Tolik tedy z tohoto zápasu, odpolední program pokračuje dalšími zápasy a budeme samozřejmě u toho. Štafetu předávám dalším kolegům a z Čižovky se přihlásím opět večer.
Norové ukázali v tomto zápase větší zkušenost, Italové nehráli vyloženě špatně, ale jednoznačně selhali v koncovce. Haugen pochytal všech patnáct pokusů, Bellissimo musel zasahovat třiadvacetkrát.
Dobojováno, každá třetina nabídla po jednom gólu. O brankový zápis se starali pouze a jen Norové. Skóre otevřel již v šesté minutě Roest a určil ráz utkání. I když se Itálie ve druhé třetině dostala k řadě tutovek, nejlepší hráče zápasu Haugena nebyla schopna překonat. Nejblíže k tomu byl Rocco, jenž trefil tyč. Větší produktivitu tak prokázali hokejisté z Norska, kteří ještě zvýšili Askem a šest minut před koncem Bastiansenem.
Nejlepší hráči zápasu:

David Borrelli (Itálie) – Lars Haugen (Norsko)
60:00
58:58
Duel se za potlesku diváků dohrává ve středním pásmu, s kotoučem operují Norové.
58:06
Už se hrají poslední dvě minuty zápasu a hrstka norských fanoušků popěvují své oslavné chorály a ódy.
57:37
Nahození Aska nemohlo italského brankáře překvapit, nicméně musel hru přerušit. Norové získali pásmo.
56:38
Zakázané uvolnění norského mužstva, které je evidentně v dobré pohodě a hráčům je na tvářích vidět úsměv.
55:33
Do konce duelu necelých pět minut a po drobné úpravě ledu se bude vhazovat ve středním pásmu.
54:28
Momentálně můžeme v klidu říci, že se duel v podstatě dohrává. O vítězství by Nory připravil snad už jen zázrak.
53:29
Norsko právě vstřelilo branku!
Teď už je však pravděpodobně rozhodnuto. Výbornou přihrávku na modrou čáru dostal kapitán Norů ANDERS BASTIANSEN a k tomu snad není co dodávat. To byla parádní rána, která byla umístěná k pravé tyči. Bellissimo se jen tak ohlédl za sebe a nezbylo mu nic jiného, než aby lovil puk ze sítě potřetí. Asistence: Mathis Olimb.
52:47
Sedm minut před koncem základní hrací doby mohlo být definitivně jasno. Norové si krásně rozebrali soupeře a do zakončení se před bránou dostal Hansen. Nejprve trefil tyč, posléze boční sít.
51:45
Obrovská šance Italů a další důkaz toho, že produktivita opravdu v tomto týmu pokulhává. Někdy je to samozřejmě i o štěstí, ale Scandella byl nyní v jasné pozici a sám před Haugenem, ale ani netrefil jeho bránu.
50:28
V plné polní musel být i Bellissimo, který lapil střelu Oldena. O pár chvil později si poradil i s tečí Skrödera.
49:12
Po delší době vyzkoušel Haugena italský útočník Ihnacak, ale trefil jen beton norského hrdiny utkání.
48:28
Garner zůstal v ofsajdovém postavení, bude se vhazovat ve středním pásmu. Kouskování hry samozřejmě vyhovuje Norům.
47:26
Poslední minuty nejsou příliš záživné a vlastně ani zábavné. Norsko si hraje přesně to co potřebuje, Itálie už zřejmě odešla po fyzické stránce. Před Haugena se prakticky nedostává.
46:33
Mats Trygg se chystal k zakončení, jenže mu puk utekl za modrou čáru a je správně odpískán ofsajd.
45:15
Teď hraje Norsko velice dobře a zkušeně. Nikam se zbytečně nežene a trpělivě čeká na chybičky protivníka.
44:26
Norové si vynutili tlak a soupeř pouze vyhazoval kotouč do středního pásma.
43:21
Na druhé straně kontroval kapitán Norska Bastiansen, z bezprostřední blízkosti však poslal kotouč nad bránu rozhozeného Bellissima. Ten si může na chvíli oddechnout.
42:40
Každopádně už se hraje v pěti a Italové se stále nemohou dostat do hry. Kontaktní branku by nutně potřebovali.
41:16
