Livaković – Juranović, Lovren, Gvardiol, B. Sosa – Modrić (C), Brozović, Kovačić (90+2. Majer) – Kramarić (64. Pašalić), Livaja (64. Petković), Perišić.
Grbić, Ivušić – Stanišić, Barišić, Erlić, Vlašić, Budimir, Oršić, Vida, Šutalo, Sučić, Jakić.
Ahmad bin Ali Stadium, Al Rayyan (QAT)
Belgie
Courtois – Dendoncker (72. Tielemans), Alderweireld, Vertonghen – Meunier (87. E. Hazard), De Bruyne (C), Witsel, Castagne – Trossard (59. T. Hazard), Mertens (46. Lukaku), Carrasco (72. Doku).
Casteels, Mignolet – Debast, De Ketelaere, Faes, Openda, Theate, Vanaken, Batshuayi.

To už je ze zápasu Chorvatsko – Belgie vše. Já se s vámi loučím a přeji příjemný zbytek čtvrtečního večeru.

Fauly: 7:9.
Maročané v souběžně hraném zápase zvítězili 2:1 nad Kanadou a se sedmi body končí v základní skupině na prvním místě. Druhá pozice patří Chorvatsku. Obhájci bronzu z Belgie končí na nepostupovém třetím místě a s nulovým bodovým ziskem opouští turnaj Kanaďané.
Hlavní rozhodčí Anthony Taylor ukončil zápas ještě pár sekund před vypršením čtyřminutového nastavení! Chorvaté slaví po remíze 0:0 postup do osmifinále, pro Belgii turnaj končí!

Chorvaté vlétli do zápasu ve velkém stylu. Hned po několika sekundách zakončoval v nebezpečné pozici Ivan Perišić, ale Courtoise nevystrašil. Ve čtrnácté minutě pádil s balonem do útoku Kevin De Bruyne. Před vápnem ještě našel Mertense, který ale z prvního doteku pálil mizerně nad branku. O minutu později hlavní sudí nařídil pokutový kop po faulu Carrasca na Kramariće. Luka Modrić si už stavěl míč na penaltový bod, ale v tu chvíli se ozvali rozhodčí u videa s milimetrovým ofsajdem, který situaci předcházel a penalta byla odvolána.

