VC Belgie | ONLINE | 27.8.2017 14:00 | Formule 1 2017 | ŽIVĚ | iSport.cz

Formule 1 - VC Belgie -  ONLINE PŘENOS -  27. srpna 2017   14:00

Ukončeno

VC Belgie

Přenos se aktualizuje automaticky

Další Grand Prix je na programu už příští neděli 3. září, kdy se na okruhu v Monze pojede Velká cena Itálie. Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek neděle.
Máme za sebou jubilejní 50. Velkou cenu Belgie, kterou stylem start-cíl opanoval Lewis Hamilton, jenž oslavil své 58. vítězství v kariéře. Na druhé pozici dojel Sebastian Vettel, který se párkrát pokusil Hamiltona předjet, ale Brit se pokaždé ubránil. Stupně vítězů uzavřel trochu překvapivě Daniel Ricciardo. Mezi nejlepšími třemi mohl skončit i Kimi Räikkönen, který si ale tuto GP pokazil desetisekundovou penalizací stop and go. Závod znovu nedokončil Max Verstappen, který do týmového rádia řekl, že tomu nemůže uvěřit. Smůla opět potkala Fernanda Alonsa, který byl pro technické problémy nucen předčasně odstoupit. Případný Španělův odchod z McLarenu se stále více rýsuje.
PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ TÝMŮ PO GP BELGIE:


1. Mercedes 392 bodů


2. Ferrari 348


3. Red Bull 199


4. Force India 103


5. Williams 45


6. Toro Rosso 40


7. Haas 35


8. Renault 34


9. McLaren 11


10. Sauber 5

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ MS JEZDCŮ PO GP BELGIE:


