MS fotbal -  ONLINE PŘENOS -  Francie : Maroko - 14. prosince 2022   20:00

Francie
Francie
5' T. Hernández  • 79' Kolo Muani
2:0
(1:0)
Maroko
Maroko
Francie
Lloris /C/ – Koundé, Varane, Konaté, T. Hernández – Tchouaméni, Fofana – Dembélé (79. Kolo Muani), Griezmann, Mbappé – Giroud (65. Thuram).
Mandanda, Aréola – Pavard, Disasi, Saliba, Upamecano, Guendouzi, Veretout, Camavinga, Coman.
Ramos – Morín, Hernández (MEX)
Istád al-Bajt, al-Chúr
68 294 diváků
Maroko
Búnú – Hakimí, al-Jámiq, Darí, Saíss /C/ (21. Amalláh, 78. Ezázúlí), Mazráwí (46. al-Idrísí) – Zíjáš, Únáhí, Amrábat, Búfál (67. Abúchlál) – Nasírí (67. Hamdalláh).
Munír, Tadnautí – Bánún, Sábírí, El Chanús, Džabrán, Šáír, Zarúrí.

Držení míče: 39 % : 61 %.
Střely na branku: 3:3. Střely mimo: 6:5. Rohy: 2:3. Ofsajdy: 4:3. Fauly: 10:11.
Francie postoupila do finále mistrovství světa jako první obhájce titulu od Brazilců, kteří totéž dokázali roku 1998. V duelu proti Argentině se mohou stát třetí zemí v historii, která vyhraje dva šampionáty po sobě po Itálii (1934 a 1938) a Brazílii (1958 a 1962).
Maroko musí po zklamání zmobilizovat síly a pokusit se proti Chorvatsku vybojovat historicky první medaili nejen pro sebe, ale i celý světadíl.
Senzační jízda prvního afrického semifinalisty MS končí, alespoň co se boje o titul týče. Maročany čeká souboj o bronz s Chorvatskem, na obhájce titulu dnes nestačili a tak se nestane, aby finále MS poprvé od roku 1950 bylo bez evropského zastoupení.
Vítězný gól Francie dal z její vůbec první útočné akce hned v 5. minutě dorážkou Mbappého zblokované střely Hernández. V prvním poločase pak oba celky neproměnily několik velkých šancí, naopak druhé dějství nabídlo opatrný fotbal a Maroko, které poprvé na šampionátu muselo útočit, nedokázalo proti pevné defenzívě úřadujících mistrů nic vymyslet. Skóre pak zpečetil po ani ne minutě pobytu na hřišti Kolo Muani.
90+6'
90+5'
Další ofsajd Zakarji Abúchlála.
90+4'
Závaru vyvolal průnik Ezázúlího a zpětná přihrávka od koncové čáry na Únáhího. Při jeho nepředvídatelně tečované střele zachránil Francii odkopnutím z brankové čáry Koundé.
90+4'
Maročané spěchali s rozehrávkou rohu na úkor účelnosti.
90+3'
Abde Ezázúlí pálil po nešťastném zásahu Griezmanna do hradby těl, tečovaná Únáhího dorážka z otočky letí nad břevno.
90+2'
Kylian Mbappé to teď s drzostí svého průniku přehnal, jesle Amrábatovi sice vyšly, ale proti Hakimímu už si musel pomoct nedovoleně rukou.
90'
Hernández si pohlídal další víceméně zoufalý nákop na Zíjáše.
90'
Praporek opět letěl nad hlavu pomezního při kolmém pasu na Abúchlála. Těsný, leč správně odmávaný ofsajd.
88'
Hakimí vybíhal na míč z ofsajdu, červenozelení se opět musejí stáhnout a bránit.
87'
Dnešní utkání sleduje 68 294 diváků.
86'
Abúchlál prodloužil míč hlavou k Zíjášovi, který se marně snažil obhodit Varanea. Kope se od francouzské brány.
85'
Zíjášův přímý kop francouzská defenzíva snadno zpracovala.
