MS v hokeji -  ONLINE PŘENOS -  Finsko : Kanada - 29. května 2022   19:20

Ukončeno
Finsko
Finsko
44:13' Granlund (Heiskanen, Lehtonen) • 45:57' Granlund (Lehtonen, Hartikainen) • 54:04' Armia (Lammikko) • 66:42' Manninen (Granlund, Heiskanen)
4:3
(0:0, 0:1, 3:2 - 1:0)
Kanada
Kanada
24:00' Cozens  (Barzal, Severson) • 57:48' Whitecloud  (Barzal, Anderson) • 58:36' Comtois  (Barzal, Batherson)
Finsko
Sestavy:
Olkinuora (Säteri) – Hietanen, Lehtonen, Pokka, Heiskanen, Vatanen, Friman, Ohtamaa, Lindell – Hartikainen, Manninen, Granlund (A) – Sallinen, Filppula (C), Rajala – Armia, Lammikko, Pesonen – Anttila (A), Björninen, Mäenalanen.
Rozhodčí
Nord, Öhlund (oba SWE) – Briganti (USA), Synek (SVK)
Nokia Arena, Tampere
11 487 diváků
Kanada
Sestavy:
Driedger (45. Tomkins) – Graves, Chabot (C), Severson (A), Sanheim, Whitecloud, Holden, Mayo – Batherson, Dubois, Cozens – Anderson, Barzal, Sillinger – Roy, Lowry (A), Comtois – Gregor, Mercer, Johnson – Geekie.
Přenos se aktualizuje automaticky

Definitivní tečku za mistrovstvím světa děláme i my. Děkujeme za to, že jste sledovali naše přenosy a doufáme, že jsme vám zápasy přiblížili tak, jako byste byli přímo na stadionech. Za celý tým onlajnů se s vámi loučíme a přejeme dobrou noc!
Poslední tečku za tímto světovým šampionátem udělal Valtteri Filppula, který převzal pohár pro mistry světa. Finské publikum se tak znovu raduje a v Tampere jej čeká dlouhá noc!
Trofej pro mistra světa se nikam stěhovat nemusí, zůstává doma! Finové v nervy drásajícím finále porazili Kanadu 4:3 po prodloužení.

Lépe začala Kanada, jež se v průběhu druhé třetiny dostala do vedení, ale domácí ve třetí třetině nejenže otočili, ale dokonce odskočili do dvoubrankového náskoku. Rozhodnuto? Omyl. Kanada zabrala a v posledních třech minutách základní hrací doby vrátila stav do vyrovnané podoby.

Parádní obrat ovšem Kanaďané nedokonali. Po faulu jejich kapitána Thomase Chabota z 66. minuty hrálo Finsko přesilovku 4 na 3 a časomíra se zastavila na čase 66:42, to když Sakari Manninen ránou z první propálil k levé tyčce se marně přesunujícího Matta Tomkinse.
Hráči obou reprezentací si sportovně podali ruce a na řadu přichází předání zlatých medailí, které zůstanou v domácím Finsku. Mužstvo ze severu Evropy těžko hledalo soupeře a znovu tak usedá na hokejový trůn!

Tampere se může těšit i na další mistrovství světa, které bude hostit společně s lotyšskou Rigou. Ovšem finále turnaje uvidí znovu finské publikum!
Vše už je přichystáno k tomu, aby kanadští hráči převzali stříbrné medaile z rukou Petra Břízy a Luca Tardifa.

Javorové listy jsou sice zklamané, ovšem rozhodně se nemají za co stydět a šampionát končí na krásném druhém místě. Třeba to zámořští hráči ocení za pár dní, kdy je přejde prvotní zklamání!
Nejužitečnějším hráčem na šampionátu je Jussi Olkinuora z Finska!
Pro ocenění si přijíždí čtveřice rozhodčích. Jako hlavní utkání řídila dvojice Nord, Öhlund ze Švédska, jako čároví se do finále zapojil slovenský rozhodčí Synek a Američan Briganti.
Nejlepší hráči zápasu: Mikael Granlund – Mathew Barzal
All stars tým turnaje dle médií:

Jussi Olkinuora – Mikko Lehtonen (oba Finsko), Seth Jones (USA) – Pierre-Luc Dubois (Kanada), Roman Červenka (Česko), Sakari Manninen (Finsko).
Nejlepší hráči turnaje na svých postech:

Gólman: Jussi Olkinuora

Obránce: Mikko Lehtonen

Útočník: Roman Červenka
Finská radost propukla v Nokia Aréně po tom, co se mezi střelce zapsal Sakari Manninen. Zatímco se na ledové ploše připravuje ceremoniál pro předání medailí, tak Suomi slaví s trenéry. Naopak kanadští hráči jsou hodně opařeni!
Konec zápasu.
66:42'
Finsko právě vstřelilo branku!
Je hotovo, zlato mají domácí Finové! Mikael Granlund v levém kruhu zachoval chladnou hlavu a posunul kotouč do pravého na SAKARIHO MANNINENA. Po jeho ráně z první Nokia Arena málem explodovala nadšením, protože Matt Tomkins se k levé tyči přemístit nestihl! Asistence: Mikael Granlund a Miro Heiskanen.
66:19'
Ryan Graves lehce tečoval nahrávku na Sakariho Manninena. Ten přesto zkusil vystřelit, ale kotouč netrefil dobře a Matt Tomkins zasahovat nemusel.
65:53'
Nejprve si Mikael Granlund vyměnil pozici s obráncem a následně přihrával na levou stranu. Zakončením pod horní tyčku se prezentoval Sakari Manninen, avšak brankářova lapačka byla připravena zasáhnout.
65:36'
Finové mají velkou příležitost urvat pro sebe zlato. Thomas Chabot zprvu tlačil na Hannese Björninena povoleným způsobem, ale nakonec jej nešťastně zahákoval. Doplatí hráči ze zámoří na faul svého kapitána?
65:29'
Hannes Björninen musel odcouvat do středního pásma, ovšem Thomas Chabot jej poslal k ledu. Finsko dostává od rozhodčích ponechanou výhodu!
64:44'
Nejdřív to vypadalo na finské přečíslení tří proti dvěma, ale Josh Anderson se skvěle vrátil. Miro Heiskanen proto neriskoval a vrátil se do středního pásma.
64:17'
Na levém křídle nabral obrovskou rychlost Miro Heiskanen, který se snažil obkroužit branku. Zatímco Matt Tomkins přesun nestíhal, tak Thomas Chabot černou gumu zastavil.
64:00'
Vzájemná výměna puku mezi Mikaelem Granlundem a Sakarim Manninenem nevyšla, zpětný pas na prvního jmenovaného skončil v rohu kluziště.
63:36'
Sakari Manninen odjel z útočného pásma až ke svojí brance a znovu se čeká, až unavení hráči přeskočí mantinel a vystřídají.
63:17'
Po levém mantinelu nabral vysokou rychlost Toni Rajala. Pak se vydal křížem a skončil v pravém kruhu, ránu na zadní tyč vytěsnil Matt Tomkins pravým ramenem!
62:36'
Thomas Chabot se s kotoučem schoval za vlastní branku a čeká až mu spoluhráči vystřídají. Hraje se opravdu ve vysokém tempu, ale je vidět, že nikdo nechce chybovat – daň je totiž příliš drahá!
62:23'
Saku Mäenalanen přenechal kus černé gumy Miru Heiskanenovi, jenž si protáhl kličku do pravého křídla až příliš. Využil toho pozorný Thomas Chabot.
62:12'
Před Mikkem Lehtonenem obránci Kanady ustupovali, a tak v pohodě vjel do útočného pásma. Zakončení z levého kruhu pro vhazování vyrazil Matt Tomkins do ochranné sítě.
62:01'
Marku Anttilovi utekl kotouč a Hannes Björninen ho znovu zastihl až ve středním pásmu. Prodloužení se hraje v rychlém tempu, zároveň se však oba celky snaží vyvarovat osudovým chybám.
61:45'
Hannes Björninen zkoušel štěstí po mantinelu. Jeho pouť skončila za kanadskou bránou, nahrávku z bekhendu zvedl Travis Sanheim do ochranné sítě.
61:28'
U hrazení v útočném pásmu prohrál souboj Mathew Barzal, a tak na druhou stranu odjel Esa Lindell, jehož dojížděli kanadští obránci. Ovšem zakončení z kruhu pro vhazování bylo nepřesné.
61:06'
Mathew Barzal nabral velkou rychlost jako vítr se prohnal kolem Samiho Vatanena, zakončení však poslal jen do boční sítě!
60:33'
Kanada získala útočné pásmo, ale rychle ho zase ztratila. Pierre-Luc Dubois pod tlakem protihráče raději zacouval zpět do střední třetiny.
60:15'
Nekonečné prodloužení se hraje ve třech, a tak nemusí trvat moc dlouho. Která reprezentace si po zápase navlékne zlaté medaile?
60:01'
Začalo prodloužení.
Další třetina začne přibližně v 21:55.
Dnešní utkání sleduje 11 487 diváků.
Střetnutí mezi Finskem a Kanadou se hraje na nekonečné prodloužení, tedy do doby, dokud jedna z reprezentací nevstřelí zlatou branku!
Základní hrací doba nerozhodla, finálové klání mezi Finskem a Kanadou míří do prodloužení! Finský obrat nejprve dokonal dvěma góly Mikael Granlund, načež Suomi poslal do dvoubrankového náskoku Joel Armia. Kanaďané se ovšem nevzdali a s blížícím se koncem třetí části srovnali dvěma slepenými góly. Na 2:3 snížil Zach Whitecloud a vyrovnal Maxime Comtois, oba góly padly už při kanadské hře bez gólmana.

