MS v hokeji -  ONLINE PŘENOS -  USA : Česko - 25. května 2023   15:20

Ukončeno
USA
USA
12:04' Coronato (Hutson, Mackey) • 28:53' Perbix (Grimaldi) • 49:57' Gauthier (Tynan)
3:0
(1:0, 1:0, 1:0)
Česko
Česko
USA
Sestavy:
DeSmith (Petersen) – Samberg, Perbix, Kleven, Perunovich, Thrun, Mackey, Hutson – Grimaldi, Bonino (C), A. Tuch (A) – Bjork, O'Connor, Garland (A) – Gauthier, Tynan, Mazur – Farrell, Brown, Coronato – L. Tuch.
Rozhodčí
Frandsen (DEN), Sewell (SWE) – Wyonzek (CAN), Yletyinen (SWE)
Nokia Arena, Tampere
Česko
Sestavy:
Vejmelka (Langhamer) – Kempný, Kundrátek, Dvořák, Košťálek, Jordán (A), Zbořil, Němeček – Červenka (C), Sobotka (A), Kubalík – Flek, Černoch, Beránek – Smejkal, Zohorna, Kaut – Voženílek, Špaček, Tomášek – Lenc.
Přenos se aktualizuje automaticky

To je od nás z Nokia Arény pro tuto chvíli vše. Loučí se dvojice komentátorů ze Zlína Lukáš Mihal a David Jabůrek.
České trápení je u konce. Čtvrtfinále s USA se ani jinak popsat bohužel nedá. Jedna obdržená branka v každé třetině vedla k jasnému skonu poměrem 3:0. V naprosto tiché atmosféře, jež neměla s bojem o semifinále na mistrovství světa nic společného, se národní tým nebyl schopný dostat vlastně ani do větší šance, natož skórovat. Američanům pomohlo i trochu štěstí, třeba když se hned při prvním gólu puk odrazil hned od dvou českých obránců. Do semifinále však postupují zcela zaslouženě. Svěřencům Kariho Jalonena naopak cesta turnajem končí a mluvit lze jednoznačně o velkém neúspěchu. Češi si totiž neporadili s jediným větším soupeřem, navíc podlehli i Lotyšsku a trápili se třeba se Slovenskem či Norskem.
Statistiky utkání:

Střely na branku: 34 – 15
Zásahy brankářů: 15 – 31
Trestné minuty: 4 – 2
Tři nejlepší hráči české reprezentace

Karel Vejmelka – brankář
Michal Kempný – obránce
Dominik Kubalík – útočník
Nejlepší hráči utkání

