
Japonsko

Kostarika
0:1
- 81'Fuller
Přenos se aktualizuje automaticky.
Události zápasu:
Japonsko
- 44'Jamane(žlutá karta)
- 84'Itakura(žlutá karta)
- 90+3'Endo(žlutá karta)
Kostarika
- 41'Contreras(žlutá karta)
- 62'Borges(žlutá karta)
- 70'Calvo(žlutá karta)
- 81'Fuller
Další informace:
- Rozhodčí
- Oliver (ENG) – Burt (ENG), Bennett (ENG)
- Stadion
- stadion Ahmada bin Alího, Al Raján
- Návštěvnost
- 41 479 diváků
A. Ueda
R. Doan
D. Kamada
J. Soma
W. Endo
H. Morita
M. Jamane
K. Itakura
M. Jošida
J. Nagatomo
Š. Gonda
J. Campbell
A. Contreras
K. Fuller
C. Borges
Y. Tejeda
G. Torres
K. Waston
Ó. Duarte
F. Calvo
B. Oviedo
K. Navas
![]() | ![]() |
---|---|
Základní sestava | |
Náhradníci | |
Trenéři | |
Hadžime Morijasu | Luis Fernando Suárez |
Držení míče: 57 % : 43 %.
Střely na branku: 3:1.
Střely mimo: 5:1.
Rohy: 5:0.
Ofsajdy: 0:2.
Fauly: 22:9.
ze hřiště odchází Joel Campbell, přichází Daniel Chacón.
ze hřiště odchází Celso Borges, přichází Youstin Salas.
ze hřiště odchází Juki Soma, přichází Takumi Minamino.
Tak to je něco! Kostarika se většinu druhého poločasu bránila, ale nakonec jde do překvapivého vedení! Japonci totiž zaváhali před vlastní šestnáctkou, k míči se dostal Tejeda, posunul ho na vápně čekajícímu KEYSHERU FULLEROVI, který nebyl v ofsajdu, zpracoval si míč na levačku a dokázal obstřelit Gondu, jenž si sice na míč sáhl, ale v cestě do sítě mu nezabránil!
Asistence: Yeltsin Tejeda.
ze hřiště odchází Ricu Doan, přichází Džunja Ito.
ze hřiště odchází Anthony Contreras, přichází Jewison Bennette.
ze hřiště odchází Gerson Torres, přichází Brandon Aguilera.
ze hřiště odchází Miki Jamane, přichází Kaoru Mitoma.
ze hřiště odchází Ajase Ueda, přichází Takuma Asano.
ze hřiště odchází Juto Nagatomo, přichází Hiroki Ito.
Držení míče 42:58 %
Střely na branku 0:0
Střely mimo 1:2
Zblokované střely 1:1
Rohové kopy 1:0
Ofsajdy 0:0
Fauly 12:5
Žluté karty 1:1
Kostarika naopak po výbuchu se Španělskem mění pouze dva hráče. Na pravém kraji obrany nastupuje Waston, na levé straně zálohy pak Torres. Zbylá škatulata proběhla už jen v rámci změny rozestavení ze 4-5-1 na 4-4-2 a výměny některých pozic.
Japonsko: Gonda – Jamane, Itakura, Jošida (C), Nagatomo – Endo, Morita – Doan, Kamada, Soma – Ueda.
Náhradníci: Kawašima, Schmidt – Taniguči, Šibasaki, Mitoma, Minamino, Kubo, D. Ito, Tomijasu, Tanaka, Asano, Sakaj, Mačino, Maeda, H. Ito.
Trenér: Hadžime Morijasu
Kostarika: Navas (C) – Waston, Ó. Duarte, Calvo, Oviedo – Fuller, Borges, Tejeda, Ge. Torres – Campbell, Contreras.
Náhradníci: E. Alvarado, Sequeira – Chacón, J. Vargas, Bennette, Ruiz, Venegas, Salas, Ca. Martínez, Aguilera, Matarrita, D. López, R. Wilson, A. Hernández, Zamora.
Trenér: Luis Fernando Suárez
Rozhodčí: Oliver (ENG) – Burt (ENG), Bennett (ENG).
Půjde o páté střetnutí těchto soupeřů a i faktor vzájemné bilance hraje ve prospěch Japonska. To totiž s Kostarikou ještě nikdy neprohrálo. K prvnímu setkání na hřišti došlo v roce 1995, k poslednímu před 4 lety. Vždy se však jednalo pouze o přátelská utkání, dosud nikdy o nic velkého nešlo. Nyní se poprvé utkají na velkém turnaji.
