Mistrovství Evropy ve fotbale - 3. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Švédsko : Polsko - 23. června 2021   18:00

Švédsko
Švédsko
2' Forsberg  • 59' Forsberg (Kulusevski) • 90+4' Claesson (Kulusevski)
3:2
(1:0)
Polsko
Polsko
61' Lewandowski  (P. Zieliński) • 84' Lewandowski  (Frankowski)
Švédsko
Olsen – Lustig (68. Krafth), Lindelöf, Danielson, Augustinsson – Seb. Larsson (C), Ekdal, K. Olsson, Forsberg (77. Claesson) – Quaison (55. Kulusevski), Isak (68. M. Berg).
Oliver (ENG) – Burt (ENG), Bennett (ENG)
Gazprom Arena (Petrohrad)
14 252 diváků
Polsko
Szczęsny – Bereszynski, Glik, Bednarek – Jóźwiak (61. Świerczok), Krychowiak (78. Płacheta), Klich (73. Kozłowski), Puchacz (46. Frankowski) – Świderski, P. Zieliński – Lewandowski (C).

To už je z mé strany vše. Děkuji za pozornost, ale vy samozřejmě můžete sledovat také večerní zápasy ME!
Statistiky zápasu:
Držení míče: 41 % : 59 %.
Střely na branku: 4:6. Střely mimo: 5:6. Rohy: 6:10. Ofsajdy: 0:1. Fauly: 13:13.
Máme za sebou parádní duel, v němž Švédové zdolali Polsko 3:2! To znamená, že švédští fotbalisté půjdou do osmifinále z prvního místa tabulky skupiny E, naopak Poláci na šampionátu končí.