Obrovská šance Itálie ve vlastním oslabení. Borrelli pádil společně s Ihnacakem proti jednomu obránci a druhý jmenovaný dokonce zakončil. Haugen však působí velice jistě a klidně. Toho jen tak něco nerozhodí a i tento pokus bezpečně kryje.
40:15
Norsko pokračuje ve své přesilovce, kterou si přesunulo ze druhé třetiny. Od modré ihned vypálil obránce Espeland, ale chyběla tomu lepší přesnost.
40:01
Tak tedy Itálie – Norsko 0:2. Co se týče střel, tak stále platí převaha norského mužstva. Na Bellissima vystřelili svěřenci kouče Johansena hned osmnáct pokusů, zatímco Haugen si doposud připsal jedenáct zákroků a výraznou měrou drží svůj tým. I když zasahoval méněkrát, tak několik jasných tutovek pochytal.
Druhá pasáž utkání byla daleko zajímavější, než ta první. O tom nemůže být pochyb. Sledovali jsme řadu šancí na obou stranách a nutno dodat, že Italové byli několikrát blízko vyrovnání. Tu největší možnost měl Rocco, který trefil tyč. Tuto situaci muselo prohlížet video a vypadalo to všelijak, nakonec ale branka uznána nebyla. Místo výsledku 1:1 bylo rázem 0:2, když své šikovné ruce ukázal v plné parádě Morten Ask. Trefil se parádně přes obránce a mezi betony Bellissima.
Třetí třetina začne přibližně ve 13:20.
40:00
39:11
Ještě je tu jedno vyloučení, na trestnou putuje Gander za hákování.
39:00
Už se hraje poslední minuta této zajímavé třetiny, kterou zřejmě vyhrají Norové.
37:40
Na ledě zůstal ležet Brian Ihnacak, který zřejmě utržil nějaký ten šrám, ale vypadá to, že bude v pořádku. Jeho otec Peter Ihnačák může zůstat klidný.
36:37
Teď jej chtěl překvapit střelou z pravého kruhu Scandella, jehož rána byla sražena do rohu. O pár vteřin později byl u levé Haugenovy tyče di Casmirro, ani ten nedokázal kotouč procpat do norské sítě.
35:38
Druhá třetina se musí divákům líbit, rozhodně je nač koukat. Šance střídá šancí a především Haugen předvádí výborný výkon. Je to zatím jeho zápas.
34:16
Vzápětí se hra přelila na druhou stranu a Italové dobrou minutu kroužili v pásmu svého soupeře. Haugen musel být v pozoru, protože zase na něj šla sprška střel. Jenže ta koncovka, neproměněné šance musí Itálii v tomto zápase hodně mrzet.
33:26
Norsko je v pěti a rázem si vytvořilo dobrou střeleckou pozici. Ken Andre Olimb z pravé strany vypálil na Bellissima, který si vůbec nebyl jistý, kde má kotouč. Nakonec se došoural mimo brankovou čáru.
32:28
A v ní registrujeme řadu tutovek. Nejprve byl sám před bránou Vincent Rocco, jehož teč končí v Haugenově výstroji a následně pálil tvrdě Nocoletti, dopadl prakticky stejně. Norský mág zaslouží pochvalu za výtečný výkon, především v této druhé třetině pochytal řadu těžkých střel.
31:19
Místo z radosti z norského gólu vznikla před italskou bránou strkanice a nakonec je překvapivě poslán za katr Skröder. To tedy znamená jediné, další přesilovka pro Itálii.
31:19
Tak to byl dar z čistého nebe, Norsko snad poprvé v této třetině vyrazilo před Bellissima a hned je z toho druhá pohroma pro italský výběr. Olden na modré čáře poslal zpětnou přihrávku na MORTENA ASKA, který na sebe stáhl hráče a svižnou střelou poslal ránu mezi betony gólmana. Autor branky byl ještě nebezpečně dohrán a nějaký čas trvalo, než se postavil na vlastní nohy. Asistence: Sondre Olden, Per-Age Skröder.
30:21
Nutno dodat, že Norsko přehodilo na úspornější režim a v této třetině působí poněkud ospale. Soupeř je daleko dravější a živější.
29:57
Každopádně i druhá početní výhoda nebyla zhodnocena, Norsko se opět ubránilo.
