MS v hokeji -  ONLINE PŘENOS -  Rusko : Francie - 4. května 2018   16:15

Ukončeno
Rusko
Rusko
07:08' Kaprizov (Dadonov, N. Zajcev) • 08:18' Bučněvič (Grigorenko, Nestěrov) • 10:22' Dadonov (Kaprizov, Chafizullin) • 37:59' Kaprizov (Dacjuk, N. Zajcev) • 42:36' Barabanov (Kiselevič, Kablukov) • 44:50' Šalunov (Dacjuk, Chafizullin) • 57:13' Anisimov (Bučněvič)
7:0
(3:0, 1:0, 3:0)
Francie
Francie
Rusko
Sestavy:
Košečkin (Šesťorkin) – Gavrikov, Kiselevič, Nestěrov, N. Zajcev, J. Jakovlev, Trjamkin, Chafizullin (C) – Kaprizov (A), Dacjuk, Dadonov – Grigorenko, Anisimov, Bučněvič (A) – Mamin, Andronov, Šalunov – Barabanov, Kablukov, A. Michejev.
Rozhodčí
Hribik, Sjöqvist – Ševčík, Suominen
Royal Arena, Kodaň, Dánsko (kapacita: 12 500 míst)
6 453 diváků
Francie
Sestavy:
Hardy (41. Quemener) – Chakiachvili, Manavian, Gallet, Hecquefeuille (A), Raux, Janil, Thiry – Claireaux, S. Da Costa (C), Fleury (A) – Treille, Guttig, T. Da Costa – Lamperier, Texier, Rech – Douay, Leclerc, Ritz – Perret.
Přenos se aktualizuje automaticky

To je ode mě pro dnešek z Royal Areny vše, přeji příjemný zbytek dne a budeme se na vás těšit při on-line přenosu utkání Švédsko – Bělorusko. Na počtenou.
Duel končí a sborná slaví jednoznačné vítězství 7:0! Tříbrankový náskok si Rusko vypracovalo už v první třetině. Druhá perioda byla spíše relaxační a třetí už si Rusové vyloženě užívali. Na ledě jednoznačně dominovali a po zásluze zvítězili 7:0. Největší podíl na vítězství měl útočník Kirill Kaprizov, který zaznamenal dvě trefy a jednu asistenci. Čisté konto si připsal brankář Vasilij Košečkin, který však kryl jen deset střel Francie.

Střely na branku ve třetí třetině (celkem):
Rusko – 19 (39)
Francie – 2 (10)

Nejlepší hráči utkání:
Rusko – Kirill Kaprizov (2+1)
Francie – Jordann Perret (0+0)

