Kvalifikace MS muži -  ONLINE PŘENOS -  Česko : Litva - 29. listopadu 2021   17:00

Česko
Poursanidis (GRE), Liszka (POL), Vojinovič (MNE)
Víceúčelová hala Opava
Litva

Z tohoto utkání je to vše. Děkujeme za pozornost a hezký zbytek večera. Na viděnou.
Další pokračování kvalifikace o postup na světový šampionát je na programu v závěru února, kdy se Češi představí na půdě Bulharska.
Češi tak po úvodní porážce s Bosnou a Hercegovinou zaznamenali v kvalifikaci druhou prohru. Litva naopak po triumfu nad Bulharskem znovu potvrdila roli papírového favorita a zůstává stoprocentní.
Čeští basketbalisté se po výpadku ve druhé čtvrtině dokázali houževnatým výkonem vrátit zpět do zápasu a stáhnout patnáctibodové manko. V poslední čtvrtině se dokonce dostali do vedení, po nezvládnuté koncovce přesto prohráli s Litvou 66:74. Český tým táhl zejména Tomáš Kyzlink, který zaznamenal skvostných 21 bodů. Na straně hostů z Pobaltí si nejlépe vedl třináctibodový Mindaugas Kuzminskas, jenž utkání uzavřel dalekonosnou trojkou z půlící čáry.
39:59'
Mindaugas Kuzminskas se blýskl parádní trojkou z půlící čáry. Parádní trefa.
39:55'
Ondřej Sehnal proměnil jeden trestný hod ze dvou.
39:46'
Litevci zachytili zpětnou přihrávku a upalovali na koš. Butkevičius dostal balon do běhu, z dvojtaktu trestuhodně neuspěl. Vzápětí po další české ztrátě minelu napravil. Je hotovo.
39:18'
Arnas Butkevičius zaznamenává své první body v utkání, a to z čáry trestných hodů.
39:00'
Petr Bohačík odclonil dva protihráče. Bratr Jaromír toho nevyužil a tentokrát zařízení netrefil. Již běží poslední minuta čtvrté čtvrtiny.
38:15'
Jaromír Bohačík zvolil místo přihrávky střelu přes Butkevičiuse a udělal dobře. Tři body pro domácí reprezentaci!
37:59'
Litevci bohužel ano. Žukauskas to znovu zkoušel ze stejného místa jako před chvílí a tentokrát už mířil přesně. Hosté vedou o pět bodů. Oddechový čas pro Česko.
37:49'
Jaromír Bohačík porušil pravidlo o krocích. Naši se ke střele nedostali.
37:29'
Žukauskas střílel z levého rohu palubovky naštěstí nepřesně. Dopředu vyrážejí basketbalisté v bílých dresech – tedy ti čeští.
37:11'
Tomas Dimša proměnil jeden trestný hod ze dvou.
36:57'
Tomáš Kyzlink je k nezastavení. Po úspěšném průniku jeden na jednoho je už na 21 bodech.
36:14'
Eigirdas Žukauskas dobře zareagoval na odražený míč a zaskóroval zpod koše. Na protějším konci palubovky útočil na srovnání Jaromír Bohačík, trojku ale netrefil.
35:38'
Tomáš Kyzlink tvrdě narazil do Cizauskase. Oba skončili na zemi. Proměněn byl pouze první z trestných hodů.
34:31'
Vytenis Cizauskas bohužel oplácel z levého rohu palubovky stejnou mincí.
34:15'
Tomáš Kyzlink navyšuje osobní statistiky na osmnáct bodů. Co je ale hlavní – trojkou posílá Čechy do těsného vedení.
33:53'
Mindaugas Kuzminskas faulován Kovářem, který neměl pod košem příliš na vybranou. Proměněn byl jeden trestný hod.
33:22'
Trojku nedal ani Dimša. Ronen Ginzburg si vyžádal oddechový čas.
32:45'
Palyza to znovu zkoušel z tříbodové distance, asi metr před obloukem mířil zpoza obránce do obruče.
32:31'
Kovářovi odpískán přísný faul. Češi protestují, není to ale nic platné. Martynas Echodas vytěžil z šestek jeden bod.
32:12'
Lukáš Palyza trefil po zpětné přihrávce Kováře zpoza oblouku důležitou trojku. Je srovnáno!
31:36'
Martynas Echodas si nájezdem na koš vynutil faul. Následné trestné hody proměnil.
31:22'
Kovář z pravé strany koš přehodil. K míči se ale dostal Lukáš Palyza, který ošálil naznačením Kuzminskase a zaznamenal koš s faulem. Už je to jen o bod!