28:01
Přesilovky Italů jsou velice nebezpečné. Ukazují velkou sehranost, tohle byl vyloženě signál. Scandella poslal krásnou nabídku před bránu, kde byl Sullivan a jeho pumelice z mezikruží těsně minula norské zařízení.
27:19
Itálie si zahraje druhou dnešní přesilovku, přičemž ta první nebyla vůbec špatná. Norský hokejista a zároveň kapitán Bastiansen už míří na trestnou – menší trest nedovolené bránění.
26:26
Gander dostal těžkou přihrávku na modrou čáru, než se stihl zorientovat a zpracovat kotouč, už u něj byl důrazný obránce Holös.
25:44
Vhazování v útočném pásmu Itálie, která ve druhém dějství výrazně přidala na tempu.
25:14
Tak nakonec zůstává stav stejný, dobrých pět minut se tato situace řešila, ale nakonec rozhodčí ponechávají stav stejný. Norsko tak stále drží hubený náskok.
25:14
Až teď se hra přerušila a sudí Fraňo šel prohlížet video. Samozřejmě se jedná o tu již zmíněnou tyč, kterou Itálie z našeho pohledu trefila. Nicméně jak kostka nad ledem ukazuje, mohlo by se jednat o gól.
24:30
Hraje se v rychlém tempu, prakticky bez přerušení. Italové jsou o něco aktivnější a vytvořili si dobrou střelu Nicolettim, který pálil od modré těsně mimo.
23:45
Norové jsou kompletní, přežili však velice těžkou chvíli, kdy u Haugena zvonila tyčka. Poté už se poměrně slušně bránili.
23:15
Následně se Norsko dokázalo osvobodit a teď už nepouští soupeře do nějakých větších ofenzivních výpadů.
22:05
Obrovská šance Itálie, která měla možnost vyrovnat. Ihned po vhazování se dostal ke střele obránce Vincent Rocco a orazítkoval tyč Haugenovy brány. Vypadalo to dokonce, že puk přešel za brankovou čáru.
21:49
První přesilovku zápasu si zahrají také Italové. Za katr už putuje Jonas Holos, jehož přestupek byl klasifikován jako podražení.
21:16
Mats Trygg poprvé v této třetině zaměstnal brankáře Bellissima, který měl malinko zakrytý výhled, ale poradil si.
20:07
Uběhlo pouze sedm vteřin a Italové se dopustili zakázaného uvolnění. Hra se tak stěhuje před Bellissima.
20:01
Hráči se pozvolna trousí na led moderní haly Čižovka, kde za pár chvil odstartuje druhá třetina tohoto utkání.
Střelecky aktivnější bylo Norsko, které vyslalo na Bellissima hned dvanáct střel, Lars Haugen musel zasahovat šestkrát.
První třetina je již minulostí, sledovali jsme průměrný hokej, který toho mnoho zajímavého nenabídl. Přesto nějaké šance jedna či druhá strana měla. Tu největší proměnil po perfektní nahrávce Steneho zakončující Roest. Největší šanci na vyrovnání měl sedm minut před koncem periody Fontanive, ale ve dvou pokusech selhal. Tolik tedy úvodní dvacetiminutovka, která dopadla lépe pro Norsko.
Další třetina začne přibližně ve 13:30.
20:00
19:46
Forsberg se ukázal jako hladový dravec a procpal se velmi důrazně před Bellissima. Toho natlačil prakticky i s pukem do sítě, rozhodčí však přerušují hru pro postavení útočícího hráče v brankovišti.
19:00
Už se hraje poslední minuty první třetiny a Norsko si stále drží hubený náskok. Mohlo si ho nyní vylepšit Martinsenem, ale proti byl pravý beton brankáře Bellissima.
17:56
Platí to i v případě Borgatella, jehož rána proletěla až před Haugenovu bránu. Zkušený norský brankář se nenechal rozhodit.
16:38
Pozvolna se blížíme ke konci úvodního dějství, dle očekávání to není žádná ofenzivní podívaná, nicméně nějaké zajímavé akce jsme zde v Čižovce viděli.
15:37
Itálie prohrává osobní souboje, nemá to vůbec lehké. Přesto si přeci jen vytvořila šanci Insamem, který z otočky chtěl překvapit Haugena, nestalo se.