Diváci: 6 453
Konec zápasu.
59:47'
Barabanov měl ještě zřejmě poslední šanci Ruska! Dostal pas mezi kruhy od Michejeva, který vybojoval kotouč, ale zamířil jen do připraveného Quemenera.
59:33'
Počet hráčů na hrací ploše se srovná, jelikož si v útočném pásmu počínal nedovoleně Valentin Claireaux, dostává dvě minuty za hákování.
58:56'
Místo toho však mohli Francouzi inkasovat poosmé! Maxim Mamin se šikovně probil mezi obránci a rázem byl sám před Quemenerem, ale jen vyprášil jeho betony.
58:41'
Vyloučení v týmu Rusko (Vladislav Gavrikov – 2 min., podražení). Francie má ještě šanci dosáhnout alespoň čestné trefy.
57:45'
Barabanov mohl přidat další branku, ale jeho tečovaný přízemní střela z pravého kruhu mířila jen do bližší tyče!
57:13'
Rusko právě vstřelilo branku!
Tak i třetí početní výhoda je využita! Po střele od modré čáry neúspěšně dorážel Bučněvič, ale kotouč se odrazil jen k ARŤOMOVI ANISIMOVI, který už si počínal na jedničku a zasunul puk do sítě. Asistence: Pavel Bučněvič.
56:51'
Tentokrát Zajcev pálil o něco lépe, ale jeho pokus z levého kruhu prolétl těsně nad horní tyčí.
56:33'
Zajcevův tečovaný pokus končí mimo a Francie se osvobozuje.
56:09'
Zajcevovo nahození před branku zastavil Hugo Gallet (Francie), který si však nepočínal vůbec chytře. Nabral puk na hůl a vyhodil ho tím nejhorším možným způsobem – přes plexisklo do hlediště, dostává tak dvě minuty za zdržování hry. Využije Rusko i třetí početní výhodu?
55:17'
Francouzi se už jen brání a touží po konci zápasu, Rusko je nyní jasně přehrává a chce přidat ještě nějaké branky.
54:41'
Nyní Kaprizov střílel a to hned po chybě Manaviana v rozehrávce, branku těsně minul.
54:05'
Sborná si i nadále dělá, co chce a v útočném pásmu nádherně kombinuje. Nyní to však první formace Rusů přehnala a místo toho, aby Kaprizov vypálil, ještě přihrával.
53:04'
Zajcev objel branku a chtěl vypálit z otočky, na poslední chvíli mu do zakončení vložil hůl Ritz.
52:01'
Sborná je opět jasně lepší a měla další šanci, když Barabanov vypálil z pravé straně, Michejev před brankou tečoval a následně i dorážel, ovšem Quemener nyní Francii podržel.
51:16'
Opět výborně to sehrála první ruská formace, lépe řečeno Kirill Kaprizov. Od mantinelu viděl najíždějícího střídajícího Arťoma Michejeva, který byl díky milimetrovému pasu rázem sám před brankou, ale ve veliké šanci přestřelil!
50:27'
Zajcevovo nahození od modré vypadlo Quemenerovi z lapačky, ale skončilo těsně vedle jeho levé tyče.
49:58'
Anisimov se snažil natlačit před branku, ale to se mu nepovedlo, tak alespoň bekhendem nahodil kotouč před Quemenera, kotouč se odrazil do rohu.
49:20'
Po fatální chybě v rozehrávce Francie se v šanci zjevil Bučněvič, ale selhal na připraveném Quemenerovi!
48:43'
Chakiachvili vypálil od modré čáry, Treille šikovně tečoval a následně i dorážel, ale Košečkin si poradil i v tomto případě.
48:06'
Thiryho schovanou ránu Košečkin moc neviděl, ale nakonec dokázal vyrážečkou zasáhnout a stále drží čisté konto.
47:43'
Kablukov číhal před brankou na odražený kotouč, který se k němu dostával, ale holí výtečně zasáhl Quemener.
47:20'
Jordan Perret obral Rusy o puk v jejich útočném pásmu a ještě si vyměnil kotouč se spoluhráčem, díky čemuž se dostal po pravé straně za obránce, ale musel rychle zakončovat. Jeho střelu zápěstím kryje ve výstroji Košečkin.
46:13'
Grigorenkův pokus od levého mantinelu v klidu kryje v lapačce Quemener.
45:55'
Šalunov měl další šanci sborné, když se jednoduše dostal do útočného pásma a poté vypálil, Quemener zasáhl maskou.
45:35'
Hugo Gallet se snažil odpovědět, ale akce Francie rozhodně nejsou tak nebezpečné jako ty ruské. Pokus francouzského beka od modré Košečkin bez problémů ukryl v lapačce.
44:50'
Rusko právě vstřelilo branku!
Tak i druhá přesilovka sborné je využita a to už je demolice! Pavel Dacjuk přihrávkou přes pásmo našel na pravém kruhu MAXIMA ŠALUNOVA, jenž si rychle zpracoval kotouč a následně vypálil nechytatelně do levého horního rohu! Asistence: Pavel Dacjuk, Dinar Chafizullin.
44:05'
Šalunov vypálil bez přípravy z pravé strany, Quemener betony vyrazil a obránci poté ze vzduchu odpálil puk do bezpečí.
43:51'
Vyloučení v týmu Francie (Sacha Treille – 2 min., vysoká hůl).
42:36'
Rusko právě vstřelilo branku!
A už je to 5:0! ALEXANDR BARABANOV si najížděl do předbrankového prostoru z pravé strany, bekhendem hledal spoluhráče, ale otáčející obránce Antonin Manavian si bruslí nešťastně srazil kotouč do sítě. Ani štěstí dnes Francouzům nepřeje. Asistence: Bogdan Kiselevič, Ilja Kablukov.
41:55'
Pokus Grigorenka znovu vyráží Quemener, na druhé straně musel být pozorný Košečkin, který vyrážel pokus Fleuryho a následně Da Costy.
40:54'
Nestěrov se jednoduše dostal před branku z pravé strany, francouzská obrana spala, ale Quemener připisuje další skvělý zákrok betonem. Brankářská dvojka se zahřívá velmi rychle.
40:18'
Gavrikov byl volný na modré čáře a vypálil ostře z první, střídající Quemeer chytá.
40:01'
Střídání v týmu Francie: ze hřiště odchází Florian Hardy, přichází Ronan Quemener.
40:01'
Začala třetí třetina.
Další třetina začne přibližně v 17:52.
Ve druhé periodě se obrázek hry změnil jen lehce. Francouzi se sice do hry dostali více, ale jejich akce skončily jen střelami mimo, případně si dokázal poradit Košečkin. Sborná již nebyla tak aktivní jako v první třetině, ale přesto dominovala a vypracovala si šance. Nakonec se prosadila po chybě Francie v rozehrávce, zmatků využil Dacjuk, který posunul kotouč na volného Kaprizova, jenž se nemýlil. Rusko tak vede před poslední části nad Francií jasně 4:0 a kráčí ke třem bodům.