Do druhého poločasu poslal trenér Martínez na hřiště Lukaka a bylo to znát. Zápas začal nabírat na obrátkách! V padesáté minutě protáhl Courtoise prudkým pokusem Mateo Kovačić. Poté musel gólman Belgie řešit střely Brozoviće a Modriće, ale nepustil míč do sítě. Poté už přišly na řadu šance Belgičanů. Nejprve Lukaku napálil z blízkosti tyč, poté hlavičkoval z jasné pozice nad břevno. V samotném závěru byl Romelu Lukaku téměř u všeho nebezpečného. Meunierovu ránu tečoval vedle pravé tyče, o několik sekund později nedokázal ze dvou metrů dopravit balon do sítě hrudníkem.
90+4'
90+4'
Ve středu pole získal míč střídající Lovro Majer. Belgičané napadají už po celém trávníku, ale do blízkosti pokutového území se teď nemohou prosadit.
90+3'
Nápor belgického týmu pokračuje. Lukaka tentokrát dokázal ubránit v malém pokutovém území Joško Gvardiol. Po závěru ve vápně dokázali Chorvaté odkopnout do bezpečí.
90+2'
Střídání v týmu Chorvatsko:
ze hřiště odchází Mateo Kovačić, přichází Lovro Majer.
90'
Další neskutečná šance Romala Lukaka! Belgický snajpr byl zcela sám v blízkosti brankové čáry, ale hrudníkem neposunul míč do sítě.
90'
Chorvaté se rozhodně neuchýlili jen k bránění. Nyní Sosa zkoušel sám projít do vápna, ale byl zastaven čistým způsobem Tielemans.
89'
De Bruyne centroval do vápna téměř z poloviny trávníku. Balon se však snesl přesně do prostoru, kde byl Livaković a chorvatský gólman opět podržel svůj tým.
88'
Po příchodu na trávník okamžitě dostal Eden Hazard kapitánskou pásku od De Bruyneho. Belgičanům utíká čas na postupovou branku.
87'
Střídání v týmu Belgie:
ze hřiště odchází Thomas Meunier, přichází Eden Hazard.
87'
Další šance belgického celku. Meunier po odraženém balonu pálil do Lukaka a od něj míč putoval těsně vedle pravé tyče.
86'
Gvardiol si nyní příliš nerozuměl s Livakovićem. Brankář chorvatského týmu nevyběhl proti balonu a Lukaku získal pro svůj tým rohový kop. Ten však Vatreni bezpečně odvrátili.
85'
Belgičané přenesli hru k levé postranní lajně na Dokua. Kolem Pašaliće se sice prohnal, ale poté už nepřidal od koncové čáry přesný centr. Mezitím se chystá za postranní lajnou Eden Hazard.
84'
S Tielemansem si narazil několikrát ve středu pole Witsel. Gvardiol parádním způsobem odvrátil nepříjemný centr přesně směrem na Livakoviće.
83'
Belgičanům začíná docházet čas, navíc se v posledních minutách musí spíše bránit. Zkušený výkon chorvatského výběru.
82'
Sosu na levé straně doplnil náběhem Kovačić. Juranović posílal balon pod sebe, kde ale nebyl nikdo jeho ze spoluhráčů. Chorvatská reprezentace se rychle vrátila k míči.
81'
Sedmatřicetiletý Modrić uklidňuje hru u postranní lajny. Zkušeně vytloukl Tielemanse a Chorvaté mohli vhazovat a lehce pozdržet hru. Následně je však pískán ofsajd.
80'
Od své branky vykopával Dominik Livaković. Chorvatskou ofenzivu vedl Luka Modrić, Perišić poté nacentroval do vápna, kde se ale Pašalić ani Petković k hlavičce neprosadili.
79'
Hazardův rohový kop mířil prudce do velkého vápna. K hlavičce se sice dostal Vertonghen, ale jeho pokus skončil mimo tři tyče.
78'
Sosův aut našel jen Belgičany. Lukaka dokázal odstavit Lovren a poté mohli Vatreni postupovat směrem do útoku. Také Vertonghen dokázal ubránit Perišiće.
77'
Další střídající Jeremy Doku zkoušel obelstít u postranní lajny Juranoviće. U balonu pokračoval Thorgan Hazard, ale skvěle se předvedl v obraně Gvardiol.
76'
Borna Sosa postrčil míč k Petkovićovi, kterého okamžitě fauloval při zpracování Tielemans. Chorvatům se otevřela levé strana, ale Petković už ve vápně Pašaliće nenašel.
74'
Po Witselovi se snažil rozpohybovat hru Youri Tielemans. Balon však znovu sebral Livaković a opět nedal soupeřům šanci ke skórování.
73'
Belgičané vhazovali zpoza postranní lajny. Po Meunierovi byl u balonu Lukaku, ale míč ho přeskočil v souboji s Gvardiolem.
72'
ze hřiště odchází Leander Dendoncker, přichází Youri Tielemans.
72'
ze hřiště odchází Yannick Carrasco, přichází Jeremy Doku.
72'
Snadná práce pro gólmana Dinama Záhřeb. Livaković s přehledem sebral vysoký centr Meuniera do náruče. Lukaku byl tentokrát ve vápně bez šance.