Švédové šli do vedení už ve 2. minutě zápasu, kdy se prosadil Emil Forsberg. Po změně stran začali Poláci aktivně, několikrát prověřili brankáře Olsena, ovšem v 59. minutě se opět radovali Skandinávci. Po akci střídajícího Kulusevskiho se podruhé trefil Emil Forsberg. Orli se ale nevzdali a do ofenzivy zavelel jejich kapitán Robert Lewandowski. Střelec Bayernu hned dvě minuty po Forsbergově zásahu snížil a v 84. minutě dokonce vyrovnal. I stav 2:2 byl však pro Polsko málo a Švédové tak mohli v nastavení podniknout kontr do otevřené obrany. Dejan Kulusevski podržel míč pro dalšího střídajícího hráče Viktora Claessona a ten rozhodl.
90+5'
90+4'
Švédsko právě vstřelilo branku!
Velká radost na straně Švédů, kteří si berou zpět ztracené vedení! Skvěle zapracoval Dejan Kulusevski, který u šestnáctky podržel míč a počkal si na náběh VIKTORA CLAESSONA, jemuž nahrál za obranu. Claesson postupoval z levé strany sám na Szczęsného a zakončením do protipohybu ho překonal. Poláci tak na turnaji končí.
90+3'
Dobrá příležitost Švédska. Kulusevski udržel na levé straně míč a předal ho Sebastianovi Larssonovi, který ze zajímavé pozice přestřelil.
90+2'
Przemysław Płacheta nedokázal udržet míč na hrací ploše. Švédové budou vhazovat.
90+1'
Karol Świderski hlavičkoval vysoko nad bránu Švédska. I Seveřané by teď asi chtěli vyhrát kvůli prvnímu místu v tabulce skupiny.
90+1'
Sudí Michael Oliver nastaví ještě pět minut!
90'
Začala poslední minuta řádné hrací doby. Vypadá to na infarktový závěr!
89'
Robert Lewandowski se teď pohybuje na pozici levého křídla. Jeho střílený centr pořádně vystrašil Olsena. Míč totiž propadl až na bránu a gólman Švédů musel zasahovat na poslední chvíli!
88'
Lewandowski převzal míč nalevo a centroval na zadní tyč. Před Świderskim zasáhl Danielson.
86'
Pro Poláky je i remíza málo, musejí vyhrát. Bartosz Bereszynski netrefil odražený míč dostatečně prudce na to, aby překonal Olsena.
84'
Polsko právě vstřelilo branku!
Poláci ještě žijí! K útoku zavelel jejich kapitán ROBERT LEWANDOWSKI. K útočníkovi Bayernu propadl míč po centru Przemysława Frankowského a Lewandowski ho zblízka uklidil pod padajícím brankářem Olsenem do sítě – 2:2.
83'
Žlutá karta pro Kamila Glika. Polský stoper fauloval Kulusevskiho.
82'
Polákům nyní nevyšla spolupráce ve středu hřiště a Švédové budou vhazovat. Čas bíločervených na EURU se krátí. To by musel přijít obrat ve skóre.
81'
Po rohu Polska se dostal odražený míč k Przemysławovi Płachetovi. Tomu rána vůbec nesedla a Olsen mohl zůstat v klidu.
80'
Frankowski z levé strany posílal balón na zadní tyč. Tam však scházel někdo ze spoluhráčů, který by jeho centr mohl zužitkovat.
79'
Jakub Świerczok se probíjel do zakončení přes bránícího Danielsona. Ten zapracoval dobře a volný míč uzmul brankář Olsen.
78'
Střídání v týmu Polsko: ze hřiště odchází Grzegorz Krychowiak, přichází Przemysław Płacheta.
77'
Potlesk švédských fanoušků vyprovází ze hřiště Emila Forsberga, autora obou gólů Tre kronor. Toho nahrazuje Viktor Claesson.
77'
Bereszynski centroval v tísni, ve skluzu. Míč také doputoval jen do rukavic brankáře Olsona.
76'
Olsson musel být i ošetřen. Už je ale připraven na návrat do hry.
74'
Grzegorz Krychowiak zezadu dohrál Kristoffera Olssona a vysloužil si žlutou kartu.
74'
Novic na trávníku Kozłowski se dostal k odraženému míči, ale na střelu si netroufl. Místo toho šel do kombinace a z té Poláci nevytěžili ohrožení brány soupeře.
73'
Střídání v týmu Polsko: ze hřiště odchází Mateusz Klich, přichází Kacper Kozłowski.
Slovensko prohrává se Španělskem už 0:4. To pravděpodobně znamená konec našich východních sousedů na turnaji.
72'
Máme tu přestávku na občerstvení.
71'
Forsbergův roh už Polákům problémy nenadělal. Dvacet minut do konce utkání a Švédové drží výsledek, který by pro ně znamenal prvenství ve skupině. Naopak Polsko by na turnaji skončilo.
70'
Emil Forsberg pomýšlel na hattrick! Balón si srovnal na střelu zpoza šestnáctky, která těsně minula bližší tyč. Byla tam teč bránícího hráče a tak je tu ještě roh pro Tři korunky.
68'
Střídání v týmu Švédska: ze hřiště odchází Alexander Isak, přichází Marcus Berg. Odstupuje také Mikael Lustig, toho v obraně nahradí Emil Krafth.