84'
Standardní situace jako jedna z posledních možností záchrany pro Maroko z asi 30 metrů. Ještě před rozehráním se hráči postrkávají v šestnáctce a mexický rozhodčí zatím nepouští míč do hry.
82'
Mistři světa z roku 2018 hrají bago po celém hřišti a nepůjčují od druhého gólu míč soupeři.
81'
Francie zůstane u míče po faulu na Griezmanna.
79'
Francie právě vstřelila branku!
Fofana vyvezl míč, Kylian Mbappé si po narážečce s Thuramem v šestnáctce povodil marockou obranu a jeho střílenou přihrávku doklepl prvním dotekem po 44 vteřinách pobytu na hřišti do sítě původem konžský útočník Frankfurtu RANDAL KOLO MUANI.
79'
VZápětí střídá také Francie:
ze hřiště odchází Ousmane Dembélé, přichází Randal Kolo Muani.
78'
Poslední sřídání v týmu Maroka:
stažen je Selím Amalláh, který sám přišel na hřiště teprve během prvního poločasu, na jeho místo přichází Abde Ezázúlí.
78'
Hamdalláh se snažil tanečními pohyby oklamat Koundého, nakonec přes něj vystřelil z těžkého úhlu do boční sítě.
76'
Abderrazak Hamdalláh kličkoval ve vápně, nakonec předal míč Abúchlálovi, ale ani ten se proti dvojici obránců neprosadil.
75'
Obhájci titulu si zdlouhavě přihrávají na vlastní polovině za pískotu marockých fanoušků.
74'
Thuram dostal do vápna míč od Fofany, jenže tísněn svým strážcem vypálil opět několik metrů vedle bližší tyče.
71'
Na Griezmannův trestný kop naskočil Thuram, hlavou o zem však netrefil bránu.
69'
Z následného trestného kopu od levé lajny Griezmann spoluhráče neoslovil, míč zachytil až Koundé napravo a přistrčil míč Mbappému. Nakonec si ovšem Francouzi nepohlídali ofsajd.
68'
Ašraf Hakimí strčil do zad Marcuse Thurama.
68'
Zřejmě z ofsajdu začala akce Maroka, při které propadl bránící Koundé a před naskakujícím náhradníkem Abúchlálem stáhl centrovaný míč Lloris.
67'
Dvojnásobné střídání v týmu Maroka:
ze hřiště odchází Júsuf an-Nasírí, přichází Abderrazak Hamdalláh,
ze hřiště odchází Sufján Búfál, přichází Zakarjá Abúchlál.
65'
Střídání v týmu Francie:
ze hřiště odchází Olivier Giroud, přichází Marcus Thuram.
64'
Griezmann prodloužil hlavou míč na Dembélého, jenž naprosto zpackal centr z pravého křídla.
63'
Nasírí se nedostal ani teď k nakopávanému míči, na hrotu útoku Maroka je dnes hrdina čtvrtfinále neviditelný.
63'
Búfál si oběhl obránce a z koncové čáry dával zpětnou přihrávku na malé vápno, kde byl stažený v netradiční úloze defenzivního hráče Griezmann.
61'
Uprostřed hřiště byl na stojnou nohu podkopnutý Griezmann.
60'
Griezmannova tečovaná střela letí mimo, ovšem akce byla dohrávaná zbytečně, předcházel jí dvoumetrový ofsajd.
58'
V zárodku protiútoku šlápl Ašraf Darí na botu Mbappému a vypadá to, že si francouzský útočník bude muset měnit roztrhlou kopačku.
57'
Francouzi jsou sevřeni ve vlastní šestnáctce, dávají však ochutnat Maročanům jejich medicínu a zahustili prostor neprodyšně. Hakimí s Búfálem a Únáhím kombinovali pěkně, ale do zakončení je soupeř nepustil.
54'
Jahija al-Idrísí se dostal za obranu a střílenou přihrávkou hledal Nasírího, jehož k míči nepustil Konaté.