71'
Brozović u středové čáry přidržel Carrasca a to neuniklo ani hlavnímu rozhodčímu Taylorovi. Belgičané stále nespěchají s rozehrávkou.
70'
S Petkovićem si ve středu pole narazil Brozović. Následně byl ve hře i střídající Mario Pašalić. Balon však Chorvatům utekl za postranní lajnu.
69'
Od Vertonghena putoval balon k Meunierovi. De Bruyne nečekaně pálil z velkého úhlu, ale Livaković i svou bližší tyč s přehledem pohlídal.
68'
Skákavý balon ve vápně zkoušel zkrotit Luka Modrić. Nakonec lehce posouval směrem na Courtoise, ale belgický gólman byl u své tyče včas.
67'
Prvním potrestaným hráčem zápasu je Leander Dendoncker, který zastavil taktickým faulem Brozoviće.
66'
Druhý poločas pokračuje ve vysokém tempu. Po Witselovi se dostal k balonu Carrasco. Další souhra hráčů Atlética Madrid pokračovala přihrávkou k Hazardovi.
65'
Ke slovu se dostávají znovu Vatreni. Sosa opět zkoušel oslovit spoluhráče ve vápně, ale balon sebral ze vzduchu do rukavic Courtois.
64'
ze hřiště odchází Andrej Kramarić, přichází Mario Pašalić.
64'
ze hřiště odchází Marko Livaja, přichází Bruno Petković.
63'
Další šance Belgičanů. Po centr De Bruyneho hlavičkoval zcela osamocený Lukaku z malého vápna jen nad břevno. Případný gól by ale platit nemohl, kapitán Belgie centroval jen za koncovou čárou.
62'
Nerovný souboj ve středu pole. Modriće fauloval Lukaku a Chorvaté tak budou moci rozehrávat z klidové pozice.
61'
Obrovská šance Belgie! De Bruyne naservíroval přihrávku do běhu Carrascovi, který z blízkosti Livakoviće nepřekonal. Poté pálil do odkryté branky Lukaku, ale z jasné pozice trefil jen tyč.
60'
Ani hodina hry gól nepřinesla. Po změně stran jsou ale rozhodně více u balonu obhájci stříbra. Belgičané pokud chtějí postoupit, tak musí výrazně přidat.
59'
ze hřiště odchází Leandro Trossard, přichází Thorgan Hazard.
58'
Sosův centr sebral ze vzduchu pouze Courtois. Chorvaté ale v posledních minutách výrazně zatlačili své soupeře.
57'
Za postranní lajnou už se chystá ke vstupu do zápasu Thorgan Hazard.
56'
Sosa si sice obhodil Meuniera na levé straně, ale on něj následně putoval balon až za koncovou čáru. Od své branky tak bude rozehrávat Thibaut Courtois.
55'
Akce Chorvatů ještě pokračovala. Modrićova rána z pravé strany však jeho spoluhráče z Realu Madrid Courtoise nepřekvapila.
54'
Thibaut Courtois opět zachraňuje svůj tým. Livaja udržel míč zády k brance, poté přihrál na hranici šestnáctky Brozovićovi, ale belgického gólmana nepřekonal.
53'
Na levé straně měl prostor k útoku Ivan Perišić. Nakonec centroval do vápna Sosa, ale Kramariće balon v šestnáctce přelétl.
52'
Lukaku zády k brance přihrával proti noze De Bruynemu, který si ještě posouval balon do volné pozice, ale ani kapitán Belgičanů branku netrefil.
51'
Mírný tlak Chorvatů pokračoval rozehrávkou od rohového praporku. Po odraženém balonu se opřel do střely Borna Sosa, ale jeho pokus už jen prolétl nad belgickou brankou.
50'
Kovačić po přistrčení od Sosy mířil do pokutového území. Proti Meunierovi se však nedokázal prosadit. Následně mohl pálit znovu Mateo Kovačić, který však z kroku Courtoise nepřekonal.
49'
Belgičané měli k dispozici rohový kop. Po vysokém centru se prosadil k hlavičce střídající Romelu Lukaku, ale Livaković s přehledem ukryl míč v náručí.
48'
De Bruyne se prosadil kolem Modriće k parádnímu centru. Na poslední chvíli předskočil Lukaka Gvardiol, který odrazil míč na rohový kop.
47'
Od Dendonckera putoval balon k Vertonghenovi. Belgičané v úvodu druhého poločasu nikam nespěchají, přestože v tomto výsledku by se s turnajem rozloučili.
46'
Druhý poločas otevřeli rozehrávkou ze středového kruhu Belgičané. Na pravé straně se dostal s míčem do blízkosti vápna Trossard, ale ke střele se neprosadil.
46'
ze hřiště odchází Dries Mertens, přichází Romelu Lukaku.
46'
Druhý poločas začne přibližně v 17:04.
V souběžně hraném utkání vede Maroko nad Kanadou 2:1 a v tuto chvíli tak postupují do vyřazovací fáze Chorvaté a Maročani.
Čtyři nastavené minuty jsou minulostí a první poločas končí. Hráči odcházejí do šaten za bezbrankového stavu.