Kromě gólů se udály i jiné zajímavé situace. Například, když byl ve 45. minutě vyloučen Cole Sillinger za vysokou hůl, kterou se přitom trefil Miro Heiskanen sám a Finové následně přesilovku 5 na 3 využili. Také se po prvním inkasovaném gólu zranil Chris Driedger, jehož musel nahradit nepřipravený Matt Tomkins a nevede si vůbec zle, s inkasovanými góly nemohl dělat vůbec nic, naopak předvedl několik velmi dobrých zákroků.
Střely na branku po 3. třetině: 26:22.
60:00'
Třetí třetina skončila.
59:44'
Drake Batherson po mantinelu prodloužil puk na Dylana Cozense. Ten svedl rychlostní souboj s Villem Pokkou, vyšel z něj jako poražený.
58:52'
Na pravém křídle se objevil urostlý Marko Anttila, jehož pokus kousek nad ledem mířil k zadní tyči. Ovšem Matt Tomkins vykopl beton, jímž černou gumu vyrazil k hrazení.
58:36'
Kanada právě vstřelila branku!
Neskutečné, Kanada opravdu vyrovnává a finálové střetnutí je znovu vyrovnané! Mathew Barzal zapisuje třetí asistenci. Skvěle našel v předbrankovém prostoru MAXIMEA COMTOISE, jenž zvedl puk nad pravé rameno gólmana. Asistence: Mathew Barzal a Drake Batherson.
58:00'
Kanadský gólman Matt Tomkins v bráně dlouho nepobyl, už je zase na střídačce! A hráči ze zámoří mají pod kontrolou útočné pásmo.
57:48'
Matt Tomkins se po vstřelené brance vrací zpátky do branky, brzy ale můžeme očekávat jeho další odjezd na střídačku.
57:48'
Gól platí, Kanada je na dostřel! Podaří se po parádním čtvrtfinálovém obratu stáhnout manko i proti Finsku, které v sobě navíc nese křivdu v podobě bezdůvodně vyloučeného Sillingera? To napoví následující vteřiny!
57:48'
Kanada právě vstřelila branku!
Hra bez gólmana přinesla kýžený efekt, Kanada snižuje! Mathew Barzal neváhal a posunul kus černé gumy do pravého kruhu na Zacha Whiteclouda, jehož dělovka z voleje na zadní tyč skončila mimo dosah Olkinuorovy vyrážečky. Asistence: Mathew Barzal a Josh Anderson.
57:48'
Branka Kanady zatím neplatí, ovšem rozhodčí se ještě půjdou podívat na záznam hry. Odvolají důležitou trefu javorových listů? Nebo budou mít důvod k radosti?
57:38'
Matt Tomkins se vydal na střídačku, což značí, že Kanada je v útočném pásmu a bude se snažit o vrácení do boje o zlaté medaile!
57:19'
Finové zahráli přečíslení tři na dva skvěle! Juho Lammikko místo zakončení ještě nahrál pod sebe na Joela Armiu, jenž ovšem minul!
56:59'
Přihrávka zpoza branky mířila mezi kruhy, ovšem puk proletěl až k modré čáře. Od té to vyzkoušel tahem Esa Lindell, jehož zakončení zamířilo nad horní tyčku.
56:30'
Skvěle si počínal Marko Anttila, když si hodil puk kolem Ryana Gravese a dojel hrací předmět za Mattem Tomkinsem, kde využil svých fyzických proporcí a pošetřil cenné vteřinky.
56:17'
Finsko se opravdu už soustředí na bránění a bude také hru hodně kouskovat. Tentokrát vyhodila za cenu zakázaného uvolnění.
55:47'
Damon Severson jel s pukem po modré čáře a vypálil zápěstím z levé strany. Střílel na zadní tyčku, kus černé gumy se ovšem do finské svatyně nevešel.
55:26'
Zámořská reprezentace by potřebovala podobný závěr zápasu, jaký měla ve čtvrtfinále proti Švédsku. Dá se ale zopakovat stejná koncovka i proti Finsku?
55:06'
Ne, takhle Kanada kontaktní gól nevstřelí. Mathew Barzal byl nucen zacouvat za vlastní bránu, kde počkal na vystřídání spoluhráče, akci zahájil přes Colea Sillingera.
54:44'
Kanada opět byla v útočném pásmu, kde ale nic moc nevymyslela. Domácí reprezentace tak jednoduše posunula hru do středního pásma.
54:04'
Finsko právě vstřelilo branku!
Reprezentace Suomi sahá po zlatých medailích! Po Lammikkem vyhraném vhazování se v levém kruhu chopil puku JOEL ARMIA a parádní ránou zápěstím ho pověsil o břevno do brány, Tomkins byl bez šance! Asistence: Juho Lammikko.
54:01'
Reprezentace ze severní Evropy už nikam spěchat nebude a soustředí se na bránění středního pásma. Kanadu tak čeká pořádná práce, protože přelézt tuto skálu není jednoduché!
53:46'
A znovu Damon Severson. Tentokráte tvrdým hitem poslal k ledu Saku Mäenalanena. V hledišti jsme slyšeli hlasitý pískot, píšťalky rozhodčích ale zůstala němé.
53:34'
Mizernou rozehrávku vyprodukoval Damon Severson, puk poslal na hokejku Hannese Björninena, ten se právě přes Seversona do útočné třetiny nedostal.
52:50'
Po nahození Zacha Whiteclouda si Olkinuora rozmyslel výjezd za vlastní bránu. Nechal hrát Nicolase Roye, jemuž nevyšlo přenesení hry.
52:12'
Nahození od levého mantinelu poslal vedle branky Toni Rajala. Javorové listy se za brankou chopily kotouče a vyrážejí za další akcí, která by jim mohla přinést vyrovnání!
51:37'
Finské vyhození zachytil před červenou čárou Ryan Graves, který se vydal do protiakce, ale udělal ještě před modrou čárou kličkou, kterou vystavil spoluhráče do ofsajdu.
51:27'
Maxime Comtois operoval za bránou soupeře, aby nakonec po mantinelu posunul kus černé gumy na Ryana Gravese, jeho pokus zápěstím obránci zblokovali.
50:55'
Skvěle si počínal Zach Whitecloud, když na zádech udržel Juha Lammikka, a ještě dokázal rozehrát na volného Nicolase Roye. Hráči v bílém se ubránili akci soupeře.
50:26'
Ryan Graves vyhodil takovým způsobem, aby nemohlo být pískáno zakázané uvolnění, kotouč za finskou bránu prodloužil Travis Sanheim.
49:42'
Aréna dává Finům obrovskou dávku energie. Jen po úspěšném vyhození do středního pásma se ozvala velká vlna nadšení.
49:14'
Hráči ze zámoří zařídili závar před finskou bránou. Nejaktivnější byl Josh Anderson, leč na dorážku čekal marně. Kanada však nadále útočí.
48:38'
Dobrou práci odvedl Mathew Barzal, ten po přejetí červené čáry nahodil do útočné třetiny. Dlouho vněm Kanada nepobyla, vyhodil Mikko Lehtonen.
48:09'
Tomi Rajala nabil Samimu Vatanenovi, který si od modré čáry sjel blíže bráně. Ostrá rána proletěla jen těsně vedle pravé tyče kanadské brány.
47:42'
Střelu z levé strany si Matt Tomkis pohlídal. Na hrací předmět měl velmi dobrý výhled a kotouč udržel ve výstroji.
47:31'
Puk v ochranné síti a vhazovat se bude ve střední třetině. Reprezentace Suomi hraje přesně to, co potřebuje. Kanada je naopak psychicky dole, nedaří se jí.
47:13'
Nebezpečí zabánil Travis Sanheim, jenž nabral velkou rychlost a zkřížil cestu Joelu Armiovi. Utkání pokračuje ve středním pásmu.
46:58'
Domácí reprezentaci je pískáno postavení mimo hru, které rozhodčí musel zopakovat, protože v ohlušující atmosféře nebylo slyšet. Následuje komerční přestávka.
46:41'
