VC Francie | ONLINE | 23.6.2019 15:10 | Formule 1 2019 | ŽIVĚ | iSport.cz

Formule 1 - VC Francie -  ONLINE PŘENOS -  23. června 2019   15:10

Ukončeno

VC Francie

Přenos se aktualizuje automaticky

Další Velká cena je na programu 30. června, kdy se na okruhu Red Bull Ring pojede Grand Prix Rakouska, při níž se bude chtít předvést především domácí stáj Red Bull. Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek neděle.
Máme za sebou Velkou cenu Francie, kterou stylem start – cíl opanoval Lewis Hamilton z Mercedesu, jenž navýšil své vedení v průběžném pořadí šampionátu jezdců. Druhý skončil Valtteri Bottas, který podtrhl další double německé stáje, která nemá mezi konstruktéry konkurenci. Stupně vítězů doplnil Charles Leclerc. Jediným jezdcem, který musel předčasně odstoupit, byl Romain Grosjean. Alespoň malou radost udělali francouzskému publiku piloti Renaultu Daniel Ricciardo a Nico Hülkenberg sedmým, respektive devátým místem.
PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ POHÁRU KONSTRUKTÉRŮ PO GP FRANCIE:


1. Mercedes 338 bodů


2. Ferrari 198 bodů


3. Red Bull 136 bodů


4. McLaren 39 bodů


5. Renault 36 bodů


6. Racing Point 19 bodů


7. Alfa Romeo 17 bodů


8. Toro Rosso 17 bodů


9. Haas 16 bodů


10. Williams 0 bodů

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ MS JEZDCŮ PO GP FRANCIE:


1. Lewis Hamilton (Mercedes) 187 bodů


2. Valtteri Bottas (Mercedes) 151 bodů


3. Sebastian Vettel (Ferrari) 111 bodů


4. Max Verstappen (Red Bull) 100 bodů


5. Charles Leclerc (Ferrari) 87 bodů


6. Pierre Gasly (Red Bull) 36 bodů


7. Carlos Sainz (McLaren) 26 bodů


8. Daniel Ricciardo (Renault) 22 bodů


9. Kimi Räikkönen (Alfa Romeo) 17 bodů


10. Kevin Magnussen (Haas) 14 bodů


11. Nico Hülkenberg (Renault) 14 bodů


12. Lando Norris (McLaren) 13 bodů


13. Sergio Pérez (Racing Point) 13 bodů


14. Daniil Kvjat (Toro Rosso) 10 bodů


15. Alexander Albon (Toro Rosso) 7 bodů


16. Lance Stroll (Racing Point) 6 bodů


17. Romain Grosjean (Haas) 2 body


18. Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo) 0 bodů


19. George Russell (Williams) 0 bodů


20. Robert Kubica (Williams) 0 bodů

Všichni tři jezdci už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymny vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a tradiční šampaňské.
Krátce po skončení závodu vyšlo najevo, že sportovní komisaři vyšetřují Daniela Ricciarda za to, že opustil trať a získal tím pro sebe výhodu. Snad nebudeme svědky další časové penalizace, která by připravila Ricciarda o osmé místo.
Konečné pořadí Velké ceny Francie: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Vettel (Ferrari), 6. Sainz (McLaren), 7. Ricciardo (Renault), 8. Räikkönen (Alfa Romeo), 9. Hülkenberg (Renault), 10. Norris (McLaren). Závod nedokončil Romain Grosejan (Haas).
Konec závodu.
53'
LEWIS HAMILTON jako první proťal cílovou pásku a vítězí ve Velké ceně Francie. Druhý dojel Valtteri Bottas a třetí Charles Leclerc. Mercedes zaznamenal další double. Nejrychlejší kolo závodu a bod navíc získává Sebastian Vettel.
53'
Jezdci najeli do posledního kola a Lewis Hamilton si jede pro vítězství ve Velké ceně Francie!
52'
Francouzským fanouškům udělají malou radost alespoň oba piloti stáje Renault, kteří jedou na bodech. Daniel Ricciardo je osmý a Nico Hülkenberg desátý. V boxech se zjevil Sebastian Vettel, který na poslední dvě kola nasadil nové pneumatiky.
51'
Ředitelství závodu aktivovalo systém virtuálního safety caru, protože se na trati objevil žlutý váleček, do kterého narazil Alexander Albon. Přesně podle hesla safety first sáhlo vedení závodu raději k bezpečnostnímu kroku.
50'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Vettel (Ferrari), 6. Sainz (McLaren), 7. Norris (McLaren), 8. Ricciardo (Renault), 9. Räikkönen (Alfa Romeo), 10. Hülkenberg (Renault).
49'
Poslední bodované, tedy desáté místo drží Nico Hülkenberg. Daniil Kvjat zaútočil na týmového kolegu Alexandera Albona a dostal se na čtrnáctou příčku. Tento souboj ale v konečném účtování nebude nic řešit.
48'
Nejrychlejší kolo závodu mezitím převzal Valtteri Bottas. Romain Grosjean sympaticky obešel členy svého týmu a s každým si podal ruku. Vlajku americké stáje Haas tak drží už jen šestnáctý Kevin Magnussen.
47'
Romain Grosjean dostal do týmového rádia pokyn, že musí bezpodmínečně zajet do boxů. Francouz se už do závodu nevrátí a je tak prvním pilotem, který neuvidí šachovnicový praporek. To je určitě velké zklamání pro francouzské fanoušky.
46'
V minulých dnech vyšlo najevo, že by fanoušci mohli poprvé od děsivé nehody na lyžích spatřit Michaela Schumachera. V nově připravoveném německém dokumentu "Schumacher", který by měl mít premiéru 5. prosince v německy mluvících zemích, by se měl Schumacher na pár sekund objevit.
45'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Vettel (Ferrari), 6. Sainz (McLaren), 7. Norris (McLaren), 8. Ricciardo (Renault), 9. Räikkönen (Alfa Romeo), 10. Hülkenberg (Renault).
44'
Vloni se Francie vrátila do kalendáře po dlouhých deseti letech a obnovenou premiéru ovládl Lewis Hamilton. S největší pravděpodobností pětinásobný mistr světa obhájí své prvenství na okruhu Paula Ricarda v Le Castellet.
43'
Je nutno zdůraznit, že dosud nikdo z jezdců nebyl nucen předčasně odstoupit. Rovněž všechny pit stopy proběhly prakticky bez problémů a nikomu ani neselhala technika. Bylo by to poprvé po dlouhé době, kdy by do cíle dorazily všechny vozy.