USA: Matt Coronato
Česko: Tomáš Dvořák
Konec zápasu.
59:49'
V posledních sekundách je to totální trápení. Český národní tým bohužel skončí na tomto mistroství světa ve čtvrtfinále.
59:10'
Češi nejsou schopni v závěru ani přes hru v šesti absolutně vymyslet kloudnou akci. Od národního týmu je naprostá mizérie a trápení.
58:50'
Rocco Grimaldi se také mohl prosadit, před bránu se ale nenatlačil. Alespoň tak koupil další sekundy v útočné třetině.
57:53'
Mohlo být definitivně rozhodnuto, protože po zblokované střele Romana Červenky posílal kotouč do prázdné klece Tyler Kleven, na poslední chvíli se však vrátil jeden z českých hráčů a zabránil jasnému gólu!
57:49'
Českou marnost podtrhuje Kubalíkova střela od modré, která mu ale vůbec nevyšla a puk ujel sotva dva metry naprosto mimo.
57:25'
Puk se odrazil zřejmě od Ondřeje Beránka někam do prostoru mezi střídačkami. Buly ve středovém kruhu.
57:21'
Oddechový čas pro Česko.
57:10'
Kundrátek jen nahodil za americkou bránu, kde byl však nejrychleji Samberg, jenž vyhazuje českou reprezentaci zase ven z pásma.
56:30'
Vejmelka opustil svou bránu, český tým to zkouší v šesti bruslařích!
56:23'
Nejspíš už je dobojováno. Čeští hráči se dopředu příliš neženou a Karel Vejmelka musí dlouho čekat za svou klecí na spoluhráče, kterému by mohl předat puk.
55:52'
T.J. Tynan při své střele dokonce vystřelil hokejku Michala Jordána. Možná kvůli tomu zakončení nebylo příliš nebezpečné, Karel Vejmelka ho bez problémů lapil.
55:23'
Špaček si extrémně nepříjemně a zcela nezaviněně zkroutil nohu při brždění v útočném pásmu a doslova odkulhal na českou střídačku.
54:58'
Jakub Flek je pořád hodně rychlý, ale to ke gólu bohužel nestačí. Střelu sice vymyslel, ale ta byla sražená jen na mantinel.
54:28'
Zohorna jen prodloužil pas do útočného pásma, kam rychle spěchali další čeští hráči. Na dlouho ale puk v ofenzivní třetině hrací plochy neudrželi.
53:44'
Nick Bonino jako správný kapitán nahazuje kotouč za bránu a tam za ním samozřejmě míří, aby získal co nejvíce času. USA se přece jen už nepotřebuje prosadit.
53:10'
Český tým se vůbec netváří, že by ještě chystal nějaký větší vzdor. Spojené státy mají puk na svých hokejkách a hru kontrolují.
52:46'
Michael Špaček dostal na středu u modré čáry odražený kotouč ideálně na hůl. Zkusil vystřelil z nápřahu, jeho rána však končí zblokovaná.
52:00'
Čeští hokejisté konečně začali pořádně střílet, protože americkému brankáři puky pořád vypadávají. Po pokusu Tomáše Kundrátka to bylo podobně, zase ale nikdo nečekal na dorážku.
51:15'
Zápas se dál hraje v naprosto komorní atmosféře. Na tak tiché podmínky, navíc v takto významném utkání, čeští hráči nejsou vůbec zvyklí a troufnu si napsat, že i to výrazně přispívá k jejich dnešnímu výkonu.
50:26'
Čeští hráči to rozhodně ještě nevzdávají, což potvrdil svým pokusem David Tomášek. I když jeho pokus nebyl příliš prudký, Casey DeSmith kotouč vyrazil jen před sebe a poté se jeho obránci museli pořádně činit, aby nedovolili dorážku.
49:57'
Spojené státy právě vstřelily branku!
Tynan vyhrál buly v útočné pásmu, a to přímo pod sebe, kde stál CUTTER GAUTHIER. Ten se s ničím nerozpakoval a hned vystřelil, přičemž trefil naprosto perfektně pravý růžek Vejmelkovi brány. Český gólman vůbec nestačil zareagovat. Asistence: T.J. Tynan.
49:54'
Mattu Coronatovi očividně jeden gól nestačil a nyní byl blízko k dalšímu! Díky své rychlosti se úspěšně dostal do mezikruží a odtud pořádně prověřil Karla Vejmelku, který se dlouho ohlížel, jestli mu kus gumy nevypadl!
49:05'
Rocco Grimaldi ztratil při napadání helmu, kvůli čemuž okamžitě mířil na střídačku. Tam se ale po chvíli dostal kotouč, takže Grimaldi se musel pořádně snažit, aby se puk nedotkl.
48:32'
Anders Bjork hned po přejetí modré čáry zkusil nahodit, na českou bránu ale nezamířil.