Pravým mantinelem se zkoušel prodrat do šance Mathew Barzal. Niklas Friman s tím počítal a soupeře ukázkově přišpendlil na mantinel.
46:15'
Kanada se dostala do útočného pásma, nicméně Finové se ubránili, ovšem jenom za cenu zakázaného uvolnění. Přes všechny čáry vyhodil Ville Pokka.
45:57'
Finsko právě vstřelilo branku!
Zámořský celek posadil domácí reprezentaci sám na koně svou nedisciplinovaností! Na pravém kruhu se nacházel MIKAEL GRANLUND, jehož pokus zamířil kolem brankářova ramena do sítě. Finský hvězdný útočník tak otáčí stav na stranu Suomi – 2:1. Asistence: Mikko Lehtonen a Teemu Hartikainen.
45:22'
Pěkná kombinace Finů vyvrcholila střelou Joela Armii z levého kruhu na přední tyč. Matt Tomkins se zatím prezentuje ve výborném světle, zakročil vyrážečkou!
45:00'
Před brankou se nacházel osamocený Miro Heiskanen, na kterého mířila pomalá přihrávka. Matt Tomkins se snažil černou gumu vypíchnout, avšak neúspěšně. Finský obránce ale zblízka zamířil jen do kanadského gólmana.
44:38'
První zákrok zvládl Matt Tomkins na jedničku. Počkal na střelu Harriho Pesonena z levého kruhu, poměrně rychle letící touš schoval v lapačce.
44:13'
Finská část publika slaví, jiná zase píská, jelikož Chris Driedger stojí u střídačky! Do hry tak musí vstoupit Matt Tomkins. Jak se mu povede?
44:13'
Finsko právě vstřelilo branku!
Nokia Arena bouří nadšením, máme vyrovnáno! Lehtonen nabil Heiskanenovi, jehož zakončení bylo nepřesné, avšak kotouč se od zadního mantinelu odrazil šťastně do levého kruhu k MIKAELU GRANLUNDOVI a ten pohotovou ránou z první zrušil Driedgerovi čisté konto. Asistence: Miro Heiskanen a Mikko Lehtonen.
44:08'
Trenér Jukka Jalonen cítí šanci, proto si vyžádal oddechový čas. Půl minula je rozhodně více, než pět vteřin. Šance na vyrovnání je obrovská.
44:08'
Zámořský celek bude pětatřicet vteřin ve třech! Na trestnou lavici už totiž usedá Cole Sillinger, který dle rozhodčích trefil vysokou holí Heiskanena, ale ten se podle opakovaných záběrů zasáhl sám! Rozhodčí nyní Kanadu poškodili a ta na to může pořádně doplatit!
43:44'
U mantinelu vybojoval kotouč Travis Sanheim a okamžitě vyhazoval. Mikko Lehtonen zpomalil puk rukavicí, avšak hodil jej pouze do středního pásma.
43:35'
Z pravého kruhu mířil na zadní tyčku Mikael Granlund, jemuž clonu před brankářem vytvářel Teemu Hartikainen. Ovšem Chris Driedger si našel výhled a černou gumu vyrazil do rohu hrací plochy.
43:05'
Kanada vyhodila a Finsko začíná znovu až od Jussiho Olkinuory. Vyprodaná Nokia Arena hlasitým povzbuzováním žene svůj tým zpět do útoku.
42:55'
Mikael Granlund přihrával mezi kruhy, odkud chtěl rychle vystřelit Teemu Hartikainen, jenomže se mu v cestě pletl spoluhráč, a tak zakončení bylo nepřesné. Kanada už má na ledové ploše čtvrtého hráče.
42:42'
Reprezentace Suomi má k dispozici pětivteřinovou přesilovku pěti proti třem, pak bude následovat téměř kompletní přesilovka pět na čtyři. Dvě minuty za podrážení v útočném pásmu vyfasoval Noah Gregor.
42:33'
Další souboj se odehrával v předbrankovém prostoru, kde Kanaďané byli trochu zručnější a znovu vyhodili přes celé kluziště. Unavená čtveřice tak může zamířit na střídačku.
42:16'
Miro Heiskanen nejspíše nahazoval na teč, avšak do prostoru, kde neměl žádného ze spoluhráčů. Chris Driedger mohl zůstat klidným.
41:47'
Sakari Manninen posílal tvrdou přihrávku po prknech na druhou stranu útočného pásma, avšak Teemu Hartikainen se po ní natahoval marně. Finsko musí vyklidit pásmo a zamířit do neutrální zóny.
41:09'
Zpoza brány nahrával před ni Jere Salinen. Jeho pokus přečetl Ryan Graves, ale nevyhodil, to se povedlo až Damonu Seversonovi.
40:52'
Po vyhraném vhazování mířila černá guma na modrou čáru, od které to nepřesně vyzkoušel Mikko Lehtonen. Finský obránce zamířil jen nad kanadskou svatyni.
40:47'
Početní převaha pro Finsko! Na lavici hanby si odjel na dvě minuty odpočinout Nicolas Roy. Výrok rozhodčího? Nedovolené bránění.
40:18'
Damon Severson musel být po nahození Finska hodně opatrný, protože za ním k zadnímu mantinelu spěchal Saku Mäenalanen. Kanadský obránce celou situaci zvládl a hra se otáčí na druhou stranu hrací plochy.
40:10'
Třetí třetina zápasu mezi Finskem a Kanadou má za sebou první vteřiny. Finsko má jasný cíl, a sice minimálně vyrovnat. Kanada, zřejmě, bude hrát více směrem dozadu.
40:01'
Začala třetí třetina.
Další třetina začne přibližně v 20:56.
Po druhé třetině je Kanada o krok blíže úspěšné obhajobě. Skóre střetnutí zatím určuje situace z konce 24. minuty, kdy Mathew Barzal přenesl hru zprava doleva na Dylana Cozense, jenž propálil marně se přesunujícího Jussiho Olkinuoru. Hokejisté ze zámoří byli v prostředním dějství jasně lepším týmem a jejich vedení je zasloužené. Domácí naopak musí výrazně přidat, jinak mohou na zlaté medaile z domácího šampionátu zapomenout.
Střely na bránu po 2. třetině: 14 – 18.
40:00'
Druhá třetina skončila.
39:49'
Mathew Barzal udělal přesně to, co potřeboval. Vybruslil do středního pásma, bekhendem nahodil za Olkinuorovu bránu a zamířil na střídačku. Domácí již nejspíše nestihnou zaútočit.
39:08'
Javorové listy sice vyhodily puk přes celé kluziště, avšak Mikko Lehtonen mohl hrát, a tak se rozhodně zakázané uvolnění pískat nebude.
38:37'
Zvoní tyč! Toni Rajala se krásně prosmýkl kolem Draea Bathersona a z levého kruhu trefil protihráče, od nějž se puk odrazil k Jeremu Sallinenovi, při jeho bekhendové dorážce zachránila Chrise Driedgera levá část brankové konstrukce.
38:13'
Dylan Cozens ještě podržel Finsko před jeho brankou, a tak se Sami Vatanen raději schoval k zadnímu mantinelu. Domácí reprezentace posílá na ledovou plochu čerstvé síly.
38:03'
Po mizerné rozehrávce Samiho Vatanena se do útoku vydal Travis Sanheim. Zakončení mu hrubě nevyšlo, kotouč proletěl výrazně vedle pravé tyče finské svatyně.
37:24'
Ville Pokka zkontroloval situaci a ve finále skvěle přenesl hru doleva na Mira Heiskanena, ten však prudce letící kotouč vůbec nezasáhl. Hledištěm to jenom zahučelo.
37:00'
Na levém křídle spěchal do protiakce Juho Lammikko, jehož zakončení letělo těsně nad ledem. Po delší době si tak úspěšný zákrok do statistik zapsal také Chris Driedger.
36:42'
Potrestaný Valtteri Filppula je zpět ve hře, druhou přesilovku Kanada nevyužila. Pokračujeme v plném počtu, Finsko stále ztrácí jediný gól.
36:09'