53'
Po ošetření Mbappého hra pokračuje, al-Idrísí ve vápně nezasáhl Búfálův prudký centr.
51'
Tentokrát se Amrábat stačil vrátit a odstavit hraničním způsobem rozběhnutého Mbappého, jenž zůstává ležet na trávníku.
50'
Zíjáš se kličkou prosadil přes Hernándeze, centr však nenasměroval přesně.
48'
Griezmannovu kolmici zalehává Jásín Búnú, který byl u míče dříve než Mbappé. S francouzským útočníkem se poté srazil, ale ustojí střet bez nutnosti ošetření.
47'
Mbappé se na levém křídle protáhl kolem Amrábata, jenže zpětná přihrávka útočníka PSG byla příliš prudká a zachytil ji až za velkým vápnem Koundé, jehož střelu Maročané zblokovali.
46'
O přestávce vystřídalo Maroko:
na hřišti schází Nusajr Mazráwí, kterého nahradil jako dnes první zástupce marocké ligy Jahija al-Idrísí.
46'

Fauly 7:4
Semifinálové skóre zatím určuje úspěšná dorážka Thea Hernándeze z 5. minuty. Maroko bojuje o senzaci statečně, patřilo mu několik prvních a několik posledních minut, vytvořilo si dvě velké šance, ale to se dá říci o zatím o něco fotbalově vyspělejších „Les Bleus“.
Obhájce titulu má nakročeno k postupu do finále, což se naposledy povedlo v roce 1998 Brazílii. Druhý poločas však může ještě vše změnit.
45+3'
45+3'
Hakím Zíjáš chtěl překvapit protivníky, zaskočil však rychlou rozehrávkou i vlastní spoluhráče a míč končí v zámezí.
45+3'
Zíjášův centr vyboxoval Lloris, v souboji o odražený míč šel k zemi pro změnu Amalláh. Další standardka pro Maroko, ovšem již 35 metrů od brány.
45+2'
U postranní čáry na úrovni velkého vápna byl podražen Búfál, takže příval standardek proti francouzské bráně ještě nekončí.
45+1'
Lloris vyrazil do shluku hráčů, vypíchl míč před Hakimím a po odrazu o trávník jej schoval do náruče.
45+1'
Darovaný rohový kop pro africký celek.
44'
Maročané mohli slavit gól do šatny. Zíjášův rohový kop odhlavičkoval Giroud, míč však vrátil kouzelně nůžkami Džawád al-Jámiq a jen Llorisův tygří skok k pravé tyči zabránil vyrovnání.
44'
První roh pro Maroko. Ibrahima Konaté skluzem sebral míč Ašrafu Hakimímu.
42'
Koundé zahnal Dembélého příliš prudkou přihrávkou do zámezí.
41'
Kolmou přihrávku si snadno sbírá Lloris a rozvážně rozehrává nakrátko.
40'
Griezmann nabídl nízkým centrem z rohového kopu míč na přední tyč Raphaëlu Varaneovi, který těžký volej neumístil mezi tyče.
39'
V poslední chvíli vypíchl Džawád al-Jámiq míč na roh unikajícímu Griezmannovi.
38'
Za mohutného pískotu marockých sektorů si Francouzi přihrávají na své půlce a zapojují i brankáře Llorise.
36'
Dvě velké příležitosti během několika vteřin nabídl spoluhráčům Tchouaméni! Nejdřive našel rozběhnutého Mbappého, který obstřelil Búna, ale jeho pokus vykopl v pádu marocký obránce. Ovšem jen k Tchouaménimu, který z první sklepl na Girouda. Druhý fotbalista AC Milán se však zatím mezi dnešní střelce nezapsal.
35'
Po rohu zakončil Fofana z otočky naslepo a míč letí vysoko na tribunu.
34'
Nusajr Mazráwí odkopával míč již celým objemem za čarou a Francie si kopne vůbec první roh tohoto semifinále.
33'
Mbappé kličkoval na levém křídle a přihrál pod sebe Tchouméniho, jehož tvrdé ráně překážel v ofsajdu stojící Giroud.