67'
Klich hledal kolmicí Lewandowského, který na míč nedosáhl. Bude se kopat od brány Robina Olsena.
66'
Rozhodčí Oliver si ještě počkal na potvrzení od systému VAR. Ofsajd to opravdu byl a Švédové tak nadále vedou 2:1.
65'
Málem bylo vyrovnáno! Jakub Świerczok po pár minutách na hřišti zblízka doklepl míč do sítě, ale radost mu pokazil praporek pomezního sudího, který viděl ofsajd.
64'
Střelu Grzegorze Krychowiaka lehce ztlumil Larsson a míč doskákal do rukavic Robina Olsena.
63'
Zápas dostal zcela nový náboj. Poláci stále cítí šanci, ještě to pro ně není beznadějné.
61'
Střídání v týmu Polsko: ze hřiště odchází Kamil Jóźwiak, přichází Jakub Świerczok.
61'
Poláky vrací do utkání ROBERT LEWANDOWSKI! Ten se dostal k míči na levé straně hřiště, v pokutovém území si ho navedl přes bránícího Lindelöfa na pravačku a ranou ke vzdálenější tyči nedal Olsenovi šanci. Krásný gól!
59'
Švédové zvyšují svůj náskok! Gól padl z rychlého protiútoku, který táhl na pravém křídle Dejan Kulusevski. Ten s balónem prošel až do pokutového území, kde ho přenechal EMILOVI FORSBERGOVI, který přízemní střelou k tyči po levé ruce Szczęsného skóroval – 2:0..
57'
Švédové zjistili, že nemohou jen bránit a přeci jen zvyšují aktivitu! Přihrávku Alexandera Isaka zablokoval dvojblok Krychowiak – Bednarek a div, že z toho nebyl vlastní gól! Míč prošel pod Szczęsnym vedle bližší tyče.
56'
Kristoffer Olsson vyvezl míč hluboko na útočnou polovinu a zkusil to z dálky. Trefil ale protihráče.
56'
Polákům nelze upřít snaha. Po změně stran se i hodně tlačí do zakončení a brankář Olsen musel několikrát velice dobře zakročit.
55'
Střídání v týmu Švédsko: ze hřiště odchází Robin Quaison, přichází Dejan Kulusevski.
53'
Centrovaný míč směřoval na zadní tyč, kam si nabíhal Robert Lewandowski. Ten po souboji s Danielsonem spadl, ale rozhodčí viděl útočný faul polského útočníka.
52'
Grzegorz Krychowiak střílel po zemi z hranice pokutového území. Mířil k tyči, ale Robin Olsen dokázal pravou rukou balón vyrazit! Švédský brankář drží svůj tým.
50'
Nebezpečný protiútok Švédska! Robin Quaison si navedl míč na střelu z pravé strany šestnáctky, kterou vyrazil brankář Szczęsny. Dorážku Emila Forsberga pak srazil na roh bránící Bereszynski. Po něm se už hráči Tre kronor k dalšímu zakončení nedostali.
50'
Zielińského roh Švédové odvrátili.
49'
Další zakončení Zielińského. Do něho stačil vložit nohu Lindelöf a bude z toho roh.
47'
Piotr Zieliński se podobně, jako v závěru první půle, prezentoval jedovatou střelou ze střední vzdálenosti. Olsen balón, který mířil pod břevno, ale blízko středu brány, dokázal vyrazit.
46'
Poláci začínají druhý poločas s míčem na kopačkách. V závěru úvodního dějství měli solidní tlak.
46'
Střídání v týmu Polsko: ze hřiště odchází Tymoteusz Puchacz, přichází Przemysław Frankowski.
46'
Statistiky po 1. poločase:
Držení míče – 41 % : 59 %
Střely na bránu – 1:1
Střely mimo – 1:3
Rohové kopy – 2:8
Ve druhém utkání skupiny E vedou Španělé nad Slovenskem po první půli 2:0.
Po prvním poločase vedou Švédové nad Polskem 1:0 a za tohoto stavu by tak bez ohledu na výsledek duelu Slovensko – Španělsko vyhráli skupinu E. Fotbalisté Tre kronor do utkání parádně nastoupili a už ve 2. minutě je poslal do vedení křídelník Lipska Emil Forsberg. Zaskočení Poláci to nějakou dobu vydýchávali, ovšem v 17. minutě měli obrovskou šanci na srovnání, když kanonýr Lewandowski hlavičkoval v rozmezí několika sekund dvakrát do břevna. V závěru poločasu pak nápor Polska sílil a v nastavení přišla nebezpečná střela Zielińského, kterou vyrazil nad břevno brankář Olsen. Připomínám, že polští Orli potřebují zvítězit, pokud chtějí pomýšlet na osmifinále.
45+3'
45+2'
Ani z dalšího rohu Poláci nevytěžili vyrovnání. Švédové si mohou oddechnout.
45+1'
Po sklepnutí od Lewandowského se dostal ke střele zpoza šestnáctky Piotr Zieliński. Ofenzivní záložník Neapole mířil dobře, míč letěl pod břevno, ale Robin Olsen ho vytáhl nad svou svatyni!
45+1'
Poláci nadále obléhají pokutové území soupeře. Jejich tlak sílí a Švédové se asi těší na přestávku.