U pravé tyče se rychle vytočil Pierre-Luc Dubois, který přihrával na zadní tyčku, odkud se okamžitou střelou předvedl Dylan Cozens. Jenomže celou situaci rychle dostoupil Atte Ohtamaa, jenž zachránil Finsko od další inkasované branky.
35:55'
Dlouho trvající kombinaci završil Mathew Barzal střelou po ledě, při níž zlomil hokejku. Jussi Olkinuora zakročil levým betonem a Pierre-Luc Dubois prováhal příležitost na dorážku. Pokračuje kanadská kombinace.
35:16'
Kanadě se zatím v této početní nedaří, javorové listy se nemohou usadit v útočném pásmu. Vyzkoušejí to již potřetí...
34:47'
Dobou práci odvedl okamžitě po vhazování Marko Anttila, který si našel volný kotouč a bez rozmýšlení ho nasměroval přes všechny čáry do bezpečí.
34:42'
Nejzkušenější finský hráč Valtteri Filppula míří na trestnou lavici, jelikož v středním pásmu podrazil Joshe Andersona. Kanada může odskočit do dvoubrankového vedení, povede se jí to?
34:34'
V akci Chris Driedger. Zastavil letící kotouč za jeho bránu, vědom si volného prostoru si dovolil i zpracování a puk posléze přenechal Thomasi Chabotovi.
33:55'
Na malém prostoru zkusil Sakari Manninen vymíchat hned tři protihráče. Podle očekávání neuspěl, v rozhodující chvíli mu hrací předmět sjel z čepele hole.
33:43'
Parádní divácká kulisa a v Nokia Areně to znovu hučí, jelikož jí obíhá mexická vlna, která má za sebou již šesté kolečko – parádní hokejová kulisa!
33:30'
Za kanadskou branku zajel Saku Mäenalanen, který přihrával na hranici brankoviště, kde se nacházel důrazný Marko Anttila. Jenomže zámořský brankář je dnes tvrdý jako skála a ani tentokrát se nenechal propálit.
33:09'
Byli jsme svědky dalšího zakončení od modré čáry, to jeden z bránících Kanaďanů zblokoval do ochranné sítě. Následně se v Nokia Areně dočkal bouřlivých ovací bývalý jezdec formule 1 Kimi Räikkönen, jenž si dnes také našel cestu do Tampere.
33:00'
Na pravém kruhu dostal poměrně dost prostoru Miro Heiskaken. Střela ze zápěstí mu ale vůbec nevyšla, proletěla vysoko nad bránou.
32:45'
Z pravého kruhu to tentokrát vyzkoušel Miro Heiskanen, jehož pokus vyrazil na druhou stranu Chris Driedger. S okamžitou dorážkou ještě přispěchal Joel Armia, ovšem nemířil přesně.
32:34'
Zmatky v předbrankovém prostoru vyřešil Chris Driedger, který si všiml volného kotouče a sebral jej do své moci. Finové na dorážku čekali marně.
32:12'
Nejprve si Mikael Granlund položil obránce, přes něhož nemohl přihrávat. A tak hvězdný finský útočník střílel na první tyčku, avšak Chris Driedger byl znovu připravený zasáhnout.
32:08'
Mikko Lehtonen dostal od Mikaela Granlunda těžkou nahrávku, načež vyslal ještě těžší na Sakariho Manninena, jenž nezvládl zpracování a Kanaďané úspěšně vyhodili.
31:29'
Po vhazování mířil kotouč k zadnímu hrazení, odkud přišlo vyhození do středního pásma. Finská akce tak musí začít od samotného začátku.
31:22'
Reprezentace Suomi se může těšit z své premiérové početní převahy. Menší dvouminutový trest vyfasoval za podrážení protihráče, to se odehrálo za kanadskou bránou.
30:52'
Z levé strany přihrával před branku Juho Lammikko a puk se snažil do branky usměrnit Joel Armia. Ovšem černá guma letěla jen kousek vedle pravé tyče a finský tlak dál pokračuje. Dočkají se domácí zaslouženého vyrovnání?
30:42'
Ofenzivu podpořil Ryan Graves. Dostal ideální pas do levého kruhu a střílel příklepem, Jussi Olkinuora zachytil touš do výstroje a až do přerušení jej nepustil.
30:25'
Ve spodní části kruhu pro vhazování se snažil obtočil kolem bek Pierre-Luc Dubois, ovšem trefil ho jen do brusle. Kanadská akce trvala dál, ale Drake Batherson nemířil přesně.
30:08'
Centr elitní kanadské formace Pierre-Luc Dubois si v pravém kruhu našel volný prostor a vypálil přes bránícího Mira Heiskanena. Jussi Olkinuora měl štěstí, puk proletěl vedle jeho pravé tyče.
29:17'
Vyhození vyprodukoval Atte Ohtamaa a Chris Driedger vystartoval za vlastní bránu, z tohoto prostoru přenesl hru na osamoceného Seversona.
28:58'
U hrazení se do velkých problému dostal Esa Lindell, a tak na druhou stranu vyrazil Josh Anderson. Ovšem Jere Sallinen dal kanadskému útočníkovi ochutnat jeho nápoj – tvrdost.
28:43'
Saku Mäenalanen si zkusil tělem odstavit Travise Sanheima, ale obránce Philadephie Flyers se nenechal a soka vyhnal do rohu kluziště.
28:02'
Za brankou se kotouč chopil Maxime Comtois, který obkroužil branku a snažil se dát druhý gól Kanady. Ovšem černá guma zamířila jen vedle vzdálenější tyče.
27:52'
Protože vyhození Maxima Comtoise tečoval finský obránce, nemohlo se pískat zakázané uvolnění. Esu Lindella ale nikdo nenapadal, rozehrávat mohl v poklidu.
27:44'
A další přerušení hry. Joel Armia zkoušel za bránou soupeře přihrávku po mantinelu, tu jeden z bránících hokejisté zvedl do ochranné sítě.
27:30'
Nejprve Finsko pokazilo svůj přechod přes střední pásmo, stejnou mincí se prezentovala také Kanada. Ovšem jinak se v dosavadním průběhu hraje ve vysokém tempu.
27:13'
Finské přečíslení nekončí kýženým vyrovnáním! Harri Pesonen vymyslel zajímavou žabičku na Juha Lammikka, který promáchl naprázdno! Následně bránící kanadský obránce vyhodil Driedgerovu bránu ze svého postavení,
26:51'
Skvělou přihrávku od pravého mantinelu dostal mezi kruhy Joel Armia, který už zaklekl ke střele z jedné. Ovšem ve výborné pozici černou gumu netrefil.
26:30'
Toni Rajala vyslal dlouhým pasem Jereho Salinena, ten ještě vyzkoušel přihrávku na střed, kam najížděl Joel Armia. Nahrávku zastavil Thomas Chabot.
26:14'
Javorové listy nahodily černou gumu za branku, kam se opět vydal Jussi Olkinuora. Finskému brankáři se povedlo rozehrát a směr hry se znovu otáčí.
25:53'
Z levého kruhu vypálil tvrdou střelu Saku Mäenalanen. Chris Driedger byl v tomto případě bez práce, přes hokejku jeho spoluhráče skončil puk v ochranné síti.
25:35'
Na modré čáře se už nacházel napřažený Damon Severson, jehož pokus zamířil do nohy bránícího hráče. Kanada ještě zůstala v pásmu, avšak další střelecký pokus nevyprodukovala.
25:28'
Travis Sanheim vyzkoušel zakončení z ostrého úhlu. Jussi Olkinuora si hledal pravou tyčku na výbornou, kus černé gumy rozvlnil jenom boční síťku.
24:48'
Tentokráte jsme byli svědky o poznání slibnější finské příležitosti. Od levého mantinelu pálil od modré Mikko Lehtonen, křižné zakončení se ale mezi tři tyče kanadské svatyně nevešlo.
24:12'
S rychlou odpovědí chtěl přispěchat Sakari Manninen, avšak kotouč nechal za sebou. Toho využil Thomas Chabot, puk v obranné třetině Kanady dlouho nepobyl.
24:00'
Kanada právě vstřelila branku!