14:26
Poslední minuta utkání nenabídla žádnou zajímavou akci, hraje se převážně ve středním pásmu. Oba celky chybují v rozehrávkách.
13:48
Po komerční pauze se hrálo opět u Laurse Haugena, který je zde v podstatě doma. Hají barvy Dinama Minsk, které ovšem nehraje v Čižovce, ale v Minsk Areně. Ta je odsud zhruba hodinu cesty městskou dopravou.
13:14
Největší šance Itálie přichází přibližně sedm minut před koncem třetiny. Fontanive si nejprve najel zpoza brány před Haugena, ale kotouč nedokázal pod jeho beton protlačit. Poté se ten stejný hráč dostal ke střele a těsně minul norskou klec. Mohlo být vyrovnáno a nutno pochválit papírově slabší tým za hezkou akci.
12:39
Podobnou střelu vyslal i na druhé straně Tudin, pravý beton Haugena zaduněl přes celou zdejší halu.
12:05
To Bellissimo musel řešit pokus Skrödera, který poslal puk přes obránce. Nakonec ho v poslední moment uviděl a stihl hokejkou vyrazit.
11:16
Itálie se dokázala vymanit a sama zaútočila na Haugenovu bránu. Ani v tomto případě se nějaká nebezpečná akce nekoná.
10:18
A už se hraje zase v pěti na obou stranách, Norsko ale pokračuje v útočné akci.
09:21
Norové se však nehodlají spokojit s výsledkem 1:0 a ještě si v závěru přesilovky vytvořili solidní závar před Bellissimem. Ten nakonec zasahovat nemusel, pomohla mu obrana.
08:56
Zatím se hraje ve středním pásmu, italská čtveřice zvládá toto oslabení na výbornou.
07:44
Za nedovolené bránění je potrestán Scandella. Norsko si tak poprvé v zápase zahraje přesilovku.
06:17
Bude se vylučovat, každopádně Norsko si vynutilo další tlak před bránou soupeře a především střela Trygga byla pro Bellissima velmi nebezpečná. Ramenem dokázal tento strážce svatyně zasáhnout.
05:42
Norové se zaslouženě dostávají do vedení. Už předchozí akce volala po brance. Nahození Aska šikovně tečoval Olden, ovšem těsně vedle. O pár chvil však udeřil NIKLAS ROEST, který si najel před bránu s pomocí tyče zasunul puk do sítě bezmocného Bellissima. Italský brankář se natahoval jak nejlépe mohl, neměl šanci zakročit. Asistence: Andreas Stene.
04:26
Duel je dle předpokladů opatrný, zatím nemá nikterak velké tempo.
03:36
První střelu italského týmu sledujeme právě teď. Kostner si najel na levý kruh a byl sice v těžkém úhlu, nicméně Haugen si musel dávat velký pozor.
02:37
Italové byli pod tlakem, s velkými obtížemi se dokázali osvobodit a rychle vystřídat.
01:49
K vidění bylo několik dalších ošemetných situací před italskou bránou, ale Olden nebyl v dobré střelecké pozici.
00:49
Norsko začalo velice aktivně, do první šance se dostal Bastiansen, který si najel až před Bellissima, ten však dokázal zakročit.
00:06
První formace obou celků na ledě, do prvního útoku jde Norsko.
00:01
Teď už je vše připraveno na začátek sobotního duelu, český rozhodčí Martin Fraňo již drží kotouč a chystá se vhodit úvodní buly.
Úplně komorní atmosféra zde naštěstí nebude, několik skupinek diváků v ochozech začalo při nástupu obou týmů hlasitě fandit, což je jen dobře.
V Bělorusku panuje poměrně slušné počasí, typické jarní. V hale Čižovka je to o něco horší, diváci se v chladném prostředí potřebují rozehřát ať už dobrým hokejem nebo nějakou lahodnou tekutinou.
Do zápasu nám zbývá něco přes deset minut, ledová plocha je připravena po vyžehlení rolbou a pozvolna čekáme na nástup hokejistů Itálie a Norska. Hala Čižovka je poloprázdná, jen hrstka diváků bude sledovat tento zápas v rámci sobotního programu.