42'
Leclerc se ale z prozatímního bodu navíc neradoval moc dlouho, neboť mu jej vzal o chvíli později znovu Lewis Hamilton. Mercedes je velmi blízko dalšímu doublu, protože jak Hamilton, tak Bottas v boxech už byli a nedá se čekat, že se tam objeví znovu.
41'
Nejrychlejší kolo závodu převzal po dlouhé době od Lewise Hamiltona Charles Leclerc. Za současného stavu by si do šampionátu připsal Monačan šestnáct bodů. Patnáct za třetí místo a jeden za nejrychlejší kolo.
40'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Vettel (Ferrari), 6. Sainz (McLaren), 7. Norris (McLaren), 8. Ricciardo (Renault), 9. Räikkönen (Alfa Romeo), 10. Hülkenberg (Renault).
40'
Lance Stroll byl na skvělém šestém místě, ale mechanici jej povolali do boxů. Nadějnému Kanaďanovi nezbylo nic jiného než poslechnout a kvůli povinnému pit stopu se propadl až na třinácté místo.
39'
Nico Hülkenberg, který se momentálně nachází na jedenácté pozici, si bude muset počkat minimálně do dalšího závodu, aby zlomil prokletí v podobě neúčasti na stupních vítězů. Němec má za sebou téměř 160 Grand Prix, ale ještě ani jednou se neumístil mezi prvními třemi.
38'
Lewis Hamilton si jede svůj vlastní závod. Na čele má na druhého Valtteriho Bottase náskok přes 12,5 sekundy. Třetí Charles Leclerc ztrácí dalších dvacet sekund. Pokud se nestane ve Francii něco mimořádného, je pravděpodobně o vítězi rozhodnuto.
37'
Incident mezi Romainem Grosjeanem a Danielem Ricciardem nebudou sportovní komisaři nikterak prošetřovat. Grosjean si stěžoval do týmového rádia, že se Ricciardo vrátil na trať nebezpečným způsobem, ale tento okamžik nechá jury bez povšimnutí.
36'
Povinné dostaveníčko v boxech absolvovali Nico Hülkenberg a George Russell. Stejný krok vzápětí podnik také Antonio Giovinazzi. Na konci startovního pole jsou opět Robert Kubica a George Russell. Bývávaly časy, kdy Williams patřil k nejlepším týmům šampionátu. Alain Prost, který je čestným hostem Renaultu, by mohl vyprávět.
35'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Vettel (Ferrari), 6. Stroll (Racing Point), 7. Sainz (McLaren), 8. Norris (McLaren), 9. Ricciardo (Renault), 10. Räikkönen (Alfa Romeo).
34'
Zajímavostí je, že pouze trojice pilotů, Kimi Räikkönen, Danii Kvjat a Romain Grosejan, krouží na žluté, tedy střední směsi pneumatik. Zbytek startovního pole má nazutou bílou, tedy tvrdou sadu gum. Nejrychlejší specifikací by ale měla být měkká sada.
33'
Když už byla řeč o McLarenu, můžeme zmínit, že Fernando Alonso, který před svým odchodem z formule 1 hájil barvy tohoto týmu, se nechal slyšet, že by se do královny motorsportu klidně vrátil. Podmínkou ale je, aby dostal okamžitě konkurenceschopné auto, s nímž by měl šanci vyhrát celý šampionát.
32'
Pro čerstvé pneumatiky si zajel Kimi Räikkönen hájící barvy Alfy Romeo, nástupce tradiční stáje Sauber. K mechanikům odbočil rovněž Romain Grosejan. Räikkönen se propadl na dvanácté místo a Grosjean na sedmnácté.
31'
Ve včerejší kvalifikaci zajeli výborný výsledek oba piloti McLarenu Carlos Sainz a Lando Norris. Do závodu vyrazili z pátého a šestého místa a vypadalo to, že by mohli ve Francii zaznamenat slušný rezultát. V tomto okamžiku ale budou nejspíš rádi, pokud uzmou vůbec nějaký bod.
30'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Vettel (Ferrari), 6. Räikkönen (Alfa Romeo), 7. Hülkenberg (Renault), 8. Stroll (Racing Point), 9. Sainz (McLaren), 10. Norris (McLaren).
29'
Jezdci Red Bullu Pierre Gasly a Max Verstappen by měli kroužit s vylepšenými motory, které ale pomyslné ovoce zatím nepřináší. Max Verstappen je v současné chvíli čtvrtý, ale Pierre Gasly až třináctý. Nicméně Red Bull si nemůže vynachválit spolupáci s dodavatelem motorů Hondou.
28'
Lewis Hamilton na čele závodu nadále akceleruje, nejrychlejší kolo závodu má nyní hodnotu 1:34.319. Je očividné, že Hamiltonovi by nestačilo oněch 25 bodů za výhru v závodě, ale touží i po bodu navíc, který se letos poprvé udílí jezdci, který zajede nejrychlejší kolo.
27'