Další parádně sehraná přesilovka na šampionátu znamená vedoucí branku pro zámořskou reprezentaci! Mathew Barzal našel křižnou přihrávkou v pravém kruhu DYLANA COZENSE, jemuž už stačilo z jedné zamířit do horní poloviny branky. Jussi Olkinuora se ještě snažil černou gumu zastavit, ale nebyl tak rychlý, jak by Finsko potřebovalo – 0:1. Asistence: Mathew Barzal a Damon Severson.
23:25'
Ponechaná výhoda trvala jen pár vteřin. Prvním vyloučeným je Niklas Friman, jenž o dorážku se snažícího Joshe Andersona zahákoval.
23:17'
Zakončením ze středu útočného pásma se předvedl Kent Johnson, jehož pokus po ledě vyrazil finský brankář. Následně se k dorážce dral Josh Anderson, jenž byl v posledním momentu faulován.
22:54'
Finský tlak skončil u Harriho Pesonena, jemuž nevyšla nahrávka napříč útočném pásmem. Kanaďané si určitě oddychli, že mohli vyhodit a vystřídat
22:42'
Finsko dlouhou dobu tahalo kotouč po mantinelech v útočném pásmu, až po chvíli přišla přihrávka na osu. Zakončením do soupeře se prezentoval Joel Armia.
22:03'
Ještě ze středního pásma poslal poměrně pomalou střelu na kanadskou svatyni Jere Sallinen. Chris Driedger se nenechal nachytat a puk vyrazil do jízdy Seversonovi.
21:46'
Kanadské nahození za branku zachytil Jussi Olkinuora, následně se do problému dostal Ville Pokka, kterému ale spoluhráči u hrazení vypomohli.
21:29'
Ne, to se nepovedlo. Adam Lowry zkoušel určitě jenom nastřelit hrací předmět do útočného pásma, jenže se mu postavil na hranu a vyletěl až do ochranné sítě.
21:20'
Po souboji v kruhu pro vhazování zamířila černá guma na tribunu. Následuje tak vhazovaní po pravé ruce kanadského maskovaného muže.
20:54'
Zpoza brány poslal kus černé gumy před Chrise Driedgera Teemu Hartikainen. Gólman byl pozorný a vyrážečkou odvrátil puk do rohu kluziště.
20:35'
Z pravého křídla dostal kotouč na modrou čáru Juuso Hietanen, který si sjel trochu níže a vystřelil jen těsně mimo prostor tří tyčí.
20:10'
Pierre-Luc Dubois byl na úvodním buly úspěšnější i ve druhé třetině. Do útočné třetiny zavezl kotouč Dylan Cozens, pas na Drakea Bathersona zastavil Esa Lindell.
20:01'
Začala druhá třetina.
Otevřete si pivo a brambůrky, za malou chvíli pokračujeme. Hráči Finska a Kanady se totiž vracejí na ledovou plochu. Komu se povede vsítit veledůležitý první gól?
Další třetina začne přibližně v 20:07.
Úvodní dvacetiminutovka finálového klání mezi Finskem a Kanadou branku nepřinesla. Více nebezpečných šancí si vytvořili domácí, avšak Chris Driedger si poradil jak s pokusem Mira Heiskanena, tak i se zakončením Lammikka. Na druhé straně se činil i Jussi Olkinuora, jenž pravým betonem zastavil dobrou střelu Andersona. Uvidíme, co přinese druhé dějství, první gól by mohl hrát možná klíčovou roli celého finále.
Střely na bránu po 1. třetině: 7 – 9.
20:00'
První třetina skončila.
19:45'
Thomas Chabot znovu vyhazoval na zakázané uvolnění, ovšem Adam Lowry nabral velkou rychlost a předjel Samiho Vatanena. Kanada dohraje první periodu v útočném pásmu.
19:32'
Mathew Barzal sice pěkně přenesl hru doprava na Ryana Gravese, jenž špatně ale nahodil do útočné třetiny ještě před červenou čárou, takže rozhodčí musel odpískat icing.
19:21'
Na pravém křídla dostal trochu prostoru Joel Armia, který prozkoumal pozornost brankáře od mantinelu. Chris Driedger se nenechal překvapit a hru znovu přerušil.
18:51'
Zpoza brány si Toni Rajala sjel do levého kruhu, odkud vymyslel svižné zakončení ze zápěstí. Úspěšný blok zapsal do statistik Adam Lowry.
18:10'
U finské střídačky si Pierre-Luc Dubois našel Mikaela Granlunda, kterého dohrál. Domácí útočník se po něm jen vyčítavě ohlédl a skočil přes mantinel. Následně se Kanada ocitla v ofsajdovém postavení.
17:51'
Za nahozením Thomase Chabota po levém mantinelu spěchal Drake Batherson. Podstoupil osobní souboj s Villem Pokkou a byl tím méně úspěšným.
17:28'
Nahození od modré čáry zachytil Esa Lindell, jenomže už neměl moc sil, a tak černou gumu postrčil dál a otočil svůj pohyb směrem ke střídačce.
16:56'
Diváci moc dobře věděli, co přijde, když se Marko Anttila blížil k Zachovi Whitecloudovi. Ostrý hit, který kanadský bek neustál a skončil na ledě, ještě předtím ovšem stihl rozehrát.
16:47'
Marko Anttila nahodil kotouč o hrazení za kanadskou branku, kam si po něj dojel Zach Whitecloud. Zámořský celek vyrazil rychle do akce, ovšem nřešel přes střední pásmo.
16:09'
Rozjetého Joela Armiu vyvedl z rovnováhy Zach Whitecloud a finský útočník ztratil plnou kontrolu nad pukem, čehož okamžitě využil jiný kanadský obránce Nick Holden k zisku černé gumy.
15:54'
Také Finsko se neodhodlalo k další akce a za vlastní branku se schoval Miro Heiskanen. Toto finskému publiku vůbec nevadí a plynule pokračujeme dál.
15:18'
Toni Rajala neváhal, a poté, co nabruslil do levého kruhu, vyslal ostrou ránu příklepem. Nejspíše mířil mezi nohy Driedgera, ten připsal sedmý úspěšný zákrok.
15:00'
Kanaďané potřebovali vystřídat, a tak Travis Sanheim a Damon Severson čekali na vystřídání spoluhráčů. Kvůli jejich pasivitě se z publika ozýval pískot.
14:40'
Travis Sanheim si byl moc dobře vědom, že mu hrozí nebezpečí, takž raději z útočného pásma vycouval a před dvojicí protihráčů v klidu přenesl hru na Seversona.
14:01'
Přenesení hry nevyšlo, Saku Mäenalanen dostal puk za brusle, navíc mu byl signalizován ofsajd. Zklidnění hry přichází ve střední třetině.
13:40'
Na modré čáře se objevil Joel Armia, který se snažil využít clony před brankou, ale jednoho z hráčů trefil. Hra se pak odehrávala u mantinelu, kde byli Kanaďané úspěšnější.
13:19'
Palebnou pozici si před bránou a hledal, a nakonec i našel Juho Lammikko. Střela mu vyšla na bekhend, puk proletěl těsně vedle levé tyčky!
12:50'
Na pravém křídle dlouho hledal střeleckou pozici Harri Pesonen, který si situaci rozmyslel a chtěl přihrávat. Ovšem trefil brusli soupeře a puk zamířil opět do středního pásma.
12:37'
Maxime Comtois udržel touš v útočné třetině jen na pár chvil. Od jeho bruslí se totiž neodrazil k Andersonovi, jak zamýšlel, ale k Heiskanenovi.
12:26'
Rychlá kombinace Finska byla zakončena! Puk z rohu mířil na obránce a střelou od modré čáry se předvedl Miro Heiskanen. Chris Driedger kotouč neustále viděl a schoval jej do své výstroje.
11:53'
Kanadská přihrávka měla mířit přes osu na pravý kruh, ovšem sáhl do ní finský obránce, který kotouč poslal jen mezi diváky.
11:48'