Střely na branku ve druhé třetině (celkem):
Rusko – 5 (20)
Francie – 2 (8)
40:00'
Druhá třetina skončila.
39:40'
Zajcev čistým zákrokem obral o kotouč Guttiga a Francouzi se nestihli vrátit, najednou jeli Kaprizov s Dadonovem sami na jediného obránce, první jmenovaný dlouho avizoval pas a nakonec také přihrál, Dadonov však v poslední velké šanci druhé části promáchl!
39:05'
Francouzi se z dalšího tlaku dostávají jen za cenu zakázaného uvolnění.
38:43'
Mamin číhal na přihrávku zpoza mantinelu, ale kotouč nakonec těsně minul jeho hůl.
37:59'
Rusko právě vstřelilo branku!
Nyní byl vidět jasný rozdíl mezi oběma týmy. Zatímco Francouzi se nemohli prokousat z obranného pásma a nakonec o puk přišli, Rusko se jednou přihrávkou a rychlou střelou snadno prosazuje. Zajcev udržel pásmo, Dacjuk viděl zapomenutého KIRILLA KAPRIZOVA, jenž propálil Hardyho mezi betony a zaznamenává třetí bod v zápase. Asistence: Pavel Dacjuk, Nikita Zajcev.
37:30'
Klička na modré čáře nikdy nefunguje. To se teď potvrdilo Arťomu Michejevovi, jehož otočka na modré skončila pochopitelně ofsajdem.
36:31'
Rozehrávka sborné nebyla přesná, zakázané uvolnění a vhazuje se po pravici Košečkina.
36:23'
Fleury se snažil prokličkovat mezi obránci, ale zastavil ho ofsajd.
35:22'
První útočná formace Ruska si vypracovala další tutovku! Pas Dacjuka našel přesně hokejku Dadonova, který se snažil zakončit do horní části branky, ale Hardy dokázal zasáhnout.
34:28'
Hraje se ze strany na stranu, ale nyní k vidění žádné střely nejsou. Francouzi se snaží proniknout přes připravenou obranu, ale to se jim nedaří. Na druhé straně se snaží hodně kličkovat Rusové, ale obránci ze země galského kohouta si nyní počínají pozorně.
33:23'
Damien Raux vypálil ostře hned po vyhraném buly, pořádně se opřel do kotouče a Košečkin vytěsnil jeho dělovku těsně mimo, možná mu pomohla i branková konstrukce!
33:18'
Stéphane Da Costa vypálil z otočky, Košečkin toho moc neviděl, ale přesto dokázal vyrazit. K bližší tyči s ještě snažil protlačil puk dorážející Claireaux, neuspěl.
32:51'
Jakovlev nedokázal prostrčit puk na spoluhráče a další akce Rusů tím skončila.
31:58'
Francouzi zapomněli na Kaprizova, jehož našel zkušený Pavel Dacjuk, ale ruský útočník s číslem 7 nedokázal kotouč zpracovat a pořádně nevystřelil.
31:10'
Sborná hraje v plném počtu, přečkala i druhé oslabení.
30:39'
Francie dlouho kombinovala v útočném pásmu, ale nakonec z toho žádná velká šance nebyla, Košečkin si totiž dokázal pohlídat bližší tyč a Stéphane Da Costa ho neměl šanci překonat. Rusko následně vyhodilo kotouč do bezpečí.
29:40'
Dvakrát během krátkého času se sborná dokázala osvobodit, nyní se dokonce pokouší ohrozit Hardyho.
29:10'
Vyloučení v týmu Rusko (Bogdan Kiselevič – 2 min., zdržování hry / vystřelení nebo vyhození puku mimo).
28:59'
Šalunov hledal před brankou Andronova, nepřihrál přesně a vyhnal Rusy z pásma.
28:24'
Barabanovu přihrávku Francouzi zachytili, ale znovu jen vyhodili kotouč z pásma, nyní alespoň ne na icing.
27:58'
Bekhendová rozehrávka Janila dolétla pouze na zakázané uvolnění.
27:41'
Francouzi se ubránili následnému tlaku, následuje přestávka na čištění ledu.
27:15'
Rychlá kombinace sborné a mohlo to být 4:0! Na levé straně zůstal osamocený Bučněvič, který ještě objel Hardyho a snažil se zakončit, nějakým záhadným způsobem však nakonec kotouč v brance neskončil!
26:27'
Andronov byl o puk připraven na hraně pravidel, ale Rusové se kotouče rychle zmocnili a šanci si vypracoval Mamin, z pravého kruhu však minul branku.
25:56'
Francouzi se ve druhé periodě osmělili, to asi souvisí i s tím, že Rusko už nehraje (zřejmě) na plná plyn. Nyní je však sborná na kotouči v útočném pásmu.
24:52'
Největší šance Francouzů má zatím Jonathan Jamil! Obdržel pas od zadního mantinelu od pardubického Sachy Treille, ale i tentokrát ho zdradila přesnost, přízemní pokus končí těsně vedle levé tyčky.
24:08'
Chafizullin obral pronikajícího Fleuryho a na druhou stranu zamířil Bučněvič, objel branku a vrátil kotouč do ohně, od bruslí obránců skončil puk těsně mimo.
23:25'
Perret obdržel pas do jízdy, puk si zpracoval bruslí, ale nakonec o něj byl obrán vracejícím se ruským bekem.
23:04'
Ritz udržel puk v útočném pásmu, ale jeho pokus z otočky prosvištěl kolem pravé tyče.
22:35'
Francie si vytvořila menší tlak a Damien Fleury nahazoval puk od modré čáry, sražený kotouč skončil jen v ochranné síti.
21:59'
Přihrávka na Michejeva před branku byla jen o kousek nepřesná. Úvod druhé části je poměrně rozháraný a ani jeden z týmů zatím nedominuje.
21:10'
Sacha Treille nezachytil přihrávku do jízdy, píská se zakázané uvolnění Francouzů.
20:38'
Mamin se elegantní, možná i trochu nechtěnou otočku zbavil obránce, ale z akce sborné nakonec nic nebylo, Francouzi se stihli vrátit. Na druhou stranu zamířil Leclerc, ale z pravého kruhu přestřelil.
20:09'
Rusové vyhráli buly i na začátku druhé části, v přechodu do útoku je však zastavil ofsajd.
20:01'
Začala druhá třetina.
Další třetina začne přibližně v 17:05.
První perioda je u konce a Rusko jasně potvrzuje roli velkého favorita. Do Francie se pustilo se silou medvěda. Od začátku sborná dominovala a prosadila se po krásných kombinacích. Skóre otevřel po výtečné akci Dadonova Kirill Kaprizov, následně Rusové využili i možnost početní výhody, když pokus Grigorenka dorazil Bučněvič, a nakonec se prosadil i Jevgenij Dadonov, když ho mezi kruhy našel Kaprizov. První ruská formace se podepsala pod dvěma brankami a měla i další šance. Ty sice nevyužila, ale ani to nemusí hráče v červeném mrzet, jelikož díky třem trefám za necelé čtyři minuty vedou 3:0.