Lewis Hamilton se před několika dny nechal slyšet, že řízení formule by mělo být mnohem náročnější a jezdci by měli být po závodě vyčerpaní. S tímto názorem ale nesouhlasí šéf Toro Rosso Franz Tost, který oponuje, že mladí jezdci jsou mnohem lépe fyzicky připravení i díky tomu, že piloti mají své osobní kondiční trenéry a lépe si hlídají stravu. K tomu všemu lze přičíst zkušenosti z motokár a nižších formulových soutěžích.
26'
Do boxů konečně zajel Sebastian Vettel, který se propadl na páté místo. V pit lane se objevili také Kevin Magnussen a George Russell. Mercedesu se náramně povedla strategie, neboť Lewis Hamilton se po svém pit stopu stihl vrátit ještě před Sebastiana Vettela.
25'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Vettel (Ferrari), 3. Bottas (Mercedes), 4. Leclerc (Ferrari), 5. Verstappen (Red Bull), 6. Räikkönen (Alfa Romeo), 7. Hülkenberg (Renault), 8. Stroll (Racing Point), 9. Albon (Toro Rosso), 10. Sainz (McLaren).
25'
Po Valtterim Bottasovi zaměstnal své mechaniky Lewis Hamilton, jehož pit stop proběhl bez problémů. Lídr závodu se dokázal vrátit ještě před Sebastiana Vettela, který navíc udělal drobnou chybu, čímž přišel o drahocenné desetiny.
24'
Druhý Valtteri Bottas zajel k mechanikům do boxů a díky tomu se Sebastian Vettel dostal na druhé místo. Valtteri Bottas spadl na pozici třetí. Znovu opakuji, že Vettela povinný pit stop ještě čeká. To samé Lewise Hamiltona.
23'
V prvním sektoru na malý moment zavlály žluté vlajky, ale ihned byly staženy, takže se nejednalo o nic vážného. Poslední bodovanou, tedy desátou pozici momentálně drží Carlos Sainz, který by si za současné konstelace připsal bod. Na Sainze doráží týmový parťák Lando Norris.
22'
Z třetího místa zajel pro čerstvé pneumatiky Charles Leclerc a na stupně vítězů se tak posouvá Sebastian Vettel. Toho ale teprve povinný pit stop čeká. Leclerc zaujal po vyjetí z pit lane čtvrtou pozici a dá se čekat, že se po Vettelově zastávce vrátí na třetí příčku.
21'
Podobně jako Carlos Sainz se stavil u mechaniků také Lando Norris, který po návratu na trať využil čerstvých pneumatik a dostal se před Daniila Kvjata. Do pit lane odbočil Max Verstappen, který se na dráhu vrátil na pátém místě.
20'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Vettel (Ferrari), 6. Sainz (McLaren), 7. Räikkönen (Alfa Romeo), 8. Hülkenberg (Renault), 9. Stroll (Racing Point), 10. Albon (Toro Rosso).
19'
Romain Grosjean prožil po Velké ceně Kanady nepříjemný zážitek. Po návratu domů totiž jeho dům přepadli zloději, ale Grosjean se ukázal jako pravý hrdina a nevítaným hostům se sám postavil, čímž uchránil svoji rodinu před možným nebezpečím. V boxech mezitím Lando Norris.
18'
Své mechaniky přijel pozdravit také Kevin Magnussen. Ke stejnému kroku sáhl miláček domácího publika Pierre Gasly, jehož zastávka v boxech se obešla bez problémů. Gasly se ale vrátil na trať až na patnácté příčce.
17'
Pouze Pierre Gasly z Red Bullu má na svém voze nazutou měkkou sadu pneumatik. Všichni ostatní závodníci jedou buď na střední, nebo na tvrdé sadě gum. Do boxů mezitím odbočil Daniel Ricciardo, jehož pit stop proběhl bez komplikací, ale kvůli povinné zastávce vypadne z bodované desítky.
16'
Daniil Kvjat atakoval Kevina Magnussena, kterého trochu vytlačil z dráhy, ale vše nakonec proběhlo podle regulí. Rus se posunul na 15. místo. Americkému týmu Haas se vůbec nedaří. Oba piloti se nachází daleko za bodovanou desítkou.
15'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Vettel (Ferrari), 6. Sainz (McLaren), 7. Norris (McLaren), 8. Gasly (Red Bull), 9. Ricciardo (Renault), 10. Räikkönen (Alfa Romeo).
14'
Domácí závod jedou z jezdců Romain Grosjean (Haas) a Pierre Gasly (Red Bull). Z týmů se před vlastním publikem prezentuje stáj Renault. Zatím to ale na velký úspěch moc nevypadá. Grosjean je až sedmnáctý a Gasly osmý. Ricciardo z Renaultu je devátý a jeho týmový kolega Hülkenberg jedenáctý.
13'