Drake Batherson si v šavlovačce o puk počínal nejlépe a střílel bekhendem do horních pater brány, Jussi Olkinuora předvedl další jistý zákrok.
11:26'
Sakari Manninen protečoval kotouč do útočné třetiny a chtěl si pro něj dojet jako první. Lehce jej však zbrzdil Damon Severson a k puku přijel jako první Travis Sanheim.
11:05'
Po vyhraném vhazování nereagoval dostatečně rychle Damon Severson, jemuž černá guma utekla do středního pásma. Kanada pak hru poslala zpátky za finskou bránu.
10:36'
Obrovskou šanci spálil Josh Anderson! Po výborné zadovce zůstal před Olkinuorou úplně volný, zakončení pravé tyčce ovšem gólman skvěle vyrazil betonem!
10:17'
Přihrávku před branku posílal od mantinelu Marko Anttila, i když se k puku nedostal Hannes Björninen, byla kanadská branka v ohrožení. Kotouč se totiž snažil zachytit Ryan Graves, od jehož hole zamířil těsně nad vlastní branku!
10:01'
Před komerční přestávkou se finské národní mužstvo provinilo proti pravidlům postavením mimo hru, stalo se tak po nedorozumění mezi Lammikkem a Armiou.
09:41'
Kanada pokračovala v pásmu už jen chvilku. Sanheim nahrál po levém mantinelu Adamu Lowrymu, tomu hrací předmět propadl do střední třetiny.
09:28'
Z ostrého úhlu zkoušel oslovit štěstí Maxime Comtois, ovšem finský brankář byl připravený zasáhnout. Po chvíli ještě nahazoval puk od modré čáry Travis Sanheim, ovšem trefil jen soupeře.
09:19'
A Finové opět ukázali, že do útoku se umí zapojovat i obránci! Středem najel do útočného pásma Miro Heiskanen a posunul kotouč vedle sebe do pravého kruhu Villemu Pokkovi, jeho ránu na přední tyčku skryl Driedger v lapačce!
09:02'
Dysin Mayo přihrával na pravou stranu, kde kotouč za finskou branku jen protečoval Drake Batherson. Zámořská reprezentace tak volí úprk na střídačku.
08:29'
Domácí reprezentace chybovala v rozehrávce, čehož ovšem dezorientovaný Dylan Cozens nevyužil a jen poslal puk do země nikoho.
08:07'
Na vrcholu levého kruhu se nacházel Nick Holden, jenž branku přestřelil. O chvíli později to zkoušel také Mathew Barzal, avšak Jussi Olkinuora měl vyrážečku připravenou.
07:35'
Ryan Graves mohl rozehrávat, ale už potřeboval vystřídat, to bylo zjevné na jeh pohybu. Jen vysoko nahodil do útočné třetiny a odjel si odpočinout.
07:27'
Nahozením od zadního mantinelu se prezentoval Thomas Chabot, jenž trefil soupeře před brankou. Kanada hraje po mantinelech fyzickým stylem, což se finským hráčům moc nelíbí.
06:41'
Finsko vyrazilo o protiútoku, ale bylo neúspěšné. Juho Lammikko vyslal příliš dlouhý pas na Joela Armiu, před něj natlačil tělo Travis Sanheim.
06:25'
Adam Lowry nahodil kotouč na zadní mantinel a o rozehrávku se pokoušel Sami Vatanen. Ovšem finského obránce dohrál skvělým způsobem Drake Batherson.
06:11'
Po levé straně nabral velkou rychlost Harri Pesonen. Poměrně velkou rychlostí dojel do kruhu, kde práskl do kotouče a poslal jej do připraveného Driedgera.
06:00'
Za finskou branku se schoval Miro Heiskanen, který dlouho čekal než mu spoluhráči vystřídají. Atmosféra v Nokia Areně je skvělá a Suomi mají fantastickou podporu.
05:32'
Zprava se na osu kluziště dostal Noah Gregor. Vypálil, leč Jussi Olkinuora zasahovat nemusel, situaci za něj vyřešil obránce.
05:24'
Sakari Manninen nahodil puk po prknech za kanadskou branku, kde se poté nacházel jako druhý. Kanada se výborně brání a k ničemu soupeře nepouští.
04:32'
Mathew Barzal zřejmě už si chystal puk na střelu, jenže kus černé gumy mu sjel z čepele hole, což znamenalo, že se Finové ubránili bez problémů.
04:08'
Finská rozehrávka byla nepřesná a skončila na zakázaném uvolnění. Bude se vhazovat po levé ruce Jussiho Olkinuory.
03:50'
Za mohutného skandování fanoušků jsme byli svědky velkého boje o puk v rohu útočného pásma Finska. V9tězně z něj vyšel bránící Nicolas Roy. následoval pas za bránu na osamoceného beka.
03:34'
Střeleckou pozici dlouho hledal Hannes Björninen, avšak dobrým pohybem se také prezentoval Travis Sanheim. Suomi znovu nic nevymysleli a míří zpátky do středního pásma.
03:19'
Thomas Chabot naznačil ránu, aby ještě posunul kotouč k Drakeu Bathersonovi, jeho forhendový pokus skončil na dobře clonícím protihráči.
03:02'
Joel Armia a Saku Mäenalanen kombinovali za kanadskou brankou, ovšem prvního jmenovaného dohrál Pierre-Luc Dubois. Javorové listy se tak zmocnily puku a zakládají další útočné snažení.
02:48'
Z ostrého úhlu zakončoval finský kapitán Valtteri Filppula. Chris Driedger byl u své pravé tyčky včas a křižné zakončení lapil do lapačky.
02:07'
Kanadská přihrávka mířila na modrou čáru, odkud to okamžitě vyzkoušel Nick Holden. Jeho zakončení bylo nepřesná, ale javorové listy dál o kotouč bojují za brankou Finska.
02:03'
Mikael Granlund nahodil na Chrise Driedgera ještě ze středního pásma. Kanadský gólman hrubku nepřipustil a vyrážečkou posunul touš k Chabotovi.
01:27'
Mikael Granlund vypíchl kotouč do středního pásma a okamžitě se za ním vydal. Jenomže Ryan Graves hrál výborně pozičně a celou situaci finskému soupeři překazil.
01:23'
Ani nahození od pravého mantinelu nedělalo Jussimu Olkinuorovi větší starosti. Kotouč udržel ve své výstroji, čímž se postaral o přerušení hry.
01:16'
A další kanadská střela! Postaral se o ni Adam Lowry, a to v mezikruží, odkud vystřelil bekhendem, tentokráte úřadovala Olkinuorova vyrážečka.
01:00'
Sprinterský souboj vyhrál Saku Mäenalanen, kterého u zadního mantinelu dohrál Damon Severson. Následně puk vyšťoural Adam Lowry, a tak se znovu otáčí kormidlem hry.
00:44'
V akci znovu Travis Sanheim, ten nahodil od modré čáry forhendem. Jussi Olkinuora má na kontě první zákrok, když si pohlídal mezeru mezi betony.
00:20'
Marko Anttila u mantinelu dlouho otálel s pukem, a tak jek okamžitě dohrál Pierre-Luc Dubois. Javorové listy se usadili před soupeřovou brankou, zatím bez střeleckého pokus.
00:10'
Finále je v plném proudu! Pierre-Luc Dubois vyhrál buly na Travise Sanheima, jenž nahodil za finskou bránu, zde rozehrává gólman Olkinuora.
00:01'
Utkání právě začalo.
Týmy obou mužstev jsou na ledové ploše! Asi není těžké uhodnout, komu se dnes v Nokia Areně fandí. Ano, jsou to domácí Finové.
Šestaosmdesáté mistrovství světa se blíží ke svému konci, ovšem ještě nás v Nokia Areně čeká finálové střetnutí. Finskou kocábku požene plné hlediště, naopak Kanada bude chtít obhájil zlatou medaili, kterou v loňském finále získala právě se Suomi. Pohodlně se usaďte, za pár okamžiků začínáme!
Úvodní sestavy:

Finsko: Olkinuora (Säteri) – Hietanen, Lehtonen, Pokka, Heiskanen, Vatanen, Friman, Ohtamaa, Lindell – Hartikainen, Manninen, Granlund (A) – Sallinen, Filppula (C), Rajala – Armia, Lammikko, Pesonen – Anttila (A), Björninen, Mäenalanen.
Trenér: Jukka Jalonen

Kanada: Driedger (Tomkins) – Graves, Chabot (C), Severson (A), Sanheim, Whitecloud, Holden, Mayo – Batherson, Dubois, Cozens – Anderson, Barzal, Sillinger – Roy, Lowry (A), Comtois – Gregor, Mercer, Johnson – Geekie.
Trenér: Claude Julien

Rozhodčí: Nord, Öhlund (oba SWE) – Briganti (USA), Synek (SVK).
Vzájemné souboje na MS:

MS 2021 Finsko – Kanada 2:3pr
MS 2021 Finsko – Kanada 2:3sn
MS 2019 Finsko – Kanada 3:1
MS 2019 Finsko – Kanada 3:1
MS 2018 Finsko – Kanada 5:1
Kanada na MS 2022

Kanaďané se dostali do vyřazovací fáze turnaje ze třetí pozice. V čtvrtfinále si poradili s potížemi se Švédském, když postup do další fáze turnaje dokonali až v prodloužení. O postup do finálového souboje se Kanada utkala s českým výběrem. Ten sice vedl, ale ve zbytku utkání se prosadili pouze Kanada. Semifinálový souboj nakonec skončil výsledkem
6:1 ve prospěch Kanady.