Střely na branku v první třetině:
Rusko – 15
Francie – 6
20:00'
První třetina skončila.
19:40'
Ale Teddy Da Costa o puk přišel a málem toho využil Bučněvič, který ještě hledal najíždějícího Anisimova, puk na něj neprošel.
19:00'
Teddy Da Costa málem z úhlu překvapil Košečkina, ale puk nakonec skončil těsně mimo. Francie začíná poslední minutu v útoku.
18:01'
Dacjuk viděl najíždějícího Kaprizova, který ve velké šanci jen těsně přestřelil! První ruská formace opravdu ukazuje, že patří ke špičce na světovém šampionátu. Vidět je zatím nejvíce. Nyní však Kaprizov minul.
17:28'
Rusko v plném počtu, oslabení přečkalo bez potíží, Košečkin si připsal jediný zásah.
17:03'
Texier se neúspěšně probíjel před branku, na druhou stranu díky tomu mohl vyrazit Barabanov, nakonec se dostal i k zakončení, Hardy si poradil a vyráží.
16:12'
Kévin Hecquefeuille vypálil od modré z levé strany, Košečkin puk dokázal udržet a nepustil k dorážce čihajícího Sachu Treille.
15:53'
Další vyhození Ruska končí na střídačce Francie. Vhazovat se bude po levici Košečkina
15:34'
Rusové hned po buly vyhazují přes všechny čáry.
15:28'
Vyloučení v týmu Rusko (Pavel Dacjuk – 2 min., hákování). V souboji kapitánů si zkušený Dacjuk pomohl holí, lehce zahákoval Stéphana Da Costu.
14:58'
Mamin vyzkoušel Hardyho, ale ten jeho přízemní pokus dokázal betonem vyrazit.
14:33'
Perret to zkusil bekhendem z pravé strany, ale z úhlu branku minul. Rusko po vstřelených brankách trochu polevilo.
14:15'
Šalunov bruslil za dlouhou přihrávkou, ale u kotouče nebyl první, píská se zakázané uvolnění sborné.
13:48'
Texierův pokus z otočky skončil mim branku, Francie se ještě snažila udržet pásmo, povedlo se jí to jen na okamžik.
13:10'
Treille dostal přihrávku mezi obránce, ale z úhlu se neodvážil vypálit, ještě hledal Teddyho Da Costu před brankou, toho si však Rusové pokryli.
12:37'
Chakiachvili dobře zasáhl v obraně a zastavil rozvíjející se šanci sborné.
12:12'
Damien Fleury vypálil z levého kruhu těsně nad branku. Francie poprvé pořádně v útočném pásmu, ale schází ji přesnost. Následuje komerční přestávka.
11:44'
Pokus Janila z levé strany skončil těsně vedle pravé tyče! I Francouzi vystrkují růžky.
10:59'
Sborná si dělá, co chce, a puk byl opět nebezpečně blízko brankové čáře. Hardy ale tentokrát neinkasoval.
10:22'
Rusko právě vstřelilo branku!
Další pěkná kombinace Rusů a je to rychle 3:0! Kaprizov obdržel přihrávku od Chafizullina před branku, ale ještě viděl lépe postaveného JEVGENIJE DADONOVA, který vypálil do protipohybu bezmocného Hardyho. Asistence: Kirill Kaprizov, Dinar Chafizullin.
09:48'
Dadonov se přiřítil do pásma, ale svým pokusem z mezikruží tentokrát Hardyho nepřekonal.
09:18'
Janil vypálil od modré čáry, Košečkin sice zasahovat nemusel, ale puk se zvláštně odrazil od zadního mantinelu tak, že si ho málem ruský gólman srazil do sítě.
08:18'
Rusko právě vstřelilo branku!