45+4'
45+4'
Yannick Carrasco se sice proti dvěma soupeřům prosadil k centru z levé strany, ale ve vápně lehce odpravil balon do bezpečí Lovren. Na druhé straně poté musel faulovat Dendoncker.
45+3'
Při dlouhém nákopu De Bruyneho byl Carrasco zcela osamocený a proti trojnásobné přesile neměl šanci udržet balon. Juranovićovi ale přeskočil balon kopačku a skončil v zámezí.
45+2'
Již v nastaveném čase se odhodlal ke střele ze střední vzdálenosti Borna Sosa. Pokus fotbalisty Stuttgartu však prolétla jen vysoko nad brankou Thibauta Courtoise.
45'
Kevin De Bruyne se připomněl na trávníku. Téměř od rohového praporku z velkého úhlu cpal míč po zemi do malého vápna. Mertens se však proti přesile k zakončení neprosadil.
45'
Tentokrát už Courtoisův výkop skončil jen mimo hrací plochu. Carrasca si totiž u postranní lajny pohlídal Juranović. Chorvaté se však u míče příliš dlouho nezdrželi.
44'
Pod tlakem napadajícím soupeřů byl také Courtois. Gólman Realu Madrid přihrával na levou stranu k Castagnemu, který poté vytloukl Kramariće.
43'
Nebezpečná situace před Livakovićem. Meunier proskočil do pokutového území, poté cpal míč do prostoru malého vápna, kde ještě míč tečoval Mertens, ale chorvatský gólman nakonec zasahovat nemusel.
42'
Nepřesnost v rozehrávce u Juranoviće. Belgičané téměř zadarmo získali balon na útočném území, ale než se Witsel rozhodl, co bude s balonem dělat, tak se Chorvatsko vrátilo do obrany.
41'
První poločas pomalu míří ke svému závěru. Ani jeden z týmů si ještě stoprocentní brankovou šanci nevytvořil. Belgičané kombinují na vlastní polovině s balonem u kopaček.
40'
Hned dva tvrdé souboje ve středu pole. Axel Witsel poslal k zemi Brozoviće, který se dožadoval dokonce žluté karty, ale tu hlavní sudí Taylor neudělil.
39'
Až k Lovrenovi se vrátil míč od Kovačiće. V rozehrávce si zahrál i Dominik Livaković, který nakonec před Mertensem odkopl balon do středu trávníku.
38'
Nejprve byli v solidním počtu v útoku fotbalisté z Belgie, ale skvělým obraným skluzem se předvedl Ivan Perišić. Na druhé straně mířil do útoku Kramarić, ale kolem Vertonghena do vápna neproklouzl.
37'
Livaja byl v souboji o míč s Vertonghenem až jako druhý a poté přišel faul. Z klidové pozice mohou po delší době rozehrávat také Belgičané.
36'
Teď už měl Witsel o něco více prostoru, následoval Carrascův centr do vápna, který ale sebral pouze mladý Joško Gvardiol.
35'
Souhra spoluhráčů z Atlética Madrid nevyšla podle představ. Witsel sice našel Carrasca, ale rychle byl u druhého jmenovaného Marcelo Brozović a akci zastavil.
34'
Nejprve přišla zblokoaná rána Brozoviće, poté centroval Sosa do pokutového území. V šestnáctce se sice prosadil k hlavičce mezi stopery Livaja, ale míč nasměroval jen mimo tři tyče.
33'
Sosův průnik do vápna mohl být nebezpečný, ale čtyřiadvacetiletý bek chorvatské reprezentace byl vytlačen dvojicí Denconcker a Alderweireld.
32'
Od kopaček De Bruyneho vypíchl míč skluzem Brozović. Následně ale přišla chorvatská nepřesnost a tak jsou u balonu opět Belgičané.
31'
Witsel rozjížděl útočnou akci přihrávkou k Meunierovi. Krajní fotbalista Dortmundu se ale balonu rychle zbavil pasem na Carrasca. To už se ale chorvatská obrana dokázala srovnat před vápnem.
30'
Ani půlhodina hry gól nepřinesla. V souběžně hraném utkání vede Maroko nad Kanadou už 2:0 a tak je pravděpodobné, že Belgie bude muset k postupu zvítězit.
29'
Juranovićova pobídka k Livajovi neprošla. Balon se od Witsela odrazil jen do autu a rozehrávat budou moci opět obhájci světového stříbra.
28'
Od rohového praporku centroval do šestnáctky Luka Modrić. Nejvýše se vyšrouboval pouze Witsel a lehce balon dostal z nebezpečného prostoru před Courtoisem.
27'
Z levé strany pádil do vápna Andrej Kramarić. Útočník Hoffenheimu si ale neporadil s bránícím Dendonckerem, Meunier poté odpravil balon do bezpečí.
26'
Po Trossardově přenesení hry se dostal k balonu Mertens. Následně zkoušel vypálit zhruba ze třiceti metrů Axel Witsel, ale jeho pokus se k Livanovićovi nedostal.
25'
Do hry se zapojil i Courtois, který po trávníku posunul míč Vertonghenovi. Denconcker poté neměl dlouho komu balon předat a tak se ozval ze stadionu mírný pískot.
24'
O něco více prostoru měl ve středu pole Mateo Kovačić. Přihrávku do pohybu Livajovi už ale přes obranu rudých ďáblů neprošla. Chorvaté ale po zisku Brozoviće mohou pokračovat v kombinaci.
