hráče, Lewandowski parádní patičkou uvolnil rozběhnutého Milika, který se z úhlu řítil na Pjatova, ten ale zvládl zasáhnout!
2
S první snahou o útočnou kombinaci přišli polští fotbalisté. Pazdan zvedl hlavu a dlouhým nákopem z hloubi obranné poloviny zkusil najít Lewandowského, toho ale zradil první kontakt s balonem, čehož využil pozorný zadák Kučer.
1
Svein Oddvar Moen právě odstartoval dnešní utkání, pojďme na to! Rozehrávky se ujali fotbalisté Polska, kteří nastupují v tradičních bílých dresech, naopak Ukrajinci zvolili žlutou kombinaci.
1
Utkání právě začalo.
A norský arbitr právě přivádí aktéry dnešního mače na travnatou plochu! Následovat pochopitelně budou státní hymny obou zemí, poté už budeme moci přistoupit k samotnému zápasu.
Ještě Vám dlužím jména rozhodčích, kteří budou mít dnešní klání na starost. Hlavním sudím je Svein Oddvar Moen, sedmatřicetiletý Nor, který na letošním mistrovství Evropy zatím pískal pouze jedno utkání, jmenovitě se jednalo o souboj Slovenska s Walesem. Na čarách mu budou pomáhat Kim Thomas Haglund a Frank Andås.
Ještě jednou všem přeji příjemný fotbalový podvečer! Začátek utkání už se nezadržitelným tempem blíží, při pohledu na zahajovací jedenáctky obou celků můžeme vidět, že oba trenéři sáhli hned k několika změnám. Na straně Ukrajiny oproti minulému zápasu sledujeme hned pět změn, svou premiéru na letošním šampionátu dnes zažijí Butko, Kučer a Ruslan Rotaň. Polský lodivod Nawałka se rozhodl pošetřit několik klíčových opor, na lavičce zápas začne kupříkladu dortmundské duo Piszczek – Błaszczykowski. Naopak se opět můžeme těšit na kanonýra Lewandowského, na krajích zálohy se budou snažit zaujmout Kapustka a Zieliński, dva velmi nadějní fotbalisté polské kopané.
Řekli před zápasem

Michajlo Fomenko (trenér Ukrajiny): Hráčům je jasné, že i přes nepříliš nadějnou situaci v tabulce před sebou mají ještě jedno důležité utkání. Uděláme vše pro to, abychom odčinili chyby z dvou předchozích duelů. Našim fanouškům jsme se za špatné výkony omluvili, dnes chceme zvítězit, a naše vztahy tak trochu vylepšit. Kompletně překopat základní jedenáctku by nebyl správný tah, nějaké změny ale provedu, hráči z lavičky dostanou příležitost.

Adam Nawałka (trenér Polska): Pro nás se jedná o ohromně důležité utkání. Ukrajina je kvalitní mužstvo, ve svých řadách má spoustu talentovaných fotbalistů, kteří mají zkušenosti z předních evropských soutěží, proto jsme se na ně pečlivě připravili. Proti Německu ukázali velkou sílu, v některých pasážích od vyrovnání opravdu nebyli daleko. Složení základní jedenáctky si nechám pro sebe, jediným hráčem, o kterém stoprocentně vím, že ze zdravotnch důvodů nenastoupí, je Wojciech Szczęsny.
Stade Vélodrome

Víceúčelový stadion s názvem Stade Vélodrome byl postaven v roce 1937 a později třikrát zrekonstruován, naposledy před dvěma lety. Jedná se o druhý největší stadion na letošním evropském šampionátu, jeho kapacita čítá 67 394 míst. Své domácí zápasy tu hraje věhlasný Olympique Marseille, v roce 1998 se zde konalo mistrovství světa ve fotbalu, o devět let později zase světový šampionát v rugby. V rámci právě probíhajícího EURA se zde už stihl představit i domácí výběr, nezapomenutelnou se i díky řádění obou fanouškovských táborů stala bitva mezi Anglií a Ruskem.
Vzájemné zápasy