Rychle využitá přesilovka a sborná už vede o dvě branky! Grigorenko využil prostoru na pravém kruhu, neváhal se střelou, Hardy jen vyrazil puk do strany, kde stál naprosto zapomenutý PAVEL BUČNĚVIČ, jenž už měl jednoduchou práci a doklepl kotouč do branky. Asistence: Michail Grigorenko, Nikita Nestěrov.
07:47'
Vyloučení v týmu Francie (Damien Raux – 2 min., podražení).
07:08'
Rusko právě vstřelilo branku!
To byla akce! Sborná jde po zásluze do vedení. První lajna uzamkla Francouze v pásmu, Dadonov jednoduše proklouzal obranou, ještě našel mezi kruhy volného KIRILLA KAPRIZOVA, jenž zamířil přesně, do horní části branky. Asistence: Jevgenij Dadonov, Nikita Zajcev.
06:35'
Šalunov obkroužil branku a z otočky od mantinelu vypálil. Hardy dobře viděl, a tak mu nečinilo problém zasáhnout lapačkou. Přerušená hra, přestávka na čištění ledu.
05:55'
Anisimov zastaven při průniku do pásma, lehce mu vadil i čárový sudí. Ovšem sborná je opět rychle na kotouči a snaží se vymyslet šanci.
05:28'
Claireaux chtěl protečovat kotouč do útočného pásma, ale to se mu nepovedlo, puk nasměroval jen na ruskou střídačku.
04:31'
Kisilevič vystihl rozehrávku a zjevil se ve veliké šanci, jeho přízemní pokus z hranice pravého kruhu ale ramenem vytěsnil mimo Hardy!
03:58'
Šalunův pokus z pravého kruhu končí nad brankou, Francouzi se poté dokázali opět jen osvobodit.
03:30'
Sborná ve velikém tlaku, další tutovku pokryl Hardy, jenž si připsal zákrok i proti nahození Gavrikova, následně už se Francie osvobodila.
03:09'
Anisimov se zmocnil kotouče mezi kruhy, jeho tečovaný pokus skončil těsně mimo!
02:46'
Bučněvič zkusil pozornost Hardyho, když nahazoval kotouč na branku z levé strany z úhlu, francouzský brankář kryje.
02:25'
Kablukov vypálil od modré čáry, kotouč skončil sražen v ochranné síti a vhazuje se před Hardym.
02:14'
Kaprizov hledal najíždějícího Dacjuka zadovkou, ta však neprošla.
01:37'
Texier objel branku a vypálil, jeho zakončení srazila obrana nad svatyni Košečkina.
01:11'
Hardy připisuje první zákrok po pokusu Grigorenka od pravého mantinelu, žádná větší práce pro francouzského gólmana.
00:46'
Guttig nepřešel po levé straně, Rusové si pokryli i následnou akci Francie.
00:25'
Rozehrávka Ruska od vlastní modré čáry nenašla nikoho v červeném, zakázané uvolnění.
00:14'
Sborná se rychle dostala do útoku, ale dlouho tam nepobyla.
00:02'
Mistrovství světa v Dánsku je odstartováno! Historicky první buly v Royal Aréně vyhráli Rusové.
00:01'
Utkání právě začalo.
"Domácí" Rusko hraje v červených dresech, Francie v bílých.
Ihned následuje tým Francie. V hledišti mají převahu fanoušci sborné.
Jako první přijíždí na led tým Ruska.
Stadionem zazněla hymna šampionátu Heroes, Royal Arena se pomalu plní, ale návštěvnost rozhodně neuchvacuje. Lepší atmosféru rozhodně můžeme očekávat večer, kdy blízké Švédsko vyzve Bělorusko. Vždyť také v hledišti už lze vidět několik desítek dresů Tre kronor.
Úvodní sestavy:

Rusko: Košečkin (Šesťorkin) – Gavrikov, Kiselevič, Nestěrov, N. Zajcev, J. Jakovlev, Trjamkin, Chafizullin (C) – Kaprizov (A), Dacjuk, Dadonov – Grigorenko, Anisimov, Bučněvič (A) – Mamin, Andronov, Šalunov – Barabanov, Kablukov, A. Michejev.

Francie: Hardy (Quemener) – Chakiachvili, Manavian, Gallet, Hecquefeuille (A), Raux, Janil, Thiry – Claireaux, S. Da Costa (C), Fleury (A) – Treille, Guttig, T. Da Costa – Lamperier, Texier, Rech – Douay, Leclerc, Ritz – Perret.

Rozhodčí: Hribik, Sjöqvist – Ševčík, Suominen.
Zajímavosti:
Hrát se bude ve zbrusu nové Royal Aréně s kapacitou 12 500 míst. Dostavěna byla v roce 2016 a otevřel ji koncert skupiny Metallica. Zatím se v ní nehrál jediný hokejový zápas, souboj mezi Ruskem a Francií bude premiérou.

V tomto utkání nechybí československé zastoupení. Jako hlavní sudí se totiž představí Čech Jan Hribik, kterého doplní Mikael Sjöqvist ze Švédska. Na čarách se poté objeví Slovák Peter Ševčík a Fin Sakari Suominen.
Favorit je jasný, sborná na úvod nechce připustit žádné komplikace a touží po plném bodovém zisku. Francie může jen překvapit, ale už se jí to i povedlo! Na mistrovství sveta v roce 2013 totiž Rusy porazila naprosto nečekaně 2:1. Naposledy se tito soupeři potkali o rok později v Minsku, kde tentokrát sborná ve čtvrtfinále vyhrála jasně 3:0. Bude úvodní duel kodaňské skupiny jednoznačný, nebo outsider bude kousat?
Závěrečná příprava obou celků na šampionát:
29.4. Rusko – Česko 4:2
28.4. Švédsko – Rusko 3:1
26.4. Finsko – Rusko 3:2náj.
22.4. Česko – Rusko 2:1
21.4. Rusko – Finsko 1:2
19.4. Rusko – Švédsko 1:2