23'
Perfektní práci nyní Juranović předvedl i v obraně. Nenechal Castagneho přihrávat na rozběhnutého Carrasca. Belgičané znovu chtějí uklidnit hru postupnou kombinací.
22'
Josip Juranović znovu vhodil míč zpoza postranní lajny až hluboko do vápna. Toby Alderweireld ale i tentokrát lehce pokryl Livaju a nenechal ho hlavičkovat směrem na branku.
21'
Od Livakoviće putoval balon k Sosovi. Následně mířil do útoku Brozović, kterého podpořil ve středu pole Kovačić. Juranović poté spěchal za balon u postranní lajny a Chorvaté mohli pokračovat v útoku.
20'
Belgičané jsou stále bez balonu. Modrić dokázal protancovat mezi dvěma soupeři, poté ale pouze trefil bránícího Trossarda.
19'
Chorvaté se pokoušejí překonat obranu soupeře. Meunier musel balon odkopnout před Sosou jen na autové vhazování.
18'
Vše je jinak! Penalta je odvolána pro ofsajd! Chorvaté protestují, ale Modrić bude muset balon z penaltového bodu odevzdat.
17'
Hlavní rozhodčí si ještě nechává penaltu potvrdit kolegy u videa.
15'
Penalta pro Chorvatsko! Carrasco ve vápně fauloval Kramariće.
14'
Belgičané se hnali do rychlého kontru. De Bruyne vedl balon, skvěle uvolnil Mertense, který však v nadějné pozici obstřelil Livakoviće i celou branku soupeře.
14'
Po souhře Brozoviće s Gvardiolem získal míč na levé straně Borna Sosa. Podél levé postranní lajny se však bek Chorvatska k centru neprosadil.
13'
Belgičané rozehrávali rohový kop signálem na hranici pokutového území. Chorvatská reprezentace ale úmysl vystihla a bez problémů míč odpravila daleko od vlastní branky.
12'
Ve středu pole měl čas na zpracování balonu De Bruyne. Mertens se s balonem dostal do velkého úhlu, následně přetažený pas našel Carrasca, ale zblokovaná rána končí jen rohem.
11'
Před Mertensem dokázal balon zasáhnout hlavou Dejan Lovren. Následně už zblokovaný balon sebral do rukavic sedmadvacetiletý gólman Chorvatska Dominik Livaković.
10'
Úvodní desetiminutovka přinesla pouze jedinou střelu Ivana Perišiće. Nyní se z levého kraje cpal do pokutového území Carrasco, ale obranu Chorvatů sám nepřekonal.
9'
Právě Juranović vhodil dlouhý aut až do pokutového území. Před Kramarićem však odhlavičkoval balon do bezpečí Toby Alderweireld. Ve středovém kruhu byl poté přidržen Trossard a píská se faul.
8'
U postranní lajny neměl Borna Sosa vůbec žádný prostor kolem Meuniera a tak musel zvolit přihrávku jen k vlastním stoperům. To až Lovren přenesl hru na pravý kraj k Juranovićovi.
7'
Na pravé straně si dokázal poradit s napadajícími soupeři Thomas Meunier, ale poté už nedokázal lépe najít dlouhým pasem Trossarda. U balonu jsou tak znovu Chorvaté.
6'
Po divokých úvodních minutách se snaží Belgičané uklidnit hru. Witsel si vyměnil míč s Mertensem, poté se do hry dostal i Carrasco. Obrana Chorvatů je pevně zformována před vápnem.
5'
Vatreni vytáhli napadání hluboko na polovinu soupeřů. De Bruyne však dlouhým pasem našel na levém kraji Carrasca, následně však křídelník Atlética Madrid již svého spoluhráče ve vápně nenašel.
4'
Belgičané má potíže v obraně. Tak tak odpravil balon za postranní čáru Meunier před rozběhnutým Perišićem. Chorvaté tak mohou vhazovat.
3'
Modrićovu patičku dokázal vystihnout Carrasco. Také Belgičané se poprvé v zápase dostali s míčem na útočnou polovinu. Snažení Red Devils snadně zlikvidoval Joško Gvardiol.
2'
Chorvatská reprezentace se opět hnala do útoku. Perišić v nouzi přihrával do prostoru penalty na Kramariće. Útočník Hoffenheimu se však proti Vertonghenovi ke střele neprosadil.
1'
Úvodní rozehrávku ze středového kruhu obstarali Chorvaté. Modrić okamžitě našel dlouhým pasem rozběhnutého Perišiće a ten tvrdou ránou protáhl Courtoise. Balon však jen prolétl kolem vzdálenější tyče.
1'
Hlavní rozhodčí Anthony Taylor již se svými asistenty přivádí obě úvodní jedenáctky na hrací plochu. Následovat budou národní hymny Chorvatska a Belgie a poté už bude moci závěrečný zápas základní skupiny F odstartovat.
Trenér Chorvatů Zlatko Dalić posílá do závěrečného utkání v základní skupině očekávanou sestavu s Dominikem Livakovićem v brance. Na stoperech budu řídit obranu Lovren s Gvardiolem. Ve středu pole budou s kapitánem Modrićem spolupracovat Brozović a Kovačić a útočné trio obstará Kramarić, Livaja a Perišić.