31'
Búfál prostrkával míč na Mazráwího, který si při náběhu nepohlídal ofsajdovou čáru.
30'
Amalláh podrazil rozběhnutého Girouda, jenž si dal na trávníku pár kotrmelců.
29'
Po ošetření střelce dosud jediné branky pokračuje ve hře rozehrávkou nakrátko Lloris.
27'
Dost přísná žlutá karta pro Maroko. Sufján Búfál postupoval do soupeřovy šestnáctky a v souboji o míč na dlouhou nohu lehce šlápl na Hernándeze.
25'
Maročané se vymanili z tlaku a nového kapitána Maroka Zíjáše zastavuje nedovoleným nakopnutím Konaté.
24'
Darí zachytil dlouhý nákop modrobílých a přes Hakimího a al-Jámiqa se dostává malá domů k Búnovi.
23'
Útočný faul je pískán Hakimímu, který přišlápl Hernándeze.
21'
Nucené střídání v obraně Maroka – pokud připočteme i předzápasovou rozcvičku, tak již druhé:
odstupuje zraněný Romain Saíss, na jehož místo přichází Selím Amalláh.
19'
Zíjášův centr si pohodlně stáhl francouzský brankář Lloris, jenž dnes vyrovnal brankářský rekord Němce Neuera v počtu startů na MS.
17'
Při vystoupení proti kolmé přihrávce hrubě chyboval i marocký kapitán Saís, který do šance pustil Girouda. Francouzský kanonýr vypálil levačkou z 15 metrů a málem přepůlil tyč.
17'
Búfál se nenechal odstavit od míče dvojicí protihráčů a prostrčil míč napravo Zíjášovi, který zakončuje slabě vedle bližší tyče.
15'
Zíjáš hledal dlouhým nákopem spoluhráče ve vápně, kde vládl vysoký Konaté.
15'
Na sklonku úvodní čtvrthodiny vůbec první odpískaný faul proti francouzské bráně.
13'
U postranní čáry se svíjí Griezmann, ani on se nedočkal odpískání faulu.
11'
Protiútok Francie zhatil ofsajd při průnikové přihrávce na Mbappého.
11'
Búfál spílá pomeznímu rozhodčímu po neodpískaném střetu s Tchouaménim.
10'
Hugo Lloris vyráží skokem po levici výstavní falšovanou ránu Azzáedína Únáhího přes obránce.
8'
Maročané poprvé na šampionátu prohrávají a jsou nuceni útočit, což je pro ně zcela nový pocit. Hakimí se individuálně neprosadil a Afričané se stahují do bloku.
5'
Proti Varanově kolmé přihrávce chybně vystoupil al-Jámiq, takže mohl Grizemann pod sebe nabídnout šanci Mbappému, ke kterému se okamžitě stáhlo asi šest Maročanů. Ti zblokovali dvě jeho střely, tu druhou možná překážející spoluhráč Giroud. Doleva odražený skákavý míč pak umístil karatistickým kopem podél Búna do sítě THEO HERNÁNDEZ.
4'
Fanouškovský souboj v hledišti zatím vyznívá pro Maroko, při každém doteku míče Francouzů, kterých pravda zatím moc nebylo, se spouští hlasitý pískot.
3'
V úvodu utkání jsou na míči častěji Maročané, zatím kombinují opatrně a výhradně na své polovině.
2'
Sufján Amrábat vyvážel míč po levé postranní čáře, nakonec ho zastavil Koundé jen odkopem do autu.
1'
Francie hraje v modrých dresech, bílých trenýrkách a červených stulpnách, Maroko hraje v červeno-zeleno-bílé kombinaci.
1'
Obě mužstva jsou na hřišti, v al-Chúru znějí státní hymny.
Maroko muselo na poslední chvíli měnit sestavu, při rozcvičce se zranil Akird a jeho místo ve středu obrany zaujal Darí.

Francie: Lloris (C) – Koundé, Varane, Konaté, T. Hernández – Tchouaméni, Fofana – Dembélé, Griezmann, Mbappé – Giroud.