47:52'
Český gólman trestuhodně nezachytil puk za svou svatyní, kvůli čemuž Američané zase získali trochu času zdarma.
47:15'
Američané český tým zase zamknuli. Zdá se, že mají více sil. Svěřenci Kariho Jalonena se nemohou pořádně dostat k americké bráně.
46:50'
Když ale USA může, tak samozřejmě zahrozí! Nyní to demonstroval Matt Coronato, který kotouč získal kousek od české klece a okamžitě ho zkoušel zasunout do sítě, Karel Vejmelka ale ještě drží šance svého týmu!
46:34'
Jakub Zbořil udělal obrovskou chybu, jež mohla vést ke třetímu americkému gólu! Zcela zaspal a propustil kotouč do mezikruží, kde si jej našel Carter Mazur a pohotově zakončoval.
46:23'
Po delší době se hrálo v pásmu českého týmu, tam už se ale Američané o nic nepokouší a spíše se snaží koupit co nejvíce času.
45:44'
Američané hrají v plném počtu.
45:35'
Jan Košťálek výborně zachytil prudké nahození na modré čáře a konečně našel odvahu k zakončení. Tvrdý pokus se ale mezi tyče těsně nevlezl.
44:58'
Na chvíli se ozývá malý hlouček českých fanoušků v rohu u české brány s heslem: „Dáme góla, dáme.”
44:30'
Nápor českého mančaftu ukončuje zblokované zakončení Michala Kempného. Po něm letí kotouč až za Karla Vejmelku.
44:17'
Sobotka po nahrávce z rohu od Červenky dobře pálil ze solidní střelecké pozice, avšak jen do bloku.
43:44'
Vyloučení v týmu USA:
Sean Farrell – 2 min., podrážení.
43:28'
Laxní Dvořákovo vyhození po mantinelu vedlo málem k velké americké šanci. Perunovich kotouč zachytil a rychle otočil hru, Vejmelka byl naštěstí v pozoru.
43:18'
Zámořský celek se v této periodě zatím jenom brání, ale stále to zvládá skvěle. Zkušené vyhození předvedl Dylan Samberg, který kotouč dostal do pásma soupeře, přičemž zakázané uvolnění se nemohl pískat.
42:40'
Michal Kempný střílel z horní části pásma hodně mimo americkou bránu.
41:59'
Češi se hnali do přečíslení tři na dva, ale zase příliš dlouho čekali se zakončením. Kombinaci sice předvedli, ale Martin Kaut pod tlakem nemohl vystřelit.
41:40'
Třetí americká lajna udržela český tým pod tlakem. Henry Thrun napřáhl na modré ke střele a tvrdě vypálil do Vejmelkových betonů.
41:25'
Carter Mazur byl při přechodu modré čáry příliš pomalý, do pásma tedy dříve vjel jeden z jeho spoluhráčů, kvůli čemuž se píská ofsajd.
41:03'
Český tlak i nadále pokračuje, USA se muselo osvobodit jen za cenu zakázaného uvolnění!
40:58'
Košťálek čekal poměrně dlouho s pukem na holi. Nakonec se rozhodl zkusit střelu, tu mu ale zblokoval Grimaldi.
40:38'
První česká formace ještě s trochou štěstí udržela pásmo. Američané krátce poté vyhazují na icing.
40:15'
Tak to mohl být vytoužený start třetí části pro českou reprezentaci! Roman Červenka totiž hned ujel celé americké defenzivě, ale střelou ke vzdálenější tyči si na brankáře stejně nepřišel!
40:10'
Čeští hokejisté se po buly zmocňují kotouče.
40:01'
Začala třetí třetina.
Rozhodčí a po nich i Američané s Čechy pomalu nastupují dnes již po třetí na ledovou plochu v Nokia Aréně. Čeká nás třetí třetina tohoto čtvrtfinále, v němž český tým bude dotahovat dvougólové manko.
Na začátku druhé periody se čeští hokejisté trochu vzchopili, ale vytoužené vyrovnaní to stejně nepřineslo. Navíc následoval další šok pro české fanoušky, protože po vyhraném buly na milimetry přesně pálil Nick Perbix, který tak rozjásal fanoušky za mořem už podruhé. Pak už se USA začalo soustředit především na obranu, i když Karla Vejmelku občas ohrozilo. I bránění však Američanům vychází na jedničku, Casey DeSmith sice musel několikrát zasahovat, ale nikdy to neměl příliš složité a navíc mu vždy pomáhali jeho obránci. Pokud tedy národní tým chce myslet na postup, bude toho muset v závěrečné části hodně změnit.
Statistiky po 2. třetině:

Střely na branku: 25 – 11
Zásahy brankářů: 11 – 23
Trestné minuty: 2 – 2
Další třetina začne přibližně v 16:58.
40:00'
Druhá třetina skončila.
39:50'
T.J. Tynan obkroužil útočné pásmo a vyslal nebezpečný kotouč na Karla Vejmelku, který si zákrokem nebyl vůbec jistý. Nakonec puk z nebezpečné zóny musel dostat až jeden z beků.
39:43'
Mazur si chvíli motal české obránce, než mu puk jeden z nich vypíchl. Jenže pouze na hůl dalšího Američana, kteří tak pokračují v závěrečném tlaku druhé třetiny.
39:23'
Jordánovo nastřelení hracího předmětu o mantinel vede až k zakázanému uvolnění.
39:02'
Michal Jordán zkusil vzít zodpovědnost do svých rukou, z velkého úhlu proto chtěl zaskočit amerického brankáře. Ten byl ale pevně přitisknutý ke své pravé tyči.
38:19'
Košťálek dostal puk na modrou, ale moc dobře si s ním neporadil. Pouze jej nastřelil do mantinelu, kde si jej přebrali hráči v bílých dresech. Američané jsou v závěru třetiny poměrně pasivní.
38:11'
Casey DeSmith se konečně musel pořádně zapojit! Zakončení Davida Tomáška totiž srazil před odkrytou klec, kde vyčkával Michael Špaček, ale ten v klíčové pozici selhal!
37:41'
Češi se snaží zjednodušit hru a přecházejí do pásma hodně díky nahozením po mantinelu. Tentokrát jim to vyšlo a Američané po zisku puku jen vyhodil přes celé kluziště na icing.
37:18'
Druhá siréna se velmi rychle blíží, čeští hokejisté se proto snaží být rychlejší. V to doufal i Jakub Flek, který prudce nahodil, ale jeho spoluhráči puk stejně nezískali.
36:11'
Ani Dominik Kubalík neprolomil české čekání na střelu, i když měl slušnou pozici. V Tampere to ale zatím nelepí, i tento puk šel mimo.
36:00'
Červenka nabral ve středním pásmu kotouč a zkusil se prosadit individuálně, neboť zbytek jeho formace odjel střídat. Nabruslil si však až příliš do strany a pak už střílel z moc velkého úhlu, než aby jeho pokus měl šanci na úspěch.
35:36'
Vladimír Sobotka na modré čáře dobře zasekl s kotoučem a díky tomu mu mohl najet Martin Kaut, ale od střely český tým dělila zase jen jedna přesná přihrávka.
35:00'
Martin Kaut se s tím po přechodu modré čáry nepáral a prostě vystřelil, Casey DeSmith byl ale opět bez práce.
34:45'
Američané si obzvlášť po druhé vstřelené brance zase dělají s českou reprezentací takřka co chtějí. Jalonenova družina se není schopná vzchopit a nevychází jí v podstatě vůbec nic.
33:55'
Carter Mazur se dostal přes modrou čáru a i kolem tří protihráčů, ale kotouč mu následně utekl, takže ho poslal jen na českého brankáře. Ten nepřerušoval hru a raději rychle rozehrál.
33:49'
Tomášek si nedokázal zpracovat poměrně jednoduchou přihrávku ve středním pásmu a puk mu utekl až na hole amerických hráčů.
32:42'
USA pokračuje v tlaku vůči českému týmu. Matt Coronato střílel ze značného úhlu, ale Vejmelka nebyl zcela přesunutý k tyčce. Naštěstí však kotouč zblokoval Černoch.
32:14'
Američané sice většinu času strávili v útočném pásmu, ale nic nevymysleli a početní výhoda tedy velmi rychle skončila. Navíc Michal Kempný mohl jít hned do úniku, nakonec mu chyběla jen trocha štěstí.
31:33'
Nick Bonino stojí před českou bránou a Vejmelkovi způsobuje velké problémy. Skvěle sehraná americká přesilovka to hraje právě na amerického útočníka, jenž se na hraně brankoviště snaží tečovat.
31:16'
USA útočí v hrobovém tichu. To zkusil utnout Nick Bonino, který vypálil z levého kruhu, ale trefil jen blokujícího Jakuba Zbořila.
30:27'
Perunovichovi střela nevyšla, neboť šla akorát do bloku českých hráčů. Ti následně mohou kotouč vyhodit.
30:14'
Vyloučení v týmu Česko:
Michal Kempný – 2 min., držení.
29:49'
Vladimír Sobotka v rohu útočného pásma dobře udržel kotouč, ale k ničemu to stejně nevedlo. Česko si prostě nemůže vypracovat moc velkých příležitostí.
29:13'
Karel Vejmelka byl tentokrát proti dalekonosné střele připraven, pokus Henryho Thruna schoval do své lapačky.
28:53'
Spojené státy právě vstřelily branku!
NICK PERBIX dává druhou branku Spojených států, a to z velmi nenápadné situace! Tento americký obránce totiž po vyhraném buly dostal puk na modrou čáru, udělal dva kroky vpřed a tahem spíše jen nahodil kotouč na českou bránu. Zamířil však přímo do šibenice a Vejmelka toho přes hlouček hráčů příliš neviděl. Asistence: Rocco Grimaldi.
28:22'