Polsko a Ukrajina se dnes proti sobě postaví již poosmé. Poslední dvě vzájemná střetnutí zas tak stará nejsou, datují se totiž do roku 2013, kdy se tyto dvě země proti sobě postavily v rámci kvalifikace na o rok později hrané mistrovství světa v Brazílii. V obou případech se z vítězství mohli radovat Ukrajinci, klíčovým mužem se vždy ukázal býti Andrij Jarmolenko, který k úvodní výhře poměrem 3:1 přispěl gólem a asistencí, o sedm měsíců později se pak stal jediným přesným střelcem utkání.
Polsko

Na dvou posledních evropských šampionátech Poláci ve své skupině vždy skončili na posledním místě. Letos však na EURO přijel úplně jiný tým než před čtyřmi resp. osmi lety. Svěřenci Adama Nawałky patří do širší evropské špičky a v posledním roce to jen a jen potvrzují. V kvalifikačních bojích na tento turnaj nastříleli v deseti zápasech opravdu úctyhodných třiatřicet gólů, a stali se tak vůbec nejofenzivnějším mužstvem. I díky třinácti přesným zásahům Roberta Lewandowského se v napínavé skupině D umístili na druhé příčce, více bodů posbíralo jen Německo.

Na EURU to od našich severních sousedů ovšem také není to pravé ořechové. Jistě, čtyři body ze dvou zápasů jsou slušným počinem, který by Polsku s největší pravděpodobností měl stačit k postupu mezi šestnáct nejlepších týmů, ovšem předváděná hra červeno-bílých se zatím dá považovat za mírné zklamání. Už v úvodním mači proti Severním Irům se Poláci k vítězství doslova a do písmene protrápili. Nawałkova družina si s přehuštěným defenzivním valem soupeře příliš nevěděla rady, obávaný kanonýr Lewandowski byl téměř neviditelný, ujala se pouze jedna rána, kterou v jednapadesáté minutě vypustil Arkadiusz Milik. Proti již zmíněnému Německu odehráli Bílí orli spíš taktickou partii, jejímž hlavním cílem bylo neinkasovat a tudíž neodejít ze zápasu s prázdnou. To se nakonec podařilo, ofenziva úřadujících světových šampionů toho moc kloudného nevymyslela, a oba celky si tak po bezbrankové remíze připsaly po bodu.
Ukrajina

S ukrajinskými nadějemi na postup mezi šestnáctku nejlepších už to vypadá opravdu hodně bledě. Svěřenci kouče Fomenka sice do Francie nepřijížděli v roli favorita, po dvou odehraných mačích v základní skupině ale musíme přiznat, že jsme od nich čekali daleko více. V kvalifikaci si totiž Ukrajina vedla nadmíru dobře, skončila sice „až“ na třetím místě, ovšem kupříkladu s obhájci evropského titulu ze Španělska odehrála dva nesmírně vyrovnané duely, v nichž zářili především Jevhen Konopljanka a Andrij Jarmolenko, dva rychlonozí křídelníci a největší hvězdy ukrajinského výběru.

Jak již bylo zmíněno, na EURU se parta okolo zkušeného kapitána Ševčuka zatím marně hledá. Po dvou zápasech jsou Ukrajinci bez bodu, navíc se jim, stejně jako Rakousku a Turecku, ještě nepodařilo ani vsítit branku. Za výkon z utkání proti Německu se žluto-modří stydět nemusejí, obrana úřadujících světových šampionů chvílemi nevěděla, kde jí hlava stojí, v klíčových momentech se však favorizovaný celek opět mohl spolehnout na fantastického Neuera. O čtyři dny později čekalo Ukrajinu Severní Irsko, jasný outsider skupiny C. Příliš líbivý fotbal k vidění nebyl, drtivá většina utkání se odehrála za vydatného deště a s těmito ne úplně příznivými podmínkami si nakonec překvapivě lépe poradil ostrovní celek, který o svém triumfu rozhodl v druhém poločase.
Příjemný úterní podvečer přeji všem příznivcům kvalitní kopané! Evropský šampionát se pomaloučku přibližuje ke konci své úvodní části, základní skupiny jsou již téměř dohrány a my už známe několik osmifinalistů. Ve skupině C ještě není rozhodnuto, dva, popř. tři postupující vzejdou až z dnešních zápasů. V jednom z nich se proti sobě postaví dvě národní mužstva, která spolupořádala EURO v roce 2012 – reprezentace Ukrajiny vyzve Polsko! Utkání začne v 18:00, tak si ho společně s námi nenechte ujít!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:00.


Články odjinud