To kouč Belgie Roberto Martínez překvapil základní sestavou. Jen na lavičce zůstávají bratři Hazardové, Batshuayi i třeba Romelu Lukaku. Naopak od úvodní minuty budou na trávníku Dries Mertens, Leandro Trossard nebo Yannick Carrasco. Vše se zabezpečenou brankou Thibauta Courtoise, pro kterého to je dnes jubilejní 100. zápas za reprezentaci.

Chorvatsko: Livaković – Juranović, Lovren, Gvardiol, B. Sosa – Modrić (C), Brozović, Kovačić – Kramarić, Livaja, Perišić.
Náhradníci: Grbić, Ivušić – Stanišić, Barišić, Erlić, Majer, Vlašić, Pašalić, Petković, Budimir, Oršić, Vida, Šutalo, Sučić, Jakić.
Trenér: Zlatko Dalić

Belgie: Courtois – Dendoncker, Alderweireld, Vertonghen – Meunier, De Bruyne (C), Witsel, Castagne – Trossard, Mertens, Carrasco.
Náhradníci: Casteels, Mignolet – Debast, De Ketelaere, Doku, Faes, E. Hazard, T. Hazard, Lukaku, Openda, Theate, Tielemans, Vanaken, Batshuayi.
Trenér: Roberto Martínez

Rozhodčí: Taylor (ENG) – Nunn (ENG), Beswick (ENG).
Bilance vzájemných zápasů

Z dosavadních osmi vzájemných měření sil od roku 2000 je bilance naprosto vyrovnaná. Třikrát zvítězilo Chorvatsko, třikrát Belgičané a k tomu dva nerozhodné výsledky.

Naposledy se obě reprezentace sehrály vzájemný zápas v roce 2021. V přípravném duelu tehdy zvítězila Belgie jediným zásahem Romela Lukaka. V kvalifikaci o mistrovství světa 2014 nejprve přišla na půdě Belgie remíza 1:1. V odvetě téměř o rok později udeřil dvakrát opět Lukaku, na jeho zásahy reagoval pouze snížením Kranjčar.

Hlavní sudím souboje Chorvatů s Belgií bude čtyřiačtyřicetiletý Angličan Anthony Taylor. Na čarách mu budou asistovat krajané Adam Nunn a Gary Beswick. Čtvrtým rozhodčím je poté Istvan Kovacs z Rumunska.

Sehraná trojice Angličanů již na šampionátu řídila zápas Jižní Korea – Ghana (2:3). Společně také byli v poslední době také u soubojů v Lize mistrů Barcelona – Bayern Mnichov (0:3) a Maccabi Haifa – Benfica (1:6).
Postupová matematika

Jisté je jediné, Kanada je už bez šance na postup do osmifinále. Maročanům stačí k jistotě postupu vyhrát nad kanadským výběrem, v případě neúspěchu by poté museli Afričané držet palce Chorvatsku, aby porazili Belgii. Belgičanům může stačit i remíza, ale to by muselo Maroko prohrát s Kanadou minimálně o tři branky.

Nejde jen o postup, ale také o vítězství ve skupině. Tým z druhého místa narazí na vítěze skupiny G, což pravděpodobně bude super silný výběr Brazílie. Na vítěze by poté čekalo Švýcarsko, Kamerun nebo Srbsko.
Belgie

Belgičané jsou pravidelným účastníkem závěrečného turnaje mistroství světa, je to tak pro ně již čtrnáctý pokus na zlato. V roce 1986 odjeli ze šampionátu se čtvrtým místem, medaile získali ale až před čtyřmi lety v Rusku. V základní skupině postupně přehráli Panamu, Tunisko i Anglii. V play off poté Japonsko a Brazílii a až v semifinále podlehli pozdějším vítězům z Francie. Bitva o bronz s Angličany vyšla znovu lépe Belgii a byla z toho historická medaile.