31:00'
Nepřesnosti na obou stranách. Úvodní minuta poslední čtvrtiny změnu skóre nepřinesla.
30:01'
Začala čtvrtá čtvrtina.
30:00'
Třetí čtvrtina skončila.
29:59'
Ondřej Sehnal našel přihrávkou zpoza zadní lajny mezi obránci Martina Peterku a ten mířil přesně! Češi vyhráli třetí čtvrtinu 18:9 a jsou zpět ve hře o vítězství.
29:57'
Po technické chybě Masiulise neproměnil Tomáš Kyzlink šestku. To je škoda, naši ale zůstanou u míče.
29:19'
Tomáš Kyzlink proměnil po faulu Gailiuse oba trestné hody! Je to o šest bodů, a to už je hratelné skóre!
28:52'
Teď vysunul Sehnal dlouhou přihrávkou Tomáše Kyzlinka a ten zakončil brejk dalšími body.
28:26'
Ondřej Sehnal reaguje dvěma body.
28:18'
To je škoda. Eigirdas Žukauskas trefil dalekonosnou trojku. Češi měli opět několik možností snížit.
26:48'
Po střele o desku se míč odrazil k Luboši Kovářovi, který reflexivně zakončil.
25:53'
Litevské střelecké mlčení prolomil dvěma body Osvaldas Oliševičius.
25:29'
Nejprve krátká střela Jaromíra Bohačíka, následně hrál zleva o obruč zpět do pole. Velká škoda, už to mohlo být klidně o dva koše.
24:05'
Další snížení mohl přidat Jaromír Bohačík, tentokrát se ale netrefil. Litva nicméně reaguje oddechovým časem.
23:44'
Svůj první koš v utkání zaznamenal Jakub Šiřina, jenž se z levé strany prodral do zakončení. Hala jásá.
23:14'
Tentokrát se prosadil druhý z bratří Bohačíků – Jaromír. Češi snižují na rozdíl jedenáctí bodů. Jen tak dále...
22:56'
Petr Bohačík dostal přihrávku z pravého rohu. Poté střílel přes obránce a získal ještě trestný hod. Ten neproměnil.
22:24'
Jakub Šiřina se na pravé straně dostal se štěstím k míči, z bezprostřední blízkosti ovšem minul.
21:16'
Z výskoku se v krátkém sledu opět prosadil Martynas Echodas.
20:43'
Povedeným nájezdem na koš se prezentoval Tomáš Kyzlink, jenž se dostává přes desetibodovou hranici.
20:25'
Skóre druhého poločasu otevřel Martynas Echodas.
20:01'
Začala třetí čtvrtina.
Druhý poločas začne přibližně v 17:58.
Druhá čtvrtina českým basketbalistům vůbec nevyšla. Češi ji prohráli o 17 bodů, a v poločase tak ztrácí na litevského favorita 13 bodů. Duel skončil smolně pro Davida Jelínka, který se po špatném došlápnutí zranil. Výběr trenéra Ginzburga nešetří přísnými verdikty ani rozhodčí. Uvidíme, zda v sobě dokáže domácí reprezentace nalézt po pauze dostatek psychických a fyzických sil k tomu, aby výsledek ještě zdramatizovala. Výborné opavské publikum by si to zasloužilo.
20:00'
Druhá čtvrtina skončila.
19:33'
Laurynas Birutis cílil z otočky přesně. Litevský náskok narůstá.
19:18'
Tomáš Kyzlink doskočil v obraně a následně zkoušel trojku z pravé strany. Balon do koše nespadl.
18:01'
Tomas Dimša dostal do vzduchu obránce a zakončil s koncem časového limitu za dva body. Další frustrující okamžik pro český tým.
17:57'
Jaromíru Bohačíkovi odpískán nesportovní faul na Girdziunase. Další velmi přísný verdikt. Litva trestné hody proměnila a navíc rozehrává z okraje palubovky.
16:57'
Na protějším konci palubovky se úspěšným zakončením prezentoval Tomáš Kyzlink. Ten už je dnes na devíti bodech.
16:31'
Dimša přihrál balon nalevo, kde si ho sebral ze vzduchu Birutis a se štěstím jej uklidil do koše.
16:12'
Šimon Puršl střílel s koncem časového limitu hodně nepřesně. Míč se ani nedotkl obruče, takže může útočit Litva.
15:38'
Češi snižují zásluhou nájezdu Ondřeje Sehnala.
15:20'
Na střídačce Martin Peterka, který schytal Dimšův loket do obličeje. Vypadá to na krvavý šrám.
14:51'
Tomáš Kyzlink se z levé strany hezky prodral až pod koš, kde skóroval. Zastavit se ho snažil Dimša, leč marně.