USA chybovalo při střídání, což mohli čeští hokejisté okamžitě potrestat. Na Ondřeje Beránka totiž směřovala přihrávka, a kdyby jí zpracoval, byl by sám před Caseyem DeSmithem. To se mu ale nepovedlo.
28:13'
Cutter Gauthier vypálil z levého kruhu zápěstím. Mířil do šibenice, ale českou bránu lehce přestřelil.
28:00'
Druhá česká formace velmi aktivně napadá a Američany proto dostala pod pořádný tlak. Ti to i přesto zvládli a založili útočnou akci.
27:36'
Jordán po vyhraném buly nahodil od modré kotouč na americkou bránu, jenže DeSmith měl zcela nekrytý výhled.
27:30'
USA poslalo puk na zakázané uvolnění, vhazovat se tak nyní bude po levé ruce Caseyho DeSmithe.
27:25'
Česko se usadilo v útočném pásmu a konečně jsou na Nokia Areně slyšet i fanoušci, kteří začali hlasitě tleskat. Žádná příležitost z toho ale stejně nebyla.
26:23'
Daniel Voženílek úspěšně dostal kotouč do pásma přes pravou stranu, i když tam schytal tvrdý hit. Po kombinaci tedy mohl pálit Tomáš Dvořák, ale ten neprostřelil obranný val soupeře.
25:18'
Conor Garland napálil z rohu českého pásma puk „goflákem” před bránu, kde stál Jan Košťálek. Ten v daném okamžiku sledoval najíždějícího amerického útočníka a vůbec si nevšiml, že se od jeho bruslí kotouč odráží a míří jen pár centimetrů vedle české brány.
25:12'
Conor Garland je ve druhém dějství hodně aktivní, nyní zkusil překvapit českého brankáře střelou od mantinelu. Karel Vejmelka byl ale pozorný.
24:38'
Českým hokejistům je odpískán těsný ofsajd, následovat tedy bude buly ve středovém pásmu.
24:25'
Beránek šikovně protečoval puk po mantinelu na Fleka, jenž nabral rychlost a na z pravé strany se pokusil bekhendem překvapit amerického brankáře. Jeho svatyni však přestřelil.
24:06'
Dominik Kubalík se při napadání nebojí použít své tělo, za bránou chtěl protihráče složit bodyčekem. Ten mu ale na poslední chvíli ujel, USA tedy mohlo v poklidu zakládat další útok.
23:39'
Kubalík se nepovedeném buly dostal do křížku s Carterem Mazurem. Po chvilce postrkování se situace mezi nimi uklidnila, při opakování vhazování však do amerického hráče ještě sekl Košťálek. Sudí vše řeší zatím domluvou.
23:38'
Roman Červenka se tentokrát chystal na únik, i nyní ale byl pas příliš prudký, kotouč se navíc doklouzal až na icing.
23:08'
Relativně poklidný vstup do druhé třetiny. Američané nejsou příliš aktivní, ale s pukem na holi jednají klidně. Patrick Brown si připisuje střelecký pokus, který ale šel z úhlu přímo do Vejmelky.
22:58'
Conor Garland se v rohu kluziště dobře uvolnil od dvou protihráčů a okamžitě servíroval puk před bránu, česká defenziva tentokrát zafungovala a nedovolila žádné zakončení.
22:07'
Dvě velké šance pro český mančaft! Nejprve z dálky pálil Michal Jordán, ale ten úspěšný nebyl. Podobně dopadl i Jakub Zbořil, který měl k dispozici bližší pozici k brance, Casey DeSmith ho ale úspěšně vychytal!
21:48'
Jiří Smejkal najel s pukem sám do útočného pásma a razil směr americké brána. Z levé strany na něj však dotíral obránce soupeře, a tak se zmohl jen na bekhendové zakončení, s nímž DeSmith příliš problémy neměl.
21:25'
Jakub Flek opět ukázal svou pověstnou rychlost, avšak dobře rozjetou akci následně pokazil nepřesnou zpětnou přihrávkou, na kterou nedosáhl Jiří Černoch.
21:00'
Národní tým se prakticky celou první minutu držel v útočném pásmu, jenže se nedostal k žádnému zakončení. Teď už Američané hrací předmět vyvážejí ven.
20:39'
Tomáš Kundrátek výborně vystihl přihrávku, ale pod tlakem nedokázal kotouč zpracovat, takže USA nakonec dostalo puk přes svou modrou čáru.
20:10'
Český tým vyhrál vstupní buly do druhé třetiny a zaváží puk do útočného pásma.
20:01'
Začala druhá třetina.
Oba celky se vracejí na led, čtvrtfinále bude za pár okamžiků pokračovat druhou periodou.
Úvodní dvacetiminutovka českého čtvrtfinále na letošním mistrovství světa je minulostí a nutno zmínit, že zatím příliš nenaplňuje parametry velkého zápasu. Poloprázdná Nokia Arena je až na zcela výjimečné momenty tichého tleskání bohužel zcela bez života. Oproti atmosféře v Rize zcela neporovnatelné. Navíc ani na ledě to není žádná hitparáda. Český tým vstoupil do zápasu poměrně aktivně, pak se ale prosadil Matt Coronato za přispění Michala Jordána a od té doby hru řídili výhradně Američané. Jalonenovi svěřenci se stáhli, začali kupit nepřesné přihrávky, ztrácet kotouče a prakticky se nedostali do útočného pásma.
Statistiky po 1. třetině:

Střely na branku: 11 – 2
Zásahy brankářů: 2 – 10
Trestné minuty: 2 – 0
Další třetina začne přibližně v 16:10.
20:00'
První třetina skončila.
19:42'
Vladimír Sobotka si v souboji na modré čáře pomohl hraničním způsobem, rozhodčí ale ihned rozpažují, takže Češi ještě mohou zkusit zaútočit.
18:51'
Flek poslal puk úplně na druhou stranu kluziště, než stál kdokoliv v červeném dresu. Zbytečná ztráta kotouče ve středním pásmu.
18:33'
Zavánělo to pořádnou šancí, jenže nakonec selhala přípravná fáze! Nahození Connora Mackeho bylo sraženo přímo na hůl Jakuba Fleka, ten ihned vysílal do úniku Ondřeje Beránka, ale pas byl příliš dlouhý!
18:20'
O rozruch před českou bránou se tentokrát postarali Tuch a Grimaldi. Vejmelka dokázal udržet ve skrumáži pozornost a kotouč si našel.
17:50'
Puk se konečně dostal z pásma národního týmu, i když to bylo jen díky nahození. Pro to Američané hodně rychle spěchají, protože se zakázané uvolnění nebude pískat.
17:10'
Český tým se od inkasované branky stále prakticky nedostal přes útočnou modrou do pásma. Hraje velmi defenzivně, ač Američané toho také příliš nepředvádí.
16:46'
Conor Garland vybruslil zpoza české brány a hledal na zadní tyčce Drewa O'Connora, jenž mohl zakončovat do odkryté klece. Chyběla mu snad jen o trochu kratší hůl a menší pozornost od českého obránce.
16:17'
Cutter Gauthier po přechodu modré čáry nic nevymýšlel a prostě pořádně práskl do kotouče, který k jeho smůle skončil pouze mimo tři tyče.
15:25'
Jiří Smejkal s rozehrávkou zbytečně váhal, kvůli čemuž mu kotouč vypíchl T.J. Tynan. Ten se následně snažil prodrat před branku, ale to se mu nepovedlo.
14:55'
Radim Zohorna upaloval za pukem, jenž klouzal podél pravého mantinelu středním pásmem směrem vpřed. V cestě před sebou navíc nikoho příliš neměl. Místo zakončení z dálky ale zvolil individuální technickou cestu. Snaha prodrat se před bránu mu však nevyšla.
14:32'
Nahození Dylana Samberga bylo po cestě na bránu nebezpečně tečováno, český gólman byl však na ledě včas a připsal si další důležitý zásah.
14:09'
Po inkasované brance se svěřenci Kariho Jalonena nemohou vzpamatovat. Američané je hodně tlačí a Češi se jen zataženě brání.
13:13'
Henry Thrun hrál na hraně ofsajdu, čeští hráči na střídačce dokonce vyžadovali přerušení hry. Rozhodčí však rozhodl lépe pro USA, které může pokračovat v útoku.
13:02'
T.J. Tynan Sobotkovi přechod do pásma pořádně znepříjemnil hodně tvrdým hitem u mantinelu na modré čáře. Český centr pak sice pokračoval v jízdě dál, soupeř už ale zase získal kotouč.
12:41'
Cutter Gauthier si přináší formu ze skupinové části i do tohoto čtvrtfinále, hned po vyhraném buly totiž nebezpečně pálil. Karel Vejmelka byl připraven.
12:38'
Máme tu reklamní pauzu. Spojené státy aktuálně vedou nad národním týmem 8:2 na střely směřující mezi tři tyče.
12:25'
USA pokračují v tlaku v útočném pásmu. Hráči v bílých dresech jsou teď v laufu. Nahození Grimaldiho Vejmelka čapá.
12:04'
Spojené státy právě vstřelily branku!
Tak to je hodně smolná branka pro český tým, na koně jde tedy USA! Češi dobře odolávali americkému náporu, Karel Vejmelka totiž úspěšně vyrazil pokus Lanea Hutsona. Puk si ale pak sebral MATT CORONATO, který ho okamžitě poslal do předbrankového prostoru. Tam našel brusli Michala Jordána, od které se kus gumy odrazil do sítě. Asistence: Lane Hutson, Connor Mackey.
11:48'
Connor Mackey tvrdě vypálil od modré čáry. Jeho ránu zase zblokoval skvělý Dvořák, který pak ale bolest ze zápěstí potřeboval pořádně vytřepat.
11:35'
Cutter Gauthier svým průnikem sice jednoho protihráče ošálil, druhý už se ale nenechal nachytat a jeho pokus zablokoval.
10:57'
Spojené státy hrají v plném počtu.
10:52'
Černochův nepovedený přechod do pásma, po němž Američané zase rychle posílají puk až k české bráně.
10:40'
V závěru přesilovky se od modré čáry napřáhl Jan Košťálek, přičemž Casey DeSmith nic neviděl, protože šel do přirozeného rozkleku. Měl ale štěstí, protože ho kotouč zasáhl.
10:03'
Puk po nenápadné přihrávce z rohu před bránu chvíli poskakoval na hraně brankoviště. Nejrychleji se však zorientoval Bonino, jenž si jej stáhl za bránu a vyhazuje.
09:44'
Vladimír Sobotka se díky své rychlosti dostal až před bránu, ideální možnost ale prováhal, takže musel s kotoučem jen za bránu. Získal aspoň útočné pásmo.
09:14'
Smejkal se snažil nesmyslně propasovat puk skrz Američana stojícího u mantinelu. Soupeř tak puk vyhazuje přes všechny čáry.
08:57'
Dylan Samberg byl při napadání až příliš aktivní, protože strčil hůl pod nohy českého hráče, kterého podrazil. Dvě minuty si tedy odsedí na trestné lavici.
08:23'
Košťálkovi přihrávka po mantinelu na Zohornu vůbec nevyšla. Byla tak očividná a pomalá, že si ji na modré čáře vyhlédl jeden z amerických útočníků a ujal se hracího předmětu.
08:08'
Oba týmy se i nadále hledají, nyní třeba chyboval na modré čáře Connor Mackey, který nezpracoval prudkou přihrávku a kvůli tomu přišel jeho celek o pásmo.
07:52'
Matt Coronato najel po pravém křídle přes modrou čáru až do kruhu, odkud střílel na zadní tyč. Vejmelka chytá kotouč do lapačky.