Hlavní tváří kanadské sestavy je kapitán Thomas Chabot. Velmi povedený turnaj prožívá první centr útočných řad Pierre-Luc Dubois. Kmenový hráč Winnipegu Jets doposud zaznamenal třináct kanadských bodů.

V obraně jsou produktivní obránci z New Jersey Devils. Damon Severson a Ryan Graves si na turnaji připsali shodně sedm kanadských bodů. V útoku jsou velmi produktivní mladíci Drake Batherson a Dylan Cozens. První jmenovaný má na svém kontě třináct bodů, druhý jmenovaný dvanáct.

Do brankoviště se s největší pravděpodobností postaví Chris Driedger. Ten pomohl svému celku výraznou mírou k postupu do boje o zlaté medaile, když drásal nervy českým hvězdám z NHL.

Sestava Kanady v semifinále:

Driedger – Chabot, Graves, Severson, Sanheim, Holden, Whitecloud, Mayo – Batherson, Dubois, Cozens – Anderson, Barzal, Sillinger – Comtois, Lowry, Roy – Johnson, Gregor, Mercer – Geekie.
Nominace Kanady na MS 2022

Brankáři: Chris Driedger (Seattle Kraken), Logan Thompson (Vegas Golden Knights), Matt Tomkins (Frölunda).

Obránci: Thomas Chabot (Ottawa Senators), Dysin Mayo (Arizona Coyotes), Travis Sanheim (Philadelphia Flyers), Damon Severson, Ryan Graves (oba New Jersey Devils), Zach Whitecloud (Vegas Golden Knights), Nick Holden (Ottawa Senators)

Útočníci: Josh Anderson (Montreal Canadiens), Matthew Barzal (New York Islanders), Drake Batherson (Ottawa Senators), Maxime Comtois (Anaheim Ducks), Dylan Cozens (Buffalo Sabres), Pierre-Luc Dubois, Adam Lowry (Winnipeg Jets), Noah Gregor (San Jose Sharks), Dawson Mercer (New Jersey Devils), Eric O´Dell (Dynamo Moskva), Nicolas Roy (Vegas Golden Knights), Cole Sillinger (Columbus Blue Jackets).
Finsko 2022

Svěřenci Jukky Jalonena postoupili do finále po napínavých soubojích v play off. Nejprve se trápilo Suomi se Slováky, ale zápas nakonec zvládli vyhrát. V semifinále se Finsko utkalo s Američany, kteří vstřelili první branku, ale ve zbytku utkání dirigovali tempo hry hostitelé turnaje, kteří zvládli nepříznivé skóre otočit ve svůj prospěch a klíčový duel dotáhnout do zdárného konce.

Finové přivezli do Tampere velmi silné mužstvo, které má kostru složenou z hráčů hrajících v evropských ligách doplněnou o ty největší hvězdy z NHL. Nejlépe bodujícím hráčem mužstva je obránce Mikko Lehtonen (2+8), který v průběhu turnaje nasbíral úctyhodných 10 kanadských bodů, čímž se stává nejproduktivnějším obráncem turnaje.

Jednou z největších zámořských posil je Mikael Granlund (3+5). Ten zaznamenal na mistrovství osm bodů. Nicméně do role hlavního tahouna finské ofenzivy se pasoval Sakari Manninen (5+4), jenž vstřelil pět branek a na další čtyři přihrál.

Další silnou stránkou Suomi je brankářské duo. Jussi Olkinuora si během šampionátu výkony řekl o místo jedničky. Záda mu kryje Hari Säteri, který své zemi vychytal zlaté medaile na letošních olympijských hrách.

Sestava Finska v semifinále:

Olkinuora – Hietanen, Lehtonen, Heiskanen, Pokka, Vatanen, Friman, Ohtamaa, Lindell – Hartikainen, Manninen, Granlund (A) – Sallinen, Filppula (C), Rajala – Armia, Lammikko, Pesonen – Anttila (A), Björninen, Mäenalanen.
Nominace Finska 2022

Brankáři: Harri Säteri (Arizona/NHL), Frans Tuohimaa (Nižněkamsk/KHL), Juho Olkinuora (Magnitogorsk/KHL).

Obránci: Ville Pokka (Omsk/KHL), Niklas Friman (HPK Hämeenlinna/Finsko), Mikko Lehtonen (Petrohrad/KHL), Henri Jokiharju (Buffalo/NHL), Juuso Hietanen (Ambrì-Piotta/Švýcarsko), Sami Vatanen (Servette/Švýcarsko), Mikael Seppälä (Tappara/Finsko), Atte Ohtamaa (Oulu/Finsko), Miro Heiskanen, Esa Lindell (oba Dallas Stars/NHL)

Útočníci: Joel Armia (Montreal/NHL), Marko Anttila (Ilves/Finsko), Jere Innala (HIFK, Finsko), Hannes Björninen (Lahti/Finsko), Toni Rajala, Jere Sallinen (oba Biel/Švýcarsko), Valtteri Filppula (Servette/Švýcarsko), Petrus Palmu (Jukurit/Finsko), Markus Nurmi (Turku/Finsko), Sakari Manninen, Teemu Hartikainen (oba Ufa/KHL), Saku Mäenalanen (Oulu, Finsko), Harri Pesonen (Langnau, Švýcarsko), Juho Lammikko (Vancouver/NHL), Mikael Granlund (Nashville, NHL).
Srdečně vítáme všechny fanoušky světového hokeje! Společně dnes budeme sledovat vývoj utkání mezi týmy Finska a Kanady, které rozhodne o vítězi letošního mistrovství světa. Duel startuje v 19:20. Přejeme příjemnou zábavu.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:20.
Play off
Články odjinud