28.4. Slovensko – Francie 2:3
27.4. Slovensko – Francie 4:0
21.4. Německo – Francie 2:1pr.
19.4. Německo – Francie 7:1
14.4. Francie – Česko 2:6
13.4. Francie – Česko 2:5
7.4. Francie – Dánsko 4:0
6.4. Francie – Dánsko 4:2
Konečná nominace obou týmů

RUSKO

Brankáři: Vasilij Košečkin (Magnitogorsk/KHL), Ilja Sorokin (CSKA Moskva/KHL), Igor Šesťorkin (Petrohrad/KHL)

Obránci: Dinar Chafizulin, Vladislav Gavrikov, Jegor Jakovlev (všichni Petrohrad/KHL) Bogdan Kisilevič, Nikita Něsterov (oba CSKA Moskva/KHL), Alexej Bereglazov (Magnitogorsk/KHL), Nikita Trjamkin (Jekatěrinburg/KHL), Nikita Zajcev (Toronto/NHL)

Útočníci: Sergej Andronov, Michail Grigorenko, Maxim Šalunov, Kirill Kaprizov (všichni CSKA Moskva/KHL), Pavel Dacjuk, Nikita Gusev, Alexander Barabanov, Ilja Kablukov (všichni Petrohrad/KHL), Alexej Byvalcev (Chabarovsk/KHL), Arťom Michejev (Omsk/KHL), Jevgenij Dadonov, Maxim Mamin (oba Florida/NHL), Arťom Anisimov (Chicago/NHL), Pavel Bučněvič (New York Rangers/NHL), Nikita Šošnikov (St. Louis/NHL)


FRANCIE

Brankáři: Ronan Quemener (Bordeaux/Francie), Florian Hardy (Angers/Francie), Sebastian Ylönen (Lukko/Finsko)

Obránci: Yohann Auvitu (Edmonton/NHL), Antonin Manavian (Fehérvar/EBEL), Florian Chakiachvili (Rouen/Francie), Nicolas Besch, Jonathan Janil (oba Bordeaux/Francie), Hugo Gallet (Turku U20/Finská jun.), Kevin Hecquefeuille (Pantern/2. Švédská liga), Damien Raux (Gap/Francie), Thomas Thiry (Zug/Švýcarsko)

Útočníci: Jordann Perret, Sacha Treille (oba Pardubice/ELH), Stéphane Da Costa, Floran Douay (Ženeva/Švýcarsko), Teddy Da Costa (Krakov/Polsko), Damien Fleury, Anthony Rech (oba Schwenninger/Německo), Valentin Claireaux (Lukko/Finsko), Maurin Bouvet (Gap/Francie), Alexandre Texier (KalPa/Finsko), Anthony Guttig, Loïc Lampérier, Nicolas Ritz (všichni Rouen/Francie), Guillaume Leclerc (Grenoble/Francie)
Rusko
Sborná si z posledních čtyřech šampionátů odvezla cenný kov, zlato to však bylo jen jednou, a to v Minsku 2014. Letos výběr nejlepších ruských hráčů z KHL a NHL chce zaútočit na zlato, patří mezi hlavní favority společně se Švédskem a Kanadou. Tým Olympijských sportovců z Ruska opanoval turnaj v Pjongčangu, když přešel ve vyřazovacích bojích přes Norsko, Česko a ve finále udolal 4:3 v prodloužení překvapení z Německa. Hned čtrnáct jmen z úspěšného olympijského turnaje se představí i na šampionátu v Kodani.

Ruský tým po olympiádě obměnil trenéra. Olega Znaroka, jenž odstoupil kvůli psychickému vyčerpání, vystřídal asistent Ilja Vorobjov. Ten se může spolehnout na šestici hráčů z NHL, ostatní hráči jsou nominováni z domácí KHL, většinou z velkoklubů CSKA Moskva a Petrohradu. V brankovišti se sborná spoléhá na dvojici Vasilij Košečkin (35 let) a Ilja Sorokin (22 let). V sezóně měli oba gólmani naprosto stejná čísla úspěšnosti zákroků (93,1 %), playoff se ale vydařilo lépe Sorokinovi, a to jak v číslech, tak v týmovém úspěchu, jelikož CSKA padlo až ve finále s Kazaní. V obraně se vyjímá jména Nikity Zajceva, jediného beka sborné z NHL. Ten hájí dres Toronta. Loni se mu sezóna vydařila lépe (36 bodů), letos jich nasbíral jen devět, přesto by však měl patřit mezi hlavní obranné kameny Rusů. V útoku se to hemží hvězdami. Už útočníci CSKA jako Pavel Dacjuk, který oblékal dres Detroitu dlouhých čtrnáct sezón, nebo Nikita Gusev, jenž letos přesáhl hranici jednoho bodu na zápas, mohou být velkými tahouny, ale zářit rovněž mohou hráči z NHL, jako například floridští Jevgenij Dadonov nebo mladý Maxim Mamin, případně Arťom Anisimov z Chicaga.