Kvalifikací na letošní mistrovství světa prolétla Belgie velice hladce. Z pěti utkání ztratila body jen ve dvou případech, když remizovala ve Walesu a také s výběrem Jaroslava Šilhavého.

Španělská kouč belgické reprezentace Roberto Martínez má ve svém kádru hned šestnáct hráčů, kteří byli i na předešlém mistrovství. Největší hvězdou je záložník Manchesteru City Kevin De Bruyne. Při zdravotních trablích Romela Lukaka obsadí post hrotového útočníka snajpr z Fenerbahce Michy Batshuayi. Problém by mohl nastat v obranné řadě, kde nastupují Toby Alderweireld s Janem Vertonghenem. Někdejší stálice Tottenhamu však už nastupují pouze v domácí belgické lize. Naopak v brance mají Belgičané jednoho z nejlepším gólmanů současnosti Thubauta Courtoise.

Na úvod šampionátu přišla hned těžká zkouška. Nebezpeční Kanaďané měli v jedenácté minutě k dispozici pokutový kop, ale Courtois vychytal Alphonsa Daviese. Ještě v prvním poločase rozhodl o vítězství Red Devils jediným gólem Michy Batshuayi. Zádrhel v cestě za postupem ze základní skupiny přišel ve druhém duelu. Maročané evropský celek k ničemu nepustili, navíc po přestávce udeřil Saïss a tři body pro outsidera zápasu potvrdil ještě v samotném závěru Abúchlál. Pro souboj s Chorvatskem je navíc mimo záložník Evertonu Amadou Onana, který už na šampionátu viděl dvě žluté karty a bude si tak odpykávat jednozápasový trest.
Nominace Belgie

Brankáři: Thibaut Courtois (Real Madrid/ESP), Simon Mignolet (Bruggy/BEL), Koen Casteels (Wolfsburg/GER)

Obránci: Toby Alderweireld (Antverpy/BEL), Arthur Theate (Rennes/FRA), Zeno Debast (Anderlecht/BEL), Jan Vertonghen (Anderlecht/BEL), Thomas Meunier (Dortmund/GER), Leander Denconcker (Leicester/ENG), Wout Faes (Leicester/ENG)

Záložníci: Axel Witsel (Atlético Madrid/ESP), Kevin de Bruyne (Manchester City/ENG), Youri Tielemans (Leicester/ENG), Yannick Carrasco (Atlético Madrid/ESP), Leandro Trossard (Brighton/ENG), Amadou Onana (Everton/ENG), Hans Vanaken (Bruggy/BEL), Charles de Ketelaere (AC Milán/ITA)

Útočníci: Romelu Lukaku (Inter Milán/ITA), Eden Hazard (Real Madrid/ESP), Dries Mertens (Galatasaray/TUR), Thorgan Hazard (Dortmund/GER), Michy Batshuayi (Fenerbahce/TUR), Jérémy Doku (Rennes/FRA), Lois Openda (Lens/FRA)
Chorvatsko

Pro Chorvaty je světový šampionát v Kataru teprve šestý v historii samostatného státu. Hned v roce 1998 tým okolo kapitána Zvonimira Bobana a útočníka Davora Šukera odvezl z Francie bronz. Před čtyřmi lety však Chorvatsko odvezlo z mistrovství světa senzační druhé místo, když až ve finále podlehlo Francii 2:4.

Na mistrovství světa 2022 se Chorvaté kvalifikovali přímo z prvního místa skupiny H. Na konečnou první příčku poskočili svěřenci Zlatka Daliće až po posledním zápase, ve kterém zdolali Rusko 1:0.

Šestapadesátiletý trenér Zlato Dalić vzal na šampionát hned osm fotbalistů, kteří se mohou pyšnit právě stříbrnou medailí z před čtyř let. Kapitánem a jednoznačně nejzkušenějším hráčem je Luka Modrić, který i ve svých sedmatřiceti letech hraje prim jak v reprezentaci tak i v Realu Madrid. Kromě Modriće byli kádru i brankář Livaković, který toho ale přes Danijela Subašiće příliš nenahrál. Velmi zkušená je také stoperská dvojice Lovren – Vida, které doplňuje mladý Joško Gvardiol z Lipska. Maria Mandžukiće nahradil v roli nejlepšího střelce týmu Ivan Perišić.