Itálie: Bellissimo (Andreas Bernard) – Eger (C), Nicoletti, Hofer, Borgatello, Sullivan, Larkin, Johnson, Trivellato – Scandella, di Casmirro, Kostner – Borrelli, Ihnacak, Rocco – Gander, Felicetti, Tudin – Insam, Ramoser, Fontanive (náhradníci: Caffi – Anton Bernard, Boba). Trenér: Tom Pokel.

Norsko: Haugen (Volden) – Holös, Ödegaard, Espeland, Trygg, Sörvik, Bonsaksen – Hansen, Röymark, Forsberg – Bastiansen (C), K. Olimb, M. Olimb – Olden, Skröder, Ask – Martinsen, Roest, Dahlström. (náhradník: Soberg). Trenér: Roy Johansen.

Rozhodčí: Fraňo (CZE), Vinnerborg (SWE) – Carnathan (USA), Hull (USA).
Česká stopa v tomto zápase:

Duel bude řídit krom Švéda Marcuse Vinnerborga a dua amerických čárových Carnathana s Hullem i český mezinárodní rozhodčí Martin Fraňo. Rodák z Příbrami je spolu s brněnským Antonínem Jeřábkem a ostravským Vítem Ledererem na listině rozhodčích pro tento šampionát.
Abychom byli v představování kompletní, zbývá norské legionáře představit. Dnes druhý gólman Lars Volden působí ve finském Blues Espoo, Útočná dvojice Andreas Martinsen a Ken-André Olimb hrají Düsseldorfu a bek Henrik Odegaard nosí dres Missouri Mavericks z CHL.
Pokud se zaměříme na Norsko, to hraje v posledních letech v podobném složení. Kádr se tak příliš nemění, oporou je brankář týmu KHL Dinama Minsk Laurs Haugen, který je zde v podstatě doma. Záda mu kryje Jonas Holös z Lokomotivu Jaroslavl. Celkově sedm legionářů mohl kouč Johansen povolat na tento šampionát.
V italské nominaci krom toho působí i obránce Thomas Larkin, který hrál v této sezóně v AHL na farmě v Columbusu, konkrétně ve Springfieldu, v Evansville v ECHL. Celkem pět hokejistů hrálo mezinárodní soutěž EBEL ligu v celku HC Bolzano. Potkali se tak například se Znojmem, které hají v této soutěži české barvy.
Ještě jednou pěkný den z haly Čižkovka v Minsku, kde zhruba za padesát minut odstartuje program svým prvním zápasem. Sledovat budeme Norsko s Itálií. Zajímavým jménem v sestavě je syn bývalého československého reprezentanta Petra Ihnačáka Brian. Rodák z kanadského Toronta hrál slovenskou extraligu za Kežmarok, Zvolen a Poprad a v únoru zamířil do druholigového švédského Malmö. V příští sezóně bude hrát za nejlepší domácí klub Bolzano.
Italové se vrátili do elitní skupiny a udržet se v ní budou chtít s touto nominací hráčů.

Brankáři:

Alex Caffi (Neumarkt, Egna), Daniel Bellissimo (Västeras, Švédsko), Anton Bernard (KooKoo, Finsko).

Obránci:

Alex Egger, Davide Nicoletti (oba Bolzano, EBEL), Christian Borgatello, Armin Hofer (oba Val Pusteria), Trevor Johnson (Valpellice), Dan Sullivan (Asiago), Alex Trivellato (Eisbaren Berlín, Německo), Thomas Larkin (Springfield, AHL).

Útočníci:

Anton Bernard, Marco Insam, Markus Gander (všichni HC Bolzano, EBEL), Patrick Bona, Giulio Scandella (oba Val Pusteria), Nicola Fontanive (Milán Rossoblu), Luca Felicetti (Cortina), Dave Borrelli (Asiago), Dan Tudin (SV Renon Ritten Sport), Diego Kostner (Lugano, Švýcarsko), Joachim Ramoser (Salcburk, MHL), Nate DiCasmirro (Sheffield, Británie), Vince Rocco (Troja-Ljungby, Švédsko), Brian Ihnacak (Malmö, Švédsko).
Favoritem je určitě Norsko, zde je nominace trenéra Roye Johansena.

Brankáři:

Steffen Söberg (Valerenga Oslo), Lars Haugen (Dynamo Minsk, KHL), Lars Volden (Blues Espoo, Finsko).

Obránci:

Daniel Sörvik, Stefan Espeland, Alexander Bonsaksen (všichni Valerenga), Nicolai Bryhnisveen (Lillehammer), Mats Trygg (Lörenskog), Jonas Holös (Jaroslavl, KHL), Henrik Ödegaard (Missouri, CHL).

Útočníci:

Morten Ask, Sondre Olden (oba Valerenga Oslo), Jonas Djupvik Lövlie, Andreas Stene (oba Sarpsborg), Kristian Forsberg, Per-Age Skröder (oba MODO Hockey, Švédsko), Anders Bastiansen, Martin Röymark (oba Färjestad, Švédsko), Andreas Martinsen, Ken Andre Olimb (oba Düsseldorf, Německo), Mads Hansen (Storhamar), Steffen Thoresen (Lörenskog), Robin Dahlström (Örebro, Švédsko), Mathis Olimb (Frölunda, Švédsko), Nicklas Roest (Karlskoga, Švédsko).
Hezký sobotní den z haly Čižovka, kde se dnes představí v prvním zápase tohoto programu týmy Itálie a Norska. Oba celky vstupují tímto duelem do šampionátu a dá se předpokládat, že především Italové budou bojovat o záchranu v elitní skupině.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 11:45.