1. Sebastian Vettel (Ferrari) 220 bodů


2. Lewis Hamilton (Mercedes) 213


3. Valtteri Bottas (Mercedes) 179


4. Daniel Ricciardo (Red Bull) 132


5. Kimi Räikkönen (Ferrari) 128


6. Max Verstappen (Red Bull) 67


7. Sergio Pérez (Force India) 56


8. Esteban Ocon (Force India) 47


9. Carlos Sainz (Toro Rosso) 36


10. Nico Hülkenberg (Renault) 34


11. Felipe Massa (Williams) 27


12. Romain Grosjean (Haas) 24


13. Lance Stroll (Williams) 18


14. Kevin Magnussen (Haas) 11


15. Fernando Alonso (McLaren) 10


16. Pascal Wehrlein (Sauber) 5


17. Daniil Kvjat (Toro Rosso) 4


18. Stoffel Vandoorne (McLaren) 1


19. Jolyon Palmer (Renault) 0


20. Marcus Ericsson (Sauber) 0


21. Antonio Giovinazzi (Sauber) 0

Všichni tři jezdci už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymny vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a tradiční šampaňské.
Konečné pořadí Velké ceny Belgie: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Ricciardo (Red Bull), 4. Räikkönen (Ferrari), 5. Bottas (Mercedes), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Grosjean (Haas), 8. Massa (Williams), 9. Ocon (Force India), 10. Sainz (Toro Rosso). Závod nedokončili Wehrlein, Verstappen, Alonso a Pérez.
Konec závodu.
44'
LEWIS HAMILTON jako první proťal cílovou pásku a vítězí ve Velké ceně Belgie. Druhý dojel Sebastian Vettel a třetí Daniel Ricciardo.
44'
Jezdci najeli do posledního kola a Lewis Hamilton si jede pro vítězství ve Velké ceně Belgie!
43'
Sergio Pérez dostal do týmového rádia příkaz, aby zajel do boxů. Jedná se nejspíš o nějaký technický problém na jeho voze, kvůli kterému bude muset Pérez skončit.
42'
Sebastian Vettel zajel nejrychlejší kolo závodu, ale na Lewise Hamiltona to stále nestačí. Celé startovní pole uzavírá na poslední 17. pozici Kevin Magnusssen.
41'
Na boxové zídce členové týmu Mercedes netrpělivě čekají, zda Lewis Hamilton udrží vedení v závodě. Pokud Hamilton neudělá nějakou jezdeckou chybu nebo jej nezradí v posledních kolech technika, bude mít vítězství v kapse.
40'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Ricciardo (Red Bull), 4. Räikkönen (Ferrari), 5. Bottas (Mercedes), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Grosjean (Haas), 8. Massa (Williams), 9. Ocon (Force India), 10. Sainz (Toro Rosso).
39'
Fernando Alonso, který už nepokračuje v této Grand Prix, se před nedávnem nechal slyšet, že pokud tým do podzimu nezlepší monopost, aby se stal konkurenceschopnějším, je připraven z McLarenu odejít. Po Velké ceně Belgie bude k odchodu z této stáje zase o něco blíž.
38'
Sebastian Vettel sice byl v předchozím kole rychlejší než Lewis Hamilton, ale stále je od něj poměrně hodně vzdálen. Lewis Hamilton si jede svůj vlastní závod a kromě svého pit stopu před sebe nikoho nepustil.
37'
Zajímavostí je, že jen piloti stáje Mercedes Lewis Hamilton a Valtteri Bottas jedou na žlutých, tedy měkkých pneumatikách. Jinak většina aktérů belgické Grand Prix nazula ultra-měkké gumy.
36'
V době, kdy safety car zajížděl zpět do boxů, si krátký výlet mimo trať udělal Kevin Magnussen. Vše ale proběhlo bez nějaké újmy a Dán pokračuje v této Velké ceně.
36'
Lewis Hamilton zajel nejrychlejší kolo závodu, které činí 1:46.603. Můžeme si připomenout, že v závodě už nepokračují Pascal Wehrlein, Max Verstappen a Fernando Alonso.
35'
Valtteri Bottas před malou chvílí vyjel mimo trať a díky tomu ztratil dvě pozice. Nyní je pátý za Danielem Ricciardem a Kimim Räikkönenem.
35'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Ricciardo (Red Bull), 4. Räikkönen (Ferrari), 5. Bottas (Mercedes), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Grosjean (Haas), 8. Massa (Williams), 9. Ocon (Force India), 10. Sainz (Toro Rosso).
34'
Lewis Hamilton jednou zpomalil, poté zase zrychlil. Asi zkoušel, co vydrží nervová soustava Sebastiana Vettela. Bezpečnostní vůz zajel do boxů a jezdci mohou znovu závodit. Toho hned využil Sebastian Vettel, který svedl souboj bok po boku s Hamiltonem, který se nakonec zuby nehty ubránil!
33'
Je potvrzeno, že se sportovní komisaři budou zabývat incidentem mezi týmovými kolegy Sergiem Pérezem a Estebanem Oconem.
33'
Safety car zajede do boxů na konci tohoto kola!
33'
Marcus Ericsson, který byl o kolo zpět, dostal pokyn, že může předjet safety car, aby se vyrovnal ostatním závodníkům co do počtu kol.
32'
Jsem zvědavý i na to, zda sportovní komisaři budou vyšetřovat Sergia Péreze v souvislosti s tím, že po ztrátě pneumatiky nezastavil. Tím způsobil nebezpečí nejen sám sobě, ale i ostatním aktérům tohoto závodu.