Do mistrovství nevstoupili Chorvaté vítězně. V úvodním souboji s Marokem nebyli pasováni do role favorita, ale proti nebezpečným soupeřům uhráli bezbrankovou remízu. Ani duel proti aktivním Kanaďanům neměl být snadný. Již v druhé minutě totiž poslal zámořský tým do vedení Alphonso Davies. Ještě do poločasu ale obhájci světového stříbra dokázali otočit stav góly Kramariće s Livajou. V 70. minutě zvýšil svým druhým zásahem Andrej Kramarić a na konečných 4:1 upravil ve čtvrté minutě nastavení Lovro Majer.
Nominace Chorvatska

Brankáři: Dominik Livakovič (Dinamo Záhřeb/HVR), Ivo Grbič (Atlético Madrid/ESP), Ivica Ivušič (Osijek/HVR)

Obránci: Josip Stanišič (Bayern Mnichov/GER), Borna Barišič (Rangers/SCO), Martin Erlič (Sassuolo/ITA), Dejan Lovren (Petrohrad/RUS), Borna Sosa (Stuttgart/GER), Joško Gvardiol (Lipsko/GER), Domagoj Vida (AEK Atény/GRE), Josip Juranovič (Celtic/SCO), Josip Šutalo (Dinamo Záhřeb/HVR)

Záložníci: Lovro Majer (Rennes/FRA), Mateo Kovačič (Chelsea/ENG), Luka Modrič (Real Madrid/ESP), Marcelo Brozovič (Inter Milán/ITA), Nikola Vlašič (FC Turín/ITA), Mario Pašalič (Bergamo/ITA), Luka Sučič (Salcburk/AUT), Kristijan Jakič (Frankfurt/GER)

Útočníci: Ivan Perišič (Tottenham/ENG), Andrej Kramarič (Hoffenheim/GER), Marko Livaja (Hajduk Split/HVR), Buno Petkovič (Dinamo Záhřeb/HVR), Ante Budimir (Osasuna/ITA), Mislav Oršič (Dinamo Záhřeb/HVR)
Trenéři

Hlavním koučem belgické reprezentace je Španěl Roberto Martínez. Bývalý defenzivní záložník začal s fotbalem v rodném Balagueru, odkud poté putoval do Zaragozy, kde také okusil první seniorské zápasy. Největší stopu však zanechal v Anglii, kde k více než stu zápasů nastoupil ve Wiganu i Swansea. V roce 2007 právě ve Swansea nastartoval svou trenérskou kariéru. Po dvou letech zamířil do Wiganu, s kterým senzačně vyhrál v sezoně 2012/2013 FA Cup! Po tříročním působení v Evertonu převzal v roce 2016 reprezentaci Belgie.

Aktuální trenér Chorvatska Zlatko Dalić se nemůže svému dnešnímu sokovi rovnat v úspěších hráčských ani trenérských. Za svou sedmnáctiletou hráčskou kariéru se Dalić z Balkánu do prestižnější ligy nedostal, největším týmem, kde bývalý záložník hrával je Hajduk Split. Trénovat začal v chorvatském Varaždinu, následovala také sedmiletá štace u týmů ze Saúdské Arábie a nakonec v roce 2017 převzal chorvatskou reprezentaci po Ante Čačićovi.
Ahmad bin Ali Stadium

Duel Chorvatska s Belgií se odehraje na Ahman bin Ali Stadium. Původní stadion byl s kapacitou něco málo přes 21 tisíc míst otevřen v roce 2003. Pro účely světového šampionátu byl ale před sedmi lety zbourán a na stejné místě, dvacet kilometrů západně od Dauhá, nový vyrostl víceúčelový stadion pro 45 tisíc fanoušků.

Trávník by už nemusel být v takové kondici. Před dnešním zápasem se na stadionu odehrálo v rámci mistrovství světa již pět střetnutí USA – Wales (1:1), Belgie – Kanada (1:0), Wales – Írán (0:2), Japonsko – Kostarika (0:1) a Wales – Anglie (0:3). Jako poslední se zde odehraje jeden zápas osmifinále.
Krásné čtvrteční odpoledne, vítám všechny příznivce fotbalu. Základní skupiny mistrovství světa v Kataru míří do finále a my se společně zaměříme na veledůležitý střet dvou medailistů z minulého šampionátu. Chorvaté obhajují světové stříbro z před čtyř let, to Belgičané urvali bronzové medaile.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.