Nejrychlejší kolo závodu teď zajel Sebastian Vettel (1:35.443). Vettel si po frustrující Grand Prix Kanady alespoň zlepšil náladu tím, že se oženil se svojí dlouholetou přítelkyní. Třeba mu životní změna dodá sebevědomí do dalších závodů.
12'
Na pětisekundovou penalizaci dojel při minulém závodě v Kanadě Sebastian Vettel. Ten sice vyhrál závod, ale právě po přičtení pěti sekund o vítězství přišel. Tým Ferrari ještě požádal v dějišti Velké ceny Francie o znovu prozkoumání incidentu, ale pětisekundový trest Vettelovi zůstal.
11'
Sportovní komisaři udělili Sergiu Pérezovi penalizaci pěti sekund za to, že opustil trať a následně získal výhodu. Z opakovaných záběrů ale není úplně jasné, jaké chyby se Pérez dopustil. Při návratu na dráhu si počínal podle pravidel a nezdálo se, že by získal dlouho trvající výhodu.
10'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Leclerc (Vettel), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Vettel (Ferrari), 6. Sainz (McLaren), 7. Norris (McLaren), 8. Gasly (Red Bull), 9. Ricciado (Renault), 10. Räikkönen (Alfa Romeo).
9'
Lewis Hamilton znovu posunul hodnotu nejrychlejšího kola závodu na 1:35.928. Daniil Kvjat zaútočil na Romaina Grosjeana, kterého nechal za sebou a uzmul pro sebe 16. místo. Nutno dodat, že francouzský pilot nekladl žádný odpor a bez defenzivy poklesl o jednu příčku dozadu.
8'
Sebastian Vettel se tlačí stále dopředu. Jeho entuziasmus teď pocítil druhý z pilotů stáje McLaren Carlos Sainz a díky druhému předjížděcímu manévru v krátké době se Vettel dostal na pátou pozici. Nico Hülkenberg předjel Antonia Giovinazziho, který ale vzápětí zamířil do boxů.
7'
Sportovní komisaři budou vyšetřovat Sergia Péreze za to, že mexický pilot stáje Racing Point opustil trať a po návratu získal pro sebe výhodu. George Russell se snažil nacpat před Roberta Kubicu, ale ten si svoji závodní stopu pohlídal.
6'
Sebastian Vettel si vyšlápl na Landa Norrise, kterého bez problémů předjel a posunul se na šesté místo. Vettel bude mít určitě zvýšenou motivaci uspět poté, co přišel o vítězství ve Velké ceně Kanady po pětisekundové penalizaci.
5'
Průběžné pořadí: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Sainz (McLaren), 6. Norris (McLaren), 7. Vettel (Ferrari), 8. Gasly (Red Bull), 9. Giovinazzi (Alfa Romeo), 10. Ricciardo (Renault).
4'
Štafetu nejrychlejšího kola závodu převzal Lewis Hamilton, který díky tomu na čele stále zrychluje. Daniil Kvjat se mezitím propracoval před oba piloty stáje Williams George Russella a Roberta Kubicu. Chvost celého startovního pole už tradičně zaujímají jezdci nejhoršího týmu letošní sezony.
3'
Nejrychlejší kolo závodu zaznamenal Max Verstappen, který ale i tak ztrácí 1,4 sekundy na prvního Lewise Hamiltona. Ředitelství závodu povolilo využívání systému DRS. Ve Francii na okruhu Paula Ricarda v Le Castellet jsou k dispozici dvě předjížděcí DRS zóny.
2'
Start se nepovedl Danielu Ricciardovi, který se z osmého místa propadl až na příčku desátou. Celé startovní pole pak uzavírá Daniil Kvjat, před kterého se vměstnal George Russell. Zajímavostí je, že prvních osm pilotů na startu nazulo střední směs pneumatik, která by měla být o 0,6 sekundy pomalejší na jedno kolo než měkká sada.
1'
Lewis Hamilton si v pohodě pohlídal první místo, to samé se dá říci o Valtterim Bottasovi, jenž drží druhou pozici. Start zvládl také Charles Leclerc, který zůstal třetí. Carlos Sainz předjel týmového kolegu Landa Norrise a ihned zaútočil také na Verstappena.
Závod právě odstartoval.
Piloti se pomalu seřazují na startovním roštu a Velká cena Francie za malou chvíli začne.
Jezdci právě vyrazili do zaváděcího kola.
Startovní rošt Velké ceny Francie: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Leclerc (Ferrari), 4. Verstappen (Red Bull), 5. Norris (McLaren), 6. Sainz (McLaren), 7. Vettel (Ferrari), 8. Ricciardo (Renault), 9. Gasly (Red Bull), 10. Giovinazzi (Alfa Romeo), 11. Albon (Toro Rosso), 12. Räikkönen (Alfa Romeo), 13. Hülkenberg (Renault), 14. Pérez (Racing Point), 15. Magnussen (Haas), 16. Grosjean (Haas), 17. Stroll (Racing Point), 18. Kubica (Williams), 19. Kvjat (Toro Rosso), 20. Russell (Williams).