32'
Díky přítomnosti safety caru na trati se celé startovní pole znovu smrskne a my tím pádem začneme prakticky od nuly. Kromě dvaceti jezdců se na dráhu podíval i samotný Bernd Mayländer.
31'
Nechci Sergiu Pérezovi sahat do svědomí, ale podle opakovaných záběrů to vypadalo, že do Estebana Ocona narazil úmyslně. Uvidíme, jak celý incident prošetří sportovní komisaři.
31'
V boxech také Lewis Hamilton, Valtteri Bottas a Sebastian Vettel. Mercedes se rozhodl pro double pit stop! Daniel Ricciardo a Marcus Ericsson si rovněž přijeli pro čerstvou sadu gum.
30'
Nastálé situace využívají Kimi Räikkönen a Nico Hülkenberg k zastávkám v boxech. Ke stejnému kroku se odhodlal Romain Grosjean. Za nimi se v pit lane objevili také Esteban Ocon a Carlos Sainz.
30'
Sergio Pérez svedl drsný souboj se svým týmovým kolegou Estebanem Oconem, z kterého si Pérez odnesl poškozenou pneumatiku, která mu vzápětí odpadla z monopostu. Na trať vyráží safety car!
30'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Bottas (Mercedes), 4. Ricciardo (Red Bull), 5. Räikkönen (Ferrari), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Grosjean (Haas), 8. Magnussen (Haas), 9. Massa (Williams), 10. Pérez (Force India).
29'
Mechaniky přijel pozdravit Esteban Ocon, jemuž členové týmu nasadili čerstvou sadu pneumatik. V mix zóně už Max Verstappen a Fernando Alonso místním novinářům vysvětlují důvod, proč museli odstoupit.
28'
Zprvu to vypadalo, že Fernando Alonso zajel ke klasické zastávce v boxech, ovšem na jeho voze se zřejmě objevily problémy většího rázu. Alonso tudíž v tomto závodě končí!
27'
Z osmého místa zajel do boxů Sergio Pérez i proto, aby si odbyl svou penalizaci pěti sekund. Kvůli tomu Mexičan vypadne z bodované desítky.
26'
Můžeme si připomenout, že v dnešním závodě už nepokračují Pascal Wehrlein a Max Verstappen. Kimi Räikkönen mezitím aktivoval systém DRS a předjel Nica Hülkenberga. Iceman se posunul na pátou příčku.
25'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Bottas (Mercedes), 4. Ricciardo (Red Bull), 5. Hülkenberg (Renault), 6. Räikkönen (Ferrari), 7. Ocon (Force India), 8. Pérez (Force India), 9. Grosjean (Haas), 10. Magnussen (Haas).
24'
Fernando Alonso, který je v tuto chvíli dvanáctý, překvapil v minulých dnech všechny fanoušky svým sdělením, že je s probíhající sezonou spokojen. Vzápětí své myšlenky vysvětlil, že z pohledu týmu je tento ročník katastrofální, ale z osobního hlediska je spokojen.
23'
Lewis Hamilton, který je stále v roli lídra závodu, dosud vyhrál 57 podniků. Pokud by triumfoval i zde ve Spa-Francorchamps, posunul by se na číslo 58.
22'
Když už jsme u prodlužování kontraktů, musíme zmínit, že smlouvy prodloužili také Kimi Räikkönen a Stoffel Vandoorne. Fin bude i v příští sezoně jezdit za Ferrari a Belgičan zůstane v McLarenu.
21'
Sebastian Vettel, který se snaží dohnat lídra závodu Lewise Hamiltona, prodloužil v předchozích dnech smlouvu s Ferrari až do roku 2020. Tým z Maranella si pojistil služby čtyřnásobného mistra světa na další tři roky.
20'
U mechaniků si dal povinné dostaveníčko Daniil Kvjat, který do tohoto závodu vyrazil s penalizací v podobě ztráty pěti míst na startovním roštu. Kvjat se po vyjetí z boxů propadl na 16. pozici.
20'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Bottas (Mercedes), 4. Ricciardo (Red Bull), 5. Hülkenberg (Renault), 6. Räikkönen (Ferrari), 7. Ocon (Force India), 8. Pérez (Force India), 9. Grosjean (Haas), 10. Magnussen (Haas).
19'
Penalizaci dostává také Sergio Pérez, který si v souboji s Romainem Grosjeanem zkrátil trať a získal tím pro sebe výhodu. Sportovní komisaři mu napařili pět sekund.
19'
Když už byla řeč o Lewisi Hamiltonovi, zajímavostí je, že dnes jede svou 200. Velkou cenu v kariéře. V kvalifikaci získal 68. pole position, čímž vyrovnal rekord legendárního Michaela Schumachera. Tohle všechno právě na okruhu, na kterém Schumacher v roce 1991 debutoval a o rok později si připsal své první vítězství.
18'
Lewis Hamilton si stále drží první místo. Sebastian Vettel sice na něj dotírá, ale britský jezdec má stále poměrně slušný náskok. Kimi Räikkönen si před malou chvílí odbyl penalizaci deseti sekund stop and go.
17'
Kimi Räikkönen dostal penalizaci 10 sekund stop and go za to, že ignoroval žluté vlajky. To je naprosto zbytečná chyba, která jej může stát boj o stupně vítězů.
16'
Dalším pánem na holení, respektive na výměnu pneumatik byl Kimi Räikkönen, který se propadl na čtvrtou pozici. Sergio Pérez je vyšetřován sportovními komisaři za to, že opustil trať a získal tím pro sebe výhodu.