Náhradníci: Mandanda, Aréola – Pavard, Disasi, Saliba, Upamecano, Guendouzi, Veretout, Camavinga, Kolo Muani, Thuram, Coman.
Trenér: Deschamps

Maroko: Búnú – Hakimí, al-Jámiq, Darí, Saïss (C), Mazráwí – Zíjáš, Únáhí, Amrábat, Búfál – Nasírí.
Náhradníci: Munír, Tadnautí – Bánún, al-Idrísí, Sábírí, Amalláh, El Chanús, Džabrán, Šáír, Hamdalláh, Zarúrí, Abúchlál, Ezázúlí.
Trenér: Rekrákí

Rozhodčí: Ramos – Morín, Hernández (MEX).
Zápas provázejí přímo ve Francii zvýšená bezpečnostní opatření. Tisíce policistů v ulicích mají předejít opakování násilností, které početná marocká imigrantská komunita vyvolala v Bruselu, Antverpách a Lutychu při oslavách vítězství Maroka nad jejich hostitelskou zemí. Ve Francii žije 433 tisíc marockých přistěhovalců a více než 1,3 miliónu jejich potomků.
V soutěžním zápase se Francie a Maroko utkávají poprvé v historii. Poslední přátelské utkání před 15 lety skončilo remízou 2:2.
Připomeňme ještě, že úspěch reprezentace Maroka není tak docela náhodný. Za posledních 49 mezinárodních zápasů zaznamenala tato země jen jednu porážku v základní hrací době (36-12-1) – letos v červnu v přátelském utkání od USA. Po prodloužení pak Maročané vypadli ze čtvrtfinále letošního mistrovství Afriky s Egyptem a v Arabském poháru s Alžírskem.
Maroko je největší senzací katarského turnaje a stalo se první africkou zemí v historii, která postoupila do semifinále MS, byť v jeho výběru převažují potomci marockých imigrantů, kteří se již narodili v Evropě. Sázka na propracovanou defenzívu zatím Lvům z Atlasu vychází skvěle, v šesti utkáních inkasovali jediný gól a ten si ještě dali sami.
Konkrétně po bezbrankové remíze s Chorvatskem a výhře 2:0 nad Belgií (Sabirí, Abúchlál) 2:1 v závěrečném utkání základní skupiny s Kanadou a znamenal jen snížení na 2:1 (Zíjáš, en-Nesírí).
Ve vyřazovací části se Maročané stali katy obou favoritů z Pyrenejského poloostrova. Španěly vyřadili po remíze 0:0 v penaltovém rozstřelu, v němž Búnú nepustil ani jednou míč za svá záda. Historický úspěch pak Maroko pro celou Afriku získalo výhrou 1:0 nad Portugalskem (en-Nesírí).
Země galského kohouta touží po obhajobě titulu mistrů světa, což se nepovedlo nikomu od roku 1962, kdy Pelého Brazílie přemohla ve finále Masopustovo Československo.
Na minulých šampionátech skončil úřadující mistr vždy fiaskem už v základní skupině – Italové v roce 2010 senzačně nestačili na Slovensko a Nový Zéland, Španělé o čtyři roky později coby mistři světa i Evropy byli bez naděje už po dvou zápasech se skóre 1:8 a minule skončili Němci ve skupině poslední za Švédskem, Mexikem a Jižní Koreou.
Francie si zajistila postup ze skupiny již výhrami 4:1 nad Austrálií (Giroud 2, Rabiot, Mbappé) a 2:1 nad Dánskem (Mbappé 2). V závěrečném kole si tak mohla v klidu dovolit výpadek 0:1 s Tuniskem.
V osmifinále obhájci titulu vyřadili Polsko 3:1 (Mbappé 2, Giroud) a ve čtvrtfinále zvládli svěřenci Didiera Deschampse navzdory dvěma penaltám pro soupeře prestižní souboj s Anglií 2:1 (Tchouaméni, Giroud).
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:00.