Penalizace: Daniil Kvjat a George Russell odstartují z posledních dvou míst kvůli mnohonásobné výměně pohonné jednotky.

TRAŤ


Okruh Paul Ricard měří 5 842 metrů a závod je vypsán na 53 kol. Traťový rekord ze závodu drží Valtteri Bottas, který v roce 2018 zajel čas 1:34.225. Loňské prvenství bude obhajovat Lewis Hamilton.


První Grand Prix se na této trati uskutečnila v roce 1971. Jezdci dohromady ujedou během závodu 309,690 km.


Zajímavostí je, že v roce 2004 se Velká cena Francie málem neuskutečnila. Na vině byly technické a materiální problémy, ale pořadatelé potíže včas vyřešili a mohlo se závodit. V roce 2008 se odjel na dlouhou dobu poslední závod, tehdy na okruhu v Magny-Cours, aby se v roce 2018, po deseti letech, vrátila Francie zpět do kalendáře formule 1.

KVALIFIKACE


Ke smůle francouzských fanoušků vypadl hned v první části kvalifikace jejich miláček Romain Grosjean, od kterého se na domácí půdě čekalo víc. Spolu s ním nepostoupili Kvjat, Stroll, Russell a Kubica.


Druhá fáze kvalifikace se stala konečnou pro Albona, Räikkönena, Hülkenberga, Péreze a Magnussena. V případě Kimiho Räikkönena a Nica Hülkenberga určitě diváci počítali s postupem mezi desítku nejrychlejších. Pokud bude chtít Hülkenberg prolomit své čekání na stupně vítězů, bude mít během závodu co dělat.


Pole position získal ve Francii Lewis Hamilton, který porazil týmového kolegu Valtteriho Bottase. Všechny trumfy tak bude mít v ruce znovu německá stáj. Do druhé řady na startovním roštu se postaví Charles Leclerc a Max Verstappen. Dobrý výsledek zajel McLaren, Norris skončil pátý a Sainz šestý. Naopak zklamání zažil Sebastian Vettel, který do závodu vyrazí až ze sedmé příčky.

TRÉNINKY


Na úvod závodního víkendu byl nejrychlejší Lewis Hamilton z Mercedesu, který v prvním tréninku zajel čas 1:32.738. Jeho týmový kolega Valtteri Bottas skončil na druhém místě se ztrátou pouhých 69 tisícin sekundy. Třetí Charles Leclerc z Ferrari byl pomalejší o 373 tisícin. Jak Leclerc, tak Vettel ale nebyli spokojeni s chováním auta v jeho přední části. Jezdci se několikrát během jízd dostali do hodin nebo se ocitli mimo trať. Romain Grosjean na trati příliš dlouho nepobyl, protože kvůli technickým problémům zajel málo kol.


Druhý trénink byl opět v režii Mercedesu, tentokrát ale s opačným pořadím. Nejlepší čas (1:30.937) zaknihoval Valtteri Bottas, který druhému Lewisi Hamiltonovi nadělil 424 tisícin. Třetí byl opět Charles Leclerc, jenž zaostal o 649 tisícin. Scénář v prostředním tréninku byl podobný tomu úvodnímu, protože piloti znovu hodně vyjížděli mimo trať. Mezi nimi například Lewis Hamilton, který se při návratu na dráhu málem srazil s Maxem Verstappenem a tento okamžik vyšetřovali sportovní komisaři. Hamilton ale vyvázl bez trestu.


Třetímu tréninku znovu vládla stáj Mercedes. Na čele startovního pole stanul Valtteri Bottas, který zaznamenal čas 1:30.159. Druhého Lewise Hamiltona nechal za sebou o 41 tisícin sekundy a třetího Charlese Leclerca o 446 tisícin. Německý tým tak má zatím vše ve Francii pod kontrolou a je velkým favoritem na zisk pole position.

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ MS JEZDCŮ


Na čele průběžného pořadí MS jezdců je stále Lewis Hamilton z Mercedesu se ziskem 162 bodů. Na záda mu dýchá stájový kolega Valtteri Bottas, který dosud získal 133 bodů. Třetí Sebastian Vettel z Ferrari má na svém kontě 100 bodů.


PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ POHÁRU KONSTRUKTÉRŮ


Mezi týmy celou sezonu kraluje stáj Mercedes, která po sedmi závodech nasbírala 295 bodů. Na druhé pozici se nachází Ferrari s velkým odstupem, borci z Maranella totiž nastřádali 172 bodů. Stupně vítězů uzavírá Red Bull, který může Ferrari v blízké době přeskočit, protože má 124 bodů.

Příjemné nedělní odpoledne při sledování textového online přenosu z osmého závodu letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velké ceny Francie.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 15:10.
Články odjinud