15'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Räikkönen (Ferrari), 3. Vettel (Ferrari), 4. Bottas (Mercedes), 5. Ricciardo (Red Bull), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Sainz (Toro Rosso), 8. Ocon (Force India), 9. Pérez (Force India), 10. Grosjean (Haas).
15'
Pro novou sadu pneumatik si dojeli Sebastian Vettel a Daniel Ricciardo. Pořadí se nám tedy znovu trochu promíchalo.
14'
U svých mechaniků byl také Valtteri Bottas, který kvůli povinné zastávce opustil stupně vítězů. Finský závodník je momentálně pátý. Sergio Pérez si mezitím zkrátil trať a měl by tak pustit Romaina Grosjeana před sebe, jinak jej nemine trest.
13'
Kimi Räikkönen bude vyšetřován sportovními komisaři za to, že ignoroval vlající žluté vlajky. No, nechme se překvapit, s jakým trestem se komisaři vytasí.
13'
Z prvního místa zajel do boxů Lewis Hamilton a vedení v závodě převzal Sebastian Vettel. Mercedes se tedy pokusil o tzv. undercut. Hamilton se na trať vrátil jako čtvrtý.
12'
Stoffel Vandoorne, který vyrazil do závodu z posledního místa, se momentálně nachází už na 11. pozici. Pomohly mu k tomu i zastávky v boxech jeho soupeřů. Další pit stop absolvovali Nico Hülkenberg a Felipe Massa.
11'
Začínají první regulérní zastávky v boxech. Své mechaniky přijeli navštívit Ocon, Grosjean, Alonso, kteří nasadili novou směs pneumatik.
11'
Díky odstoupení Maxe Verstappena se zpět do bodované desítky posunul Fernando Alonso, který je desátý. Ani jemu ale auto zřejmě nefunguje úplně na sto procent.
10'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Bottas (Mercedes), 4. Räikkönen (Ferrari), 5. Ricciardo (Red Bull), 6. Hülkenberg (Renault), 7. Ocon (Force India), 8. Pérez (Force India), 9. Grosjean (Haas), 10. Alonso (McLaren).
9'
Do boxů zajel Marcus Ericsson, který ale neztratí žádnou pozici, protože po odstoupení týmového kolegy Pascala Wehrleina převzal právě on poslední místo.
8'
Max Verstappen, jehož přijelo podpořit opravdu hodně diváků, nakonec zastavil a odstavil svůj vůz vedle trati. Mladý Holanďan tedy odstupuje ze závodu a do týmové vysílačky vzkázal: "Neuvěřitelné. Nemohu tomu uvěřit."
8'
Na vedoucí pozici neohroženě krouží Lewis Hamilton, který má na druhého Sebastiana Vettela poměrně velký náskok. Ovšem Max Verstappen náhle zpomalil a rychle se propadá pořadím dolů!
7'
Oba jezdci Williamsu mají co napravovat. V kvalifikaci se totiž nedostali ani přes první segment, Massa skončil šestnáctý a Stroll osmnáctý. Brazilec se v této chvíli nachází na 13. místě, Kanaďan na 16. příčce.
6'
V šestém kole ztratil Fernando Alonso další pozici. Tentokrát jej bez problémů předjel Romain Grosjean. Tohle nejspíš vypadá na nějaké technické problémy.
5'
Fernando Alonso se propadává. Postupně jej objeli Sergio Pérez a Esteban Ocon. Snad Alonsa opět nepostihly technické problémy, se kterými se potýkal během druhé části kvalifikace. Dvojnásobný světový šampion aktuálně drží poslední bodovanou pozici.
5'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Bottas (Mercedes), 4. Räikkönen (Ferrari), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Ricciardo (Red Bull), 7. Hülkenberg (Renault), 8. Alonso (McLaren), 9. Pérez (Force India), 10. Ocon (Force India).
4'
Stoffel Vandoorne, který kvůli penalizacím startoval z poslední pozice, se pomalu ale jistě dere dopředu. Oproti startu se posunul o dvě místa dopředu a momentálně je osmnáctý.
3'
Pascal Wehrlein zamířil do boxů, ale vzápětí si to namířil rovnou do garáže. Německý jezdec ve službách stáje Sauber je prvním odstoupivšním v dnešním závodě.
3'
Nico Hülkenberg chtěl oplatit Fernandu Alonso předchozí předjetí a nakonec se mu to povedlo. Opět v úseku Kemmel Straight si na Španěla počíhal a bez problémů se dostal před něj.
2'
Pro Velkou cenu Belgie byly nasazeny tři specifikace pneumatik: měkká, super-měkká a ultra-měkká. Fernando Alonso mezitím zaútočil na Nica Hülkenberga a mezi oba kohouty se ještě vmísil Esteban Ocon. Souboj mezi těmito třemi jezdci byl hodně těsný, ale ke kontaktu nakonec nedošelo. Alonso se posunul na sedmé místo.
1'
Na konci Kemmel Straight se Sebastian Vettel tlačil před Lewise Hamiltona, ale trojnásobný mistr světa se ataku ze strany Vettela ubránil.
1'
Lewis Hamilton si po startu udržel první místo. Za ním zůstal druhý Sebastian Vettel, třetí je Valtteri Bottas a čtvrtý Kimi Räikkönen.
Závod právě odstartoval.
Jezdci se pomalu seřazují na startovním roštu a Velká cena Belgie za malou chvíli začne.
Piloti právě vyrazili do zaváděcího kola.
TRAŤ