Rusko patří mezi favority, příprava se mu však nepovedla. Na českých hokejových hrách sborná nezískala ani bod, ve Švédsku porazila akorát českou reprezentaci.
Francie
Postupnými kroky se země galského kohouta prokousala do elitní skupiny mistrovství světa a drží se v ní už jedenáctým rokem. Pouze jednou od postupu se ale prokousala mezi nejlepší osmičku, došlo k tomu na MS 2014 v Bělorusku. Francie se však zvedá, což dokázala na posledním, domácím mistrovství světa. V Paříži šokovala Finy, porazila i Švýcary, Bělorusy a Slovince, ale nakonec k postupu scházel jediný bodík. Na Olympijských hrách v Pjongčangu Francouzi chyběli, proto budou mít nyní ještě větší motivaci se ukázat.

Svěřenci trenéra Hendersona budou bojovat o čtvrté postupové místo, na první tři si brousí zuby zejména Rusko, Švédsko i česká reprezentace, o to poslední se nejspíše poperou Švýcaři, Slováci právě Francie, překvapit se pokusí Bělorusko. Jasným tahounem týmu bude osmadvacetiletý bek Yohann Auvitu, jediný zástupce tohoto celku, jenž hraje NHL, oblékal dres Edmontonu, o rok dříve New Yersey, letos za 33 zápasů nasbíral devět bodů. Dalším tahounem, tentokrát v ofenzivě, bude rovněž 28letý Stéphane Da Costa, již zkušený borec odehrál tři sezóny v Ottawě a AHL, poté hrál KHL za CSKA Moskva, letos odehrál sezónu ve švýcarské lize za Ženevu. V Kodani se potká i se svým bratrem Teddym Da Costou, jenž hraje za polský Krakov. V brance se Francouzi budou spoléhat na trojici gólmanů z domácí ligy, jedničkou může být zkušený Florian Hardy, pro něhož je to už sedmé mistrovství světa v řadě. Třiatřicetiletý brankář si zachytal v německé lize, v mezinárodní EBEL, ale letos oblékal dres Angers hrající nejvyšší francouzskou soutěž. Pro českého fanouška jsou zajímavá další dvě jména, Jordann Perret a Sacha Treille totiž oblékají dres východočeských Pardubic. Oba dva odehráli v barvách Dynama první sezónu, avšak Treille již dříve nastupoval za Kladno nebo Spartu. V letošní sezóně třicetiletý Sacha Treille zaznamenal v sezóně osmnáct branek, ke kterým přidal osm nahrávek, o 7 let mladší Perret nasbíral dvacet bodů za šest gólů a čtrnáct asistencí. Francie se naopak bude muset obejít bez Antoina Roussela z Dallasu, který tentokrát na mistrovství světa nepřijede, a také bez Pierreho-Édouarda Bellemara, jenž hraje playoff za Vegas Golden Knights.

V dubnu se Francie v rámci přípravy dvakrát v krátkém sledu střetla i s českým výběrem. V obou případech se dostala do překvapivého vedení 2:0, ale ani jednou ho neudržela. Naopak v prvním duelu prohrála 2:5, ve druhém dokonce 2:6. V přípravě země galského kohouta zaznamenala tři výhry a pět proher, z toho jednu v prodloužení.
Z Kodaně přeji krásné páteční odpoledne! Právě dnes 4.5. startuje Mistrovství světa v ledním hokeji 2018! Zatímco Herning uvidí v prvním duelu pikantní souboj USA x Kanada, kodaňskou skupinu odšpuntuje zápas mezi favorizovaným Ruskem a Francií. Utkáním vás provede Matěj Vybíral, příjemnou zábavu.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:15.
Play off
Články odjinud