První poločas bude nastaven o tři minuty!
45'
Mateusz Klich si navedl míč z levého křídla na pravačku a nakonec poslal před bránu takový střílený centr. Ten vyboxoval Olsen.
44'
Tentokrát nepovedený centr Jóźwiaka. Míč z jeho kopačky dolétl až do zámezí.
43'
Centr Kamila Jóźwiaka hledal Roberta Lewandowského. Situaci ale dobře vyřešil brankář Olsen, který si míč stáhl do rukavic.
43'
Rohové kopy – 2:5
42'
Poláci si v posledních minutách vytvořili optickou převahu. Zahrávali další roh, tentokrát nakrátko, ovšem ani tento způsob k šanci nevedl.
41'
Sebastianovi Larssonovi při zpracování utekl míč a Puchacz toho využil k zisku dalšího rohu. Ten rozehrál Zieliński na bližší tyč, kde byl jen Forsberg.
40'
Nyní roh Poláků. Míč poslal před bránu Zieliński, žlutočerní se však ubránili.
39'
Bartosz Bereszynski zatáhl míč dopředu po pravé straně, ale jeho centr byl přetažený a nabíhající spoluhráči neměli šanci zakončovat.
38'
Tymoteusz Puchacz nedosáhl na přihrávku Bereszynského a rozehrávat tak budou Švédové.
37'
Lewandowski už opět operuje na hrotu bez viditelných problémů. Kouč Polska Paulo Sousa si určitě oddechl.
36'
Robert Lewandowski v souboji u postranní čáry špatně došlápl. Snad to ale nebude nic vážného. Pokud by musel Lewa střídat, byla by to pro Poláky velká rána.
35'
V souběžně hraném utkání vedou Španělé nad Slovenskem 1:0. Ve 30. minutě si dal vlastní gól brankář Dúbravka.
34'
Nic z toho. Zielińského centr nenašel nikoho ze spoluhráčů.
34'
Mikael Lustig přizvedl míč na roh před nabíhajícím Lewandowskim. Šance pro Polsko ohrozit bránu soupeře.
33'
Zahrával ji Sebastian Larsson, který poslal do pokutového území centr. Ten našel jen hráče v červeném, tedy Poláky.
32'
Tymoteusz Puchacz zasáhl šlapákem nohu Mikaela Lustiga. Švédové budou kopat standardku od pravé postranní čáry.
31'
Emil Forsberg táhl švédskou akci na levé straně hřiště. Byl faulován a Tre kronor tak zůstanou na míči.
30'
Naplňuje se úvodní půlhodina utkání. Švédsko začalo skvěle a už ve 2. minutě otevřel skóre Forsberg. Na polské straně měl obrovskou příležitost Lewandowski, který v rámci jediného závaru po rohovém kopu dvakrát hlavičkoval do břevna.
29'
Držení míče – 46 % : 54 %
28'
Hráči se napili a ochladili a nyní už byla hra zase zahájena.
26'
Hra byla přerušena, aby se mohli hráči občerstvit. I v Petrohradu panuje velké vedro.
25'
Po Larssonově faulu na Klicha zahrávali naši sousedé standardku. Zielińského centr si však defenziva švédského týmu pohlídala.
24'
Kolmá přihrávka Jóźwiaka směřovala na Roberta Lewandowského. Ten měl ale k míči dále než vybíhající Robin Olsen.
23'
Ten zahrával tradiční exekutor švédských standardek Larsson. Poláci míč odehráli do bezpečí.
22'
Obránci Polska odvrátili míč před nabíhajícím Alexanderem Isakem. Bude z toho roh.
21'
Dlouhý aut do pokutového území Polska vhodil Victor Lindelöf. Našel jen připravenou obranu.
19'
Olsen je už připraven a zápas může pokračovat.
18'
Po tomto závaru zůstal ležet na hrací ploše švédský gólman Robin Olsen a rozhodčí Oliver přerušil hru.
17'
Obrovskou smůlu měl Robert Lewandowski! Ten se po rohovém kopu dostal k hlavičce, která skončila na břevně. Odražený míč si našel opět stejný hráč a i jeho dorážka hlavou trefila jen horní tyč. Na třetí pokus pak polský kapitán nedonesl balón za brankovou čáru na nohách. Neuvěřitelné!
15'
Rohový kop Švédska. Centr Sebastiana Larssona polská obrana odvrátila.
14'
Švédové momentálně hrají, co potřebují. Výhra by jim stačila k prvnímu místu ve skupině. Postup už mají jistý.
11'
Rohový kop Polska rozehrával Piotr Zieliński. Kamil Glik se dopustil útočného faulu a tak z toho nic nebylo.
10'
Poláci postupovali do rychlého brejku, který nakonec k šanci nevedl. Během něho se dopustil faulu Marcus Danielson, jenž podkopl Karola Świderského. Rozhodčí Oliver nechal výhodu a žlutou kartu švédskému obránci udělil po přerušení hry.
8'
Standardní situace švédského výběru. Centr Sebastiana Larssona obrana Švédska odvrátila.
6'
Povzbuzené Tři korunky volí rychlý přístup k protihráčům a Polákům se tak zatím vůbec nedaří kombinace.
4'
Tohle je vysněný start pro Švédy. Zaskočení Poláci se musejí sebrat. K postupu totiž musejí zvítězit.
2'
Velká pohroma pro Poláky hned v úvodu utkání! Robin Quaison se za pokutovým územím ocitl v souboji se stoperem Kamilem Glikem, po němž se míč dostal k EMILOVI FORSBERGOVI. Ten si ho navedl na levou stranu šestnáctky a ukázal, proč patří k tahounům švédské reprezentace, když přízemní střelou na zadní tyč překonal brankáře Szczęsného.
1'
Mateusz Klich bojoval u míč u postranní čáry. Na hřišti ho neudržel a vhazovat tak bude Mikael Lustig.
1'
Úvodní rozehrávku měli k dispozici Švédové. Ti tedy mohli poprvé zaútočit, ale rychle balón ztratili.
1'
Aktéři utkání už přicházejí na trávník, přivádí je tam anglický sudí Michael Oliver se svými asistenty. Nyní zazní národní hymny.