Okruh Spa-Francorchamps měří 7 004 metry a závod je vypsán na 44 kol. Traťový rekord ze závodu drží Sebastian Vettel, který zde v roce 2009 zajel čas 1:47.263. Loni ve Spa triumfoval Nico Rosberg.


První Grand Prix se na této trati jela v roce 1950. Dráha, na které jezdci ujedou celkem 308,052 km, čítá deset levých a devět pravých zatáček. Díky své délce je nejdelší tratí v celém seriálu MS.


Mezi nejznámější pasáže patří zatáčky Eau Rouge, Les Combes, Stavelot, Blanchimont, Bus Stop a Kemmel Straight.

KVALIFIKACE


První část kvalifikace přinesla jedno velké překvapení. Ani jeden z jezdců stáje Williams totiž nepostoupil do dalších kvalifikačních fází. Spolu s Felipem Massou a Lancem Strollem skončili Daniil Kvjat, Marcus Ericsson a Pascal Wehrlein.


Ve druhém kvalifikačním segmentu potkala smůla Fernanda Alonsa. Španěl měl na dosah postup mezi deset nejlepších, ale při posledním pokusu mu vůz vypověděl službu. Kromě Fernanda Alonsa dál neprošli ani Romain Grosjean, Kevin Magnussen, Carlos Sainz a Stoffel Vandoorne.


Kvalifikaci s přehledem vyhrál Lewis Hamilton, který získal 68. pole position v kariéře, čímž vyrovnal rekord legendárního Michaela Schumachera. Do první řady se spolu s Hamiltonem postaví Sebastian Vettel. Druhou řadu pro sebe rezervovali Valtteri Bottas a Kimi Räikkönen.


Penalizace: Stoffel Vandoorne ztratí 60 míst na startu a Felipe Massa přijde o pět pozic. Další tresty čekají Pascala Wehrleina, Marcuse Ericssona a Daniila Kvjata.

TRÉNINKY


Úvodní trénink na Velkou cenu Belgie ovládl Kimi Räikkönen z Ferrari časem 1:45.502. Druhý Lewis Hamilton na něj ztratil 53 tisícin a třetí dojel Sebastian Vettel s mankem 145 tisícin sekundy. O větší vzrušení se hned na začátku závodního víkendu postaral Felipe Massa, který poslal svůj vůz do bariéry a postaral se o vyvěšení červených vlajek. Technické problémy postihly Fernanda Alonsa a Pascala Wehrleina.


Druhý trénink pro sebe uzmul Lewis Hamilton, jenž zajel čas 1:44.753. Vítěz předchozího tréninku Kimi Räikkönen obsadil druhé místo s deficitem 262 tisícin a na třetí příčce se usadil Valtteri Bottas, který byl o 427 tisícin sekundy pomalejší než Hamilton. Kevin Magnussen a Romain Grosjean měli potíže se systémem DRS. Dvacet minut před koncem tréninku dorazil na okruh déšť a jezdci pak už téměř vůbec nevyjeli.


Před začátkem třetího tréninku se znovu rozpršelo, ale déšť postupně ustal a trať oschla. Nejlepší čas zajel Kimi Räikkönen (1:43.916), jeho týmový kolega Sebastian Vettel zaostal o 197 tisícin a o další jednu tisícinu sekundy projel cílem na třetí pozici Lewis Hamilton.

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ JEZDCŮ


Na čele průběžného pořadí MS jezdců se stále drží čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel, který dosud nasbíral 202 bodů. Druhé místo patří Lewisi Hamiltonovi, který na Vettela ztrácí 14 bodů. Třetí je Valtteri Bottas se ziskem 169 bodů.


PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ TÝMŮ


Mezi konstruktéry je na tom nejlépe tým Mercedes (357 bodů), ovšem druhé Ferrari se drží v závěsu, protože aktuálně má na svém kontě 318 bodů. S větším odstupem je na třetí pozici Red Bull (184 bodů).

Příjemné nedělní odpoledne při sledování textového online přenosu z 12. závodu letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velké ceny Belgie.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 14:00.
Články odjinud