07:16'
Druhá česká formace soupeři v útoku trochu zavařila, Jakub Flek navíc dobře vystihl přihrávku, ale zakončení z toho stejně nebylo.
06:53'
Beránek skvěle napadal Hutsona za americkou bránou a vybojoval kotouč i útočné pásmo!
06:32'
Před Tylerem Klevenem se otevřel prostor, mladý americký obránce proto okamžitě pálil, ale netrefil zařízení. Michal Jordán následný odražený puk raději přiťukl ke svému brankáři.
06:04'
První větší šance českého národního týmu! Kubalík v jízdě na levém křídle přebral přihrávku a ujížděl vstříc americké bráně. Jeho pokus DeSmith ale dokázal vykrýt.
05:22'
Nick Perbix svým nahozením vyhnal své spoluhráče z útočného pásma, USA se ale dopředu rychle vrátilo.
05:01'
Češi zvolili vysoký presink, s nímž Američané mají lehčí problémy. Každopádně lze mluvit o očekávaném opatrnějším vstupu z obou stran. Atmosféra lze přirovnat ke mši v kostele, občas se alespoň slabě ozve jeden český buben.
03:59'
Dylan Samberg poslal kotouč mimo hrací plochu, vylučovat se ale nebude, protože se ještě předtím dotkl plexiskla.
03:43'
Beránek šikovně protečoval puk do útočného pásma, aby se nepískalo zakázané uvolnění. Flek pak rychle spěchal za americkou bránu, ale soupeř hrací předmět přebral.
03:27'
Ani jeden tým se nyní nemůže dostat přes střední pásmo, nakonec to utnul jeden z Čechů, který kotouč nahodil za bránu Caseyho DeSmithe.
03:01'
T.J. Tynan napřáhl na modré čáře ke střele, Dvořák jeho pokus obětavě zastavil.
02:30'
David Tomášek na pravém křídle zkompletoval šikovnou přehazovačku mezi nohama, pak ho ale protihráč přišpendlil ke hrazení, takže už nic dalšího nevymyslel.
02:08'
Zbořil zpoza branky šikovně hledal Košťálka, jenž si najížděl do mezikruží. Američtí beci ale záměr přečetli českého obránce zablokovali.
01:48'
Scott Perunovich našel odvahu ke střele od modré čáry, ta se mu ale hrubě nepovedla, takže kus gumy skončil jen v rohu kluziště.
01:25'
Beránek protáhl puk znovu přes útočnou modrou, pomáhal mu ale pouze Flek. Američané se tak hracího předmětu ujímají.
01:14'
Tomáš Dvořák totálně selhal při zpracování přihrávky na modré čáře, kotouč tak jen odevzdal nejbližšímu protihráči.
00:54'
Nick Bonino překročil modrou čáru o chvíli později než jeho spoluhráč. První přerušení hry zavinil americký ofsajd.
00:38'
Cutter Gauthier dostal přihrávku do prostoru mezi kruhy a odtud okamžitě pálil, přičemž puk se odrazil od dvou českých hráčů. Nakonec skončil až na hrazení.
00:20'
V útočném pásmu se usazují hráči USA, od modré čáry nahazoval Dylan Samberg.
00:05'
Úvodní buly patří českým hokejistům, kterým ale následný první přechod do útoku příliš nevyšel.
00:01'
Utkání právě začalo.
Zahajovací pětky se již formují k úvodnímu buly, boj o semifinále za okamžik vypukne.
Je to tady! Český tým vjíždí na ledovou plochu, dnes je označený jako venkovní celek. Hrát bude v červených dresech, zatímco Američané oblékli bílou barvu.
Před začátkem samotnému duelu je nám na ledové ploše nabídnuta neobvyklá světelná show, do které vyhrává známý song Sandstorm od finského DJ Darudeho.
Nokia Aréně i sedm minut před začátkem vládnou modrobílé barvy, jež čím dál více zaplňují sedačky zejména v horním prstenci jedné z nejmodernějších hokejových hal na starém kontinentu. Fandit se dneska odpoledne zřejmě příliš nebude.
Při ohlašování sestav bylo ticho, Finové se ale trochu zvedli ze sedaček, když hlasatel ohlásil jako trenéra české reprezentace Kariho Jalonena. Finové tak určitě budou více přát českému týmu.
Tribuny jsou zatím zaplněny jen velmi řídce. Většinu z malého množství diváků tvoří lidé ve finských dresech chystající se pomalu na večerní střetnutí domácích s Kanadou, jež je na programu v 19:20. České fanoušky lze spočítat na prstech obou rukou.
Rolby vjíždí na led, do čtvrtfinálové střetnutí Česka se Spojenými státy zbývá posledních zhruba devatenáct minut!
Čeští hokejisté již opustili led po rozbruslení. Poslední zmizel do šatny Ondřej Němeček s Jiřím Smejkalem, kteří si ještě několik desítek vteřin sami ve dvojici zkoušeli přihrávky a zakončení. Spolu s nimi u české střídačky dlouho zůstal soustředěný Marek Langhamer, jenž však duel bude sledovat pouze ze střídačky.
Američany jejich písnička příliš nevyhecuje, protože si vybrali hit od Miley Cyrus s názvem Party in the USA. Určitě ale navodí tu správnou americkou atmosféru.
Dnešní utkání bude velmi speciální pro českého brankáře Karla Vejmelku. Nejenže nastupuje do brány národního týmu do klíčového zápasu celého šampionátu, ale zároveň mu dnes je 27 let! Oslaví své narozeniny vychytáním Spojených států a postupem do semifinále?
Lidé se znalostí českého jazyka si mohou zpříjemnit předzápasový program poslechem písničky Starej Bar, která složila skupina Kabát. České hokejisty samozřejmě tento song může i vyhecovat.
Nyní už z kabin vyjeli i američtí hokejisté, které vyvedl Casey DeSmith. Ten také jaké první rozvlnil síť vlastní branky.
Čeští hokejisté právě nastoupili na předzápasové rozbruslení a celý led zatím mají jen pro sebe. Moc fanoušků ale na Nokia Arenu zatím nedorazilo.
Úvodní sestavy:

USA: DeSmith (Petersen) – Samberg, Perbix, Kleven, Perunovich, Thrun, Mackey, Hutson – Grimaldi, Bonino (C), A. Tuch (A) – Bjork, O'Connor, Garland (A) – Gauthier, Tynan, Mazur – Farrell, Brown, Coronato – L. Tuch.

Česko: Vejmelka (Langhamer) – Kempný, Kundrátek, Dvořák, Košťálek, Jordán (A), Zbořil, Němeček – Červenka (C), Sobotka (A), Kubalík – Flek, Černoch, Beránek – Smejkal, Zohorna, Kaut – Voženílek, Špaček, Tomášek – Lenc.

Rozhodčí: Frandsen (DEN), Sewell (SWE) – Wyonzek (CAN), Yletyinen (SWE).
Česko

Česko zažilo turbulentní poslední den základní skupiny. Nejdříve v bitvě o druhé místo podlehlo Kanadě 1:3, díky překvapivé výhře Lotyšska nad Švýcarskem se pak nakonec posunulo až na konečnou čtvrtou pozici.

Český tým nestačil také na pozdějšího vítěze skupiny, se Švýcarskem padl 2:4. Výběr Kariho Jalonena však utrpěl ještě jednu porážku. Česko prohrálo v napínavém utkání s domácím Lotyšskem 3:4 po prodloužení.

Ostatní zápasy už ale Češi zvládli. V úvodním utkání šampionátu porazili Slovensko 3:2, nad Kazachstánem pak vyhráli 5:1. Se Slovinskem sice prohrávali o dvě branky, český tým však nakonec otočil na 6:2. Norsko pak český výběr vynuloval a vyhrál 2:0.

Nejproduktivnějším hráčem týmu a zároveň celého turnaje je střelec z Detroitu Dominik Kubalík (8+4). Hodně bodů také sbírají nestárnoucí kapitán Roman Červenka (3+6) a sparťanský obránce Michal Kempný (2+5).

Otázkou zůstává, kterého brankáře do čtvrtfinále trenérský štáb nasadí jako jedničku. Favoritem je pravděpodobně Karel Vejmelka, jenž měl dobrou sezonu v Arizoně, na mistrovství odchytal nejvíce utkání (3) a z českých brankářů má také největší úspěšnost zákroků (95,56%).
Nominace Česka

Brankáři:
Šimon Hrubec (Curych, Švýcarsko), Karel Vejmelka (Arizona, NHL), Marek Langhamer (Ilves, Finsko)

Obránci:
Michal Jordán (Rapperswil, Švýcarsko), Tomáš Kundrátek (Kometa Brno), Jan Košťálek, Tomáš Dvořák (oba Pardubice), Michal Kempný, David Němeček (oba Sparta Praha), Ronald Knot (Tucson, AHL), Jakub Zbořil (Boston, NHL)

Útočníci:
Ondřej Beránek, Jiří Černoch (oba Karlovy Vary), Filip Chlapík, Michael Špaček (oba Ambri-Piotta, Švýcarsko), Jakub Flek (Kometa Brno), Radan Lenc (HV71, Švédsko), Vladimír Sobotka, David Tomášek (oba Sparta Praha), Lukáš Sedlák (Pardubice), Jiří Smejkal (Oskarshamn, Švédsko), Martin Kaut (San Jose, NHL), Roman Červenka (Rapperswil, Švýcarsko), Dominik Kubalík (Detroit, NHL), Daniel Voženílek (Třinec), Radim Zohorna (Toronto, NHL)
USA

Spojené státy v posledním napínavém utkání skupinové fáze porazily po prodloužení Švédsko, a zaslouženě tak skončily první. Tým Kre Kronor totiž jako jediný sebral zámořskému týmu bod.

USA jinak prošly skupinou bez zaváhání. Finsko porazily 4:1, o tři branky vyhrály i nad Rakouskem a Dánskem. Nejtěsněji pak porazily Německo, nad kterým zvítězily 3:2 po otočce ve třetí třetině.

Spojené státy klasicky nejsou na turnaji napěchované hvězdami. Dobrou sezonu v Buffalu prožil Alex Tuch, jenž na šampionátu zatím nasbíral šest bodů (4+2). Ještě o bod lépe je na tom Conor Garland (2+5) z Vancouveru.

Produktivitu USA na šampionátu však vedou jiní – T.J. Tynan (1+9), Rocco Grimaldi (4+5) a Cutter Gauthier (6+2). Trenér David Quinn se navíc může spolehnout na zkušeného kapitána Nicka Bonina (3+1) a výborně chytajícího Caseyho DeSmithe (94,23% úspěšnost zákroků).
Nominace USA

Brankáři:
Drew Commesso (Boston University, NCAA), Casey DeSmith (Pittsburgh, NHL), Cal Petersen (Los Angeles, NHL)

Obránci:
Ronnie Attard (Philadelphia, NHL), Lane Hutson (Boston Univeristy, NCAA), Tyler Kleven (Ottawam, NHL), Connor Mackey (Arizona, NHL), Nick Perbix (Tampa Bay, NHL), Scott Perunovich (Springfield, AHL), Dylan Samberg (Winnipeg, NHL), Henry Thrun (San Jose, NHL)

Útočníci:
Anders Bjork (Chicago, NHL), Nick Bonino (Pittsburgh, NHL), Patrick Brown (Ottawa, NHL), Matt Coronato (Calgary, NHL), Sean Farrell (Montreal, NHL), Conor Garland (Vancouver, NHL), Cutter Gauthier (Boston College, NCAA), Carter Mazur (Grand Rapids, AHL), Drew O`Connor (Pittsburgh, NHL), Alex Tuch (Buffalo, NHL), Luke Tuch (Boston University, NCAA), T.J. Tynan (Ontario, AHL), Samuel Walker (Minnesota, NHL)
Přejeme krásné čtvrteční odpoledne z finského Tampere. Vítáme vás u přenosu čtvrtfinálového utkání mistroství světa mezi týmy USA a Česka.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 15:20.
Play off
Články odjinud