Švédsko: Olsen – Lustig, Lindelöf, Danielson, Augustinsson – Seb. Larsson (C), Ekdal, K. Olsson, Forsberg – Quaison, Isak.
Náhradníci: Johnsson, Nordfeldt – Bengtsson, M. Berg, Svensson, Helander, Sema, Krafth, Claesson, P. Jansson, Kulusevski, Cajuste.

Polsko: Szczęsny – Bereszynski, Glik, Bednarek – Jóźwiak, Krychowiak, Klich, Puchacz – Świderski, P. Zieliński – Lewandowski (C).
Náhradníci: Skorupski, Fabiański – Dawidowicz, Kędziora, Kozłowski, Linetty, Rybus, Płacheta, Frankowski, Kownacki, Świerczok, Helik.

Rozhodčí: Oliver (ENG) – Burt (ENG), Bennett (ENG).
Vzájemná utkání

Naposledy se oba reprezentační celky utkaly v roce 2004 v rámci přátelského utkání. Tehdy zvítězilo Švédsko 3:1. Poláci tak svému soupeři dnes ve veledůležitém utkání mají rozhodně co vracet.
Polsko

Poláci jsou ve skupině E na posledním čtvrtém místě a získali ze dvou duelů pouhý jeden bod. K tomu, aby tedy mohli přemýšlet o vyřazovacích bojích, jak už bylo zmíněno, potřebují dnes nutně zvítězit. Hned v prvním zápase na Euru nestačili na Slováky, kteří zvítězili 2:1. Následně pak se jim povedlo poprvé bodovat, když zapsali remízu 1:1 se Španělskem. Prohrou se slovenským týmem si však sami velmi zkomplikovali cestu do play-off. Dnes se tak budou hodně snažit, aby ambiciózní Švédy přetlačili a do zápasu tak jdou s jasným cílem, a sice získat tři body, aby slavili postup. Čeká nás tak hodně zajímavý zápas, který bude zejména pro polský tým, klíčový.
Švédsko

Reprezentace Švédska je na tom před dnešním duelem lépe než Polsko. Prozatím je v tabulce na prvním místě se čtyřmi body a hlavně už má jistotu postupu do vyřazovací části turnaje, což se Švédům povedlo poprvé od roku 2004. Dalo by se říci, že Švédi tak dnešní duel mohou vypustit. Ale rozhodně tomu tak nebude. Vždyť mají šanci skupinu E vyhrát a jít tedy dále z prvního místa. Nejprve na úvod šampionátu remizovali 0:0 se Španělskem, 1:0 pak porazili Slovensko. Dnes si tak brousí zuby na Poláky, které klidně mohou poslat domů. Polsko totiž, aby mohlo pomýšlet na postup, musí vyhrát. Jiný výsledek pro něj znamená konec už ve skupinové fázi.
Hezký středeční večer přeji všem příznivcům fotbalu. Fanoušci se konečně dočkali a loni odložené Euro 2020 už je v plném proudu. My prostřednictvím tohoto textového online přenosu budeme sledovat duel mezi reprezentacemi Švédska a Polska ve skupině E. Půjde už o poslední zápas ve skupinové fázi Eura.