14:36'
Tomas Dimša dostal míč na pravou stranu. Otevřenou střelou za tři body navýšil litevské vedení na dvojciferné.
14:24'
Jaromír Bohačík při exekuci trestných hodů úspěšný jen z poloviny.
14:17'
Zápas pokračuje, bohužel už bez Davida Jelínka, který si leduje nohu.
13:57'
Ondřej Sehnal při své individuální akci neuspěl. Na konci rychlého litevského protiútoku přihrál Kuzminskas o zem napravo Žukauskasovi. Ten donutil domácí střídačku k dalšímu oddechovému času.
13:43'
Ronen Ginzburg reagoval hodně rozhořčeně na další z verdiktů rozhodčího. Následkem byla technická chyba a trestný hod, který proměnil Eigirdas Žukauskas.
13:25'
Jaromír Bohačík fauloval Gytise Masiulise. Ten ze dvou šestek vytěžil bod.
13:04'
Jelínek je ošetřován za reklamním panelem. Zároveň je střídán Petr Bohačík, jenž už má na kontě tři fauly.
12:48'
Litva odskakuje. Další českou ztrátu potrestal rychlým protiútokem Gytis Masiulis.
12:23'
David Jelínek po drobném kontaktu se Žukauskasem zůstal ležet na levém okraji palubovky. Nakonec odkulhal na lavičku. Snad bude v pořádku.
12:21'
Žukauskas nahodil míč na koš a Kuzminskas ho ve vzduchu umístil do obruče.
11:26'
Misky vah překlopil těsně na stranu Litvy Deividas Gailius. Toho neuhlídal Petr Bohačík.
11:08'
Po týmové poradě vrátil domácímu výběru vedení Petr Bohačík. Hbitý nájezd na koš.
10:58'
Cizauskas našel obloučkem za obránce Echodase. Ten se obtočil kolem osy a dopravil míč do koše. Litva jde do vedení, Češi reagují oddechovým časem.
10:12'
Mindaugas Kuzminskas dostal balon na levou stranu, kde zůstal úplně osamocený. Prostor využil v přesnou trojku.
10:01'
Začala druhá čtvrtina.
10:00'
První čtvrtina skončila.
09:57'
Domácí získali balon a mohli ještě jednou zaútočit. Lukáš Palyza ale zařízení minul.
09:43'
Dobrý nájezd na koš v podání Šimona Puršla, jenž vrací Čechům čtyřbodové vedení.
09:30'
Palyza střílel s koncem časového limitu zpoza oblouku nepřesně. Na protějším konci si nepovedeno trojku doskočil Echodas a zaznamenal dva litevské body.
08:43'
Kovář nedal trojku. Při následném protiútoku neuhlídal Kuzminskase, který kratší střelou snížil.
07:58'
Martynas Echodas pod košem faulován Puršlem. Proměnil jen první trestný hod.
07:25'
Český tým opět odskakuje. Jaromír Bohačík trefil trojku!
07:09'
Mindaugas Kuzminskas skóruje kratší střelou ze střední části palubovky.
06:45'
Jaromír Bohačík vypíchl balon a našel po pravé ruce Martina Peterku, který se pověsil do koše.
06:05'
David Jelínek se krátce po příchodu na palubovku prosadil za dva body.
04:55'
Mindaugas Girdžiunas se v zakončení znovu činil.
04:36'
Kratší střelou z pravé strany se prosadil Jaromír Bohačík.
03:59'
Po Šiřinově faulu proměnil Mindaugas Girdžiunas dva trestné hody. Litva už se dostává na dostřel.
03:50'
Na druhé straně reagoval košem Tomas Dimša.
03:35'
Jaromír Bohačík se prodribloval do koše.
03:16'
Osvaldas Oliševicius přidává z nájezdu další dva litevské body.
02:45'
Mindaugas Girdziunas snižuje střelou přes hlavu.
02:31'
Šiřina předal balon Martinu Peterkovi a ten vykouzlil úspěšnou trojku! Češi vlétli do utkání ve velkém stylu.
01:53'
Tentokrát se Kyzlink prosadil z pole. Na konci hezké české souhry jsou další dva body.
01:19'
Tomáš Kyzlink byl faulován při střele za tři body, a tak házel šestky. Proměnil všechny tři.
01:03'
Na protějším konci se z výskoku prosadil Laurynas Birutis.
00:42'
Jakub Šiřina, jenž se loučí s reprezentací, našel hezkou přihrávkou Martina Peterku a ten otevřel skóre.
00:01'