Vzájemné zápasy:
Japonsko-Kostarika 3:0 (6. 8. 1995, Kjóto, přátelsky)
Japonsko-Kostarika 1:1 (17. 4. 2002, Jokohama, přátelsky)
Kostarika-Japonsko 1:3 (1. 6. 2014, Tampa, přátelsky)
Japonsko-Kostarika 3:0 (11. 9. 2018, Suita, přátelsky)
Kostarika se poprvé představila na šampionátu v roce 1990 a v kataru se jedná o její šestou účast, z toho třetí v řadě. Jejím největším úspěchem je čtvrtfinále z roku 2014, kdy v Brazílii dokázala postoupit ze skupiny smrti, ve které za sebou nechala Uruguay, Itálii i Anglii. A právě v podobnou senzaci se tato malá středoamerická země začala modlit po losu turnaje v Kataru, když ji osud přivedl do společnosti Německa, Španělska a Japonska. Přípravné duely se jí sice celkem povedly, ale pouze v jednom z nich se utkala s jiným účastníkem mistrovství a ten jako jediný nevyhrála. Přesto svěřenci kolumbijského trenéra Luise Fernanda Suáreze doufali v zázrak. Ten se však v prvním utkání nedostavil. Proti nabuzenému a výrazně omlazenému týmu Španělska se absolutně nechytali, za celých 90 minut nevystřelili na branku, nekopali jediný roh a smutný brankář Keylor Navas, největší hvězda současného výběru, musel hned sedmkrát lovit míč ze své sítě. Porážka 0:7 je vyrovnaným historickým rekordem kostarického národního týmu, který měl navíc pouhé 4 dny na to, aby se z ní dokázal sebrat. Stále totiž má o co hrát, turnaj nekončí po první porážce. Šance na jeden z nějvětších příběhů dějin mistrovství světa existuje. Cesta k němu vede přes vítězství nad Japonskem, papírově nejschůdnějším soupeřem ve skupině. Asiaté jsou však v euforii po vítězství nad Německem. Dokáže je Kostarika srazit z hrušky dolů a udržet vlastní naději na účast v play-off?
Utkání se Španělskem odehrála Kostarika v této sestavě:
Navas – Oviedo (82. Matarrita), Calvo, Ó. Duarte, Fuller, Ca. Martínez (46. Waston) – Bennette (61. Zamora), Tejeda, Borges (72. Aguilera), Campbell – Contreras (61. Ruiz).
Japonsko se poprvé kvalifikovalo na mistrovství světa až v roce 1998, od té doby ho však hraje pokaždé. Po nalosování do skupiny s Německem a Španělskem se čekalo, že bude pokračovat jeho výsledková vlnovka na závěrečných turnajích. V přípravě sice naznačilo formu solidními výsledky, avšak nehráli proti těm top soupeřům a těsně před začátkem šampionátu navíc prohrálo s Kanadou. Jenže přímo na turnaji odstartovalo úplně jinak a hlavně s výbornou znalostí svého úvodního soupeře, Německa. Hned 8 členů kádru totiž v současnosti působí v německých klubech. Japonci se sice dlouho spíše bránili a čelili tlaku soupeře, jenže ten se dokázal prosadit pouze z penalty a hráči ostrovního státu vycítili šanci. Postupně vyrovnali hru a navíc trenér Hadžime Morijasu skvěle vystřídal. Právě dva z čerstvých hráčů, navíc oba krajánci hrající právě v Německu, nakonec goliáše složili na lopatky. V 75. minutě vyrovnal ve Freiburgu hrající Ricu Doan a o 8 minut později z úhlu ranou pod břevno rozhodl o senzačním vítězství Takuma Asano, hráč Bochumi. Japonsko nikdy nedokázalo postoupit do osmifinále na dvou mistrovstvích světa za sebou, nyní k tomu má obrovskou příležitost a vítězství nad Kostarikou, která se vzpamatovává z knockoutu od Španělska, ho k němu výrazně přiblíží. Potřebují snad vyslanci země vycházejícího slunce větší motivaci?
Utkání s Německem odehrálo Japonsko v této sestavě:
Gonda – Sakaj (75. Minamino), Jošida (C), Itakura, Nagatomo (57. Mitoma) – Endo, Tanaka (71. Doan) – D. Ito, Kamada, Kubo (46. Tomijasu) – Maeda (57. Asano).