Česko: J. Bohačík, P. Bohačík, Husták, Jelínek, Kovář, Kyzlink, Palyza, Peterka, Puršl, Sehnal, Šiřina, Vyoral
Trenér: Ronen Ginzburg

Litva: Birutis, Butkevičius, Dimša, Girdžiunas, Oliševičius, Cizauzkas, Echodas, Gailius, Kuzminskas, Masiulis, Normantas, Žukauskas
Trenér: Kazys Maksvytis

Rozhodčí: Poursanidis (GRE), Liszka (POL), Vojinovič (MNE).
Hezký pondělní podvečer z Opavy. Právě ve zdejší víceúčelové hale odehraje česká basketbalová reprezentace další z kvalifikačních zápasů o postup na světový šampionát. Svěřenci trenéra Ronena Ginzburga se v rámci skupiny F pokusí překvapit favorizovanou Litvu.

Češi vstoupili do kvalifikace porážkou 90:97 na palubovce Bosny a Hercegoviny. Doplatili zejména na výpadek ve třetí čtvrtině, kterou prohráli o dvacet bodů. Lichotivý není ani počet 19 ztrát. "Litva je týmem vysokých hráčů a na našich pozicích budou asi silnější a větší než my. Jejich basket je však také hodně o střelbě z dálky a uvidíme, co na ně bude platit," sdělil ČTK před duelem s dalším soupeřem asistent trenéra Petr Czudek, jenž opavskou halu dobře zná – stejně jako jeho tamější svěřenec Jakub Šiřina. "Věřím, že kouzlo opavské haly zase zafunguje a diváci nás poženou," přeje si Czudek. Vinou vládních opatření může být pod střechou maximálně tisíc lidí.

Češi se musí vypořádat s absencemi Tomáše Satoranského s Vítem Krejčím (NBA) či Ondřeje Balvína s Patrikem Audou (Japonsko). Ze zdravotních důvodů nebudou k dispozici ani Vojtěch Hruban a Martin Kříž. Otazník visí nad startem pivota Jana Veselého. Rovněž trojnásobní olympijští medailisté a evropští šampioni z Litvy se musí obejít bez svých největších hvězd z NBA a Euroligy. I bez nich ale neměli v úvodním střetnutí problém s Bulharskem, které porazili o dvacet bodů 89:69.

Oba týmy se spolu naposledy utkaly letos v únoru na mistrovství Evropy. Litva tehdy zvítězila 94:74. Celkově se Češi s Litvou střetnou poosmé. Jediné vítězství zaznamenali na ME v roce 1999.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.